ψυχοθεραπεια.Ποια μου ταιριαζει και πως θα το μαθω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197

    ψυχοθεραπεια.Ποια μου ταιριαζει και πως θα το μαθω?

    εχω εμμονες ιδεες ασχημη ασπρη οτι ειμαι, οτι μηπως με βλεπουν επισης ετσι ,αν θα το ακουσω και καταθλιψη μετρια που ηταν ως αποτελεσμα των ιδεοληψιων.Ηθελα να μαθω αν ξερει κανεις σας ποια ψυχοθεραπεια μου ταιριαζει και πως θα το μαθω?Εκανα γνωσιακη, αλλα η ψυχολογος μου ειπε οτι ειναι παραλογες οι ιδεες στο πρωτο τριμηνο και ασχοληθηκαμε 5 φορες για ενα δεκαλεπτο και αυτο ηταν .Ουτε πως προηλθαν ουτε αναλυση ουτε τιποτα.Μηπως ετσι γινεται σε ολους που εχουν προβλημα με ιδεες?Παντως δε με βοηθησε .Δε γινεται να πηγαινω να χω τις ιδεες στο μυαλο μου και να μου λεει πως περνω και ποιο αλλο ζητημα με απασχολει.Αυτα τα λεω και εγω στον ευατο μου.Οποιος ξερει ας μου απαντησει μηπως με βοηθησει.Σας ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Afrula,

    δεν ξερω ποια ειναι η κατάλληλλη προσεγγιση. Παντως ανεξαρτητα απο τον τυπο, δεν υπάρχει περιπτωση να σου πει καποιος ειδικος απο που προερχονται οι ιδεες σου αυτες κ γιατι τις εχεις. Εννοω πώς ειναι κατι που θα βρειτε μαζι ή καποιες φορες κ μονη σου. Ειλικρινα πιστεύω πώς ακομα κ αν σου έδινε καποιος έτοιμες τις απαντησεις στα ερωτηματα σου, δεν θα σε βοηθουσε. Ο ειδικος δεν ειναι εκει για να σε κατευθυνει να ακουσεις τη γνωμη του, αλλα για να ακουσεις εσυ τον εαυτο σου, τον βαθυτερο εαυτο σου. Αλλωστε η ψυχοθεραπεια δεν ειναι μια διαδικασια που περιοριζεται στα 50 λεπτα της καθε συνεδριας. Επισης οσο ασχετη κ αν σου φαινεται μια ερωτηση, μην την υποτιμας ως \"ακυρη\", μπορει να σε οδηγησει σε συμπεράσματα ή μονοπατια που ουτε καν φανταζεσαι.....

    Τελος δεν κατάλαβα πολλα σχετικα με τον χρονο. Αυτο που αναφέρεις με τα δεκαλεπτα το τριμηνο μου φαινονται κατι πολυ \"λιγο\". Ολοι θελουμε το χρονο μας για να βρουμε πιο σκοτεινα κομματια του εαυτου μας...ετσι φανταζομαι κ εσυ. Καταλαβαινω πώς ανυπομονεις να απαλλαγεις απο οτι σε ποναει, ομως αν δεν αφιερωσεις χρονο σ αυτη την προσπάθεια, πώς να γινει αλλιως?

    Ελπιζω να βρεις τις απαντησεις που ψαχνεις κ συντομα να νιωσεις καλύτερα. Σου ευχομαι ολη τη δύναμη που θα χρειαστεις:) Καλή χρονια!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    thessaloniki
    Posts
    58
    κ εγω κανω ψυχοθεραπεια για την διαταραχη πανικου κ οταν μιλαμε με τογιατρο δεν εστιαζετα στο προβλημα μου και μου λεει αλλα.δηλ πως περναω γενικως στη ζωη μου τις σχεσεις μου με τους γυρω μου,η σχεση μου πως ειναι προπαντος κ αλλα.δηλαδη καμια σχεση με τους πανικους που φοβαμαι.μαλλον ετσι θαναι η ψυχοθεραπεια τι να πω εχτος κ αν μας δουλευουν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    τι να πω δε ξερω.Το θεμα ειναι η συζητηση να ειναι μονο στο προβλημα .Ειδικα καποιες φορες που ειναι εντονο.Πως θα το χειριστουμε ,τι φοβομαστε,απο που προερχεται γιατι.Τι να πω δε με ενδιαφερει να της πω το τι κανω στη κοινωνικη ζωη μου .Δε πληρωνω 50 ευρω για να λεω συνεχεια βγηκα η δε βγηκα.Τελος παντων που μπορω να βρω γαμωτο ενα ψυχολογο καλο να ξερει τη δουλεια του???Βαρεθηκα πια ...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    Originally posted by afrula
    τι να πω δε ξερω.Το θεμα ειναι η συζητηση να ειναι μονο στο προβλημα .
    φανταζομαι εννοεις και στην επιλυση του ....

    εχω την αισθηση οτι βρισκεσαι σε πανικο...βλεποντας τα τοπικ που εχεις ανοιξει τελευταια..νομιζω πρωτα πρεπει να χαλαρωσεισ με καποιο τροπο..με ασκησεις αναπνοης ισως?προσπαθωντας να σκεφτεις κατι αλλο?με κανονικη γυμναστικη?οτιδηποτε προκειμενου να ηρεμησεις..και να σκεφτεις καθαρα..γιατι ειναι τοσο σημαντικο το αν σε βλεπουν οι αλλοι ασχημη?αισθανεσαι οτι σε απορριπτουν ?εσυ δεν εχει τυχει να θεωρησεις τους αλλους λιγο εως πολυ ασχημους?μην μου πεις οτι δεν το εχεις κανει γιατι δεν θα σε πιστεψω...η απορριψη ειναι μεσα στοπαιχνιδι της ζωης ξερεις για ολους μας...
    ο ψυχολογος ναι πρεπει να ειναι καλος να σου δωσει μια κατευθυντηρια γραμμη,εναν αλλο τροπο σκεψης ισως... αλλα αν κι εμεις δεν προσπαθησουμε να βοηθησουμε τον εαυτο μας δεν θα γινουν και θαυματα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    προσπαθω παλι απο την αρχη.ΟΚ κανεις δε θα μου πει οτι ειμαι ασχημη και δε θα τολμησει το ξερω ειναι παραλογο αλλα το δεν ειναι ωραια το ιδιο δε σημαινει?Οτι καποιος ειναι ασχημος?Παντως η κοινη λογικη εννοει οτι ειναι κανονικος η μετριος .Απλως ειμαι σε κατασταση εντονη και λεω να βγω εξω αλλα δε μπορω να ακουω τωρα σαυτο το διαστημα εστω μια φορα δεν ειναι ωραια δε μπορω να το αντιμετωπισω τωρα σε καταθλιψη και σε φοβιες που εχω βρεθει.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    NeverLand
    Posts
    13
    χαμογελλα ;)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •