Ήταν ο σύντροφός μου οριακος? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 53 of 53
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Το θεμα δεν ειναι αν θα τιναξουν η οχι την ομαδα στον αερα, αλλα αν τελικα τους βοηθαει αυτη η προσεγγιση... Αν ολη η οριοθετηση κλπ απο τον συντονιστη καταφερνει απλα και μονο να "συγκρατησει" τα ψυχικα περιεχομενα του οριακου, ενω αυτος πχ φαντασιωνεται οτι ειναι ισως ακομη και συντονιστης ο ιδιος, σε τι ακριβως βοηθαει τον ασθενη περα απ' το να μετατρεπει τον (αληθινο) συντονιστη σε διαχειριστη του οριακου ψυχισμου του; Επειδη ακριβως ειναι καθηλωμενοι στις δυαδικες σχεσεις, χρειαζονται και αντιστοιχη προσεγγιση.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Και φυσικα η ομαδικη θεραπεια για τους οριακους, ειναι κηροζινη στη φωτια...
    Γιατί το λες αυτό;

    Ναι ομαδική έκανε απ΄όσο ξέρω με λίγες ατομικές.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Το θεμα δεν ειναι αν θα τιναξουν η οχι την ομαδα στον αερα, αλλα αν τελικα τους βοηθαει αυτη η προσεγγιση... Αν ολη η οριοθετηση κλπ απο τον συντονιστη καταφερνει απλα και μονο να "συγκρατησει" τα ψυχικα περιεχομενα του οριακου, ενω αυτος πχ φαντασιωνεται οτι ειναι ισως ακομη και συντονιστης ο ιδιος, σε τι ακριβως βοηθαει τον ασθενη περα απ' το να μετατρεπει τον (αληθινο) συντονιστη σε διαχειριστη του οριακου ψυχισμου του; Επειδη ακριβως ειναι καθηλωμενοι στις δυαδικες σχεσεις, χρειαζονται και αντιστοιχη προσεγγιση.
    Το θέτεις πολύ ωραία. Κατά την άποψή μου δεν βοηθάει όσον αφορά την διαταραχή. Τώρα αν βοηθάει στην διακοπή της χρήσης είναι άλλη συζήτηση. Δλδ και ο στόχος της ομάδας είναι διαφορετικός. Δεν είναι τυχαίο ότι για την θεραπεία της οριακής έχουν αναπτυχθεί ειδικές μέθοδοι αφού οι ειδικοί είδαν ότι οι συμβατικές πρακτικές δεν βοηθούσαν και πολύ. Το αν μία θεραπευτική ομάδα απεξάρτησης μπορεί να βοηθήσει έναν οριακό είναι πολύ αμφισβητήσιμο.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    @oboro
    Τι ακριβώς εννοείς όταν λες ότι είναι καθηλωμένοι σε δυαδικές σχέσεις?

  5. #50
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    για να λες τη φραση κοντεψα να ξεχασω ποια ειμαι ειναι σα να λες οτι δε θες να διχτεις να σου λενε τι να κανεις αφου την ιδια εντυπωση μου δινεις και στο νετ εδω δεν ειναι θεμα τυχης αλλα θες καπιον υποτακτικο και οχι υψηλων τονων

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    για να λες τη φραση κοντεψα να ξεχασω ποια ειμαι ειναι σα να λες οτι δε θες να διχτεις να σου λενε τι να κανεις αφου την ιδια εντυπωση μου δινεις και στο νετ εδω δεν ειναι θεμα τυχης αλλα θες καπιον υποτακτικο και οχι υψηλων τονων
    Φυσικά και δεν μου αρέσει να μου λένε τι να κάνω! Εσένα σου αρέσει να σου λένε τι να κάνεις;
    ΚΙ αυτό δεν σημαίνει πως θέλω κάποιον υποτακτικό.
    Θέλω κάποιον με τον οποίο να μπορώ να είμαι ο εαυτός μου κι ο άλλος το ίδιο.

  7. #52
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    7
    καλησπέρα έχω ακριβώς το ίδιο θέμα, είχα περάσει κάποιους μήνες με κοπέλα που μάλλον ήταν οριακή. Θα χαρώ να τα πούμε.

  8. #53
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αμα ειναι πραγματι καλυτερος μου σε αντιληψη δε με πειραζει αλλα ως τωρα δεν εχω δει καπιον που να ειναι ετσι γι αυτο αντιδρω

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Ειμαι οριακος?
    By tzimani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 4
    Last Post: 23-06-2019, 14:17
  2. Μέχρι που μπορεί να φτάσει ένας οριακός;;;
    By MariaBalabanova in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 59
    Last Post: 04-03-2017, 16:07
  3. Replies: 3
    Last Post: 22-01-2015, 00:00
  4. οριακος
    By d_o in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 24-01-2011, 11:42
  5. οριακος
    By d_o in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 24-01-2011, 00:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •