Θα ήθελα την γνώμη σας παιδιά παρακαλώ πολύ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26

    Θα ήθελα την γνώμη σας παιδιά παρακαλώ πολύ!

    Γεια σας είμαι 17 και θέλω να μοιραστώ κάτι και θέλω βοήθεια..είμαι σε μια περίεργη φάση εδώ και μήνες τώρα ειδικά τελευταία τα βλέπω όλα διαφορετικα νιώθω περίεργες σκέψεις τύπου..πχ κάτι έχω η αρνητικές τέρμα ότι κάτι θα πάθω κλπ..καταλαβαίνω ότι κάτι έχω..σε ψυχολόγο είχα πάει 1 φορά ενώ ήμουν φουλ τρομοκρατημένος και ήταν περίεργα..είμαι 17 στην εφηβεία και πιστεύω πως αυτός είναι ο λόγος..κάνω συνέχεια φιλοσοφικές σκέψεις έχω τεράστιο άγχος ψάχνω νοήματα, λύσεις,απαντήσεις και κοντεύω να χάσω το μυαλό μου! Νιώθω πως θα σκάσω να επισημάνω πως πέρυσι το καλοκαίρι είχα χειρουργείο μη σοβαρό ακριβώς την ίδια εποχή απλά είχα στρεσαριστει και έπαθα μια κρίση πανικού γυρνώντας από Ιταλία στο αεροπλάνο όταν κουνούσε αρκετά..δεν μπορώ να καταλάβω την μια είμαι καλά την μια νιώθω τόσο περίεργα ψάχνω στο ίντερνετ για τα πάντα..άγχος για την υγεία μου τεράστιο για το μελλον..φοβίες άλλες πχ θανάτου κλπ είναι λες και ψάχνω κάποιον να μου πει κάποια λύση επειδή απευθύνομαι σε μεγάλους και λέω το πρόβλημα μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Γιατί δυσκολευτείς τη ζωή σου και δε πας σε εναν ψυχολογο; καποιος που ια μπορεί να σου κανει ψυχανάλυση για να σου ελυνε τα οποια θέματα. Τώρα εμεις εδω είμαστε απλοι άνθρωποι με τα προβλήματα του ο καθενας.τι άγχος εχεις με την υγεία σου; φοβάσαι οτι θα πάθεις κατι συγκεκριμένο; τώρα αγχώνεσαι για ποιον λογο;απαντήσεις πανω σε τι ψάχνεις; είναι λιγο μπερδεμένο στα μάτια μου το κειμενο σου
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26
    Είμαι διακοπές θα πάω μόλις γυρίσω σε 17μερες..θέλω να πω ότι έχω άγχος με την υγεία μου ενώ έκανα τσεκ απ όλα καλά εξετάσεις καρδιά όλα καλά είμαι αθλητής.. με αγχωνει επειδή έχω αίσθηση παλμών στο στομάχι η τριγύρω πιανομαι συνέχεια και επειδή είμαι λεπτός άμα χαλαρώσω μπορώ να δω λίγο τον χτύπο μου.. απαντήσεις ψάχνω σε φιλοσοφικα ερωτήματα όπως: τι είμαστε,ποιο είναι το νόημα,γιατί να περνάω τέτοια φάση στην εφηβεία,θα περάσει ποτέ αυτό;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by Helpfull View Post
    Είμαι διακοπές θα πάω μόλις γυρίσω σε 17μερες..θέλω να πω ότι έχω άγχος με την υγεία μου ενώ έκανα τσεκ απ όλα καλά εξετάσεις καρδιά όλα καλά είμαι αθλητής.. με αγχωνει επειδή έχω αίσθηση παλμών στο στομάχι η τριγύρω πιανομαι συνέχεια και επειδή είμαι λεπτός άμα χαλαρώσω μπορώ να δω λίγο τον χτύπο μου.. απαντήσεις ψάχνω σε φιλοσοφικα ερωτήματα όπως: τι είμαστε,ποιο είναι το νόημα,γιατί να περνάω τέτοια φάση στην εφηβεία,θα περάσει ποτέ αυτό;
    Παλικαρι καλημερα. Σταματα να ψαχνεις στο ιντερνετ ολοι μας το ιδιο σφαλμα κανουμε. Εισαι πολυ μικρος για να κανεις αυτες τις φιλοσοφικες σκεψεις κοιτα το τωρα. Κοιτα τα μαθηματα σου στο σχολειο σου για να βρεις μια δουλεια αργοτερα. Εγω εχω την εννοια της ανηψιας μου 19 χρονων δεν περασε πουθενα δε ξερει τι θελει να κανει, μενει με μια φιλη της στη Θεσσαλονικη που και οι δυο κανουν τουρισμο φοβαμαι μην μπλεξουν και πουθενα. Βαλε στοχους στην ζωη σου τωρα που μπορεις. Φιλια.

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    56
    Νομίζω πως είσαι αυτός που έχει και το account Denkserwtiexw. Επίσης, έχεις ξαναδημοσιεύσει παρόμοιο θέμα με τον τρέχοντα λογαριασμό σου εδώ. Κατά τη γνώμη μου, δεν έχει νόημα να δημοσιεύεις πολλαπλά θέματα με το ίδιο περιεχόμενο και με διαφορετικούς λογαριασμούς. Ο κυριότερος λόγος είναι πως οι απαντήσεις που θα λαμβάνεις θα είναι συνέχεια οι ίδιες, ενώ αν έχεις ένα μόνο θέμα στο οποίο μας κρατάς ενήμερους για το πως τα πας, αν ακολούθησες κάποια συμβουλή και δεν σου βγήκε κλπ, θα μπορέσουμε και εμείς να σου δίνουμε διαφορετικές απαντήσεις και καινούριες ιδέες, ανάλογα με τις εξελίξεις. Σου είχα δώσει, για παράδειγμα, μια απάντηση εδώ, όπου είχες αναφέρει πως θα πας σε ψυχολόγο αύριο (23 Μαΐου). Τελικά τι συνέβη και δεν πήγες;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Jason IV View Post
    Νομίζω πως είσαι αυτός που έχει και το account Denkserwtiexw. Επίσης, έχεις ξαναδημοσιεύσει παρόμοιο θέμα με τον τρέχοντα λογαριασμό σου εδώ. Κατά τη γνώμη μου, δεν έχει νόημα να δημοσιεύεις πολλαπλά θέματα με το ίδιο περιεχόμενο και με διαφορετικούς λογαριασμούς. Ο κυριότερος λόγος είναι πως οι απαντήσεις που θα λαμβάνεις θα είναι συνέχεια οι ίδιες, ενώ αν έχεις ένα μόνο θέμα στο οποίο μας κρατάς ενήμερους για το πως τα πας, αν ακολούθησες κάποια συμβουλή και δεν σου βγήκε κλπ, θα μπορέσουμε και εμείς να σου δίνουμε διαφορετικές απαντήσεις και καινούριες ιδέες, ανάλογα με τις εξελίξεις. Σου είχα δώσει, για παράδειγμα, μια απάντηση εδώ, όπου είχες αναφέρει πως θα πας σε ψυχολόγο αύριο (23 Μαΐου). Τελικά τι συνέβη και δεν πήγες;
    Έχεις δίκιο σε αυτό που λες έχω ξανανεβασει το άλλο account το ξέχασα οπότε έφτιαξα ένα καινούριο..επίσης αυτήν την απάντηση δεν την είδα ποτέ και μπορώ να πω πως ήταν πολύ καλή! Επίσης πιστεύω, πως είναι και αυτό που λες αρχίζω να συνειδητοποιω την θνητότητα μου που αυτό το πάω στην υπεραναλυση και έχω τις ανάλογες φιλοσοφικές σκέψεις και πολλά ερωτήματα..φοβάμαι μην χάσω το μυαλό μου πολλές φορές το νιώθω φούσκωμενο και επίσης δεν μπορώ να ζήσω την στιγμή..συνέχεια σκέφτομαι μετά μετά μετά κλπ..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26
    Νομίζω πως θα σκάσω..αντί να λέω ευχαριστώ στον Θεό που μου τα δίνει όλα αυτά κλπ κάθομαι και αντί να χαλαρώσω και να απολαύσω το κάθε τι που κάνω νιώθω σε απόγνωση και σε μελαγχολία,νιώθω πως θα σκάσω..δεν ξεφεύγει το μυαλό μου σε απλά πράγματα όπως να πιω ένα καφέ με τους δικούς μου..κάνω μια σκέψη: κάποτε θα είμαι μεγάλος και δεν θα μπορώ να τα κάνω αυτά και μετά υπεραναλυση

  8. #8
    Όταν ήμουν στην εφηβεία σκεφτόμουν ανάλογα με εσένα. Όλα σε βάθος και όλα τα αναπάντητα. Νόμιζα πως και οι άλλοι ήταν έτσι στα 17. Μπα. Το περνούσα ξανά και ξανά και ξανά στη ζωή μου και δεν ζούσα τη στιγμή. Ψυχο συναισθηματικα οποτε περνούσα ένα δύσκολο μεταβατικό στάδιο το μυαλό μου γυρνούσε στο βαθυστόχαστο. Απευθύνθηκα σε ειδικό για άγχος κ κατόπιν για ψυχοθεραπεία μετά από χροοονιαα για άλλο λογο. Όταν νιώθεις πως δεν μπορεις να καταλάβεις γιατί το ζεις και δεν το ελέγχεις αν μπορείς μίλησε σε ψυχολόγο. Εγώ δεν το έκανα και καηκα. Μακάρι να σου συμβαίνει μόνον λόγω ηλικίας.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26
    Ναι όπως τα λες δεν ξέρω για ποιο λόγο είμαι εδώ γιατί είμαι εγώ κλπ πως θα είμαι μετά κλπ μην μου τύχει κάτι και δεν ζήσω και άλλα πολλά..να έχω καθαρό μυαλό και ψαχνω λύσεις σε αναπάντητα θέματα και θεωρειες μικρές αμφιβολίες για θρησκεία και νιώθω ότι για πάντα μα πάντα θα είμαι έτσι και θα τρελαθώ στο τέλος

  10. #10
    Μπορείς να πεις ανοιχτά στους γονείς σου ότι θέλεις να μιλήσεις σε ψυχολόγο ή υπάρχει ταμπού;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Η καθημερινότητά σου πως είναι; Είσαι κοινωνικός, έχεις ενδιαφέροντα να γεμίζεις τη μέρα σου ή κάθεσαι και φιλοσοφείς από το πρωί ως το βράδυ;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Μπορείς να πεις ανοιχτά στους γονείς σου ότι θέλεις να μιλήσεις σε ψυχολόγο ή υπάρχει ταμπού;
    Θελω να παω και γρήγορα κιόλας αλλά είμαι σε διακοπές μετά τις 5 Αυγούστου

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Η καθημερινότητά σου πως είναι; Είσαι κοινωνικός, έχεις ενδιαφέροντα να γεμίζεις τη μέρα σου ή κάθεσαι και φιλοσοφείς από το πρωί ως το βράδυ;
    Κοινωνικός είμαι αλλά έχω 1-2 φίλους καλούς..αυτήν την στιγμή όπως είπα είμαι διακοπές και κάθομαι όλη μέρα και σκέφτομαι από το πρωί μέχρι το βράδυ..(οικογένειακως οι διακοπές) νιώθω μια απελπισία και φοβάμαι μήπως μου συμβεί κάτι η κλπ ψάχνω συνεχώς το νόημα και απλά φοβάμαι μήπως πάθω κάτι ξαφνικά ενώ ακόμα είμαι 17.. οι ορμόνες μου λένε είναι στο φουλ οπότε λογικό. Η κάνω μια σκέψη αφού κάποτε θα τελειώσουν όλα τι νόημα έχει κλπ τέτοιες σκέψεις που δεν θέλω να τις σκέφτομαι..έχω χόμπι το ποδόσφαιρο..πολλές φορές σκέφτομαι μην χάσω το μυαλό μου..η μπορώ να πω πως έχω και αποπροσωποποίηση και αγχώνομαι..η κάθομαι και συζητάω με τους δικούς μου εξω και λεω θα μπορώ να τα λέω αυτά στα δικά μου τα παιδιά; Κλπ κλπ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μόλις βρεις καμια γκομενίτσα ή μια καλή παρέα εκεί που είσαι και δεν σε αφήνουν λεπτό σε ησυχία, θα δεις πως θα τα σκέφτεσαι λιγότερο όλα αυτά. Όταν πέφτουμε πολύ σε ομφαλοσκόπηση μπλοκάρουμε τις εμπειρίες που μπορεί να ζήσουμε τριγύρω, πολύ κακώς βέβαια. Καλή η σκέψη και οι προβληματισμοί, αλλά όταν διαρκούν τόσο καιρό και σου κάνουν το κεφάλι νταούλι και την ψυχολογία σκατά, πρέπει να προσπαθήσεις να ξεκολλήσεις κάπως. Προσπάθησε να μένεις σε αυτό που κάνεις εκείνη τη στιγμή, να μην έχεις δεύτερες σκέψεις.

  15. #15
    Member
    Join Date
    May 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by Denkserwtiexw View Post
    ..θα πάω σε ψυχολόγο αύριο να με βοηθήσει να σκέφτομαι καλύτερα..πάρα πολλά υπαρξιακά προβλήματα
    To αύριο ήταν 23 Μαϊου.

    Quote Originally Posted by Helpfull View Post
    Είμαι διακοπές θα πάω μόλις γυρίσω σε 17μερες..
    17 μέρες από τότε που δημοσίευσες το μήνυμα σημαίνει 23 Ιουλίου.

    Quote Originally Posted by Helpfull View Post
    Θελω να παω και γρήγορα κιόλας αλλά είμαι σε διακοπές μετά τις 5 Αυγούστου
    Τώρα λες ότι θα πας μετά τις 5 Αυγούστου.


    Παράτα τις διακοπές και πήγαινε σε ειδικό τώρα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φιλιες..Πολυσυζητημενο αλλα θα ηθελα πολυ τη γνωμη σας..
    By nausikak in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 43
    Last Post: 19-10-2013, 00:48
  2. Θα ήθελα πολύ την γνώμη σας
    By Georgia2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 24-01-2013, 17:34
  3. Θα ηθελα την γνωμη σας
    By Ναβουχοδονόσωρ in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 13-11-2012, 09:31
  4. Θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη σας! παρακαλώ διαθέσετε λίγο χρόνο για 'μενα...
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 08-04-2012, 01:21
  5. θα ηθελα την γνωμη σας
    By 2sweet2b4go10_ed in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 05-09-2008, 11:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •