Νομίζω ότι πεθαίνω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Νομίζω ότι πεθαίνω

    Πριν 2 βδομάδες κ κάτι ξεκίνησα αγωγή με ντουμιροξ, λόγω εξαρσης των ψυχολογικών μου γενικά. Από τότε έχω φούσκωμα ,ταχυκαρδία, πόνους αριστερά, νοιωθω ότι δεν αναπνέω και ότι η καρδιά μου θα σταματήσει. Έχω πάει σε καρδιολόγο, έκανα δύο καρδιογράφηματα φυσιολογικά, η εικόνα μου γενικά φυσιολογική απ' ότι λένε αλλά εγώ γενικά είμαι χάλια. Το Φλεβάρη είχα κάνει κ τριπλεξ για άσχετο λόγο κ δν έδειξε κάτι. Αποκορύφωμα όλων αυτών ήταν το Σάββατο, που ενοιωσα ότι δεν αναπνέω , ττα χέρια μου μούδιασαν, και νόμιζα ότι παθαίνω έμφραγμα. Και τώρα που σας γράφω είμαι χάλια. Ρε παιδιά τι μου συμβαίνει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Είναι τόσο δύσκολο να δεχτείς ότι είσαι καλά σωματικά, όταν ψυχικά το σύστημα σου καταρρέει.

    Στην ίδια κατάσταση είμαι κι εγώ τώρα τελευταία, πάω γυμναστήριο, κάνω γυμναστική κανονικά, όταν νοιώθω ότι θα μου κοπεί η ανάσα ή έχω το αίσθημα ότι θέλω να κάνω εμετό σταματάω λίγο και συνεχίζω. Ολοκληρώνω τη γυμναστική και μετά όλη η υπόλοιπη μέρα είναι ένα βασανιστήριο κυριολεκτικά.

    Γυρνάω στο σπίτι και είμαι ξαπλωμένη, αδύναμη να κάνω το κάθε τι. Περνάει η μέρα μέχρι το μεσημέρι που πρέπει να φύγω να πάω για δουλειά και είναι το μόνο που αναγκάζομαι να κάνω , αλλά είναι τόσο δύσκολο.

    Κάθε ανάσα την αισθάνομαι σαν τελευταία καμία φορά, κάτι έχει η καρδιά μου , κάτι τα πνευμόνια, όλο κάτι ψάχνω.

    Τον τελευταίο χρόνο έχω παει 2 φορές σε καρδιολόγο γιατί την πρώτη ήμουν σίγουρη ότι κάτι δεν είδε καλά γιατί συνέχιζα να αισθάνομαι εξαντλημένη χωρίς να κάνω τίποτα. Στη συνέχεια δύσπνοια, όποτε πήγα σε πνευμονολόγο.

    Έχω αρκετούς μήνες πια που με παρακολουθεί ψυχίατρος, και κάθε φορά που με πιάνουν όλα αυτά την ίδια ερώτηση κάνω.
    Είναι η νοσοφοβία που παίζει τα παιχνίδια της, που είναι τόσο δύσκολη! Και δεν ξέρω γιατί ριζώνει μέσα μας αλλά θέλει δουλειά.

  3. #3
    Μα είναι δυνατόν να είναι απλά ψυχοσωματικά? Εγώ ξεκίνησα συνεδρίες τη Δευτέρα. Αλλά αυτό το χάπι γιατί δε λειτουργεί? Χειρότερα είμαι από τότε που το ξεκίνησα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by Aerozol View Post
    Μα είναι δυνατόν να είναι απλά ψυχοσωματικά? Εγώ ξεκίνησα συνεδρίες τη Δευτέρα. Αλλά αυτό το χάπι γιατί δε λειτουργεί? Χειρότερα είμαι από τότε που το ξεκίνησα.
    Λογικά θα στο είπε και ο γιατρός σου ότι μετά από μήνα λειτουργούν τα αντικαταθλιπτικά
    έχουνε ξανα αναφέρει τα συγκεκριμένα χαπια παλαιότερα. Για αλλαγη η
    Να τα σταμτησεις μονο ο γιατρός θα σου πει. https://www.psychology.gr/forum/thre...82-dumyrox-100

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Δεν έχεις κάτι μην αγχώνεσαι. Απλα περνας κρίση πανικού. Απο τη στιγμή που πηγες για εξετάσεις και βγηκαν καλές ειναι καθαρα ψυχολογικο αιτιο
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #6
    Παιδιά εγώ σταμάτησα τα ντουμιροξ τρεις μέρες και νοιωθω καλύτερα. Από βδομάδα επιστρέφω στην λατρεμένη σεροξαταρα. Καλά τα ντουμιροξ, αλλά εμένα δε μου κουμπωσαν μάλλον.

Similar Threads

  1. Νιώθω ότι πεθαίνω..
    By vickie_victoria in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 46
    Last Post: 13-05-2019, 10:43
  2. Νομιζω οτι πεθαίνω!!!!!
    By eosygood in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 24-01-2019, 04:45
  3. Φοβάμαι ότι πεθαίνω
    By novia35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 16-03-2018, 05:49
  4. Αργο πεθαινω!
    By Isol in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 01-01-2014, 02:30
  5. νομιζω...
    By maraki26 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 07-08-2008, 18:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •