Βοηθήστε με να καταλάβω τι έχω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    21

    Βοηθήστε με να καταλάβω τι έχω

    Γεια σας και πάλι μετά από πολύ καιρό,

    τους τελευταίους μήνες αντιμετωπίζω κάποια σοβαρά προβλήματα με την καθημερινότητά μου τα οποία και μερικές φορές δεν μπορώ να ερμηνεύσω και γιατί συμβαίνουν. Καταλαβαίνω ότι δεν μπορείτε να έχετε πλήρη εικόνα της ψυχοσύνθεσης μου από ένα ποστ αλλά θα προσπαθήσω να σας κάνω να καταλάβετε όσο καλύτερα γίνεται.

    Γενικά άρχισα να έχω σωματοποίηση στρες και άγχους από τα 14 μου , όταν και χώρισαν οι γονείς μου. Είναι κάτι που έχω ξεπεράσει όμως πιστεύω (στο συνειδητό μου τουλάχιστον). Μάλιστα, ήθελα να χωρίσουν γιατί ο πατέρας μου δεν ήταν ακριβώς και υπόδειγμα συζύγου και πατέρα. Μένω πλέον με τη μαμά μου που και λατρεύω πολύ, διατηρώντας παράλληλα και κάποια επαφή με τον πατέρα μου. Απλώς ήθελα να θέσω το σημείο που άρχισαν έστω και εξαιρετικά σπάνια κάποιες μικροταχυκαρδίες και περιστατικά στρες.

    Η αρχή του μεγάλου κακού έγινε όταν έπρεπε να κάνω 2 χειρουργικές επεμβάσεις τον Μάρτιο-Απρίλιο (οι οποίες ήταν προαιρετικές και όχι επείγουσες). Μέχρι και 1 μήνα μετά τη τελευταία επέμβαση είχα ταχυκαρδίες και πονοκεφάλους (σε αυτό φταίει και ο γιατρός της κλινικής όταν είχε πει ότι στο ΗΚΓ μου είχε εντοπίσει κάποιες αθώες αρρυθμίες και τόνισε ότι αν είχα ιστορικό έπρεπε να εξεταστώ...φοβέρες έβαλε είμαι και ολίγον αρρωστοφοβικός) και είχα πεπειστεί ότι είχα κάτι σωματικό οπότε και έκανα μια εξέταση (τρίπλεξ καρδιάς), η οποία δεν έδειξε απολύτως τίποτα. Τις επόμενες μέρες της εξέτασης είχα ησυχάσει, σχεδόν κανένα σύμπτωμα εκτός από ένα πόνο στο στήθος που πρέπει να είναι νευρόπονος και να το είχα συνδέσει με καρδιοπάθεια. Πάνω που πίστευα ότι πήγαινα να χαλαρώσω και να επιστρέψω στην καθημερινότητα μου άρχισαν να μου βγαίνουν κάποια πολύ παράξενα πράγματα όπως :

    • Κάτι που ονομάζω ποτοφοβία , δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιος φόβος. Γενικά είμαι άνθρωπος που δεν πίνει και ειδικά δεν καπνίζει αλλά όποτε ήμουν με παρέα έξω μία στο τόσο όπως είναι λογικό πάντα έπινα 2 ποτάκια. Ελάχιστες είναι οι φορές που ήπια παραπάνω απ'όσο έπρεπε και έκανα κεφάλι. Τον τελευταίο καιρό, ακόμα και ένα μικρό κουτάκι μπύρας να πιώ, θα έχω ταχυκαρδίες και ανησυχία ότι κάτι δεν πάει καλά
    • Υπνοφοβία . Τον τελευταίο μήνα με πιάνει μία στιγμιαία δυνατή ημικρανία κάθε φορά που κλείνω τα μάτια μου να κοιμηθώ και πάω να παραδωθώ στο υποσυνείδητο. Είναι σαν να μου λέει ο εαυτός μου όχι δε θα κοιμηθείς. Αυτός ο τύπος ημικρανίας υπάρχει μόνο όταν προσπαθώ να κοιμηθώ, σε όλες τις άλλες φάσεις της ημέρας δεν υπάρχει. Επίσης ακόμα και όταν κοιμηθώ, το υποσυνειδητό μου με ακατανόητα όνειρα που μου δείχνει με αναγκάζει να ξυπνάω πάντα σχεδόν την ίδια ώρα (6:30 το πρωί) και μετά να αποκοιμάμαι πάλι μέχρι την ώρα που θέλω να ξυπνήσω. Η ποιότητα του ύπνου μου δεν είναι η καλύτερη τους τελευταίους μήνες
    • Ένα άλλο πολύ παράξενο γεγονός είναι ότι για κάποιο λόγο, είχα πολύ έντονη ταχυκαρδία όταν πήγα να κουρευτώ σε έναν φίλο μου. Αυτό ίσως να είναι για κλάμματα αλλά ισχύει. Το παράδοξο είναι ότι πριν όλα αυτά έχω κουρευτεί εκεί πολλές φορές και δεν υπάρχει και κάποιος λόγος να αγχωθώ γενικότερα. Δεν ξέρω απλώς μου βγήκε.
    • Το σημερινό είναι και αυτό το οποίο με έφερε πάλι στο φόρουμ και μου επιβεβαίωσε ότι ίσως είναι ώρα να αρχίσω συνδρίες ψυχοθεραπείας. Ήταν εξεταστική σήμερα στο πανεπιστήμιο μου και έγραφα ένα μάθημα το οποίο είχα διαβάσει τέλεια. Μόλις είδα τα θέματα λέω στο μυαλό μου ωραία αυτό βγαίνει έτσι αυτό βγαίνει αλλιώς λέω πάμε για 10. Ενώ ήξερα τις λύσεις για πάντα, πάλι με έπιασε άγχος και υπερβολική ταχυκαρδία και δεν μπόρεσα να ολοκληρώσω το διαγώνισμα, το παράτησα και πάει για Σεπτέμβρη. Μικρό το κακό, ξέρω το μάθημα δεν είναι ανάγκη να διαβάσω παραπάνω, απλώς δεν καταλαβαίνω γιατί υποσυνείδητα αντέδρασα έτσι. Στενοχωρήθηκα κίολας γιατί κόπος του εξαμήνου δεν μπορούσε να βγει στο χαρτί. Ούτε σε προηγούμενα εξάμηνα όυτε στις πανελλήνιες είχα τέτοια θέματα.


    Γενικά πιστεύω πως το συνειδητό και το υποσυνείδητο μου βρίσκονται σε μία διαρκή μάχη τους τελευταίους μήνες χωρίς να καταλάβω τι ακριβώς φταίει. Οκ, μερικές φοβίες μπορεί να συνδέονται με φόβους για την υγεία μου όπως η ποτοφοβία που ανάπτυξα και η υπνοφοβία μήπως μου συβεί κάτι το βράδυ που δεν το καταλάβω. Δεν τα είχα αυτά αλλά έχω μια εξήγηση του τι μπορεί να φταίει. Για τον φόβο του κουρέματος και το σημερινό με το διαγώνισμα δεν μπορώ να βρω λογική εξήγηση απ'όσο ξέρω τον εαυτό μου, μάλλον τελικά δεν τον ξέρω τόσο καλά όσο νόμιζα...

    Έχοντας αυτήν την εικόνα που σας περιέγραψα, τι ψυχολογική διαταραχή μπορεί να έχω, τι συμβουλεύετε να κάνω ώστε να νιώσω καλύτερα και όταν αποφασίσω να πάω σε ψυχολόγο (που μάλλον θα το κάνω άμεσα) , τι ειδικότητα ψυχολόγου πρέπει να διαλέξω και πως να κάνω την επιλογή ;

    Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Γιατρος δεν ειμαι βεβαια και δεν ξερω τι εχεις. Θα πας σε εναν ειδικο να στα πει αυτα. Αυτο που εγω διακρινω ειναι οτι συνδυαζεις καταστασεις με τοπους ή χωρους και ετσι αν ειναι να πας στο κομμωτηριο πχ θυμαται το μυαλο σου πως ειχες νιωσει και σε ξαναπιανει. Αρα ειναι καθαρα ψυχολογικο. Ενας ειδικος θα σου πει καλυτερα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,131
    Νομίζω ότι έχεις μια μορφή ιδεοψυχαναγκαστικής (όπως έχω κιεγώ). Ρώτα όμως κάποιον ειδικό. Το μυστικό είναι να αγνοείς αυτά που σκέφτεσαι και νιώθεις όσο περισσότερο γίνεται, δεν είναι αληθινά!

Similar Threads

  1. Χωρισμός με οριακό-Βοηθήστε με να καταλάβω τι συμβαίνει!
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 44
    Last Post: 17-05-2020, 12:43
  2. Βοηθήστε με να καταλάβω τι έχει...
    By Marion_OCD in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 44
    Last Post: 13-06-2017, 00:26
  3. ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΡΙΑΚΟ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΩ
    By ICare in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 127
    Last Post: 17-10-2016, 23:13
  4. βοηθηστε με να καταλαβω
    By 29121989 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 07-08-2012, 17:58
  5. Με απατα? Βοηθήστε με να καταλάβω γιατι θα παλαβώσω!!
    By i am here in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 24-02-2012, 02:51

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •