ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ...... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Όσο αποφεύγεις τον ειδικό, απλώς ταλανίζεις τον εαυτό σου περισσότερο, από όσο βασανίζεσαι ήδη.

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.


    Ωστόσο, αν όντως είναι αναγκαίο θα σε παραπέμψει ο ψυχολόγος στον ψυχίατρο.
    Last edited by Aeon; 02-07-2019 at 20:10.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Όσο αποφεύγεις τον ειδικό, απλώς ταλανίζεις τον εαυτό σου περισσότερο, από όσο βασανίζεσαι ήδη. Εγώ θα πρότεινα ψυχολόγο για να μην σε φορτώσει εξ αρχής καμία σακούλα χάπια ο ψυχίατρος... είσαι πολύ μικρός για να τα ξεκινήσεις από τώρα. Ωστόσο, αν όντως είναι αναγκαίο θα σε παραπέμψει ο ψυχολόγος στον ψυχίατρο.
    νιωθω συνεχως μια φοβια απο τοτε που επαθα αποπραγματοποιηση νιωθω οτι θα τρελαθώ....δεν μπορω να ηρεμισω με τιποτα....νιωθω εναν κομπο στο στομαχι.....εκλεισα να με δει ψυχολογος στις 12 αλλα δεν ξερω αν αντεξω μεχρι τοτε.....

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Όσο αποφεύγεις τον ειδικό, απλώς ταλανίζεις τον εαυτό σου περισσότερο, από όσο βασανίζεσαι ήδη.

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.


    Ωστόσο, αν όντως είναι αναγκαίο θα σε παραπέμψει ο ψυχολόγος στον ψυχίατρο.
    Το αν ειναι καταλληλο να ξεκινησει απο τωρα δεν εξαρταται απο την ηλικια, ουτε μπορεις να κανεις υποδειξεις για αυτο εδω μεσα η να προκρινεις τον εναν τυπο ειδικου εναντι αλλου και μαλιστα με βαση στερεοτυπα για "σακουλες χαπια".

    grgsgno, δες και ψυχολογο και ψυχιατρο για να εχεις απο την αρχη οσο πιο συνολικη εικονα γινεται.
    Last edited by oboro; 03-07-2019 at 07:32.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Επίσης θα σου πρότεινα να μην προϊδεάζεις τον εαυτό σου με διαγνώσεις και τον φορτώνεις με ταμπέλες... είναι ότι χειρότερο. Στη φάση που είσαι μπορεί να ξεσηκώσεις και συμπτώματα, που ουσιαστικά δεν έχεις. Το βασικό είναι να μάθεις να αντιμετωπίζεις τα συμπτώματα σου, όχι πως τα λένε.
    Θα αντέξεις μέχρι της 12. Πόσο καιρό είσαι έτσι;
    Εν τω μεταξύ μπορείς να αρχίσεις να φροντίζεις τον εαυτό σου σιγά σιγά, με λίγη γυμναστική, κανένα περίπατο, τα λιπαρά φαγητά δεν βοηθάνε γενικώς, πάρε κανένα φιλαράκι σου να βγείτε να τα πείτε....
    Ξέρω ότι σου φαίνονται απλοϊκές λύσεις αυτές (και ίσως είναι), επίσης ξέρω ότι όταν είσαι σε έξαρση είναι ίσως κουτό να σε προτρέπει κάποιος σε αυτές τις λύσεις, αλλά η καθημερινότητα χτίζεται με απλά πράγματα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    @oboro, Δεν ήθελα να σε ταράξω με το post μου , απλώς του είπα την άποψη μου. Και προς υπεράσπιση μου (όχι ότι χρειάζεται) στο πρώτο μου post, του προτείνω ψυχολόγο ή ψυχίατρο.
    Επίσης, όσον αφορά την φαρμακοθεραπεία έχω πολύ συγκεκριμένη άποψη και δεν επιτρέπω την κριτική, από μη ειδικούς.
    Άλλωστε στην τελική, "υποδεικνύω" όσο "υποδεικνύουν" όλοι μέσα στο forum.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Ουτε να αποτρεψεις την κριτικη μπορεις, ομως. Οι φαρμακευτικες προτροπες γενικοτερα απαγορευονται απο τους ορους χρησης... Στο ποστ που εκανα παραθεση ξεκαθαρα βαζεις τον ψυχολογο πανω απο τον ψυχιατρο βασιζομενη σε στερεοτυπα γυρω απο την φαρμακευτικη αγωγη και αστοχα ηλικιακα κριτηρια. Προβλημα με την κατανοηση κειμενου δεν εχω, και φυσικα δε χρειαζεται κανεις να εχει "ταραχτει" για να ασκησει κριτικη σε αυτα που γραφεις.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Επίσης θα σου πρότεινα να μην προϊδεάζεις τον εαυτό σου με διαγνώσεις και τον φορτώνεις με ταμπέλες... είναι ότι χειρότερο. Στη φάση που είσαι μπορεί να ξεσηκώσεις και συμπτώματα, που ουσιαστικά δεν έχεις. Το βασικό είναι να μάθεις να αντιμετωπίζεις τα συμπτώματα σου, όχι πως τα λένε.
    Θα αντέξεις μέχρι της 12. Πόσο καιρό είσαι έτσι;
    Εν τω μεταξύ μπορείς να αρχίσεις να φροντίζεις τον εαυτό σου σιγά σιγά, με λίγη γυμναστική, κανένα περίπατο, τα λιπαρά φαγητά δεν βοηθάνε γενικώς, πάρε κανένα φιλαράκι σου να βγείτε να τα πείτε....
    Ξέρω ότι σου φαίνονται απλοϊκές λύσεις αυτές (και ίσως είναι), επίσης ξέρω ότι όταν είσαι σε έξαρση είναι ίσως κουτό να σε προτρέπει κάποιος σε αυτές τις λύσεις, αλλά η καθημερινότητα χτίζεται με απλά πράγματα.
    ειμαι ετσι απο την κυριακη....και ολο αυτο αρχισε απο μια δυσπνοια που την ειχα 10 μερες και με ταραξε στο αγχος καθως εχω αρρωστοφοβια...ηδυσπνοια δεν ητανε τιποτα τελικα και μετα απο 1 ημερα που ηρεμισα ενιωσα ετσι...εχω αρρωστοφοβια και σιγουρα καταθλιψη γιατι μου ερχετε να κλαιω συνεχεια και με το παραμικρο....εδω και 2.5 χρονια περναω τετοια φαση και υπαρχουνε περιοδοι που το καλμαρω και ειμαι σχετικα καλα και αυτες που ειμαι ετσι τωρα...το συγκεκριμενο συμπτωμα δεν το αντεχω με τρελενει και με πανικοβαλει ειμαι στα προθηρα κρισης πανικου....ειμαι σιγουρος οτι η φαρμακευτικη αγωγη στην περιπτωση μου ειναι μονόδρομος....εχω παθολογικο αγχος με παρα πολλα ψυχοσωματικα! ολα τα αντεχω το συγκεκριμενο με τιποτα!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Το αν ειναι καταλληλο να ξεκινησει απο τωρα δεν εξαρταται απο την ηλικια, ουτε μπορεις να κανεις υποδειξεις για αυτο εδω μεσα η να προκρινεις τον εναν τυπο ειδικου εναντι αλλου και μαλιστα με βαση στερεοτυπα για "σακουλες χαπια".

    grgsgno, δες και ψυχολογο και ψυχιατρο για να εχεις απο την αρχη οσο πιο συνολικη εικονα γινεται.
    εκλεισα σε ψυχολογο...λογικα αυτος δεν θα καταλαβει αν θελω και ψυχιατρο και θα μου πει να παω?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by grgagno View Post
    εκλεισα σε ψυχολογο...λογικα αυτος δεν θα καταλαβει αν θελω και ψυχιατρο και θα μου πει να παω?
    Λογικα θα σου πει εκτός αν δε θελει να χάσει το χαρτζιλικι απο τις ψυχοθεραπείες.εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενη απκ τον ψυχίατρο μου ο οποίος θα μπορούσε να μου βαλει συνεδρίες για να παίρνει περισσότερα λεπτα απο μια επίσκεψη στους ενα δυο μηνες αλλα μου ειπε οτι δε το χρειάζομαι...
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by grgagno View Post
    εκλεισα σε ψυχολογο...λογικα αυτος δεν θα καταλαβει αν θελω και ψυχιατρο και θα μου πει να παω?
    Το σωστο ειναι να σε παραπεμψει αν το θεωρησει αναγκαιο με βαση την αξιολογηση που θα κανετε. Επειδη ομως ειναι καλο να εχεις και τις δυο οπτικες γενικα, και επειδη εχεις ηδη σχηματισει και μια εικονα σχετικα με τη φαρμακοθεραπεια απο οσα εχεις γραψει, ειναι νομιζω καλο να παρεις την πρωτοβουλια και να δεις και ψυχιατρο. Δεν ειναι καν ασυνηθιστο δηλαδη, το κανει αρκετος κοσμος οταν ηδη εχει προβληματιστει και γυρω απο τα φαρμακα και το ψυχοθεραπευτικο κομματι.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Το σωστο ειναι να σε παραπεμψει αν το θεωρησει αναγκαιο με βαση την αξιολογηση που θα κανετε. Επειδη ομως ειναι καλο να εχεις και τις δυο οπτικες γενικα, και επειδη εχεις ηδη σχηματισει και μια εικονα σχετικα με τη φαρμακοθεραπεια απο οσα εχεις γραψει, ειναι νομιζω καλο να παρεις την πρωτοβουλια και να δεις και ψυχιατρο. Δεν ειναι καν ασυνηθιστο δηλαδη, το κανει αρκετος κοσμος οταν ηδη εχει προβληματιστει και γυρω απο τα φαρμακα και το ψυχοθεραπευτικο κομματι.
    αμα παω στα επιγοντα σημερα και πω οτι θελω να δω εναν ψυχολογο τωρα τι λες να μου πουν? βασικα γινετε αυτο ? υπαρχει τετοιος γιατρος στα επιγοντας η θα με τιναξουν στα ηρεμιστηκα

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by grgagno View Post
    αμα παω στα επιγοντα σημερα και πω οτι θελω να δω εναν ψυχολογο τωρα τι λες να μου πουν? βασικα γινετε αυτο ? υπαρχει τετοιος γιατρος στα επιγοντας η θα με τιναξουν στα ηρεμιστηκα
    Υπάρχουν νοσοκομεία που εφημερευει ψυχιατρος. Δε νομιζω οτι έχουν ψυχολόγους τα νοσοκομεια
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  13. #28
    Στο Αιγινητειο έχουν εξωτερικά ιατρεία 8 με 14 00. Δωρεάν δημόσια συνεδρία συζήτηση με ειδικό πιστεύω. Κανονικά όλα τα νοσοκομεία οφείλουν να έχουν έναν εφημερεύοντα Ψυχίατρο αλλά δεν εφαρμόζεται το " κανονικά ". Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Παιδιά Βοήθεια
    By Vaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 12-05-2019, 00:00
  2. Βοήθεια παιδιά
    By Vaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 07-12-2018, 18:53
  3. ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!:(
    By melinaaa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 29-05-2012, 19:22
  4. ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!:(
    By melinaaa in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 0
    Last Post: 24-05-2012, 18:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •