μικροβιοφοβια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    15

    μικροβιοφοβια

    γεια σασ ..εδω και 6 μηνες με ταλαιπωρει απιστευτα το προβλημα της μικροβιοφοβιας.ηταν κατι που ηρθε πολυ ξαφνικα και δεν γνωριζα οτι θα μπορουσε να ναι τοσο σοβαρο και κουραστικο .ξεκινησε λοιπον απο εναν χωρισμο με ενα ατομο που ειχε εμμονες με την καθαριοτητα αλλα δεν εδινα σημασια διοτι ακολουθουσα παντα τους σωστους κανονεσ υγιηνης χωρις υπερβολες.ομως οταν τελειωσε ξαφνικα αρχισα να κανω τις καθιερωμενες εξετασεις π.χ. γενικες ,αιματολογικες,γυναικολογι κες .με μεγαλυτερο αγχος αυτην την φορα και ας ημουν συνεπης στο θεμα προφυλαξης στισ ερωτικεσ επαφεσ .οι εξετασεις εβγαιναν ολες καλα και καθυσηχαζομουν για εκεινη την στιγμη...ομως το αδικαιολογητο αγχος και η πεσμενη ψυχολογια επεστρεφε και αρχισα να διαβαζω στο ιντερνετ για ολες τισ μεταδοτικες ασθενειες αναλυτικα και φρικαρα ,ετσι φοβομουν τα μικροβια και τους ιους και θεωρουσα επικινδυνο οτιδηποτε στο περιβαλλον που εχει ερθει σε επαφη ο καθε ανθρωπος και πιθανον να ταν παραγοντας μολυνσης .αρχισα να πλενω μανιωδως τα χερια μου με αποτελεσμα να ειναι ολο σχισμες και πληγες .εκει φρικαρα παραπανω δεν μπορουσα να πιασω τιποτα χωρις να καθαρισω αμεσως τα χερια μου με αντισηπτικο η οινοπνευμα . να προσθεσω οτι πριν 5 μηνες γνωρισα καποιον και μεχρι να γινει η πρωτη επαφη φοβομουν πολυ και ετσι του εξηγησα για τυχον παρεξηγησεις .οι εξετασεις επαναλαμβανονταν και τα αποτελεσματα τα ιδια ,ηρεμουσα παλι ομως δεν αργουσε να ρθει ξανα η αρνητικη σκεψη οτι θα μολυνθω απο κατι .η ποιοτητα ζωης μου αλλαξε εντελως ,δεν εκανα τιποτα το ιδιο αλλα επρεπε να τα χω ολα υπο ελεγχο και σε υπερβολικο βαθμο καθαρα ,ελλατωσα και εξοδους,γυμναστηριο και αλλες δραστηριοτητες που στα ματια μου εμοιαζαν γεματο κινδυνους .το ατομο που γνωρισα ηταν πολυ υπομονετικο και κατανοουσε την κατασταση διοτι μαζι του ημουν πιο χαλαρη και ο παλιος εαυτος .τισ λιγες ωρες ομως που περνουσαμε μαζι γιατι μετα επεστρεφα και παλι τα ιδια .προσπαθησα πολλες φορες μονη μου να το καταπολεμησω και ειδα βελτιωση .εβαζα την λογικη μπροστα και σκεφτομουν πωσ παλια δεν επαθα τιποτα γιατι να παθω τωρα εφοσον εκανα οσα εκανα μεχρι πριν 6 μηνες .αλλα και παλι μυαλο δεν εβαλα .παλι απο την αρχη !οσο και αν πιστευω οτι αυτα που κανω δεν εχουν καμια λογικη και βαση νιωθω υποχρεωμενη να το κανω ! uparxoun stigmes pou kati tha ginei kai tha gurisw spiti gia mpanio grhgora dioti mporei na mou milhsan anthrwpoi kai na exw salio tous panw mou.mh ta polulogw ,olo auto me xei kourasei na prepei na ta xw ola kathara ,rouxa mia fora foremena kai plusimo ,upervolikh xrhsh xartiou kai genika katharistikwn .den antexw allo apla ,exw kourastei kai kourazw kai tous allous giati allaksa san xarakthras ...epishs hthela na rwthsw an exei vohthithei kapoios ontws apo kapoion eidiko giati episkefthka gia prwth fora kapoion
    Last edited by afroditi; 06-07-2019 at 19:04.

  2. #2
    Ιδεοψυχαναγκαστικη κατάσταση. Μάλλον μόνο με κουβέντα με ειδικό θα σε βοηθήσει. Καλύτερα να απευθυνθείς σύντομα εφόσον το αισθάνεσαι εκτός ελέγχου και να σου χειροτερεύει την διάθεση στην καθημερινότητα σου.
    *** τώρα είδα ότι μπηκες ακριβώς στην ενότητα των ocd.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    15
    phga prin dyo meres meta apo ena skinhto pou arxisa na klaiw kai na mhn mporw na parw anasa.eniwtha oti pethainw ..phga giatit helw na perasei olo auto ,thelw na ksanazhsw .kai niwthw epipleon toso axaristh

  4. #4
    Μπράβο σου που απευθύνθηκες! Θέλει δυναμη αυτό όχι αδυναμία!!! Γιατί νιώθεις αχάριστη;;;; μη μου πεις " επειδή άλλοι έχουν σοβαρότερα προβλήματα και σιγα εγώ δεν εχω κάτι ". Υποφέρεις και θέλεις να γίνεις καλά. Και θα γίνεις!!!!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    15
    euxaristw pantws gia thn apanthshs sou

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    15
    etsi eniwsa otn phga pws epitelous apethunthika ston swsto giatro .niwthw etsi giati vlepw posa provlhmata exei o kosmos ..alhthina provlhmata ..kai gw den ektimaw pou exw thn ugeia mou

  7. #7
    Αφροδίτη... Δεν έχεις ηρεμία ψυχής και ποιότητα ζωής. Πρόβλημα υγείας είναι!!! Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται; πρώτη φορά απευθύνθηκες σε ειδικό ψυχικό υγείας;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    15
    me prolaves :) .akrivws auto niwthw .euxaristw polu makari giati to thelw oso tipota

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    15
    panta eixa agxos h alhtheia einai .eimai 25 kai nai prwth fora ..kai metaninw pou den phga nwritera gia na prolabw prin ginw xeirotera.exeis analogo thema ?an epitrepetai fusika

  10. #10
    Ξέρω πως το νιώθεις το " σε ευχαριστώ " γιατί στα ζητήματα ψυχικής υγείας όλοι νιώθουμε δύσκολα κατανοητοι. Έχω OCD στη σκέψη και δεν το είχα καταλάβει. Για κρίσεις άγχους πανικού ξεκίνησα αγωγή στη ζωή μου αλλά μέσα στα χρόνια ανακάλυψα πως είχα και αλλά θέματα. Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος τον πανικό το "τελικά τι μου συμβαίνει και πότε θα περάσει ". Ειναι πολλά μέλη με αντίστοιχο θέμα και πιστεύω να σου απαντήσουν. Καλή αρχή με την αγωγή σου ( αν σου πρότεινε) δεν τα κόβουμε ποτέ απότομα χωρίς συνεννόηση και υπομονή. Δώσε στον εαυτο σου χρόνο για όλα. Μην τον βομβαρδισεις με κατηγορίες και πίεση. Άποψη μου δηλαδή.
    Κάνε μια περιήγηση στις ενότητες γιατί υπάρχει συσχετισμός ιδψ άγχος μετεγενεστερη κατάθλιψη. Αν μπορείς οικονομικά να κάνεις και ψυχοθεραπεια θα είναι ιδανικό για να ανακαλύψεις εσένα και γιατί εκδηλώθηκε με αυτόν τον τρόπο το άγχος σου. Βέβαια είναι δύσκολα οικονομικά καιροί και θέλει και προσοχή στην επιλογή ειδικών. Μην υποκύψεις στο γνωστό " δεν έχεις κάτι όλα είναι στο μυαλό πήγαινε για ψωνια άλλοι δεν έχουν να φανε". Όχι. Εσύ να γίνεις καλά.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    15
    elpizw na eisai kalutera :) den mou protine kati .ekomh toulaxiston .oxi den tha kopsw tipota apotoma giati to phra apofash pws etsi prepei na ginei giati alliws den antexw na zw allo me auton ton tropo .oi eksi autoi mhnes mou fanontai kolash.sumfwnw apoluta mazi sou .theleidouleia olo auto den ginetai na to kseperaswmonh mou h apla kanontan drasthriothtes giati tis skepseis mou prepei na allaksw kai ayta pou pragmatika me odhghsan edw na anakalupsw

  12. #12
    Σε σχέση με όσα έχω περάσει πιστεύω πως είμαι καλυτερα. Είμαι πολλά χρόνια στην αναζήτηση και προσπάθεια βελτίωσης. Εύχομαι εδώ τουλάχιστον να νιώσεις ασφαλής για να εκφραστείς. Καλή περιήγηση :)
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    15
    xairomai gia sena kai sou euxomai apo thn kardia mou na na gineis akomh kalutera kai na ta skeftesai osa perasan san kati pou telika den aksize na sou xalaei thn zwh giati uparxoun omorfotera pragmata ekei eksw.nai niwthw asfalhs .kairo hthela na mpw alla distaza.twra apla niwthw pws einai to swsto meros na ta peis giati den eisai to mono atomo pou pernaei tetoies katastaseis.euxaristw kai pali .na prosexeis ton eauto sou :)

  14. #14
    Καλώς μας ήρθες :) Σε ευχαριστώ για τις τόσο όμορφες ευχές !!! Είναι γεγονός πως με μια χρόνια κατάσταση σαν τη δική μου πρέπει κάθε μέρα να με αφυπνιζω για να βλέπω όλα τα θετικά και να μην βουλιάζω στα αρνητικά.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    15
    kai auto na kaneis ..eksallou mia zwh exoume kai den kseroume pote tha teleiwsei opote prepei na thn apolambanoume oso mporoume .alla den mas to kanoune kai eukolo auta ta paixnidia tou muallou .eksallou an mporousame na kanoume praksh ta osa leme stous allous tha tan akomh pio eukolo kai den tha talaipwroumastan toso

Similar Threads

  1. Μικροβιοφοβία-νοσοφοβια
    By αλφα in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2014, 13:33
  2. μικροβιοφοβια...
    By chrys in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 17-01-2010, 01:52

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •