Απόκρυψη αγωγής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898

    Απόκρυψη αγωγής

    Καλησπέρα στη παρεα. Απο οταν ξεκινησα να λαμβάνω αγωγή για κατάθλιψη και κρίσεις πανικου πολλα ατομα από τον κύκλο μου με συμβούλευαν να το κρύβω από τους μελλοντικούς συντρόφους μου. Εγω, σαν Τανια το ελεγα απο την αρχη καθε γνωριμιας γιατί θεωρώ οτι ο αλλος πρέπει να γνωρίζει τη κατάσταση που βρισκομαι διότι δε θα ηταν απίθανο να με επιανε μια κριση πανικου οσο ήμουν μαζί του ωστε να του δώσω ευκαιρία να επιλέξει αν θέλει να είναι μαζι μου γνωρίζοντας τα θέματα που αντιμετωπιζω αλλα και επειδή δε θελω να παίρνω κρυφα χαπια απο την υποτιθέμενη σχέση μου μιας που λαμβάνω αγωγή 3 φορες τη μερα και θα ηταν ασχημο να το κάνω στα κρυφά. Ποια η γνώμη η δική σας; εσείς θα κρυβατε την αγωγή απο τον σύντροφο σας; να πω για φιναλε οτι ειμαι με ένα παλικάρι εδώ και δυο μηνες το οποίο γνωρίζει ακριβώς τι χαπια παίρνω και μου έχει αγοράσει πολλες φορες και ο ιδιος τα φάρμακα όταν ξεμενω.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Καλησπέρα στη παρεα. Απο οταν ξεκινησα να λαμβάνω αγωγή για κατάθλιψη και κρίσεις πανικου πολλα ατομα από τον κύκλο μου με συμβούλευαν να το κρύβω από τους μελλοντικούς συντρόφους μου. Εγω, σαν Τανια το ελεγα απο την αρχη καθε γνωριμιας γιατί θεωρώ οτι ο αλλος πρέπει να γνωρίζει τη κατάσταση που βρισκομαι διότι δε θα ηταν απίθανο να με επιανε μια κριση πανικου οσο ήμουν μαζί του ωστε να του δώσω ευκαιρία να επιλέξει αν θέλει να είναι μαζι μου γνωρίζοντας τα θέματα που αντιμετωπιζω αλλα και επειδή δε θελω να παίρνω κρυφα χαπια απο την υποτιθέμενη σχέση μου μιας που λαμβάνω αγωγή 3 φορες τη μερα και θα ηταν ασχημο να το κάνω στα κρυφά. Ποια η γνώμη η δική σας; εσείς θα κρυβατε την αγωγή απο τον σύντροφο σας; να πω για φιναλε οτι ειμαι με ένα παλικάρι εδώ και δυο μηνες το οποίο γνωρίζει ακριβώς τι χαπια παίρνω και μου έχει αγοράσει πολλες φορες και ο ιδιος τα φάρμακα όταν ξεμενω.
    Εγώ είμαι υπέρ της ειλικρίνειας κι αυτή τη στάση είχα κρατήσει με την προηγούμενη σχέση μου και δεν τον επηρέασε αρνητικά άσχετα αν τελικά χωρίσαμε, δεν ήταν αυτός ο λόγος...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Εγώ είμαι υπέρ της ειλικρίνειας κι αυτή τη στάση είχα κρατήσει με την προηγούμενη σχέση μου και δεν τον επηρέασε αρνητικά άσχετα αν τελικά χωρίσαμε, δεν ήταν αυτός ο λόγος...
    Και εγω απο την αρχη αυτή τη στάση ειχα αλλα εχω δεχτεί πολυ κραξιμο απο πολλά ατομα στην παρεα μου που το λεω ανοιχτά.... Δε θα ήταν χειρότερο να το εκρυβα και αν το ανακαλυπτε; δε μπορω να καταλάβω τι το τοσο παραλογο βρίσκουν που το λεω γι αυτο εκανα και ποστ
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Το παράλογο είναι πως υπάρχει κοινωνικός στιγματισμός με τα ψυχολογικά και σου λένε οι φίλοι σου μην το πεις για να μη σε περάσουν για τρελή...
    Προφανώς διαφωνώ , εγώ σαν άντρας θέλω να ξέρω αν η οποία γυναίκα στη ζωή μου έχει κάτι.
    Αν μη τι άλλο μη βρεθώ προ εκπλήξεως και δεν ξέρω πως να το χειριστώ.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Το παράλογο είναι πως υπάρχει κοινωνικός στιγματισμός με τα ψυχολογικά και σου λένε οι φίλοι σου μην το πεις για να μη σε περάσουν για τρελή...
    Προφανώς διαφωνώ , εγώ σαν άντρας θέλω να ξέρω αν η οποία γυναίκα στη ζωή μου έχει κάτι.
    Αν μη τι άλλο μη βρεθώ προ εκπλήξεως και δεν ξέρω πως να το χειριστώ.
    Ναι και εγώ το θεωρώ τίμιο να ξέρει ακριβώς τι συμβαίνει ώστε να επιλέξει εκεινος αν θελει να συνεχίσει μαζι μου. Δλδ θεωρείς οτι το λενε για να μη στιγματιστω ως τρελη; επίσης να πω οτι το έχω ακούσει μόνο απο κοπελες. Εχω αρκετούς άντρες στη παρέα κάνεις δε μου το ειπε.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Δεν γνωρίζω τον περίγυρο σου και που βρίσκεσαι, αλλά ισως είναι κάποια ακόμη πιο ηλίθια νοοτροπία του στυλ "ποιος θα σε πάρει για να κάνει οικογένεια άμα μάθει πως χαπακωνεσαι" ή κάτι τέτοιο ...
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    Να κάνεις όπως νιώθεις καλύτερα. Αν θεωρείς ότι πρέπει να το πεις πες το. Πλεον η κατάθλιψη και τα αντικαταθλιπτικά, είναι σαν τα χάπια για την πίεση.
    Υπάρχει στίγμα δυστυχώς, πολλοί δεν ξέρουν καν τι είναι αντικαταθλιπτικό. Είναι εύκολο να στιγματίσεις κάποιον, με το οτιδήποτε. Αν κάποιος θέλει να το κάνει θα το κάνει για το παραμικρό ακόμα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Δεν γνωρίζω τον περίγυρο σου και που βρίσκεσαι, αλλά ισως είναι κάποια ακόμη πιο ηλίθια νοοτροπία του στυλ "ποιος θα σε πάρει για να κάνει οικογένεια άμα μάθει πως χαπακωνεσαι" ή κάτι τέτοιο ...
    Α καλα μάγος εισαι; το ακουσα και αυτό.....Οτι δε θα με πάρει σοβαρα και οτι αν το μάθει η μανα του δε θα με θελει με τίποτα...
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Πλακα κανεις? Φυσικα και να το λες εξαρχης. Γιατι ειναι μια αληθεια και σε οποιον αρεσει. Αν το πεις μετα μπορει να σε κατηγορησει οτι ελεγες πχ ψεματα, αν και νταξ κιαυτο παρατραβηγμενο μιας και ... δεν ειναι ψεμα να μην πεις νωρις τι χαπια παιρνεις :)

    Δε ξερω γιατι σε λενε κατι τετοιο οι τριγυρο. Προσωπικα ανθρωπο που μου λεει δεν εχω κανενα ψυχολογικο θεμα... τον φοβαμαι... εστω και μικρο .. κατι, ασε που δε θα ειχε ενδιαφερον :)

    Οποτε το λες.. και οποιος δε γουσταρει.. ας φυγει απο νωρις ;) οποιος γουσταρει μπορει να βοηθησει κιολας σε καποια φαση που ισως χρειαστει, μιας και θα ξερει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Α καλα μάγος εισαι; το ακουσα και αυτό.....Οτι δε θα με πάρει σοβαρα και οτι αν το μάθει η μανα του δε θα με θελει με τίποτα...
    Χαχα σωστά την πεθερά ξεχάσαμε! Εγώ το είπα πιο γενικά ο αφελής...
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Πλακα κανεις? Φυσικα και να το λες εξαρχης. Γιατι ειναι μια αληθεια και σε οποιον αρεσει. Αν το πεις μετα μπορει να σε κατηγορησει οτι ελεγες πχ ψεματα, αν και νταξ κιαυτο παρατραβηγμενο μιας και ... δεν ειναι ψεμα να μην πεις νωρις τι χαπια παιρνεις :)

    Δε ξερω γιατι σε λενε κατι τετοιο οι τριγυρο. Προσωπικα ανθρωπο που μου λεει δεν εχω κανενα ψυχολογικο θεμα... τον φοβαμαι... εστω και μικρο .. κατι, ασε που δε θα ειχε ενδιαφερον :)

    Οποτε το λες.. και οποιος δε γουσταρει.. ας φυγει απο νωρις ;) οποιος γουσταρει μπορει να βοηθησει κιολας σε καποια φαση που ισως χρειαστει, μιας και θα ξερει.
    Δυστυχώς το έχω ακούσει απο πολλα ατομα του κυκλου μου που με εχουν κραξει κιολας επειδή το αποκαλύπτω παντα στην αρχή. Δε σκόπευα να το αλλαξω ειναι ακριβώς αυτό που ειπες, οποιος τον χαλαει ας φύγει απο νωρίς. Με τη σχέση που εχω τώρα δεν αποτελεσε πρόβλημα ισα ισα μου αγοραζει και τα αντικαταθληπτικα... Νομίζω οτι η ειλικρίνεια εκτιμάτε παντα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Χαχα σωστά την πεθερά ξεχάσαμε! Εγώ το είπα πιο γενικά ο αφελής...
    Ναι το ακουσα και αυτο.... Για γελια και για κλάματα........
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  13. #13
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Καλησπέρα στη παρεα. Απο οταν ξεκινησα να λαμβάνω αγωγή για κατάθλιψη και κρίσεις πανικου πολλα ατομα από τον κύκλο μου με συμβούλευαν να το κρύβω από τους μελλοντικούς συντρόφους μου. Εγω, σαν Τανια το ελεγα απο την αρχη καθε γνωριμιας γιατί θεωρώ οτι ο αλλος πρέπει να γνωρίζει τη κατάσταση που βρισκομαι διότι δε θα ηταν απίθανο να με επιανε μια κριση πανικου οσο ήμουν μαζί του ωστε να του δώσω ευκαιρία να επιλέξει αν θέλει να είναι μαζι μου γνωρίζοντας τα θέματα που αντιμετωπιζω αλλα και επειδή δε θελω να παίρνω κρυφα χαπια απο την υποτιθέμενη σχέση μου μιας που λαμβάνω αγωγή 3 φορες τη μερα και θα ηταν ασχημο να το κάνω στα κρυφά. Ποια η γνώμη η δική σας; εσείς θα κρυβατε την αγωγή απο τον σύντροφο σας; να πω για φιναλε οτι ειμαι με ένα παλικάρι εδώ και δυο μηνες το οποίο γνωρίζει ακριβώς τι χαπια παίρνω και μου έχει αγοράσει πολλες φορες και ο ιδιος τα φάρμακα όταν ξεμενω.
    Nα πω γνώμη?Δεν ξέρω αν θα σου αρέσει βέβαια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Γεια σου !και μενα δεν μ αρεσει να μην πω τι μου συμβαινει σε καποιον που θελω να κανω σχεση αλλα απο την αλλη θα φοβομουν πολυ πως θα αντιδρασει ...αυτος και μανα του ..
    εγω ειχα μια παρα πολυ καλη σχεση με εναν αντρα που τα ειχε ολα ομορφια μορφωση τροπους και με λατρευε και οταν εμαθε η μανα μου οτι εχει καποιο θεμα ψυχικης υγειας τον εδιωξε ενω ηξερε οτι ηταν σπανιο ατομο και ηθελε κατι σοβαρο. .και μετα απο αυτον ζω με καταθλιψη κρισεις πανικου κ.α ομορφα και δεν με ηθελε η μαμα αυτου που ειχα σχεση τωρα φοβερο εεε ? εσυ αν βρηκες εναν καλο ανθρωπο του το ειπες αν σ αγαπαει δεν εχει θεμα ισως αν παει σοβαρα ομως οι οικογενεια να εχει ...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Εμένα όπως έχω πει δε με νοιάζουν οι σχέσεις, αλλά μόλις είπα στη μάνα μου ότι θα πάω σε ένα νησί με μια φίλη που έχει μπει σε ψυχιατρείο μου είπα να μην πάω μαζί της γιατί "τι θα κάνω σε περίπτωση που πάθει κρίση". Μου πρότεινε εναλλακτικά να βρω άτομα χωρίς ψυχολογικά. Γγενικά υπάρχει μεγάλο στίγμα

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Διακοπη αγωγης..
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 22-08-2018, 22:27
  2. Διακοπή και ξεκίνημα φαρμακευτικής αγωγής
    By Aris1987 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-10-2014, 15:53
  3. Αποκρυψη δημοσιεύσεων από τους Επισκέπτες
    By Username in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 2
    Last Post: 29-12-2012, 04:56
  4. Διακοπή Αγωγής - Παρακαλώ βοηθήστε με!
    By ngourgou in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 21-01-2008, 09:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •