Πως λειτουργούν τα αντιψυχωσικα;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    Πως λειτουργούν τα αντιψυχωσικα;;;

    Γεια σε όλους!
    Ποια είναι η δράση των αντιψυχωσικων; Στο φυλλάδιο γράφει αυτό που λένε κ οι ψυχίατροι, ότι χορηγείται για να μειώσει τις εμμονες ιδέες και σκέψεις.
    Έχω μερικές απορίες:
    Από την ώρα που θα το πάρει κανεις (συνήθως βράδυ το δίνουν), ποια είναι η δράση του;
    Σε «πιάνει» για κάποιες ώρες; Οπως πχ ένα ντεπόν; Σε κρατάει μέχρι την επόμενη φορά που θα το πάρεις;
    Κι αν διαρκεί μόνο λίγες ώρες, τι νόημα έχει να το παίρνεις το βράδυ που κοιμάσαι;;;
    Λειτουργούν επίσης σε βάθος χρόνου; Πχ σε καλύπτουν καλύτερα όσο περνάνε οι μήνες;

  2. #2
    Ξέρω να σου απαντήσω ότι το προτείνουν βράδυ στην αρχή γιατί ως το πρωί θα έχει κάνει τη δράση του. Εξαρτάται την ένταση της κατάστασης υποθέτω. Κάποιες φορές δίνουν πρωί βράδυ αλλά με κάποια διάγνωση. Ένα σχήμα αγωγής. Αντιψυχωτικο αντικαταθλιπτικο και αγχολυτικο για παράδειγμα. Το εάν κόβονται οριστικά δεν ξέρω. Θυμάμαι ένα περιστατικό όπου άνθρωπος λόγω χρήσης ναρκωτικου συστηματικά είχε ακουστικές ψευδαισθήσεις έλαβε αγωγή και τέλος. Έκοψε ναρκωτικά έκοψε και αγωγη. Συνηθως υπάρχει μια βάση και μετά γίνεται ένα επεισόδιο. Ο καλός γιατρός προσπαθεί να βοηθήσει να μην ξανά περάσει ο άνθρωπος επεισόδιο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Ρε σεις παίδες αντιψυχωσικο δίνεται για κατάθλιψη μόνο και κρίσεις πανικού χωρίς εμμονές ιδεες και ιδεοαναγκαστικη διαταραχη; Νεφέλη όταν σε άφησα ήσουν αρκετά καλά τι έγινε τωρα;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Ρε σεις παίδες αντιψυχωσικο δίνεται για κατάθλιψη μόνο και κρίσεις πανικού χωρίς εμμονές ιδεες και ιδεοαναγκαστικη διαταραχη; Νεφέλη όταν σε άφησα ήσουν αρκετά καλά τι έγινε τωρα;
    Σε πολύ χαμηλή δόση βοηθάει στην κατάθλιψη και στις κρίσεις πανικού γιατί ουσιαστικά κάνει αγχολυση.Εμενα το zyprexa στα 2,5 mg με βοήθησε απίστευτα.Και στην κατάθλιψη και στην αδυναμία συγκέντρωσης που είχα λόγω του έντονου άγχους.Ενα μήνα έχει που το παίρνω και τον επόμενο μήνα θα μπω σε φάση διακοπής του οπότε ολοκληρωμένη άποψη θα αποκτήσω αφού τελειώσει η θεραπεία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Σε πολύ χαμηλή δόση βοηθάει στην κατάθλιψη και στις κρίσεις πανικού γιατί ουσιαστικά κάνει αγχολυση.Εμενα το zyprexa στα 2,5 mg με βοήθησε απίστευτα.Και στην κατάθλιψη και στην αδυναμία συγκέντρωσης που είχα λόγω του έντονου άγχους.Ενα μήνα έχει που το παίρνω και τον επόμενο μήνα θα μπω σε φάση διακοπής του οπότε ολοκληρωμένη άποψη θα αποκτήσω αφού τελειώσει η θεραπεία.
    Αυτό ακριβώς μου είπαν και μένα , στην ίδια ποσότητα. Θα περιμένω να μου πεις αποτέλεσμα.

  6. #6
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Ρε σεις παίδες αντιψυχωσικο δίνεται για κατάθλιψη μόνο και κρίσεις πανικού χωρίς εμμονές ιδεες και ιδεοαναγκαστικη διαταραχη; Νεφέλη όταν σε άφησα ήσουν αρκετά καλά τι έγινε τωρα;
    Είχα την εμμονή ότι έχω ειτζ και πήγα να εξεταστω αρχικα σε διαγνωστικό κέντρο. 2 φορές αρνητικά και τα δυο. Όμως επειδή δρν μπορούσα να ησυχάσω πήγα και τριτη φορά να εξεταστω στο checkpoint στην Αθήνα για πιο γρήγορο αποτέλεσμα και να μην ξαναπεράσω το άγχος της αναμονής που είχα τις προηγούμενης φοράς.
    Ε και μου έκατσε στο μυαλό ότι μπορεί να με τρυπησαν με κάτι χρησιμοποιημένο και εκει που ειδικεύονται στην εξέταση για ειτζ να κόλλησα ειτζ τελικά.....
    Από κει και πέρα η κάτω βόλτα..... χούφτες τα φάρμακα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Είχα την εμμονή ότι έχω ειτζ και πήγα να εξεταστω αρχικα σε διαγνωστικό κέντρο. 2 φορές αρνητικά και τα δυο. Όμως επειδή δρν μπορούσα να ησυχάσω πήγα και τριτη φορά να εξεταστω στο checkpoint στην Αθήνα για πιο γρήγορο αποτέλεσμα και να μην ξαναπεράσω το άγχος της αναμονής που είχα τις προηγούμενης φοράς.
    Ε και μου έκατσε στο μυαλό ότι μπορεί να με τρυπησαν με κάτι χρησιμοποιημένο και εκει που ειδικεύονται στην εξέταση για ειτζ να κόλλησα ειτζ τελικά.....
    Από κει και πέρα η κάτω βόλτα..... χούφτες τα φάρμακα
    Κατάλαβα Νεφέλη τώρα τι έγινε! Όχι βρε δεν γίνονται αυτά βγαλτο από το μυαλό σου ότι θα σε τρυπαγαν με ειτζ, μόνο σε ταινία και μεις δεν ειμαστε σε ταινία, ποιος ασχολείται με μας να μας κάνει κάτι τέτοιο;

Similar Threads

  1. αντιψυχωσικα
    By joanna22 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 04-06-2019, 22:07
  2. Αντιψυχωσικα
    By xristoforos28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 13-03-2018, 01:38
  3. νεα αντιψυχωσικα
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 07-07-2014, 21:07
  4. Γιατί τα πάντα λειτουργούν με refresh?
    By sugar kane in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 24-09-2013, 02:48
  5. Replies: 18
    Last Post: 29-02-2008, 02:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •