Αγχος τεραστιο για την υφεια του συντροφου μου!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Exclamation Αγχος τεραστιο για την υφεια του συντροφου μου!

    Καλησπερα σας!θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας αυτο που συνεβη πριν απο 2 ημερες και δεν ξερω πως να το διαχειριστω.Ο συντροφος μου ειναι γιατρος και καθως ετοιμαζοταν για το χειρουργειο τον επιασε ενας εντονος πονος στο στηθος και την πλατη.Ειπε αμεσως οτι δεν αισθανοταν καλα και αμεσως τον πηγαν στα επειγοντα.Του ξεκινησαν αμεσως εξετασεις(γενικη αιματος , υπερηχο καρδιας ,καρδιογραφημα 8).Η πιεση του ηταν υψηλη το 18.Το καρδιογραφημα δεν ηταν καλο εδειξε μια αλλοιωση και ετσι προχωρησαν σε στεφανιογραφια η οποια ομως ηταν πεντακαθαρη.Τον κρατησαν μεσα 2 μερες ωστε να δουν την πορεια του και βγηκε εχτες.Του ειπαν οτι θα πρεπει να καει και μια μαγνητικη καρδιας ωστε να αποκλεισουμε με σιγουρια καποιο προβλημα.Να σημειωσω οτι ειναι 39 ετων.
    Απο προχτες κοντευω να τρελαθω.Ειμαι μεσα στο αγχος χωρις να φαω και δεν μπορω να το ελεγξω.Σκεφτομαι συνεχεια τα χειροτερα σεναρια.Παλια παθαινα συνεχεις κρισεις πανικου και τα σσυμπτωματα ηταν ιδια με τον πονο του συντροφου μου.
    Εγω θεωρω πως ηταν μια κριση λογω αγχους της δουλειας εκεινος μου λεει πως πρεπει να το κοιταξυμε ωστε να αποκλεισουμε το ενδεχομενο της καρδιας.Φοβαμαι μην παθει κατι.Ακομη και οταν κοιμαται τον κοιταζω να δω αν ειναι καλα.
    Σας εχει συμβει κατι τετοιο?ενας εντονος πονος?πως θα το διαχειροζοσασταν?

  2. #2
    Εφόσον η στεφανιογραφια του ήταν πεντακάθαρη ίσως να πρέπει να ελέγξουν το ενδεχόμενο σπασμου στεφανιαίων αγγείων διότι μπορεί να συμβεί σε περιπτώσεις άγχους,έντονης συναισθηματικής φόρτισης κλπ.Εννοειται πως θεραπεύεται με σωστή φαρμακευτική αγωγή και τίποτα άλλο.Ισως και το έντονο στρες του προκάλεσαν κρίση πανικού που έδειξε αλλοιώσεις στο καρδιογράφημα ούτως ή άλλως,διότι ακόμα και η καρδιά σαν όργανο συμμετέχει στις κρίσεις πανικού και ανταποκρίνεται ανάλογα.Πιστευω ότι εφόσον βγήκε καλή η στεφανιογραφια που αποκλείει στενώσεις, ανευρυσματα,θρομβωσεις κλπ ίσως αν κάνει αξονική στεφανιογραφια σε δεύτερο χρόνο,είτε τεστ κοπώσεως για να δουν αν τα αγγεία ανταποκρίνονται σε έντονο φόρτο αίματος.Παντως εφόσον εκείνος νιώθει καλά και κανένα ίχνος ανησυχίας καλό θα ήταν να τον μιμηθεις γιατί ο πανικός και το άγχος δεν θα ωφελήσουν κανέναν σας.Κοιταξε να ηρεμήσεις και να τον ενθαρρυνεις να κάνει τα απαραίτητα για να αποκλείσετε οτιδήποτε μπορεί να απειλεί την πορεία της υγείας του για να έχει κι αυτός το κεφάλι του ήσυχο.Επαναλαμβάνω άγχος ήταν, άποψη μου βέβαια αλλά με βάση τα στοιχεία που μας έδωσες το λέω!Έχω κάνει στεφανιογραφια μετά από αλλοίωση ΗΚΓ κι εγώ ενω ήταν κρισαρα πανικού.Τουλαχιστον απέκλεισαν και σε μένα στεφανιαία νόσο.Ευχομαι να είναι σιδερένιος και γρήγορα στο έργο του.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Μην φοβάσαι χαζουλα γιατρός είναι και εφόσον έκανε ατςφανιογραφημα και δεν βρεικαν Κατι όλα καλά. Κρίση ήταν νομίζω.

  4. #4
    ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!!! απ οτι μου λεει δεν έχει ξαναπονεσει, αλλά εμένα το αγχος δυστηχως δεν φεύγει μην παθει κάτι. Περιμένω πως και πως να γίνει σύντομα η μαγνητική καρδιάς ώστε να το αποκλείσουμε με σιγουρια. Απλά έχω λίγο ηρεμισει μιας και δεν έδειξε κάτι ή στεφανιογραφια. Μπορεί δλδ από κρίση πανικού να φανεί αλλοίωση στο καρδιογραφημα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    οχι. η κριση πανικου δεν εχει σχεση με την καρδια. εκτος αν νομιζεις οτι ειναι κριση πανικου και ειναι καρδια. μα γιατρος δεν ειναι? γιατι δεν ρωτας τον ιδιο? χαλαρωσε και περιμενε τις εξετασεις. δεν μπορεις εκ φυσεως να κανεις κατι αλλο αυτη τη στιγμη οποτε δεν υπαρχει λογος να πανικοβαλεσε

  6. #6
    είναι ένας άνθρωπος ο οποίος δεν λέει ποτέ αν ποναει και όλα για τον εαυτό του τα παιρνει αψηφιστα. όταν πήγα στο νοσοκομειο έκανα σαν τρελη να ρωτώ τους καρδιολους. δεν είναι η ειδικότητα του οπότε δεν μπορώ να είμαι σίγουρη ότι αυτά που μου αναφέρει είναι εντελώς σωστά η κάτι του διαφεύγει. μας είπαν ότι πρέπει να γίνει άλλη μια εξέταση η οποία είναι η μαγνητική καρδιάς για να αποκλείσουμε το παραμικρό ενδεχόμενο προβλήματος στην καρδια. Σας ευχαριστώ παρα πολυ που διαβάσατε το μήνυμα μου και απαντήσατε γτ ειμαι τρελαμένη. έστω ακι αυτές οι απαντήσεις μου δίνουν κουράγιο. να είστε καλά!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    είχες καμία εξέλιξη? και να είναι κάτι, θαναι κάτι μικρό και αντιμετωπίσιμο

  8. #8
    Quote Originally Posted by garida View Post
    είχες καμία εξέλιξη? και να είναι κάτι, θαναι κάτι μικρό και αντιμετωπίσιμο
    αύριο παίρνουμε τα αποτελέσματα και θα σε ενημερώσω....

  9. #9
    Quote Originally Posted by elvira View Post
    αύριο παίρνουμε τα αποτελέσματα και θα σε ενημερώσω....
    Μην ξεχάσεις να μας ενημερώσεις.Ειναι σημαντικό για το φόρουμ και για εμάς.

Similar Threads

  1. Τεραστιο προβλημα μετα απο χωρισμο
    By Jimmys in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 35
    Last Post: 27-01-2015, 18:27
  2. κουραστηκα...ενα τεραστιο ΓΙΑΤΙ
    By cocomero in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 15-01-2013, 23:34
  3. Ένα τεράστιο ευχαριστώ....
    By ΕΡΗ_1982 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 29-05-2012, 21:57
  4. ενα τεραστιο γιατι...
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 15-07-2010, 07:57
  5. τεραστιο λαθος..
    By bill in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 16-03-2008, 18:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •