Μοναξιά και κατάθλιψη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 163
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,364
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Είσαι ικανοποιημενη κυκνακι; μειώθηκαν εφιάλτες;;
    Δεν είμαι και πολύ ικανοποιημένη για να πω την αλήθεια... Έχω αρχίσει ν' απελπίζομαι... Κι οι εφιάλτες συνεχίζονται, όχι κάθε νύχτα αλλά συνεχίζονται...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #32
    Θυμάμαι ότι είχατε φτάσει σε ικανοποιητικό σημείο για να διαχείριζεσαι το άγχος σου μετά από κάποιον εφιάλτη ή τη μοναξιά. Αν σου είχε προτείνει τεχνικές ηρεμίας εφάρμοσε τες παρόλο που δυστυχώς δεν μπορείς πλέον να πηγαίνεις. Κάποια συμπτωματα είναι χρόνια αλλά λίγο πολύ παλεύουμε να τα χειριστούμε.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,364
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Θυμάμαι ότι είχατε φτάσει σε ικανοποιητικό σημείο για να διαχείριζεσαι το άγχος σου μετά από κάποιον εφιάλτη ή τη μοναξιά. Αν σου είχε προτείνει τεχνικές ηρεμίας εφάρμοσε τες παρόλο που δυστυχώς δεν μπορείς πλέον να πηγαίνεις. Κάποια συμπτωματα είναι χρόνια αλλά λίγο πολύ παλεύουμε να τα χειριστούμε.
    Ναι αλλά τώρα δεν μπορώ να την βλέπω άλλο και μου λείπει, δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω μόνη μου...
    Αυτό που μου έχει προτείνει είναι να γράφω αλλά δεν με ανακουφίζει το ίδιο όσο οι συνεδρίες μας... Κι ο γιατρός μου επιμένει να μην μου αυξάνει τα φάρμακα παρόλο που του λέω ότι δεν νιώθω καλά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #34
    Υπάρχει ενδεχόμενο να ξανά κάνεις μετά από ένα χρόνο πχ με την ίδια ατομικές; σίγουρα σου λείπει και το καταλαβαίνω διότι το βιώνω και εγώ. Η γραφή είναι τρόπος εκτόνωσης αλλά σίγουρα δεν είναι ίδιο με το να μιλάς σε εκείνην. Αχ κυκνακι μου τι να γίνει; θα το παλεύουμε έστω και γράφοντας. Ειδικά μετά από εφιάλτη καλύτερα να γράφεις σε χαρτί μέχρι να σου περάσει η ταραχή. Δεν θέλει να σε κάνει υποτονική ο γιατρός σου μάλλον. Αυτό από τη μία είναι θετικό. Πιστεύει πως μπορείς να το διαχειριστεις. Δεν έχεις κάνει κάποια απόπειρα τα τελευταία 2 χρόνια ε; αυτό το διαχείριζεσαι καλύτερα;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,364
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Υπάρχει ενδεχόμενο να ξανά κάνεις μετά από ένα χρόνο πχ με την ίδια ατομικές; σίγουρα σου λείπει και το καταλαβαίνω διότι το βιώνω και εγώ. Η γραφή είναι τρόπος εκτόνωσης αλλά σίγουρα δεν είναι ίδιο με το να μιλάς σε εκείνην. Αχ κυκνακι μου τι να γίνει; θα το παλεύουμε έστω και γράφοντας. Ειδικά μετά από εφιάλτη καλύτερα να γράφεις σε χαρτί μέχρι να σου περάσει η ταραχή. Δεν θέλει να σε κάνει υποτονική ο γιατρός σου μάλλον. Αυτό από τη μία είναι θετικό. Πιστεύει πως μπορείς να το διαχειριστεις. Δεν έχεις κάνει κάποια απόπειρα τα τελευταία 2 χρόνια ε; αυτό το διαχείριζεσαι καλύτερα;
    Δεν ξέρω αν μπορεί σ' ένα χρόνο να γίνει κάτι αλλά και να γίνεται δεν ξέρω πως θ' αντέξω ένα χρόνο... Δεν αντέχω τη θλίψη κι εγώ δεν νιώθω ότι μπορώ να το διαχειριστώ...
    Όχι, δεν έχω κάνει αλλά μερικές φορές το σκέφτομαι ακόμα και χθες ήταν μία απ' αυτές τις μέρες αλλά σκεφτόμουν τη Μίλλυ που θα χάσει το αφεντικό της... Νιώθω ότι έχω ευθύνη απέναντι της...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Βλέπεις συγκεκριμένο εφιάλτη και φοβία ή γενικά? Καμιά βόλτα στον ήλιο κάνεις? Είσαι γενικά σπιτόγατα? Έχεις θέα από το σπίτι, να μπορεί να δει λίγο μακριά το μάτι εννοώ. Πώς να σου φτιάξουμε το κέφι?

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,364
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Βλέπεις συγκεκριμένο εφιάλτη και φοβία ή γενικά? Καμιά βόλτα στον ήλιο κάνεις? Είσαι γενικά σπιτόγατα? Έχεις θέα από το σπίτι, να μπορεί να δει λίγο μακριά το μάτι εννοώ. Πώς να σου φτιάξουμε το κέφι?
    Πολλές φορές βλέπω τον ίδιο που έχει να κάνει με μια επίθεση που είχα δεχτεί στο παρελθόν και που μου έχει δημιουργήσει όντως φοβία... Αλλά είναι και φορές που βλέπω άσχετους εφιάλτες και δεν μπορώ πάντα να τους θυμηθώ αλλά με ξυπνάνε... Είμαι σε γενικές γραμμές σπιτόγατα αλλά όλο και θα βγω και καμιά βόλτα... Συνήθως για καφέ ή για να κάνω shopping therapy... Απ' το μπαλκόνι μου βλέπω τις απέναντι πολυκατοικίες οπότε δεν το λες κι ωραία θέα...

    Δεν ξέρω να σας πω κάτι συγκεκριμένο αλλά λίγη ενθάρρυνση θα ήταν χρήσιμη... Ενθάρρυνση και παρέα, φοβάμαι τη μοναξιά... Ευτυχώς γύρισαν τώρα πια οι γονείς μου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Πολλές φορές βλέπω τον ίδιο που έχει να κάνει με μια επίθεση που είχα δεχτεί στο παρελθόν και που μου έχει δημιουργήσει όντως φοβία... Αλλά είναι και φορές που βλέπω άσχετους εφιάλτες και δεν μπορώ πάντα να τους θυμηθώ αλλά με ξυπνάνε... Είμαι σε γενικές γραμμές σπιτόγατα αλλά όλο και θα βγω και καμιά βόλτα... Συνήθως για καφέ ή για να κάνω shopping therapy... Απ' το μπαλκόνι μου βλέπω τις απέναντι πολυκατοικίες οπότε δεν το λες κι ωραία θέα...

    Δεν ξέρω να σας πω κάτι συγκεκριμένο αλλά λίγη ενθάρρυνση θα ήταν χρήσιμη... Ενθάρρυνση και παρέα, φοβάμαι τη μοναξιά... Ευτυχώς γύρισαν τώρα πια οι γονείς μου...
    Ηλικία? Κάνα χαρούμενο όνειρο βλέπεις ? Συγκεκριμένο, που να σου αρέσει πολύ ε στείλε μας αν θέλεις καμιά αστεια φωτό τη γατούλα (καντην μοντάζ φυσικά να φαίνεται μόνο η γάτα, όχι άλλα αναγνωριστηκα.)
    Τα λατρεύω τα ζωάκια , θυμάμαι που ήμουν με μια φίλη και το σκύλο της ... και την ώρα που με κοιτούσε (η σκυλίτσα) λέω , μακάρι να βρω μια γυναίκα να με κοιτάει με αυτό το βλέμμα να την παντρευτω αμέσως χαχα (στη σκυλίτσα το είπα) η φίλη μου με κοιτούσε περίεργα χαχα αν και οι γάτες έχουν πιο πονηρό βλέμμα αλλά είναι σέξυ [emoji23]

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,364
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Ηλικία? Κάνα χαρούμενο όνειρο βλέπεις ? Συγκεκριμένο, που να σου αρέσει πολύ ε στείλε μας αν θέλεις καμιά αστεια φωτό τη γατούλα (καντην μοντάζ φυσικά να φαίνεται μόνο η γάτα, όχι άλλα αναγνωριστηκα.)
    Τα λατρεύω τα ζωάκια , θυμάμαι που ήμουν με μια φίλη και το σκύλο της ... και την ώρα που με κοιτούσε (η σκυλίτσα) λέω , μακάρι να βρω μια γυναίκα να με κοιτάει με αυτό το βλέμμα να την παντρευτω αμέσως χαχα (στη σκυλίτσα το είπα) η φίλη μου με κοιτούσε περίεργα χαχα αν και οι γάτες έχουν πιο πονηρό βλέμμα αλλά είναι σέξυ [emoji23]
    41 είμαι, εσύ; Σπάνια βλέπω χαρούμενα όνειρα...

    Έχω την κατάλληλη φωτογραφία για γέλιο με τη γατούλα μου, ορίστε:




    Χαίρομαι που αγαπάς τα ζώα, έτσι πρέπει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    41 είμαι, εσύ; Σπάνια βλέπω χαρούμενα όνειρα...

    Έχω την κατάλληλη φωτογραφία για γέλιο με τη γατούλα μου, ορίστε:




    Χαίρομαι που αγαπάς τα ζώα, έτσι πρέπει...
    35. Εεε κοιμάται ? Μεφτιαξες χαχα ε μόλις ταχτοποιησω κάποια πράματα πρέπει να πάρω 2-3 ζωάκια

    Αχ πως δεν την πήρα εκείνη την κατάλευκη μικρή γατούλα , μόνη της ήταν στο δρόμο σε ένα νησί που έμενα και μου έλεγε η τότε κοπέλα μου να την πάρουμε, το σκεφτόμουν , αν την είχα πάρει μπορεί τελικά να μη χωρίζαμε κιόλας, γιατί το παιδί [emoji39][emoji23]

    Ε όταν πέφτεις για ύπνο να σκέφτεσαι τη γατούλα σου να παίζει στο λιβάδι με τις πεταλούδες κι εσύ να τρως σταφύλια ... [emoji50]

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    41 είμαι, εσύ; Σπάνια βλέπω χαρούμενα όνειρα...

    Έχω την κατάλληλη φωτογραφία για γέλιο με τη γατούλα μου, ορίστε:




    Χαίρομαι που αγαπάς τα ζώα, έτσι πρέπει...
    Το γατι σου τα σπαει... Να το χαιρεσαι
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,364
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    35. Εεε κοιμάται ? Μεφτιαξες χαχα ε μόλις ταχτοποιησω κάποια πράματα πρέπει να πάρω 2-3 ζωάκια

    Αχ πως δεν την πήρα εκείνη την κατάλευκη μικρή γατούλα , μόνη της ήταν στο δρόμο σε ένα νησί που έμενα και μου έλεγε η τότε κοπέλα μου να την πάρουμε, το σκεφτόμουν , αν την είχα πάρει μπορεί τελικά να μη χωρίζαμε κιόλας, γιατί το παιδί [emoji39][emoji23]

    Ε όταν πέφτεις για ύπνο να σκέφτεσαι τη γατούλα σου να παίζει στο λιβάδι με τις πεταλούδες κι εσύ να τρως σταφύλια ... [emoji50]
    Κοιμάται, ναι, γι' αυτό μπόρεσα να τη φωτογραφίσω με το καπέλο... Ξύπνια δεν το δέχονταν με τίποτα στο κεφάλι της...

    Μη στεναχωριέσαι, πάντα υπάρχει κάποιο ζωάκι που θα έχει ανάγκη από σπίτι...

    Θα προσπαθήσω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,364
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Το γατι σου τα σπαει... Να το χαιρεσαι
    Σ' ευχαριστώ! ♥ Είχα τέσσερα πριν απ' αυτήν αλλά πέθαναν από γηρατειά, ο τελευταίος πρόπερσι και μετά από λίγους μήνες βρήκα αυτή στο δρόμο, δείτε πως ήταν τότε:
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Σ' ευχαριστώ! [emoji813] Είχα τέσσερα πριν απ' αυτήν αλλά πέθαναν από γηρατειά, ο τελευταίος πρόπερσι και μετά από λίγους μήνες βρήκα αυτή στο δρόμο, δείτε πως ήταν τότε:
    Ειναι πανέμορφο.. Πως τα ανεβάζεις να σου δείξω και εγώ τα μωρα μου;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,364
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Ειναι πανέμορφο.. Πως τα ανεβάζεις να σου δείξω και εγώ τα μωρα μου;
    Σ' ευχαριστώ και πάλι...

    Πρέπει να φτιάξεις ένα λογαριασμό στο www.tinypic.com, θα ανεβάσεις εκεί τη φωτογραφία που θέλεις και μετά θα κάνεις copy/paste το link που λέει πως είναι για forum, δοκίμασε κι αν θες βοήθεια πες μου να σου πω αν ξέρω γιατί κι εγώ δεν είμαι φωστήρας με τους υπολογιστές...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καταθλιψη και μοναξια
    By anewuser in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 10-06-2019, 11:07
  2. Κατάθλιψη -Μοναξιά
    By kalkal in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 23-06-2018, 01:41
  3. μοναξια-καταθλιψη
    By δημητρης 1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 03-10-2012, 10:09
  4. Κατάθλιψη και μοναξια
    By Paolo_1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 25-12-2009, 19:21
  5. Καταθλιψη-Μοναξια-Βοηθεια
    By thetimeisnow in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 34
    Last Post: 09-04-2008, 14:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •