Πρόβλημα με τους γονείς λόγω των φαρμάκων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Πρόβλημα με τους γονείς λόγω των φαρμάκων

    Καλησπέρα σας. Μένω με τους γονείς μου και έκανα εδώ και περίπου ένα χρόνο αγωγή με φάρμακα κρυφά από αυτούς. Το έκρυβα γιατί είναι κατά των φαρμάκων και δεν θέλουν να παραδεχτούν ότι το παιδί τους έχει πρόβλημα κατάθλιψης και ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής (τα συμπτώματα εκτενή εδώ και πολλά χρόνια, αλλά δεν το παραδέχονται). Το θέμα είναι ότι τα ανακαλύψανε μια μέρα τις προάλλες στα σκουπίδια και αναγκάστηκα να τους πω την αλήθεια. Από τότε καθημερινά μου λένε να τα σταματήσω, με στείλανε και σε έναν ομοιοπαθητικό γιατρό ο οποίος είναι κατά των φαρμάκων γενικά και μου πε να τα κόψω, αλλά εγώ δεν θέλω, γιατί βλέπω τρομερή αλλαγή στον εαυτό μου προς το θετικό (σταματήσανε οι κακές σκέψεις, δεν έχω ιδεοψυχαναγκαστικές διαταραχές, έφυγε η κατάθλιψη). Οι γονείς μου λένε ότι όλα είναι στο μυαλό μου και πρέπει να αλλάξω τον τρόπο σκέψης μου για να μου φύγει η κατάθλιψη και ότι τα φάρμακα είναι για να τα παίρνουν οι φαρμακευτικές και οι γιατροί και κάτι άλλα τέτοια. Εγώ τα φάρμακα δεν τα κόβω πάντως, σιχάθηκα τόσες δεκαετίες να πολεμώ με τον εαυτό μου και την σκέψη μου.
    Για πείτε επιχειρήματα υπέρ της αγωγής ώστε να τους τα πω μπας και αλλάξουν μυαλά. Είμαι ενήλικας, δε μπορούν να μου επιβάλλουν την άποψή τους στον εαυτό μου, απλά θέλω να σταματήσει όλη αυτή η καθημερινή γκρίνια.

  2. #2
    Εφόσον είσαι ενηλικας δεν είσαι υποχρεωμενος να τους δώσεις εξηγησεις για το τι θα κάνεις στη ζωή σου.εσύ ξέρεις καλύτερα πως νιώθεις κι αν χρειαζεσαι τα φάρμακα.
    Απλά εφόσον αντιμετωπίζεις ένα θέμα καταθλιψης όπως λες πρέπει να και να δουλέψεις λίγο με τον εαυτο σου.να ανακαλύψεις τι είναι αυτό που σε εφτασε στην κατάθλιψη. Μια ζωη δεν μπορείς να περνεις φάρμακα. Συμβουλεψου τον είδικο σου για αρχή.

  3. #3
    ... Δεν δέχονται τη ψυχιατρική; Με ποιο επιχείρημα αν επιτρέπεται; Είσαι ενήλικος αλλά δεν θες να σε πιέζουν. Σε έχουν ζήσει ποτέ χωρίς αγωγη; Τι να σου πω... Δεν θα ρίσκαρα να διακοψω την αγωγή μου για να με δουν χάλια. Μια κουβέντα με το γιατρό μου θα τους πρότεινα για να καταλάβουν τι βιώνω. Ως εκεί.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Αχ πως σε νιώθω. Κανω ακριβώς το ιδιο. Εδω και ενα χρονο θεραπεία κρυφά. Ειμαι σίγουρη πως αν το μαθαιναν θα μου επρηζαν τα συκώτια γι αυτό προσέχω παρα πολυ και πάντα πετάω τα κουτιά εκτος σπιτιού.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Τι στενομυαλιά υπάρχει σε μερικούς γονείς.......

  6. #6
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Προς iamverysad και Νοσηρή.
    Δεν το είπα προσβλητικά σε καμία περίπτωση.
    Το είπα με την έννοια πως κάποιοι γονείς δεν μπορούν να δεχθούν ότι το παιδί τους κάνει ή θέλει να κάνει ψυχοθεραπεία για τους δικους του λόγους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Αλλης γενιας άνθρωποι συνδέουν τον ψυχίατρο με την τρέλα και δεν ειναι δεκτικοί στις θεραπείες με χαπια. Δε τους παρεξηγώ καταλαβαίνω πως σκέφτονται γι αυτο και το κρατάω κρυφό. Απο την αλλη θεωρω οτι θα στεναχωριοντουσαν απιστευτα γιατι θα πίστευαν οτι καπου εκεινοι έκαναν λαθος για να παθω εγω κατάθλιψη οποτε εχω αποφασισει να το κανω κρυφά και εχω μιλησει μόνο στον αδερφό μου για την αγωγή μου γιατι θεωρώ σωστό κάποιος οικειο πρόσωπο να ξέρει τι χαπια παίρνω
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Είπες παίρνεις χάπια αλλά... ελπίζω ψυχο γιατρός να στα έδωσε ε? δε τα πήρες μόνος σου...

    Συμφωνώ να το συζητήσεις με το γιατρό σου , αν και οι γονείς σου δε κατάλαβα , έχουν αυτή την άποψη για όλους τους γιατρούς ή μόνο για τους ψυχο ?

    Αν τους ενημερώσει ο γιατρός νομίζω είναι το καλύτερο.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Αχ πως σε νιώθω. Κανω ακριβώς το ιδιο. Εδω και ενα χρονο θεραπεία κρυφά. Ειμαι σίγουρη πως αν το μαθαιναν θα μου επρηζαν τα συκώτια γι αυτό προσέχω παρα πολυ και πάντα πετάω τα κουτιά εκτος σπιτιού.
    Καλά κάνεις. Έχεις πάει σε γιατρό, έτσι;

    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    ... Δεν δέχονται τη ψυχιατρική; Με ποιο επιχείρημα αν επιτρέπεται; Είσαι ενήλικος αλλά δεν θες να σε πιέζουν. Σε έχουν ζήσει ποτέ χωρίς αγωγη; Τι να σου πω... Δεν θα ρίσκαρα να διακοψω την αγωγή μου για να με δουν χάλια. Μια κουβέντα με το γιατρό μου θα τους πρότεινα για να καταλάβουν τι βιώνω. Ως εκεί.
    Με ζούσαν τόσα χρόνια. Μέσα στα νεύρα, στους τσακωμούς, στην έλλειψη διάθεσης για οποιαδήποτε δραστηριότητα.. Νισάφι πια. Αντί να δουν ότι αλλάζω, παραπονούνται και μου λένε ότι μια ζωή θα παίρνω σκευάσματα. Ναι, και; λέω γω.
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Είπες παίρνεις χάπια αλλά... ελπίζω ψυχο γιατρός να στα έδωσε ε? δε τα πήρες μόνος σου...

    Συμφωνώ να το συζητήσεις με το γιατρό σου , αν και οι γονείς σου δε κατάλαβα , έχουν αυτή την άποψη για όλους τους γιατρούς ή μόνο για τους ψυχο ?

    Αν τους ενημερώσει ο γιατρός νομίζω είναι το καλύτερο.
    Μόνο για τους ψυχιάτρους έχουν αυτή την άποψη.

    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Μια ζωη δεν μπορείς να περνεις φάρμακα.
    Γιατί;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Ναι με παρακολουθεί ψυχιατρος εδώ και ενα χρονο σε τακτική βάση
    Quote Originally Posted by iamverysad View Post
    Καλά κάνεις. Έχεις πάει σε γιατρό, έτσι;


    Με ζούσαν τόσα χρόνια. Μέσα στα νεύρα, στους τσακωμούς, στην έλλειψη διάθεσης για οποιαδήποτε δραστηριότητα.. Νισάφι πια. Αντί να δουν ότι αλλάζω, παραπονούνται και μου λένε ότι μια ζωή θα παίρνω σκευάσματα. Ναι, και; λέω γω.

    Μόνο για τους ψυχιάτρους έχουν αυτή την άποψη.



    Γιατί;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Similar Threads

  1. Πρόβλημα με τους γονείς.
    By Mary93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 65
    Last Post: 03-09-2017, 00:15
  2. Πρόβλημα με τουσ γονείς μου εξαιτίας του γάμου μου
    By Petran13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 15-01-2014, 18:16
  3. προβλημα με την οικογενεια λογω γαμου
    By violeta82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 98
    Last Post: 03-08-2013, 21:30
  4. Η ερωτική μας ζωή έχει πεθάνει λόγω φαρμάκων
    By blondleo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 09-02-2013, 18:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •