Σφίξιμο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23

Thread: Σφίξιμο

  1. #16
    Quote Originally Posted by Makis View Post
    Και πως μπορώ να αλλάξω? Ήδη σκέφτομαι πως έχω κάνει κάτι άσχημο και πως πρεπει να ζητήσω συγγνώμη. Είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο αυτοβελτίωσης για τον ελέφαντα στο τσίρκο. Από μικρός δεμενος σε ένα παλούκι έμαθε πως δε μπορεί να το τραβήξει κι ας μεγάλωσε και ας έγινε τελικά πολύ δυνατός συνεχίζει να πιστεύει το ίδιο. Το καταλαβαίνω τι εννοεί, αλλά δε ξέρω πως εφαρμόζεται.
    Και έγω καταλαβαίνω πως νιώθεις.
    Πρέπει να αλλάξεις τον τροπο σκέψης σου πάνω απ όλα. Δηλαδή γιατί να νιωσεις τυψεις που ειπες στους γονείς σου οτι θες να μενεις μόνος? Τι κακό τους εκανες για να αισθάνεσαι ασχημα?
    Καλό είναι να επισκεφτεις και κάποιον ειδικό γιατι ανέφερες στο πρώτο σου μήνυμα ότι σκεφτεσαι την αυτοκτονια.δεν είναι το θέμα οι γονεις η ή δουλειά σου και η σχεση σου όλο αυτό προέρχεται από την άσχημη ψυχολογία σου που πρέπει να φτιαξεις είτε μόνος είτε με βοήθεια ειδικου.
    Αλλά να σε ρωτήσω και κάτι. Είπες νιώθεις άσχημα που τους μίλησες ετσι.δηλαδή γιατί τα μικρότερα αδέρφια πρέπει να είναι πάντα
    Οι μαλακες της υποθεσης?αν είχες εσύ παντρεύτει και είχες ανάγκη βοήθειας από τους δικούς σου και γινόταν όλη αυτή η ιστορια με αντιστροφους ρόλους θα δεχόταν κάτι τετοιο η αδερφη σου?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Makis View Post
    Και πως μπορώ να αλλάξω? Ήδη σκέφτομαι πως έχω κάνει κάτι άσχημο και πως πρεπει να ζητήσω συγγνώμη. Είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο αυτοβελτίωσης για τον ελέφαντα στο τσίρκο. Από μικρός δεμενος σε ένα παλούκι έμαθε πως δε μπορεί να το τραβήξει κι ας μεγάλωσε και ας έγινε τελικά πολύ δυνατός συνεχίζει να πιστεύει το ίδιο. Το καταλαβαίνω τι εννοεί, αλλά δε ξέρω πως εφαρμόζεται.
    Αν αισθάνεσαι ότι θέλεις να ζητήσεις συγνώμη , να το κάνεις , γονείς είναι, είτε είχες δίκιο είτε όχι , κάντο αφού το αισθάνεσαι.

    Ο ελέφαντας εφαρμόζεται με το να μη σταματάς την προσπάθεια για την επίτευξη του στόχου. Ακόμα και αν η προσπάθεια είναι η ίδια κίνηση.

    Μην ακούω για αυτοκτονίες , ούτε σα σκέψη, άλλοι περνάν τα χίλια μύρια σε άλλες μεριές της γης, εσύ θα κολωσεις σε αυτα,? Όχι δα, μια χαρά θα τα πας , θα την βρεις την άκρη ειμαι σίγουρος, δώσε και λίγο βάση στα απλά καθημερινά πράγματα, έχεις γονείς με υγεία, εσύ είσαι καλά, είσαι νέος, νταξ δουλειά που δεν αρέσει κανει το 90% του κόσμου , νομίζω ότι μπορείς σιγά σιγά να αλλάξεις την διάθεσή σου, βήμα βήμα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν έχω καταλάβει καλά καταπιέζεις τον εαυτό σου και κρύβεσαι... γιατί; Για να γίνεσαι αρεστός στους γονείς σου; Γιατί αισθάνεσαι ανασφάλεια για τα πραγματικά σου θέλω; Γιατί δειλιάζεις να κάνεις αλλαγές στη ζωή σου; Το έχεις σκεφτεί το γιατί ...σκέφτεσαι έτσι; Αν δεν μπορείς μόνος σου, καιρός να δεις έναν ψυχολόγο να ξεκαθαρίσεις τα πράγματα μέσα σου.

    Αν είσαι ευχαριστημένος με τη σχέση σου, είναι κρίμα να την χαλάσεις. Είναι λογικό ο άλλος να κουραστεί στο τέλος με όλα αυτά. Με το να τον κρύβεις είναι σαν να ντρέπεσαι για αυτόν και να τον ακυρώνεις. Κανείς δε θέλει να τον υποτιμά ο σύντροφός του. Μιλάμε για 4 χρόνια, όχι για 4 μέρες.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    8
    Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και για την κατανόηση. Ξέρω πως υπάρχουν άνθρωποι που περνάν χειρότερα. Είτε λόγω υγείας είτε λόγω συνθηκών διαβίωσης, είτε, είτε, είτε. Απλά είναι στιγμές που αυτό που σου συμβαίνει, αισθάνεσαι πως είναι το χειρότερο πράγμα στον κόσμο. Ειδικά όταν δεν έχεις να μιλήσεις κάπου και όλο αυτό μαζεύεται. Όλα τα βλέπεις βουνό. Και αισθάνεσαι άσχημα και σκέφτεσαι διάφορα. Έχω μιλήσει στο παρελθόν με ψυχολόγο. Με είχε βοηθήσει πιστεύω και αντιμετώπιζα καλύτερα κάποιες καταστάσεις που μου δημιουργούσαν έντονο άγχος. Αλλά έχω να πάω πολύ καιρό και νομίζω πως πισωγύρισα. Είναι καιρός τώρα που νομίζω πως είμαι 1 μέρα χαρούμενος και 10 στεναχωρημένος. Ίσως να μην υπάρχει πραγματικά λόγος, αλλά δε το κάνω επίτηδες.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αν έχω καταλάβει καλά καταπιέζεις τον εαυτό σου και κρύβεσαι... γιατί; Για να γίνεσαι αρεστός στους γονείς σου; Γιατί αισθάνεσαι ανασφάλεια για τα πραγματικά σου θέλω; Γιατί δειλιάζεις να κάνεις αλλαγές στη ζωή σου; Το έχεις σκεφτεί το γιατί ...σκέφτεσαι έτσι; Αν δεν μπορείς μόνος σου, καιρός να δεις έναν ψυχολόγο να ξεκαθαρίσεις τα πράγματα μέσα σου.

    Αν είσαι ευχαριστημένος με τη σχέση σου, είναι κρίμα να την χαλάσεις. Είναι λογικό ο άλλος να κουραστεί στο τέλος με όλα αυτά. Με το να τον κρύβεις είναι σαν να ντρέπεσαι για αυτόν και να τον ακυρώνεις. Κανείς δε θέλει να τον υποτιμά ο σύντροφός του. Μιλάμε για 4 χρόνια, όχι για 4 μέρες.
    Δειλιάζω να κάνω τις αλλαγές που ξέρω πως δε θα αρέσουν στους γονείς μου. Θέλω με κάποιο τρόπο να τους έχω όλους χαρούμενους.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Makis View Post
    Δειλιάζω να κάνω τις αλλαγές που ξέρω πως δε θα αρέσουν στους γονείς μου. Θέλω με κάποιο τρόπο να τους έχω όλους χαρούμενους.
    Φιλε μου κοιτα πρωτα να είσαι εσύ χαρούμενος. Το να λες σε όλους ναι για να τους ευχαριστείς αυτοματα σημαίνει δική σου καταπίεση. Το έκανα και γω αυτό κάποτε μέχρι που κλαταρα τελείως.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ε, δεν γίνεται να τους έχεις όλους χαρούμενους και στα 30 δεν μπορείς να ζεις για τους γονείς σου. Το καταλαβαίνεις κι ο ίδιος. Καλό είναι να το δουλέψεις αυτό με κάποιον ειδικό. Έχω κλασσικό παράδειγμα με φίλη μου που δεν είχε μάθει να λέει ποτέ όχι και έβαζε τα θέλω των άλλων πάνω από τα δικά της. Και τι κατάλαβε; Έχασε 20 χρόνια από τη ζωή της σε πολύ μπλεγμένες και ψυχοφθόρες καταστάσεις. Κάνοντας ψυχανάλυση σταδιακά τον έχει ξεπεράσει σε μεγάλο βαθμό αυτόν τον τρόπο σκέψης και έχει πάρει τη ζωή της στα χέρια της πλέον.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    24
    Πες τους την αλήθεια για τη ζωή σου να τελειώσει το μαρτύριο μόνον έτσι θα ξεκαθαρίσεις και θα προχωρήσεις ελεύθερα
    Ολα τα άλλα είναι ψέματα
    Η ζωή σου και η ζωή τους!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Έντονο σφίξιμο στο στομάχι
    By Giotech in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 15-11-2019, 20:43
  2. Σφίξιμο στο λαιμό
    By marsad in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 18-08-2017, 02:50
  3. Σφιξιμο στο στηθος
    By _lydia_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 09-04-2011, 11:48
  4. ΣΦΙΞΙΜΟ ΤΗΣ ΓΝΑΘΟΥ
    By Noelia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 21-09-2009, 22:20
  5. ενα μεγαλο σφιξιμο
    By a_neu in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 03-06-2008, 17:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •