Άλλη μία μπερδεμένη κοπέλα..Σας έχει συμβεί?? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 95
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Αγαπητή @thlimenamatia ,
    Οι πληροφορίες που έδωσες και η άποψη που εξέφρασες ήταν ιδιαίτερα βοηθητικές!!Σ'ευχαριστώ πολύ!
    Θα ήθελα να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις,αν δε σε πειράζει,και θα χαρώ αν μπορέσεις να απαντήσεις.
    - Πρώτον, θεωρείς ότι αμφισεξουαλικοτητα μεταξυ των γυναικων δεν υπαρχει και ειναι απλως διαθεση πειραματισμου και φαση της στιγμης?Το ιδιο πιστευεις και για τους ανδρες?
    - Δεύτερον, είναι δυνατόν να αισθανθείς ποτέ κάποιου είδους έλξη προς το ίδιο φύλο χωρίς να είσαι ομοφυλόφιλος?Π.χ σου έχει τύχει να δεις έναν πολύ ωραίο άνδρα και κατι να αισθανθείς αλλά να μην είναι το να θέλεις να κάνεις έρωτα μαζί του?Πιο πολύ δηλαδή να σου αρέσει αισθητικά αυτό που βλέπεις χωρίς όμως να εχεις ερωτικές διαθέσεις απέναντί του?
    - Τρίτον,τι πιστεύεις για τους ανθρώπους που αντιλαμβάνονται σε μεγάλη σχετικά ηλικία το σεξουαλικό τους προσανατολισμό?Τι συμβαίνει και αλλάζουν?Γίνεται δλδ απ'τη στιγμή που απολαμβάνεις το σεξ είτε με άνδρα είτε με γυναίκα ξαφνικά να συνειδητοποιησεις οτι θες κάτι άλλο?Ισχύει λοιπον πιστεύεις η σεξουαλική ρευστότητα?
    - Και τέλος,γινεται ενω εισαι ομοφυλοφιλη να βρεθει αυτός ο ένας άνδρας με τον οποίο θα περνάς καλά και θα σε κάνει έστω προσωρινά να απομονώσεις την ομοφυλοφιλική σου φύση ή πάντα θα αισθάνεσαι ότι κάτι λείπει?

    Ζητώ συγγνώμη για το πλήθος των ερωτήσεων αλλά με ενδιαφέρει η γνώμη σου.Σ'ευχαριστω εκ των προτέρων.Και φυσικά που ασχολήθηκες.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    @thlimenamatia @Georgewww @Νοσηρή φαντασία @oboro
    Χαίρομαι που το post μου έγινε αφορμή να εκφράσει και κάποιος άλλος άνθρωπος την εμπειρία του καθώς και που έγινε συζήτηση γύρω από αυτό.
    Όσο για την @thlimenamatia ,πιστεύω πως εννοεί ότι δεν της αρέσει η αντρική παρουσια("κυριαρχια" σε εισαγωγικα χαχαχα)πανω στο σωμα της.Δεν είναι πιστεύω θέμα πόνου λόγω διείσδυσης γιατί διείσδυση μπορεί να υπάρχει και σε ομοφυλοφιλη ερωτική πράξη.Οποτε κι εκεί θα πονούσε.Εννοει πιστεύω ότι δεν της δίνει ευχαρίστηση η επαφή με το ανδρικό σώμα.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    208
    Quote Originally Posted by Sunny View Post
    @thlimenamatia @Georgewww @Νοσηρή φαντασία @oboro
    Χαίρομαι που το post μου έγινε αφορμή να εκφράσει και κάποιος άλλος άνθρωπος την εμπειρία του καθώς και που έγινε συζήτηση γύρω από αυτό.
    Όσο για την @thlimenamatia ,πιστεύω πως εννοεί ότι δεν της αρέσει η αντρική παρουσια("κυριαρχια" σε εισαγωγικα χαχαχα)πανω στο σωμα της.Δεν είναι πιστεύω θέμα πόνου λόγω διείσδυσης γιατί διείσδυση μπορεί να υπάρχει και σε ομοφυλοφιλη ερωτική πράξη.Οποτε κι εκεί θα πονούσε.Εννοει πιστεύω ότι δεν της δίνει ευχαρίστηση η επαφή με το ανδρικό σώμα.
    και αυτο αλλα γενικα δεν ειμαι καθολου της διεισδυσης. ειναι οπως νιωθει καλα ο καθενας στο κρεβατι του. ειναι δικες του προτιμησεις και επιλογες. δεν κανεις ποτε κατι που θελει να στο επιβαλλει ο αλλος. και ναι μου αρεσει το γυναικειο σωμα οχι το αντρικο.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Οχι μονο δεν ειναι αληθεια οτι τα μπαϊ ατομα δεν υπαρχουν και ειναι μονο γκεϊ και λεσβιες σε αρνηση, αλλα αποτελει εναν απο τους πιο διαδεδομενους μυθους γυρω απο την αμφισεξουαλικοτητα... Ειναι δε μεγαλη πηγη αμφιφοβιας μεσα απο την ιδια την κοινοτητα των γκεϊ/λεσβιων. Δεν ξερω γιατι σχηματισατε θλιμμενα ματια αυτη την εικονα αλλα και λανθασμενη ειναι και αδικει αρκετο κοσμο. Αν ψαξεις για μυθους γυρω απο την μπαϊ ταυτοτητα στο νετ θα το βρεις σε περιοπτη θεση το συγκεκριμενο.

    Sunny χαιρομαι που καλοσωριζεις τη γενικοτερη συζητηση γυρω απο αυτα τα θεματα αν και προσωπικα μια ενοχη που εκτροχιασα λιγο το θεμα σου πριν την αισθανομαι. Απλα δεν αισθανθηκα εκεινη η συγκεκριμενη τοποθετηση που εκανα παραθεση, οτι μπορουσε να μεινει αναπαντητη.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    208
    το λεω βαση των οσο εχω ζησει με διαφορες κοπελες οτι οι bi ολες μου κατεληξαν στρειτ και γενικα ειναι στρειτ απλα δοκιμαζουν να δουν το σεξ απο γυναικα και να αφεθουν σε περισσοτερα πραγματα που ισως οι αντρες να μην τους τα κανουν. οσες φορες το συζητησα μαζι τους εκει καταληγαμε. να δουν ως ειναι με γυναικα. και οι περισσοτερες ειπαν αυτο οτι ναι το σεξ ειναι πολυ καλυτερο με γυναικα αλλα μας αρεσουν οι αντρες για λογους ας το πουμε πιο ανεσης. δηλαδη να βγουν ως κανονικο ζευγαρι εξω, αλλες για οικογενεια, αλλες λογω ηθικης και γενικα τετοιου ειδους δικαιολογιες. τελος παντων αυτα εζησα αυτα λεω και φυσικα πιστευω ο καθενας ειναι διαφορετικος. αποψη μου ειναι οτι οι bi κοπελες δεν ειναι γκει κοπελες αλλα στρειτ απλα πρεπει να βρουν τον καταλληλο ανθρωπο δηλαδη τον ανθρωπο τους. συγνωμη δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα ισως. ας πουμε μια κοπελα που ηθελε να κανει οικογενεια μου ειπε παντα θα της λειπει το σεξ με γυναικα αλλα ειχε καταληξει εκει. καπως ετσι θελω να το εξηγησω.
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Οχι μονο δεν ειναι αληθεια οτι τα μπαϊ ατομα δεν υπαρχουν και ειναι μονο γκεϊ και λεσβιες σε αρνηση, αλλα αποτελει εναν απο τους πιο διαδεδομενους μυθους γυρω απο την αμφισεξουαλικοτητα... Ειναι δε μεγαλη πηγη αμφιφοβιας μεσα απο την ιδια την κοινοτητα των γκεϊ/λεσβιων. Δεν ξερω γιατι σχηματισατε θλιμμενα ματια αυτη την εικονα αλλα και λανθασμενη ειναι και αδικει αρκετο κοσμο. Αν ψαξεις για μυθους γυρω απο την μπαϊ ταυτοτητα στο νετ θα το βρεις σε περιοπτη θεση το συγκεκριμενο.

    Sunny χαιρομαι που καλοσωριζεις τη γενικοτερη συζητηση γυρω απο αυτα τα θεματα αν και προσωπικα μια ενοχη που εκτροχιασα λιγο το θεμα σου πριν την αισθανομαι. Απλα δεν αισθανθηκα εκεινη η συγκεκριμενη τοποθετηση που εκανα παραθεση, οτι μπορουσε να μεινει αναπαντητη.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Αγαπητέ/-ή @oboro ,
    Μην ανησυχείς.Δεν υπάρχει πρόβλημα. :)
    Αν ωστόσο,τόσο εσύ όσο και η @Νοσηρή φαντασία ,θελήσετε και έχετε την υπομονή να διαβάσετε καποια στιγμη όλα όσα γραφω(χαχαχα), η γνωμη και η συζητηση σας θα ηταν ευπροσδεκτη.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Sunny View Post
    Αγαπητέ/-ή @oboro ,
    Μην ανησυχείς.Δεν υπάρχει πρόβλημα. :)
    Αν ωστόσο,τόσο εσύ όσο και η @Νοσηρή φαντασία ,θελήσετε και έχετε την υπομονή να διαβάσετε καποια στιγμη όλα όσα γραφω(χαχαχα), η γνωμη και η συζητηση σας θα ηταν ευπροσδεκτη.
    Οχι η αληθεια ειναι οτι ειχα διαβασει ολα οσα εγραψες αλλα συμφωνουσα με καποιες υπαρχουσες απαντησεις και ισως δε σκεφτηκα να ποσταρω μονο για αυτο. Ειχα την απορια στη αρχη του θρεντ, γιατι η επιμονη σκεψη αφορουσε το ενδεχομενο να εισαι λεσβια, επειδη συνηθως τετοιες εισβαλλουσες σκεψεις αφορουν ενδεχομενα πραγματικα τρομαχτικα. Οποτε σκεφτομαι, τι το τρομαχτικο εχει να εισαι λεσβια, και εδωσες ουσιαστικα μονη σου την απαντηση, οτι θα οδηγουσε τον συντροφο σου να αισθανθει εξαπατημενος και να τον χασεις. Οπως σου εγραψαν ηδη δηλαδη. Γενικα εχω την εντυπωση οτι ο ασυνηθιστα ενδελεχης τροπος που επεξεργαζεσαι τα πραγματα εμπεριεχει τις απαντησεις αλλα το ζητουμενο ειναι ισως περισσοτερο η διαχειριση τους. Χωρις να να λεω οτι τη χρειαζεσαι, η ψυχοθεραπεια βοηθαει γενικα σε αυτο, ισως περισσοτερο η γνωσιακη-συμπεριφορικη στην περιπτωση σου αν και φυσικα, εφοσον δεν εχεις διαγνωση ως προς την αιτια των σκεψεων, δεν κανω απαραιτητα καποια συγκεκριμενη συνδεση (ετσι κι αλλιως στο φορουμ οι τηλεδιαγνωσεις απαγορευονται). Ο ιδιαιτερα εμπεριστατωμενος τροπος που γραφεις σιγουρα βοηθησε στο να προτεινουν πραγματα τα μελη που απαντησαν ωστε να βγαλεις καποια ακρη, αλλα αν δεις οτι χρειαζεσαι καποια επιπλεον βοηθεια στη διαχειριση επιμονων σκεψεων τωρα η, ο μη γενοιτο, μελλοντικα, ισως η ψυχοθεραπεια να εχει να σου προσφερει κατι.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    @thlimenamatia
    Λογικό που μιλάς από εμπειρία αλλά έχω κάποιες ενστάσεις.
    Πιστεύω ότι υπάρχουν τα εξής ενδεχομενα:
    - Μια γυναίκα που της αρέσει περισσότερο το σεξ με γυναίκα αλλά επιλέγει να είναι με άνδρα προβάλλοντας διάφορες δικαιολογίες,όπως λες,πιστεύω πως ίσως είναι καταπιεσμενη ομοφυλοφιλη.
    - Αν όμως της αρέσει ο έρωτας και με τα 2 φύλα έχει τις πιθανότητες να είναι αμφιφυλοφιλη.Π.χ ακόμα και το σεξ με γυναίκα να της αρέσει περισσότερο,το γεγονός ότι θέλει έναν άνδρα στο πλευρό της για σχέση συνοδευόμενο από το ότι της αρέσει το σεξ και με άνδρες την κάνει bi.Γιατι πιστεύω ότι ο σεξουαλικός προσανατολισμός δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με το φύλο με το οποίο έχεις ερωτικές σχέσεις αλλά και με εκείνο που από ΕΠΙΛΟΓΗ και ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ σου ΘΕΛΗΣΗ και οχι καταπιεση θες να περνάς τη ζωή σου.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    208
    Quote Originally Posted by Sunny View Post
    @thlimenamatia
    Λογικό που μιλάς από εμπειρία αλλά έχω κάποιες ενστάσεις.
    Πιστεύω ότι υπάρχουν τα εξής ενδεχομενα:
    - Μια γυναίκα που της αρέσει περισσότερο το σεξ με γυναίκα αλλά επιλέγει να είναι με άνδρα προβάλλοντας διάφορες δικαιολογίες,όπως λες,πιστεύω πως ίσως είναι καταπιεσμενη ομοφυλοφιλη.
    - Αν όμως της αρέσει ο έρωτας και με τα 2 φύλα έχει τις πιθανότητες να είναι αμφιφυλοφιλη.Π.χ ακόμα και το σεξ με γυναίκα να της αρέσει περισσότερο,το γεγονός ότι θέλει έναν άνδρα στο πλευρό της για σχέση συνοδευόμενο από το ότι της αρέσει το σεξ και με άνδρες την κάνει bi.Γιατι πιστεύω ότι ο σεξουαλικός προσανατολισμός δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με το φύλο με το οποίο έχεις ερωτικές σχέσεις αλλά και με εκείνο που από ΕΠΙΛΟΓΗ και ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ σου ΘΕΛΗΣΗ και οχι καταπιεση θες να περνάς τη ζωή σου.
    ναι οκ ειναι και αυτο μια αποψη.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by thlimenamatia View Post
    το λεω βαση των οσο εχω ζησει με διαφορες κοπελες οτι οι bi ολες μου κατεληξαν στρειτ και γενικα ειναι στρειτ απλα δοκιμαζουν να δουν το σεξ απο γυναικα και να αφεθουν σε περισσοτερα πραγματα που ισως οι αντρες να μην τους τα κανουν. οσες φορες το συζητησα μαζι τους εκει καταληγαμε. να δουν ως ειναι με γυναικα. και οι περισσοτερες ειπαν αυτο οτι ναι το σεξ ειναι πολυ καλυτερο με γυναικα αλλα μας αρεσουν οι αντρες για λογους ας το πουμε πιο ανεσης. δηλαδη να βγουν ως κανονικο ζευγαρι εξω, αλλες για οικογενεια, αλλες λογω ηθικης και γενικα τετοιου ειδους δικαιολογιες. τελος παντων αυτα εζησα αυτα λεω και φυσικα πιστευω ο καθενας ειναι διαφορετικος. αποψη μου ειναι οτι οι bi κοπελες δεν ειναι γκει κοπελες αλλα στρειτ απλα πρεπει να βρουν τον καταλληλο ανθρωπο δηλαδη τον ανθρωπο τους. συγνωμη δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα ισως. ας πουμε μια κοπελα που ηθελε να κανει οικογενεια μου ειπε παντα θα της λειπει το σεξ με γυναικα αλλα ειχε καταληξει εκει. καπως ετσι θελω να το εξηγησω.
    Νομιζω οτι καταλαβαινω τι λες, ξερεις ομως τι μου θυμιζει; Τις περιπτωσεις που πχ κοπελες εχουν βαλει ολους τους αντρες σε ενα καλουπι, επειδη ολες οι σχεσεις τους με αντρες ηταν ιδιες. Θελω να πω οτι το να συναντας ξανα και ξανα, ειτε σε ερωτικο ειτε φιλικο επιπεδο, γυναικες που εκαναν εκαναν σεξ με αλλες γυναικες απλα και μονο για να δουν πως ειναι, ειδαν οτι τους αρεσε περισσοτερο το σεξ αλλα στο τελος επιστρεφαν σε αυστηρα ετεροκανονικες σχεσεις, μπορει να εχει περισσοτερο να κανει με επαναλαμβανομενο μοτιβο στη δικη σου ψυχολογια. Εχεις σκεφτει οτι μπορει να συναντας ξανα και ξανα την ιδια καταπιεσμενη οχι λεσβια, αλλα μπαϊ γυναικα, επειδη εχει παγιωθει μεσα σου αυτο το επαναλαμβανομενο μοτιβο στις σχεσεις σου; Σ' αυτο το φορουμ ειναι ενα θεμα που ανακυπτει διαρκως: καποιο μελος ανοιγει θρεντ παραπονουμενο οτι πεφτει συνεχεια πανω στο ιδιο στυλ συντροφου και συχνα καταφευγει σε στερεοτυπα για την "κατηγορια" των συντροφων αυτων, που "ολοι ετσι ειναι", κι υστερα καποια μελη επισημαινουν το ενδεχομενο να υπαρχει στην πραγματικοτητα επαναλαμβανομενο μοτιβο στις σχεσεις τους λογω ψυχολογιας και εσωτερικευμενων προτυπων/καταστασεων.

    Ασχετα απο καθε ερμηνεια νομιζω αξιζει κοπο να ανοιξεις καποια στιγμη δικο σου θρεντ για το ζητημα (αν βεβαια το θεωρεις ζητημα) ωστε να μην επιβαρυνουμε το θρεντ της Sunny περισσοτερο.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    @oboro ,
    Σ'ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. :)
    Η αλήθεια είναι πως πάντα ο,τι αντιμετωπίζω στη ζωή το κάνω με τρόπο πολύ προσεκτικό,ευαισθητοποιημ� �νο και αναλυτικό.Εξου και προσπαθώ να διερευνώ με ειλικρίνεια,σοβαρότητα και απόλυτη αλήθεια τον εαυτό μου.Γι'αυτο και ξέρω ότι το μυαλό μου δε σταματά ποτέ να λειτουργεί και είναι επιρρεπές σε σκέψεις που με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο θα έφερναν ανατροπή στη ζωή μου,καταστροφολογία και κλονισμό της εμπιστοσύνης στον εαυτό μου.Ηξερα την τάση μου αυτή στις εμμονές και χωρις την διάγνωση ειδικού.Το θέμα βρίσκεται εκεί ακριβώς που πολύ σωστά το τοποθετησες: στη διαχείριση των σκεψεων και οχι στον εντοπισμο της αιτιας τους.Εχεις δίκιο και πραγματικά αν βρεθώ σε αδιέξοδο δε θα διστάσω να επισκεφτώ και κάποιον εξειδικευμένο ψυχοθεραπευτη(γιατί ο γιατρός μου είναι ψυχιατρος).Απλως προτιμώ να παλεύω και λιγο μονη μου όσο μπορώ.
    Όσο για το ενδεχόμενο ομοφυλοφιλίας, δεν έχει κάτι το τρομακτικό ως γεγονός.Αυτο που θα με τρόμαζε είναι να ανακαλύψω κάτι για τον εαυτό μου που θα ανέτρεπε σημαντικά την ισορροπια σε ένα τομέα της ζωής μου και που θα κατέστρεφε ο,τι πιο όμορφο έχω ζήσει έως τώρα.Οπως συμβαινει με ανθρωπους που σχετικα αργα ανακαλυπτουν τη σεξουαλικοτητα τους.Και δε μιλάω για την αμφιφυλοφιλια αλλά για την ομοφυλοφιλία γιατί είναι κάτι ακριβώς αντίθετο από αυτό ως προς το οποίο αυτοπροσδιορίζομαι και θεωρώ ότι ουσιαστικά δε μου ταιριάζει.Χωρις να αποκλειω ότι κάποια στιγμή στη ζωή μου,αν υπήρχαν οι κατάλληλες προϋποθέσεις,δε θα δοκίμαζα.Πιο πολυ απο περιεργεια και οχι απο επιθυμια προς το ίδιο φύλο.Στη ζωή δε μπορείς να είσαι απολύτως βεβαιος και απόλυτος για το τίποτα.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Επίσης @oboro ,
    Το ενδεχόμενο να δοκιμάσω θα πραγματοποιούνταν μόνο σε περίπτωση που ήμουν μπερδεμένη για να καταλάβω ίσως τι γίνεται.Δηλαδη θα γινοταν απο βιασυνη,εξαναγκασμο και ανασφαλεια.Και όχι επειδή έχω αισθανθεί ποτέ σωματική ή συναισθηματική έλξη για γυναίκα.Γιατι και η χι ψι ομοφυλοφιλική εμπειρία που είχα στο παρελθόν(αν θυμασαι που το εγραψα)δε μου είχε προσφέρει κάτι και όπως έγινε έτσι και ξεχάστηκε.Και ξεχαστηκε,επαναλαμβανω,οχι από καταπιεση.Γιατί δεν αισθάνθηκα ποτέ ντροπή γι'αυτό.Αλλα επειδή δε μου δημιούργησε έκτοτε κάποια επιθυμία ή περιέργεια και οι μόνες σκέψεις που είχα ανά διαστήματα για ομοφυλοφιλία ήταν επειδή είχε καθυστερήσει κάπως να ξεκινήσει η σεξουαλική μου ζωή ή επειδή τύγχανε να δω κάποια γυναικεία αισθησιακή σκηνή στην τηλεόραση που με έκανε να αισθανθώ περισσότερο άβολα(κι αυτό μόνο στην τηλεόραση στο πλαίσιο του προβαλλομενου αισθησιασμου και ποτε στην καθημερινοτητα για καποια γυναικα).Και το συναισθημα δεν ηταν επιθυμία να εξερευνησω το γυναικείο σώμα.
    Αλλά όλα αυτά ξεχάστηκαν όταν γνώρισα τον άνθρωπο μου και έκτοτε είχα πολύ αυτοπεποίθηση στο συγκ κομμάτι.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    208
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Νομιζω οτι καταλαβαινω τι λες, ξερεις ομως τι μου θυμιζει; Τις περιπτωσεις που πχ κοπελες εχουν βαλει ολους τους αντρες σε ενα καλουπι, επειδη ολες οι σχεσεις τους με αντρες ηταν ιδιες. Θελω να πω οτι το να συναντας ξανα και ξανα, ειτε σε ερωτικο ειτε φιλικο επιπεδο, γυναικες που εκαναν εκαναν σεξ με αλλες γυναικες απλα και μονο για να δουν πως ειναι, ειδαν οτι τους αρεσε περισσοτερο το σεξ αλλα στο τελος επιστρεφαν σε αυστηρα ετεροκανονικες σχεσεις, μπορει να εχει περισσοτερο να κανει με επαναλαμβανομενο μοτιβο στη δικη σου ψυχολογια. Εχεις σκεφτει οτι μπορει να συναντας ξανα και ξανα την ιδια καταπιεσμενη οχι λεσβια, αλλα μπαϊ γυναικα, επειδη εχει παγιωθει μεσα σου αυτο το επαναλαμβανομενο μοτιβο στις σχεσεις σου; Σ' αυτο το φορουμ ειναι ενα θεμα που ανακυπτει διαρκως: καποιο μελος ανοιγει θρεντ παραπονουμενο οτι πεφτει συνεχεια πανω στο ιδιο στυλ συντροφου και συχνα καταφευγει σε στερεοτυπα για την "κατηγορια" των συντροφων αυτων, που "ολοι ετσι ειναι", κι υστερα καποια μελη επισημαινουν το ενδεχομενο να υπαρχει στην πραγματικοτητα επαναλαμβανομενο μοτιβο στις σχεσεις τους λογω ψυχολογιας και εσωτερικευμενων προτυπων/καταστασεων.

    Ασχετα απο καθε ερμηνεια νομιζω αξιζει κοπο να ανοιξεις καποια στιγμη δικο σου θρεντ για το ζητημα (αν βεβαια το θεωρεις ζητημα) ωστε να μην επιβαρυνουμε το θρεντ της Sunny περισσοτερο.
    φυσικα δεν το θεωρω ζητημα. παιδια λεω την αποψη μου δεν λεω οτι ισχυει κιολας. σας λεω οτι εχω ζησει. και τελικα πως το βλεπω απο τη μερια μου. δεν ειπα κατι παραπανω και δεν εβαλα ολες τις γυναικες σε ενα καλουπι. δεν γινεται αυτο και θα το ξανα πω ο καθενας εχει τα δικα του θελω και απο εκει και περα κανει τις επιλογες του.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    208
    Quote Originally Posted by Sunny View Post
    @oboro ,
    Σ'ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. :)
    Η αλήθεια είναι πως πάντα ο,τι αντιμετωπίζω στη ζωή το κάνω με τρόπο πολύ προσεκτικό,ευαισθητοποιημ� �νο και αναλυτικό.Εξου και προσπαθώ να διερευνώ με ειλικρίνεια,σοβαρότητα και απόλυτη αλήθεια τον εαυτό μου.Γι'αυτο και ξέρω ότι το μυαλό μου δε σταματά ποτέ να λειτουργεί και είναι επιρρεπές σε σκέψεις που με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο θα έφερναν ανατροπή στη ζωή μου,καταστροφολογία και κλονισμό της εμπιστοσύνης στον εαυτό μου.Ηξερα την τάση μου αυτή στις εμμονές και χωρις την διάγνωση ειδικού.Το θέμα βρίσκεται εκεί ακριβώς που πολύ σωστά το τοποθετησες: στη διαχείριση των σκεψεων και οχι στον εντοπισμο της αιτιας τους.Εχεις δίκιο και πραγματικά αν βρεθώ σε αδιέξοδο δε θα διστάσω να επισκεφτώ και κάποιον εξειδικευμένο ψυχοθεραπευτη(γιατί ο γιατρός μου είναι ψυχιατρος).Απλως προτιμώ να παλεύω και λιγο μονη μου όσο μπορώ.
    Όσο για το ενδεχόμενο ομοφυλοφιλίας, δεν έχει κάτι το τρομακτικό ως γεγονός.Αυτο που θα με τρόμαζε είναι να ανακαλύψω κάτι για τον εαυτό μου που θα ανέτρεπε σημαντικά την ισορροπια σε ένα τομέα της ζωής μου και που θα κατέστρεφε ο,τι πιο όμορφο έχω ζήσει έως τώρα.Οπως συμβαινει με ανθρωπους που σχετικα αργα ανακαλυπτουν τη σεξουαλικοτητα τους.Και δε μιλάω για την αμφιφυλοφιλια αλλά για την ομοφυλοφιλία γιατί είναι κάτι ακριβώς αντίθετο από αυτό ως προς το οποίο αυτοπροσδιορίζομαι και θεωρώ ότι ουσιαστικά δε μου ταιριάζει.Χωρις να αποκλειω ότι κάποια στιγμή στη ζωή μου,αν υπήρχαν οι κατάλληλες προϋποθέσεις,δε θα δοκίμαζα.Πιο πολυ απο περιεργεια και οχι απο επιθυμια προς το ίδιο φύλο.Στη ζωή δε μπορείς να είσαι απολύτως βεβαιος και απόλυτος για το τίποτα.
    αν θες να το κανεις απο περιργεια ναι οκ αυτο εννοω επιλογη και μετα μπορει να μη σου αρεσει η να σου αρεσει και μετα παλι θα ειναι θεμα επιλογης σου.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Κάποια ακόμα γνώμη?

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σας έχει συμβεί;
    By Astronomy lover in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 03-03-2019, 21:58
  2. Σας έχει συμβεί ποτέ????
    By WhyAlwaysMe? in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 94
    Last Post: 06-06-2016, 23:31
  3. Τι έχει συμβεί στην ψυχολογία της;
    By Pcychelp in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 17-10-2014, 11:35
  4. ποια ειναι η γνωμη σας? σας εχει συμβει
    By elle in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 02-10-2010, 00:00
  5. Τί μπορεί να έχει συμβεί?Υποτροπή?
    By Nikos2006 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 31-05-2006, 23:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •