Το σύμπαν μας είναι ένας εικονικός κόσμος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    Δεν ξερω ως τι να πρωτοσχολιασω...ως μαθηματικός, ως εξειδικευμενη στο cybersecurity, μη έχοντας δει το ματριξ, θεωρώντας τη θεωρία παιγνίων ακόμα valid.

    Απλά θα συνεχίσω το διάβασμα.

    Follow the white rabbit.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by garida View Post
    Δεν ξερω ως τι να πρωτοσχολιασω...ως μαθηματικός, ως εξειδικευμενη στο cybersecurity, μη έχοντας δει το ματριξ, θεωρώντας τη θεωρία παιγνίων ακόμα valid.

    Απλά θα συνεχίσω το διάβασμα.

    Follow the white rabbit.
    Δες το matrix τότε και αν θες την ταινία που ενέπνευσε τους δημιουργούς του matrix ,το ghost in the shell (το παλιό όχι την χαζομάρα που βγήκε πρόσφατα)

    Και η θεωρία των παιγνίων δεν είναι λίγο last year?
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Δες το matrix τότε και αν θες την ταινία που ενέπνευσε τους δημιουργούς του matrix ,το ghost in the shell (το παλιό όχι την χαζομάρα που βγήκε πρόσφατα)

    Και η θεωρία των παιγνίων δεν είναι λίγο last year?
    δεν υπάρχει last year στις θεωρίες και στην επιστήμη.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Πως δεν υπάρχει, αν δεν υπήρχε θα ασχολούμασταν ακόμη με τον αιθέρα και θα κάναμε αφαιμάξεις με συνοδεία βουντού για να φύγουν τα καλά πνεύματα. Α ναι και θα πιστεύαμε πως η Γη είναι επίπεδη wait..what? xD
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by garida View Post
    δεν υπάρχει last year στις θεωρίες και στην επιστήμη.
    οντως δεν υπαρχει
    η θεωρια παιγνίων εχει αμεσες εφαρμογες και στα οικονομικα και στην Τ.Ν.
    Το διαβεβαιώνω μιας και εχω και μαστερ την Τ.Ν. και ... μισο διδακτορικο (μεχρι που εκοψα την υποτροφια χαχααχ)

    ποιο ghost ... παει πιο πισω αδερφε μου...
    "Ο μύθος της σπηλιάς – από την Πολιτεία του Πλάτωνα"

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    εξελιξη λεγεται. οχι last year. την τιμουμε λιγο την επιστημη. επισης πολλες θεωριες εχουν αναιρεθει, εχουν ξανααναιρεθει κτλ κτλ. για μαθηματικα μιλαμε. οχι για πνευματα και αηδιες. μην το τερματιζεις το θεμα. ελεος.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by garida View Post
    εξελιξη λεγεται. οχι last year. την τιμουμε λιγο την επιστημη. επισης πολλες θεωριες εχουν αναιρεθει, εχουν ξανααναιρεθει κτλ κτλ. για μαθηματικα μιλαμε. οχι για πνευματα και αηδιες. μην το τερματιζεις το θεμα. ελεος.
    Κλασσική μαθηματική απάντηση..σορυ εσύ το τερματίσεις, ότι αναφέρω ήταν κάποτε θεωρίες που συζητούσαν τα μεγάλα μυαλά και τώρα γελάμε μαζί τους. Όπως είπες κι εσύ αναιρεθηκαν όμως γιατί ήταν λάθος.
    Εσύ το είπες εξέλιξη , εγώ το είπα last year , ειδικά για την θεωρία παιγνίων που έχει χρησιμοποιηθεί και κοινωνικοπολιτικά.
    Και μη βγάζεις εύκολα συμπεράσματα για τους άλλους ε, εδώ είναι ανώνυμο φόρουμ και δεν ξέρεις με ποιους μιλάς...
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    δεν κατανόησα την τελευταία σου πρόταση. το δεν ξερεις με ποιους μιλάς. οχι δεν ξερω. ούτε εγώ, ούτε εσείς. εννοείς οτι μπορεί να μιλάω με τα ιδια τα άτομα που αναίρεσαν θεωρίες και έτσι φαίνομαι ανόητη και παω πάσο οκ αν συμβαίνει αυτο, δικό μου μέγα λάθος που με υπερεκτίμησα............... η με άτομα...που δεν ξερω και γω τι ..?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Εννοώ ότι το ύφος σου ήταν λες και μιλούσες σε κάποιον άσχετο με επιστήμες (την τιμούμε και λίγο την επιστήμη) ενώ δεν γνωρίζεις σε ποιον το λες αυτό
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    με συγχωρείς πολύ τότε

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Συγχωρεμενη σιγά...άμα παρατουσες και αυτή τη θεωρία παιγνίων...
    (Just kidding [emoji16] )
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Οταν κανεις επικαλειται μεν την αυθεντια του, αλλα ανωνυμα, μου κανει παντα φοβερη εντυπωση... "Ξερεις ποιος ειμαι εγω; Οχι, και δε θα μαθεις χαχαχαχα"

    Στο μεταξυ, ο Κ. Δασκαλακης περυσι κερδισε το βραβειο Nevanlinna σε μεγαλο βαθμο για το εργο του στη θεωρια παιγνιων. Δεν ξερω ποσο περυσινο θεωρειτε το αντικειμενο, η περυσινη παντως Διεθνης Μαθηματικη Ενωση φαινεται να ειχε αλλη γνωμη.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Και εμένα μου κάνει τρομερή εντύπωση όταν διάφοροι σπεύδουν ντε και καλα προς υπεράσπιση κάποιου λες και είναι οι Ζορό του internet

    Από μαθηματικής άποψης ναι. Αλλού αναφερομουν πιο πριν
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε μπορει καποιος να κατανοησει την αληθεια ενω ειναι γεννημενος σε αυτο το συμπαν δειτε αυτο πχ
    https://www.youtube.com/watch?v=iCSbRQOFsaI
    υπαρχουν 10 διαστασεις ενω εμεις βλεπουμε εδω τις τρεις αλλα αν καποιος το θελησει μπορει να ζητησει να μαθει τη γνωση απο το θεο αν πιστεψει πραγματικα ο θεος θα βρει τροπο να του εξηγισει την αληθινη γνωση αν κρινει οτι αυτο ειναι απαραιτητο για τον ιδιο.

  15. #30
    Χαιρομαι που γίνεται αναφορά στην Επιστήμη και σε θεωρίες που δεν γνωρίζω. Είμαστε τόσοι άνθρωποι εγγεγραμμένοι και ο καθένας κουβαλά ένα πλούτο γνώσεων βιωμάτων. Θέλω να σχολιασω ότι οταν είχα στρεσαριστει αρκετά μετά από 12μηνη επαναληπτικη κρούση πανικων και αϋπνίας είχα αρχίσει να νιώθω την πραγματικότητα στημμένη ταινία σαν το Matrix. Ναι μεν ήταν τέχνασμα του νου μου για να ανταπεξελθω αλλά!!!!! Πόσοι άνθρωποι μπορεί να νιώθουν το ίδιο και να μην μπορούν να πανε σε γιατρό να το συζητήσουν; να μην ξέρουν τι αγωγή να λάβουν. Επειδή είναι φόρουμ ψυχολογίας και ψυχιατρικής εμπειρίας πέρα από ανθρώπινες σχέσεις κτλ καλό είναι κάποιος διαχειριστής αν θέλει να το δει ως θετικό ή αρνητικό νήμα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πως θα είναι ο κόσμος σε εκατό χρόνια?
    By elis in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 31
    Last Post: 30-04-2016, 00:18
  2. Replies: 0
    Last Post: 29-02-2016, 00:37
  3. Replies: 10
    Last Post: 08-12-2010, 11:17
  4. ο κοσμος ειναι καλος χωνεψε το
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 34
    Last Post: 25-09-2010, 11:37
  5. Ο κόσμος είναι κακός
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 30-03-2010, 11:30

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •