Αποπραγματοποίηση .... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by RandomUser View Post
    Καλησπερα, αν λεμε για τον ιδιο ναι, ανεβαζει αρκετα βιδεακια πολλα εξ'αυτων και θρησκευτικου περιεχομενου. Ναι με αυτον εχω κανει συνεδριες.

    Νομιζω πως ειναι καιροσ να ξεκινησεις με ενα απο τα 2, ειτε ασκηση ειτε διατροφη μιας και θα σε βοηθησει αρκετα
    Είναι απίστευτο καθώς τον παρακολουθώ και εγώ πολύ καιρό και επειδή με έχει βοηθήσει αρκετά(και μόνο από τα βίντεο),είχα μπει σε σκέψεις για να τον επισκεφθώ!Σε έχει βοηθήσει εσένα,αξίζει;;Είμαι σε διαδικασία αναζήτησης ψυχολόγου καθώς δεν είμαι ικανοποιημένη απο την δικιά μου,οπότε θα με ενδιέφερε η γνώμη σου.Γενικά είμαι της γυμναστικής και της διατροφής αλλά με αυτά που έχουν συμβεί τον τελευταίο καιρό δεν είχα καθόλου κέφι.Σήμερα πίεσα τον εαυτό μου όμως και έτρεξα 5 χλμ. Κάθε αρχή και δύσκολη :D Σ'ευχαριστώ πολύ που μπαίνεις και μου απαντάς κιόλας,να είσαι καλά.

  2. #17
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by joy123 View Post
    Είναι απίστευτο καθώς τον παρακολουθώ και εγώ πολύ καιρό και επειδή με έχει βοηθήσει αρκετά(και μόνο από τα βίντεο),είχα μπει σε σκέψεις για να τον επισκεφθώ!Σε έχει βοηθήσει εσένα,αξίζει;;Είμαι σε διαδικασία αναζήτησης ψυχολόγου καθώς δεν είμαι ικανοποιημένη απο την δικιά μου,οπότε θα με ενδιέφερε η γνώμη σου.Γενικά είμαι της γυμναστικής και της διατροφής αλλά με αυτά που έχουν συμβεί τον τελευταίο καιρό δεν είχα καθόλου κέφι.Σήμερα πίεσα τον εαυτό μου όμως και έτρεξα 5 χλμ. Κάθε αρχή και δύσκολη :D Σ'ευχαριστώ πολύ που μπαίνεις και μου απαντάς κιόλας,να είσαι καλά.
    Μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ικανοποιημένος διότι μπορείς να μιλήσεις μαζί του και για φιλοσοφικά ζητήματα και θρησκευτικά και ψυχολογικά! Είναι λιγάκι υπέρμαχος της φαρμακευτικής αγωγής και αυτό νομίζω ειναι το πιο αρνητικό που μπορώ να του καταλογισω + ότι μιλάει αρκετά χαχα. Κατά τα αλλά είμαι ευχαριστημένος και υπήρξαν στιγμές που ένιωσα πως με καταλαβαίνει απόλυτα. Δεν έχεις να χάσεις κάτι λοιπόν! Την ψυχολόγο που βλέπω εδώ στο εξωτερικό θα την σταματήσω μιας και δεν νομίζω να μου προσφέρει κάτι πλέον.

    Συγχαρητήρια για τα 5κμ! Και γω ξεκίνησα με πολύ λιγότερα και έφτασα να τρέχω 10+! Καλή αρχή λοιπόν. Έκανες την καλύτερη επιλογή θαρρω!

    Χαρά μου να απαντώ, αν έστω και ένας άνθρωπος βρει πως όσα γράφω τον βοήθησαν τότε θα ήμουν πολύ χαρούμενος!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Και γω παθαίνω κρίσεις απροσωποιησης η αποπραγματοτωσης. Είναι πολύ άσχημο συναίσθημα. Δεν ξέρω αν υπάρχω η αν είναι αληθινά όλα αυτά. Παρόλα αυτά, εκείνη την στιγμή λέω στον εαυτό μου, πως ο εγκέφαλος μου το κάνει για να με βοηθήσει. Πως είναι μια αμυνα του οργανισμού μου γιατί δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σε αυτό που νιώθει εκείνη τη στιγμή. Έχω βρει κάποια πράγματα που με βοηθούν να ηρεμήσω και να επανέλθω. Πρέπει να βρεις κάτι αντίστοιχο.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    πειτε μας ρε παιδια και μας το ονομα του ψυχολογου. κ ας αφαιρεθει απο τη διαχειριση αργότερα
    Quote Originally Posted by RandomUser View Post
    Μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ικανοποιημένος διότι μπορείς να μιλήσεις μαζί του και για φιλοσοφικά ζητήματα και θρησκευτικά και ψυχολογικά! Είναι λιγάκι υπέρμαχος της φαρμακευτικής αγωγής και αυτό νομίζω ειναι το πιο αρνητικό που μπορώ να του καταλογισω + ότι μιλάει αρκετά χαχα. Κατά τα αλλά είμαι ευχαριστημένος και υπήρξαν στιγμές που ένιωσα πως με καταλαβαίνει απόλυτα. Δεν έχεις να χάσεις κάτι λοιπόν! Την ψυχολόγο που βλέπω εδώ στο εξωτερικό θα την σταματήσω μιας και δεν νομίζω να μου προσφέρει κάτι πλέον.

    Συγχαρητήρια για τα 5κμ! Και γω ξεκίνησα με πολύ λιγότερα και έφτασα να τρέχω 10+! Καλή αρχή λοιπόν. Έκανες την καλύτερη επιλογή θαρρω!

    Χαρά μου να απαντώ, αν έστω και ένας άνθρωπος βρει πως όσα γράφω τον βοήθησαν τότε θα ήμουν πολύ χαρούμενος!

  5. #20
    Αν και τον έχω επισκεφτεί στο παρελθόν τον συγκεκριμένο ψυχολόγο θεωρώ πως δε μου ταιριάζουν οι τοποθετήσεις του, μιας και η θεολογία δεν συνάδει (όχι απόλυτα) με την επιστήμη της ψυχολογίας.
    Κατ'εμέ όχι στον βαθμό που την ανάγει. Κατά τα άλλα υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι ψυχολόγοι εκεί έξω.
    Η αποπραγματοποίηση με ταλαιπώρησε κάμποσα χρόνια. Τις περισσότερες στιγμές που την αποδέχτηκα ως συναίσθημα και δεν τη πολέμησα άρχισε να αραιώνει στις εμφανίσεις της. Όταν εστίαζα σε αυτήν όταν συνέβαινε μου δημιουργούσε μέχρι και κρίσεις πανικού. Όταν λοιπόν κατάλαβα πως όλα είναι θέμα εστίασης ξεκίνησα να την διαχειρίζομαι ως μια ακόμη κατάσταση (όχι επώδυνη) και να περιορίζεται ώσπου απλά εξαφανίστηκε.
    Περιοδικά ακόμη συμβαίνει αλλά η διάρκεια της είναι μερικά λεπτά. Έχει σταματήσει πλέον να με ενοχλεί.

  6. #21
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    Εννοείται πως δεν είναι όλοι οι ψυχολόγοι για όλους. Και γω διαφωνώ με μερικούς τρόπους προσέγγισης. Δεν παύει όμως να είναι ένας άνθρωπος που μπορεί να σταθεί σε μια βαθύτερη συζήτηση περί φιλοσοφίας, θρησκείας και ψυχολογίας και να δώσει διεξόδους.

    Με κάθε επιφύλαξη το όνομα του είναι Νικήτας Κ. Το γράφω εδώ διότι δεν έχω τη δυνατότητα να στείλω προσωπικά μηνύματα.

  7. #22
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    40
    Eιχα DP / DR μεχρι που έπαθα χρόνιο πυελικό άλγος. Μαλλον το μυαλό μου μπορεί να αφοσιώνεται σε ένα κακό τη φορά.

    Οσο ειχα DP / DR δεν γινόταν να έχω κατάθλιψη (για μεγαλο χρονικο διαστημα) και δεν βαριόμουν ποτέ.

    Η αληθεια ειναι οτι μετα απο 2 χρονιο το συνηθισα καπως και σταματησα να τα βλεπω ετσι.

    Μπορω αν θελω να το κανω trigger με λιγο προσπαθεια η αν πιω καφε/μεινω αυπνος. Πλεον δεν το φοβαμαι αν και εννοειτε δεν παιζουμε με αυτα τα πραγματα γιατί έχω πέσει μεσα στο λάκκο, και πάτο δεν είχε.
    Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που βγήκα απο κει μεσα. Αν και ίσως ήμουν εξίσου τυχερός που μπήκα.

    Ισως καποια μέρα να μπορέσω να εκφράσω τους τρόπους που έχω δει τον κόσμο σε κάποιο βιβλίο.

    PS: φάτε καλά. Και προσοχή με τη χορτοφαγία. δε θελω να τσακωθω με χορτοφάγους αλλα ημουν τόσο πολυ ιδεολογος vegan, που πιο πολυ πεθαινεις. Παρολα αυτα εβαλα την υγεια μου μπροστα και δεν κοιταω πισω αποτι φαινεται

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    το προβλημα ξεκινησε στην αλανα οταν ημουν παιδι που ειχα να διαχειριστω 50 μπουρδελα που νομιζαν οτι ηταν ανθρωποι δεν ηταν εγω στη συνεχεια δουλεψα εκανα οικογενεια λεφτα κλπ το προβλημα ειναι οτι απο παντα εγραφα στον πουτσο μου τα μπουρδελα ετσι λοιπον τα μπουρδελα καλεσαν τη μαφια μου πηρε ολα τα λεφτα και τωρα ζω με το επιδομα το γεγονοσ οτι ειστε μπουρδελα δεν αλλαζει ειτε εχω λεφτα ειτε δεν εχω τωρα που κανατε τη μαλακια σασ γινατε τριμπουρδελα εχω ενα σπιτι να κοιμαμαι αμα με διωξουν κι απο εδω θα γινεται τιτανοτεραστια μπουρδελα εγω πρεπει να εχω η 1 η 4 παιδια η μπουρδελοσυνη σασ με απαλλαξε απο τη δουλεια αφου τωρα παιρνω επιδομα για να καταλαβετε ποσο αχρηστοι ειστε το μονο που ειχε για μενα η ζωη ακομα ηταν 20 χρονακια ακομα δουλειασ και το απαραιτητο χωσιμο οικονομικο στα παιδια ειστε τοσο μπουρδελα που με γλυτωσατε και τωρα το παιζω ασθενησ το γεγονοσ οτι σασ γραφω στον πουτσο μου δεν αλλαζει οτι κι αν κανετε δεν γινετε καθε που αλλαζει η κυβερνηση καθε 4 χρονια να πηγαινετε απο εδω και μετα απο εκει παρτε το χαμπαρι και μη με κουραζεται αλλο πατε και γαμηθειτε κι αφηστε με ησυχο αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    1
    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούρια εδώ. Είμαι 23 και Από πέρυσι το Πάσχα έχω διαταραχή πανικού. Κάποια στιγμή άρχισα να νιώθω το αίσθημα της αποπραγματοποιησης το είπα στην ψυχολογο μου και μου είπε τι είναι. Ήμουν εντάξει ακόμα και τις φορές που με έπιανε. Αλλά τις τελευταίες 5 μέρες δεν αντέχω καθόλου. Έχω μια τεράστια φοβία ότι όλα είναι ψέμα,πώς οτιδήποτε κάνω είναι στην φαντασία μου ακόμα και τώρα που γράφω δεν ξέρω αν είμαι 100τις100 σίγουρη ότι συμβαίνει. Σκέφτομαι πως ζω σε κάτι σαν το Μάτριξ ή πως όλα είναι φτιαγμένα από πριν, δεν ξέρω πως να το εξηγήσω.Πραγματικά φοβάμαι πάρα πολύ. Σκέφτομαι μήπως έχω κάποιου είδους ψύχωση. Δεν ξέρω. Φοβάμαι πάρα πολύ. Νιώθει και κάποιος άλλος έτσι;

  11. #26
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Vivi97 View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούρια εδώ. Είμαι 23 και Από πέρυσι το Πάσχα έχω διαταραχή πανικού. Κάποια στιγμή άρχισα να νιώθω το αίσθημα της αποπραγματοποιησης το είπα στην ψυχολογο μου και μου είπε τι είναι. Ήμουν εντάξει ακόμα και τις φορές που με έπιανε. Αλλά τις τελευταίες 5 μέρες δεν αντέχω καθόλου. Έχω μια τεράστια φοβία ότι όλα είναι ψέμα,πώς οτιδήποτε κάνω είναι στην φαντασία μου ακόμα και τώρα που γράφω δεν ξέρω αν είμαι 100τις100 σίγουρη ότι συμβαίνει. Σκέφτομαι πως ζω σε κάτι σαν το Μάτριξ ή πως όλα είναι φτιαγμένα από πριν, δεν ξέρω πως να το εξηγήσω.Πραγματικά φοβάμαι πάρα πολύ. Σκέφτομαι μήπως έχω κάποιου είδους ψύχωση. Δεν ξέρω. Φοβάμαι πάρα πολύ. Νιώθει και κάποιος άλλος έτσι;
    Ολοι οσοι ειναι σε αυτα τα νηματα το εχουν περασει. Εαν τα ψαξεις λιγο θα βρεις πολλες πληροφοριες. Υπομονη και κουραγιο χρειαζεται κυριως. Το σωμα και το μυαλο σου θα εξικοιωθουν.

    Τρωγε καλα, πινε μπολικο νερο, κανε γυμναστικη, περιπατους στη φυση, βγες με φιλους, ελατωσε τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης. Θα παρει χρονο αλλα θα συνελθεις!

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    22
    Καλησπέρα παιδιά.Σας γράφω για να σας ενημερώσω σχετικά με την κατάστασή μου.Από τον Σεπτέμβριο τα συμπτώματά μου άρχισαν σταδιακά να μειώνονται και εν τέλει υποχωρήσανε πλήρως.Βρήκα δουλειά,άρχισα να γυμνάζομαι ξανά και γενικά τα πράγματα άρχισαν να πηγαίνουν προς το καλύτερο.Υπήρξαν μέρες που είχα πάλι κάποιες σκέψεις αλλά ευτυχώς δεν κρατήσανε για πολύ.Σας τα λέω αυτά για να ξέρετε οτι υπάρχει ελπίδα και ότι όσο τρομακτική και δυσβάσταχτη να σας φαίνεται η όλη κατάσταση είναι σίγουρο οτι περνάει.Να αναφέρω επίσης οτι τα συμπτώματα έφυγαν χωρίς φαρμακετική αγωγή.Να μην το φοβάστε και να είστε δυνατοί.Βρείτε εναν καλό θεραπευτή και να δουλέψετε με τον εαυτό σας γιατί και η αποπροσωποποίηση είναι ένα καμπανάκι,ένα σήμα του ευατού μας οτι πρέπει να αλλάξουμε κάτι.Ένα άλλο σημαντικό κομμάτι προς την ίαση είναι να μην αντιδράμε με φόβο σε αυτές τις σκέψεις όταν έρχονται αλλά απλά να τις αφήνουμε να περνάνε σαν να τις παρατηρούμε...είναι δύσκολο αλλά με τον καιρό γίνεται εφικτό. Εύχομαι σε όλους ταχεία ανάρρωση και ψυχική γαλήνη.

  13. #28
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    @joy123

    Ευγε! Παντα τετοια ευχομαι να διαβαζουμε!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. αποπραγματοποίηση όλε!
    By anxious4ever in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 43
    Last Post: 21-10-2022, 16:35
  2. αποπραγματοποιηση
    By diamantina in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 3
    Last Post: 25-01-2013, 00:07
  3. αποπραγματοποιηση? what?
    By kapamaru!! in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 14
    Last Post: 01-08-2012, 18:04
  4. αποπραγματοποιηση
    By sallonikios in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 13
    Last Post: 02-03-2012, 21:08
  5. Αποπροσωποιηση-Αποπραγματοποιηση
    By mihalis in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 6
    Last Post: 12-03-2011, 20:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •