ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ......
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151

    ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ......

    μετα απο εντονο στρες και πολυ αγχος τις τελευταιες μερες περασα ενα προβλημα υγειας με αποτελεσμα να ειμαι στα προθηρα κρισεις πανικου αλλα δεν επαθα...εχω αρρωστοφοβια και σιγουρα και καταθλιψη.....εχθες ενιωσα πολυ περιεργα και πηγα να παθω κριση πανικου.....ενιωθα οτι ζω μεσα σε ενα ονειρο περιεργο αισθημα δεν ξερω...αυτο το ειχα ξανα παθει μικρος 14 τωρα ειμαι 22 αλλα τοτε δεν ειχα δωσει σημασια και εφυγε.....πραγματικα διαβασα για σχιζοφρενια στο ιντερνετ και μου κοπηκαν τα ποδια ειμαι ετοιμος να παω στα επιγοντα......αν και διαβασα οτι οποιος εχει σχιζοφρενια δεν μπορει να καταλαβει οτι αυτο που εχει παθει δεν ειναι λογικο (αποπροσωποιηση/αποπραγματοποιηση)….παιδι� � τι να κανω? νομιζω θα τρελαθώ δεν μπορω να το καλμαρω με τιποτα.....θα φυγει? υπαρχει περιπτωση να τρελαθείς απο αυτο? νιωθω οτι θα το χασω τελειως το μυαλο...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Να μιλήσεις με έναν ειδικό... Πως το ξέρεις ότι έχεις "σίγουρα αρρωστοφοβία και κατάθλιψη";

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Να μιλήσεις με έναν ειδικό... Πως το ξέρεις ότι έχεις "σίγουρα αρρωστοφοβία και κατάθλιψη";
    ολο νομιζω οτι κατι σοβαρο εχω φοβαμαι ολες τις αρρώστιες ολο τρεχω σε γιατρους με το παραμικρο νομιζω οτι εχω καρκινο και σκληρηνση κατα πλακας κλπ...συν οτι ολο αυτο με ριχνει ψυχολογικα και μου δημιουργει καταθλιψη...αλλα αυτο το αισθημα τωρα δεν το αντεχω...σχιζοφρενια μπορει να εχω?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εδώ δεν είμαστε γιατροί.. Και απο τη στιγμή που θεωρείς οτι εχεις καταθλιψη αλλα βασανιζεσαι κιολας απο ενα καρο φονικές πηγαινε σε εναν ειδικο και θα δεις μεγάλη διαφορά. Αυτό που περιγράφεις εμενα δε μου θυμιζει σχιζοφρένεια.απλη φοβια μου θυμίζει. Εχω την εντύπωση αλλα μπορεί να κάνω και λαθος οτι κατάθλιψη πρέπει να περνας πάνω απο 6 μηνες για να θεωρηθεί κατάθλιψη
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εδώ δεν είμαστε γιατροί.. Και απο τη στιγμή που θεωρείς οτι εχεις καταθλιψη αλλα βασανιζεσαι κιολας απο ενα καρο φονικές πηγαινε σε εναν ειδικο και θα δεις μεγάλη διαφορά. Αυτό που περιγράφεις εμενα δε μου θυμιζει σχιζοφρένεια.απλη φοβια μου θυμίζει. Εχω την εντύπωση αλλα μπορεί να κάνω και λαθος οτι κατάθλιψη πρέπει να περνας πάνω απο 6 μηνες για να θεωρηθεί κατάθλιψη
    να παω σε ψυχολογο η ψυχιατρο?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Αν θεωρείς οτι εχεις καταθλιψη ψυχίατρο. Ειδικά αν έχεις αυτοκτονικεε σκέψεις. Τωρα αν απλα εισαι θλιμμένος και δεν ειναι σίγουρο οτι εχεις καταθλιψη και ενας ψυχολόγος καλος ειναι
    Εγω πηγα κατευθείαν ψυχιατρο γιατί είχα τάσεις αυτοκτονιας και ήξερα οτι αν πήγαινα σε ψυχολογο θα μου εκανε παραπομπη σε ψυ(ειχε γινει στο παρελθον)
    Quote Originally Posted by grgagno View Post
    να παω σε ψυχολογο η ψυχιατρο?
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Αν θεωρείς οτι εχεις καταθλιψη ψυχίατρο. Ειδικά αν έχεις αυτοκτονικεε σκέψεις. Τωρα αν απλα εισαι θλιμμένος και δεν ειναι σίγουρο οτι εχεις καταθλιψη και ενας ψυχολόγος καλος ειναι
    Εγω πηγα κατευθείαν ψυχιατρο γιατί είχα τάσεις αυτοκτονιας και ήξερα οτι αν πήγαινα σε ψυχολογο θα μου εκανε παραπομπη σε ψυ(ειχε γινει στο παρελθον)
    εχω βαρεθει...απορω γιατι ζω....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by grgagno View Post
    εχω βαρεθει...απορω γιατι ζω....
    Θες σιγουρα ψυχίατρο τοτε και οχι ψυχολογο. Οι ψυχολογοι ειναι για πιο ελαφρυες περιπτώσεις
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Θες σιγουρα ψυχίατρο τοτε και οχι ψυχολογο. Οι ψυχολογοι ειναι για πιο ελαφρυες περιπρωσεις
    εσυ εχεις εμπειρια στην αποπραγματικοποιηση? θεραπευετε πλήρως η ειμαστε καταδικασμένοι? με ειχε πιασει πρωτη φορα μικρο καπου στα 12-14 ενιωθα οτι δεν ειμαι εγω στον καθρευτη , οχι ζω σε ενα ονειρο και τιποτα δεν ιεναι πραγματικο..δεν ειχα δωσει σημασια καθως τοτε στην ηλικια αυτη δεν ηξερα τιποτα περι ψυχολογικων και απο αρρώστιες.....τωρα μετα απο εντονο στρες και φοβο για ενα θεμα υγειας ξανα επαθα.....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Επίσης εισαι 22 χρόνων. Νεο παιδί και στη καλύτερη ηλικία. Ειναι δυνατόν να αναρωτιεσαι γιατί ζεις;και τι δε θα εδινα να γινόμουν παλι 22
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Οχι εγω εχω κατάθλιψη κρίσεις πανικού και άγχος που μου βγαζει ψυχοσωματικα δεν εχω αλλες εμπειρίες για να σε βοηθήσω
    Quote Originally Posted by grgagno View Post
    εσυ εχεις εμπειρια στην αποπραγματικοποιηση? θεραπευετε πλήρως η ειμαστε καταδικασμένοι? με ειχε πιασει πρωτη φορα μικρο καπου στα 12-14 ενιωθα οτι δεν ειμαι εγω στον καθρευτη , οχι ζω σε ενα ονειρο και τιποτα δεν ιεναι πραγματικο..δεν ειχα δωσει σημασια καθως τοτε στην ηλικια αυτη δεν ηξερα τιποτα περι ψυχολογικων και απο αρρώστιες.....τωρα μετα απο εντονο στρες και φοβο για ενα θεμα υγειας ξανα επαθα.....
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Οχι εγω εχω κατάθλιψη κρίσεις πανικού και άγχος που μου βγαζει ψυχοσωματικα δεν εχω αλλες εμπειρίες για να σε βοηθήσω
    μια απο τα ιδια...απο ψυχοσωματικα αλλο τιποτα...δυσπνοια, ασταθεια, ατονια, κοπωση, ζαλαδες, ταχυπαλμιες ,μεχρι και τα μαλλια αρχισαν να μου πεφτουν. ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ ΑΓΧΟΣ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by grgagno View Post
    μια απο τα ιδια...απο ψυχοσωματικα αλλο τιποτα...δυσπνοια, ασταθεια, ατονια, κοπωση, ζαλαδες, ταχυπαλμιες ,μεχρι και τα μαλλια αρχισαν να μου πεφτουν. ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ ΑΓΧΟΣ
    Αυτο με τα μαλλιά ευτυχώς δε το έχω πάθει ακομα ολα τα αλλα ναι.. Ειναι χαρακτηριστικά νομίζω του άγχους. Μη βασανιζεσαι. Πήγαινε σε εναν ψυχιατρο θα δεις μεγάλη διαφορά.. Εγω σταματισα να εχω τέτοια θέματα άγχους
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Αυτο με τα μαλλιά ευτυχώς δε το έχω πάθει ακομα ολα τα αλλα ναι.. Ειναι χαρακτηριστικά νομίζω του άγχους. Μη βασανιζεσαι. Πήγαινε σε εναν ψυχιατρο θα δεις μεγάλη διαφορά.. Εγω σταματισα να εχω τέτοια θέματα άγχους
    στους δικους μου δεν εχω πει τιποτα....ξερουν οτι εχω παθει αρρωστοφοβια και μου λενε συνεχεια παμε σε ψυχολογο αλλα παντα λεω καλα ειμαι δεν θελω κλπ.....απο μεσα μου ομως απλα βασανίζομαι....και ειμαι καλος στο να το κρυβω...επισης σε καμια περιπτωση δεν θελω να παρω αγωγη....αν παω σε ψυχολογο και μου κανει την διαγνωση και δει οτι πρεπιε να παω σε ψυχιατρο θα μου το πει?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by grgagno View Post
    στους δικους μου δεν εχω πει τιποτα....ξερουν οτι εχω παθει αρρωστοφοβια και μου λενε συνεχεια παμε σε ψυχολογο αλλα παντα λεω καλα ειμαι δεν θελω κλπ.....απο μεσα μου ομως απλα βασανίζομαι....και ειμαι καλος στο να το κρυβω...επισης σε καμια περιπτωση δεν θελω να παρω αγωγη....αν παω σε ψυχολογο και μου κανει την διαγνωση και δει οτι πρεπιε να παω σε ψυχιατρο θα μου το πει?
    Ναι φυσικά και θα στο πει. Εμενα με παρεπεμψε απο τη πρωτη κιολας συνάντηση με το που του είπα οτι σκεφτόμουν την αυτοκτονία. Γιατί δε θες να πάρεις αγωγή; θεωρώ ειναι λιγο παρεξηγημενα τα ψυχοφαρμακα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Παιδιά Βοήθεια
    By Vaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 12-05-2019, 00:00
  2. Βοήθεια παιδιά
    By Vaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 07-12-2018, 18:53
  3. ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!:(
    By melinaaa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 29-05-2012, 19:22
  4. ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!:(
    By melinaaa in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 0
    Last Post: 24-05-2012, 18:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •