Ήταν ο σύντροφός μου οριακος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    4

    Ήταν ο σύντροφός μου οριακος?

    Καλησπέρα σε όλους! Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Πριν περίπου 1 χρόνο γνώρισα έναν άνθρωπο πολύ ιδιαίτερο. Μείναμε μαζί 9 μήνες σε μια αρρωστημένη σχέση. Δεν κατάφερα ποτέ ν τον ψυχολογησω, ούτε να κατανοήσω τις ακραίες συμπεριφορές του. Χωρίζαμε, τα βρίσκαμε, μπλοκαρίσματα από παντού,υβριστικά μηνύματα,απειλές, ψυχική βία,χειρονομίες,ακραία ζήλια κ γνκ ακραίες συμπεριφορές που με έφερναν σε απόγνωση! Θα ήθελα ν μιλήσω κ να πάρω απαντήσεις από ανθρώπους που είναι οριακοι ή είχαν σχεση μ οριακους. Θέλω ν πάρω πληροφορίες για αυτή την διαταραχή. Ένα τυχαιο βίντεο που παρακολούθησα μου θύμισε πολύ τον πρώην σύντροφό μ. Αυτή η σχέση με έκανε να χάσω τον εαυτό μου κ όχι μόνο. Θα ήθελα πια ν καθαρίσει το μυαλό μου κ να πάω παρακάτω την ζωή μου αφού έχω κλείσει αυτόν τον δυσαρεστο κύκλο. Θα χαρώ ν λαβω μηνύματα σας. ????

  2. #2
    Αφού γλιτωσες από αυτή τη σχέση είσαι πολύ τυχερή. Και οριακή διαταραχή να μην είχε που δεν ξέρω τι χαρακτηριστικα έχει κάποιος με αυτήν την παθηση όλη η σχεση όπως την περιγραφεις ηταν τοξικη.
    Ηρεμησε Βρες ξανά τον εαυτό σου και προχωρά παρακάτω τα καλύτερα σε περιμενουν.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    4
    Δεν τίθεται τέτοιο θέμα! Φυσικά κ έπρεπε κ ήθελα ν τελειώσει όλη αυτή η αρρωστημένη κατάσταση. Το θέμα είναι ότι Θ ήθελα ν ρωτήσω κάποια πράγματα ώστε ν πάρω κάποιες απαντήσεις για ν ηρεμήσω μέσα μ. Αν υπάρχει κάποιος θα χαρώ ν επικοινωνήσουμε.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η διαφορα που εχεις με αυτον ειναι οτι εσυ δε θες να χασεις τον εαυτο σου ενω αυτος του ταιριαζει μια γυναικα που θελει να χασει τον εαυτο της γιατι? η γυναικα ειναι οπως η νυχτα και ο αντρας οπως το φως δηλαδη αυτη ειναι η φυσιολογικη τους μορφη οτιδηποτε αλλο ειναι δυσαρμονικο στο δρομο που ακολουθει καπιος προς τη φωτιση

  5. #5
    Αν δεν βρεθεί κάποιος να σου απαντήσει υπάρχουν ιστορίες αλλά και εξομολογήσεις στην ενότητα προσωπικότητα οριακή. Εάν αναρωτιέσαι εάν εσύ τον προκάλεσες ή εκείνος είχε βαθύτερο θέμα τότε μπορώ να σου πω πως συνηθως κάποιος με οριακή " τα νιώθει όλα πολύ ή καθόλου " μέσα σε ένα 24ωρο. Συνήθως για έναν άντρα είναι αρκετά πιο δύσκολο να αποδεχτεί τι συμβαίνει. Θες ο εγωισμός; θες ή αντίληψη σιγά μη πάω σε ψυχιατρο; εύχομαι να βρεις απαντήσεις μέσα σου διότι μια σχέση τόσο έντονη πάντοτε αφήνει σημάδια.
    Ένα αρκετα δύσκολο σημείο είναι αυτό της εμπιστοσύνης. Μπορεί να έβλεπε παντού ανταγωνιστές και από τον φόβο μην τον απορριψεις να σου φέροταν άσχημα ουσιαστικά για να δείξει ότι δεν γουστάρει. Περίεργο και αντιφατικό ναι.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οταν καποιος ειναι υπερβολικα ηρεμος δε χρειαζετε πολυ φαντασια για να καταλαβεις οτι δε θα ηθελες να ξερεις τον αλλο του εαυτο.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    4
    Όποιος θέλει παιδιά ας μ κάνει add στο fb να μιλήσουμε prive . Να πούμε τα εσώψυχά μας. Θα χαρώ ν επικοινωνήσουμε. Φιλια.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    2
    Καλησπερα...
    Εχω βρεθει εγω στη θεση σου και σε κατανοω απολυτα. Ειχα σχεση για ενα χρονο με εναν ανθρωπο που ηταν οριακος. Εγω του το ανακοινωσα ψαχνοντας τροπο να ερμηνευσω τη συμπεριφορα του και συμβουλευομενη ψυχολογο. Η σχεση αυτη ηταν ενα ονειρο, ημασταν απολυτα ερωτευμενοι, με εκθειαζε και με καλυπτε συναισθηματικα, μου εδινε απλοχερα αγαπη, ερωτα, παθος, παρουσια. Μετα τον πρωτο καιρο κατι αρχισε να αλλαζει, εδειχνε καποια δειγματα ζηλειας, η ζηλεια αυτη αρχισε να κλιμακωνεται, μεχρι που τον επιασε μια ψυχωση οτι εχω καποιον 'αλλον' ενω δεν ειχα δωσει ποτε δικαιωμα να σκεφτει καν κατι τετοιο. Οταν του εμπαιναν αυτες οι ιδεες, ηταν τελειως στα ξαφνικα, και αλλαζε τελειως προσωπο, χρησιμοποιουσε λεκτικη βια, ειρωνια, τρομοκρατια και απειλες σε σημειο αλλες φορες να με εκνευριζει απιστευτα και να με φτανει στα ορια μου, και αλλες φορες να με φοβιζει και να τρεχω να απομακρυνθω κυριολεκτικα τρεχοντας. Οτι γλυκολογα μου ελεγε τη μια ωρα, την επομενη ηταν βρισιες, τα 'σ αγαπω' γινονταν 'σε μισω' και ετρεμα καθε μερα για το τι θα ακολουθουσε. Προσπαθησα να χωρισω πολλες φορες, αλλα γυρνουσα παντα πισω γιατι κατανοουσα οτι ειχε πολλα αρνητικα βιωματα απο το παρελθον, εβλεπα οτι ηταν ενας χρυσος ανθρωπος με πολλες δυνατοτητες και επειδη τον αγαπουσα ηθελα να τον βοηθησω. Ομως δεν ήθελε η δε μπορουσε ουτε ο ιδιος να βοηθησει τον εαυτο του, ειχε σαν μια ταση αυτοκαταστροφης. Τελικα εφυγα απο αυτη τη σχεση, με πολυ πονο γιατι τον αγαπουσα και ημουν ερωτευμενη οπως και ειμαι ακομα. Το κακο ειναι οτι απο αυτο το χωρισμο εχουν περασει πολλοι μηνες και κανενας αλλος ανθρωπος δε μπορει να αναπληρωσει το κενο μεσα μου που μου αφησε ο 'καλος' εαυτος του. Οπως και οτι επισης δε θελω να ερωτευτω ποτε ξανα-και να πονεσω τοσο πολυ στο 'μετα' και ουτε νομιζω οτι θα μπορεσω τοσο πολυ οσο ημουν με εκεινον. Ειχε την τρελα του, αλλα με αγαπησε 'τρελα' ετσι οπως ηθελα και ειχα αναγκη να αγαπηθω παντα.
    Τα ειπα ολα αυτα φευγοντας, του ειπα να παει σε ψυχιατρο, να βρει μια δουλεια, να σταματησει τις κακες συνηθειες, αλλα δεν καταφερε να αλλαξει και πολλα...
    Last edited by Berlin; 11-07-2019 at 14:08.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θα προσπαθησες να τον αλαξεις μαλον και θα τον επιασε αμοκ

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    4
    Berlin..μπορούμε να μιλήσουμε prive ? Υπάρχει εδώ δυνατότητα?

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο που δεν εχεις καταλαβει ειναι οτι αυτους τους χαρακτηρισμους που του αποδιδεις αυτος δε τους αποδεχεται και πιθανον να ειχες καπια σκοτεινη πλευρα που δε του αρεσε αρα επειδη δεν εισαι πεισματαρα μπερλιν εγω σε βλεπω θετικα γιατι το πεισμα προς την αναποδη κατευθυνση ειναι συμφορα

  12. #12
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    Δυστυχώς τα βλέπετε από τελείως λανθασμένη σκοπιά

    κοντά δύο χρόνια σε μία σχέση με "οριακή " πανέμορφη γυναίκα με πολλαπλά πρόσωπα ..σου διαλύουν την ψυχρή λογική και σε οδηγούν στην "διαστροφή " της πραγματικότητας .Μέσα τους έχουν μία μανία καταστροφής του άλλου εν κρυπτώ και πολύ φθόνο για κάθε επιτυχία ή προσπάθεια να σηκωθείς ψυχολογικά στα πόδια σου ,αν το δουν εκνευρίζονται ,θέλουν να σε βλέπουν να υποφέρεις και χαίρονται μόνο με αυτό .Αυτό είναι η αλήθεια που διακρίνεις αμέσως ,βλέποντας όχι με εγωιστική εμπαθής λογική άλλα με συμπονετική ανθρώπινη λογική ,συμπονάς ,αγαπάς όμως όχι με συναναστροφή αλλά από μακριά .Έτσι μαθαίνεις να αγαπάς και να προστατεύεις τον εαυτό σου,που είναι απαραίτητη προυπόθεση να μάθεις να αγαπάς και τους άλλους .Προσπάθησε να διακρίνεις την αλήθεια πίσω από την διαστροφή της πραγματικότητας που σου προκαλεί .Παρατήρησε κάθε φορά που κρατάς απόσταση σαν να είσαστε απλοί φίλοι με χαμόγελο δείχνοντας ότι είσαι καλά ,τον "εκνευρισμό "που έχει ...
    Ευχαριστώ τον Θεό ,την ορθόδοξη πίστη που με βοήθησε να διακρίνω ,μέσω του Πνευματικού μου ,το "κακό" που έχει καταλάβει κάποιους ανθρώπους και θέλουν την καταστροφή του συνανθρώπου τους

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η μανια καταστροφης που λες εχει σχεση με τη πρωτοπλαστη ευα και τον απαγορευμενο καρπο και το φιδι που πολυ πιθανο να συρθηκε πανω της ενω τις μιλουσε γι αυτο το να αισθανετε μια γυναικα γυναικα δεν ειναι και πολυ καλο αν ψαξεις τη ψυχολογια οσων γυναικων λενε τη φραση αισθανομαι γυναικα κατι σκοταδιστικο θα σου πουν πανω σ αυτο

  14. #14
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    άστο καλύτερα είσαι αλλού ...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το θεμα ειναι η εκλησια να εχει τις ακριβεις αποψεις στο θεμα αφου οτι λενε αλλες φορες ισχυει και αλλες οχι πχ στους αντρες το να εχει ενας αντρας τη ψυχολογια της γυναικας απλα πλησιαζει περισσοτερο την αμαρτια ενω η γυναικα οταν εχει τη ψυχολογια του αντρα ετσι απομακρυνεται απ την αμαρτια και αν δε το πιστευεις αυτο που λεω ψαξε τις φρασεις ειμαι γυναικα και δεν ειμαι γυναικα και κοιτα τις προτασεις πανω σε αυτο που πηγαινουν στη συνεχεια πχ ποια ειναι η ποιο γνωστη φραση με το ονομα γυναικα γυναικα της καταστροφης

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ειμαι οριακος?
    By tzimani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 4
    Last Post: 23-06-2019, 14:17
  2. Μέχρι που μπορεί να φτάσει ένας οριακός;;;
    By MariaBalabanova in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 59
    Last Post: 04-03-2017, 16:07
  3. Replies: 3
    Last Post: 22-01-2015, 00:00
  4. οριακος
    By d_o in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 24-01-2011, 11:42
  5. οριακος
    By d_o in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 24-01-2011, 00:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •