Αγχος,εφηβεία κλπ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26

    Αγχος,εφηβεία κλπ

    Γεια σας! Είμαι 17 χρόνων ενα σχετικά έξυπνο παιδί.. άρχισα να έχω κάποια υπαρξιακά προβλήματα σκέψεις πολύ φιλοσοφία..αυτό με έκανε να ψάχνω στο ίντερνετ για τα πάντα.. συμπτώματα/φιλοσοφίες κλπ..υπεραναλυση..είμαι αθλητής σε ομάδα ποδοσφαίρου φέτος έχω κάνει 3 καρδιογράφηματα και ο γιατρός μου είπε ότι όλα είναι καλά! Αλλά το μυαλό μου κάνει παιχνίδια και φοβάμαι ότι κάτι έχω λόγω φιλοσοφιων μια είμαι καλά μια χάλια μια φοβάμαι ότι κάτι θα πάθω κλπ..δεν έχω κάποιο σύμπτωμα μόνο κάτι νεύρα να τρεμουνε.. ελέγχω συνέχεια τους παλμούς μου κλπ όλα φυσιολογικά αλλά εγώ εκεί σαν ψυχαναγκαστικος.. βλεπω τα πράγματα εντελώς διαφορετικα και αυτά τα έχω ρίξει στην εφηβεία και στα παιχνίδια του μυαλού..καμία παρηγορηση;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Helpfull View Post
    Γεια σας! Είμαι 17 χρόνων ενα σχετικά έξυπνο παιδί.. άρχισα να έχω κάποια υπαρξιακά προβλήματα σκέψεις πολύ φιλοσοφία..αυτό με έκανε να ψάχνω στο ίντερνετ για τα πάντα.. συμπτώματα/φιλοσοφίες κλπ..υπεραναλυση..είμαι αθλητής σε ομάδα ποδοσφαίρου φέτος έχω κάνει 3 καρδιογράφηματα και ο γιατρός μου είπε ότι όλα είναι καλά! Αλλά το μυαλό μου κάνει παιχνίδια και φοβάμαι ότι κάτι έχω λόγω φιλοσοφιων μια είμαι καλά μια χάλια μια φοβάμαι ότι κάτι θα πάθω κλπ..δεν έχω κάποιο σύμπτωμα μόνο κάτι νεύρα να τρεμουνε.. ελέγχω συνέχεια τους παλμούς μου κλπ όλα φυσιολογικά αλλά εγώ εκεί σαν ψυχαναγκαστικος.. βλεπω τα πράγματα εντελώς διαφορετικα και αυτά τα έχω ρίξει στην εφηβεία και στα παιχνίδια του μυαλού..καμία παρηγορηση;
    Ειναι πολυ συνηθισμένο να φοβάται κάποιος για την υγεία του και το ψάξιμο στο ίντερνετ δε βοηθαει...... Εφόσον εκανες καρδιογραφημα και βγηκε καλο σταματά να το σκέφτεσαι ολα ειναι καλα!!
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Ειναι πολυ συνηθισμένο να φοβάται κάποιος για την υγεία του και το ψάξιμο στο ίντερνετ δε βοηθαει...... Εφόσον εκανες καρδιογραφημα και βγηκε καλο σταματά να το σκέφτεσαι ολα ειναι καλα!!
    συμφωνώ και θα προσθεσω... 17 χρονων και αθλητης.... πιο πιθανο εινια να πας απο ατυχημα με μηχανακι... οποτε μακρια απο οχηματα που οδηγουν μικροι... τα υπολοιπα πραματα μη τα φοβασαι καθολου και κυριως ΜΗΝ ΤΑ ΨΑΧΝΕΙΣ... ζησε τη ζωη σου. Ουτε φιλοσοφια ουτε τιποτα... ζησε το σημερα, βρες μια κοπελα, πανε βολτες... καλοκαιρι ειναι.. μακρια απο ιντερνετ... μη σου πω καλυτερα πετα τον υπολογιστη σου (και την TV αν εχεις) και ειμαι πληροφορικαριος και στο λεω αυτο :ο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Βασικα μπορεί για να του φύγει καθε ιδέα να κανει ενα τριπλεξ που φαίνονται τα πάντα. Γιατί και εγω στα καρδιογραφηματα εβγαινα καθαρη και ειχα πρόσπτωση μητροειδους που φάνηκε μονο στο τριπλεξ
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    συμφωνώ και θα προσθεσω... 17 χρονων και αθλητης.... πιο πιθανο εινια να πας απο ατυχημα με μηχανακι... οποτε μακρια απο οχηματα που οδηγουν μικροι... τα υπολοιπα πραματα μη τα φοβασαι καθολου και κυριως ΜΗΝ ΤΑ ΨΑΧΝΕΙΣ... ζησε τη ζωη σου. Ουτε φιλοσοφια ουτε τιποτα... ζησε το σημερα, βρες μια κοπελα, πανε βολτες... καλοκαιρι ειναι.. μακρια απο ιντερνετ... μη σου πω καλυτερα πετα τον υπολογιστη σου (και την TV αν εχεις) και ειμαι πληροφορικαριος και στο λεω αυτο :ο
    Έχεις απόλυτο δίκιο.. όταν έχω τα λογικά μου και μιλάω καταλαβαίνω ότι είναι βλακείες..τριπλεξ πρέπει να έκανα την τελευταία φορά όλα καλά.. αλλά είναι οι εμμονές οι σκεψεις.. είμαι σε περίεργη φάση που μια είμαι χάλια μια ψαχνομαι μια είμαι χαλαρός..αλλά το πιο μεγάλο ποσοστό είναι ότι και να πω στον εαυτό μου 'Δημητρη κάτσε κάτω χαλάρωσε όλα όμορφα' είναι δύσκολο πάντα οι σκέψεις έρχονται.. είτε δίνω απάντηση μόνος μου είτε όχι εκεί να είναι κάθε μέρα και λεπτό.. υπεραναλυση..έφυγα από την ρουτίνα σήμερα και από υπολογιστές για το καλοκαίρι μου να ξεχαστω..απλα κάποιες φιλοσοφίες με έκαναν να έχω το οτιδήποτε.. τώρα έχω φοβία καρδιάς και καλά το κάτι ξαφνικό..όπως λες και εσύ πιο πιθανό είναι από μηχανάκι..απλά σαςς το μοιράζομαι να με παρηγορήσετε..το έχω ρίξει όλο στην εφηβεία παραπάνω.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26
    Είναι δύσκολα

Similar Threads

  1. Η αγχος ή δευτερη εφηβεια..
    By Lizakirg in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 07-11-2018, 18:17
  2. εφηβεια
    By swaggy97 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 20-08-2013, 10:59
  3. Εφηβεία: τι να κάνω?
    By Braveheartroll in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 21-01-2011, 23:16
  4. ΠΑΛΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ
    By stefanos in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 30-04-2007, 16:16
  5. εφηβεια
    By stefanos in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 26-04-2007, 13:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •