Μοναξιά και κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 163
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263

    Μοναξιά και κατάθλιψη

    Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο!

    Όπως ξέρετε οι περισσότεροι, πάσχω από κατάθλιψη... Λοιπόν, αυτή η κατάθλιψη χειροτερεύει όταν είμαι μόνη μου και τώρα προβληματίζομαι γιατί οι γονείς μου θα φύγουν σήμερα για το χωριό να ψηφίσουν και θα γυρίσουν αύριο το απόγευμα, πράγμα που σημαίνει ότι αύριο τον πρωινό καφέ θα τον πιω μόνη μου κι αυτό με στεναχωρεί... Αναστατώνομαι όταν αλλάζει η ρουτίνα μου και στεναχωριέμαι όταν είμαι μόνη κάποιες στιγμές...
    Χρειάζομαι παρέα έστω και διαδικτυακή (όχι βέβαια πως αντικαθιστά τη φυσική παρουσία) για να μην νιώθω άσχημα... Και κάτι τελευταίο: φοβάμαι όταν πρέπει να κοιμηθώ ολομόναχη στο σπίτι το βράδυ κι αυτό θα συμβεί απόψε...

    Ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας μήπως και βοηθηθώ κάπως...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο!

    Όπως ξέρετε οι περισσότεροι, πάσχω από κατάθλιψη... Λοιπόν, αυτή η κατάθλιψη χειροτερεύει όταν είμαι μόνη μου και τώρα προβληματίζομαι γιατί οι γονείς μου θα φύγουν σήμερα για το χωριό να ψηφίσουν και θα γυρίσουν αύριο το απόγευμα, πράγμα που σημαίνει ότι αύριο τον πρωινό καφέ θα τον πιω μόνη μου κι αυτό με στεναχωρεί... Αναστατώνομαι όταν αλλάζει η ρουτίνα μου και στεναχωριέμαι όταν είμαι μόνη κάποιες στιγμές...
    Χρειάζομαι παρέα έστω και διαδικτυακή (όχι βέβαια πως αντικαθιστά τη φυσική παρουσία) για να μην νιώθω άσχημα... Και κάτι τελευταίο: φοβάμαι όταν πρέπει να κοιμηθώ ολομόναχη στο σπίτι το βράδυ κι αυτό θα συμβεί απόψε...

    Ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας μήπως και βοηθηθώ κάπως...
    Μόνο εμένα μου αρέσει η μοναξιά? [emoji3525]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Και εμένα αλλά δεν έχω κατάθλιψη ώστε να με ρίχνει
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Καλά, κάποιες φορές κι εγώ θέλω την ησυχία μου όπως όλοι οι άνθρωποι αλλά αν είμαι για πολλές ώρες ολομόναχη δεν μου αρέσει... Ευτυχώς έχω τη γάτα μου για παρέα...
    Έφυγαν οι γονείς μου, τώρα προς το παρόν μόνο αυτή μου μένει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλά, κάποιες φορές κι εγώ θέλω την ησυχία μου όπως όλοι οι άνθρωποι αλλά αν είμαι για πολλές ώρες ολομόναχη δεν μου αρέσει... Ευτυχώς έχω τη γάτα μου για παρέα...
    Έφυγαν οι γονείς μου, τώρα προς το παρόν μόνο αυτή μου μένει...
    Είσαι τυχερή που έχεις γάτα εγώ δεν έχω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    Είσαι τυχερή που έχεις γάτα εγώ δεν έχω
    Δεν μπορείς να πάρεις μία αδεσποτούλα; Θα σε ευγνωμονεί! Και θα σου δώσει χαρά απ' ότι καταλαβαίνω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Και εγώ πάντως, ενώ είμαι μοναχικός, φοβάμαι όταν είναι να κοιμηθώ μόνος στο σπίτι. Πάντως και η γάτα μια χαρά συντροφιά είναι κατά τη γνώμη μου, αλλά φυσικά χρειάζεται και η ανθρώπινη επαφή

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Να υποθέσω τη τηλεόραση παίζει μόνιμα όσο εισαι μόνη και ακόμα και το βράδυ που κοιμάσαι? Σπάει την ησυχία. Όταν είχα παρόμοιο θέμα έτσι έκανα , και μην έβλεπα καθόλου τηλεόραση απλά να παίζει. Δες τις εκλογές κτλ και θα περάσει η ώρα.

    Κι εγώ ζηλεύω που έχεις γατούλα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Και εγώ πάντως, ενώ είμαι μοναχικός, φοβάμαι όταν είναι να κοιμηθώ μόνος στο σπίτι. Πάντως και η γάτα μια χαρά συντροφιά είναι κατά τη γνώμη μου, αλλά φυσικά χρειάζεται και η ανθρώπινη επαφή
    Ναι, είναι όντως καλή συντροφιά γιατί μπορεί να μη μιλάει αλλά έχει το δικό της τρόπο να επικοινωνεί και να δείχνει αγάπη... Αλλά χρειαζόμαστε και τους ανθρώπους όπως λες κι εσύ...

    Τώρα παραδόξως δεν είμαι μόνη μου, ήρθε ο αδελφός μου απ' τη δουλειά να φάμε κι ενώ μένει μόνος του έπεσε να ξεκουραστεί εδώ κι αυτό βοηθάει κάπως την κατάσταση... Αλλά ακόμα κι έτσι αυτή τη στιγμή νιώθω άγχος που δεν ξέρω που οφείλεται...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Να υποθέσω τη τηλεόραση παίζει μόνιμα όσο εισαι μόνη και ακόμα και το βράδυ που κοιμάσαι? Σπάει την ησυχία. Όταν είχα παρόμοιο θέμα έτσι έκανα , και μην έβλεπα καθόλου τηλεόραση απλά να παίζει. Δες τις εκλογές κτλ και θα περάσει η ώρα.

    Κι εγώ ζηλεύω που έχεις γατούλα
    Ναι, συνήθως το βράδυ την αφήνω ανοιχτή όπως και το φως... Έχω ταινίες για να δω αργότερα...

    Γιατί δεν παίρνεις κι εσύ μία;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Κυκνε μου ποσο σε νιώθω.. Εγω νιώθω μοναξιά ακομα και με τη σχέση μου.. Μαλλον κατι παει πολυ λαθος
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Κυκνε μου ποσο σε νιώθω.. Εγω νιώθω μοναξιά ακομα και με τη σχέση μου.. Μαλλον κατι παει πολυ λαθος
    Κάτι αλλά τι; Πρέπει να το βρούμε για να το διορθώσουμε...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Ναι, συνήθως το βράδυ την αφήνω ανοιχτή όπως και το φως... Έχω ταινίες για να δω αργότερα...

    Γιατί δεν παίρνεις κι εσύ μία;
    Ε τότε σιγά μη σκάσεις, μια χαρά σε βρήσκω

    Τώρα δε μπορώ να πάρω αλλά ελπίζω στο κοντινό μέλλον , ακόμα μετανιωνω που δε μάζεψα μια μικρή κατάλευκη που βρηκα σε ένα νησί που ήμουν

    Εγώ πάντως όταν είχα την μεγάλη μου σχέση , δεν ένιωθα μόνος, ... τώρα παντρεύτηκε και έκανε παιδί, οπότε εγώ μόνος [emoji848][emoji4]
    Ίσως είναι ακόμα νωρίς και πρέπει να γνωριστείτε καλύτερα.

    Αν και προτιμώ τα σκυλιά, παρόλο που έχουν πιο πολύ ταλαιπωρία.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Κάτι αλλά τι; Πρέπει να το βρούμε για να το διορθώσουμε...
    Εγω ξέρω τι πάει λαθος αλλα δε ξέρω γιατι εχω κολλήσει.... Οπως και να εχει εφοσον σου καλύπτει καποια κενα η ιντερνετικη έστω παρεα εδω θα είμαστε να μας μιλας οποτε θες
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Ε τότε σιγά μη σκάσεις, μια χαρά σε βρήσκω

    Τώρα δε μπορώ να πάρω αλλά ελπίζω στο κοντινό μέλλον , ακόμα μετανιωνω που δε μάζεψα μια μικρή κατάλευκη που βρηκα σε ένα νησί που ήμουν

    Εγώ πάντως όταν είχα την μεγάλη μου σχέση , δεν ένιωθα μόνος, ... τώρα παντρεύτηκε και έκανε παιδί, οπότε εγώ μόνος [emoji848][emoji4]
    Ίσως είναι ακόμα νωρίς και πρέπει να γνωριστείτε καλύτερα.

    Αν και προτιμώ τα σκυλιά, παρόλο που έχουν πιο πολύ ταλαιπωρία.
    Ούτε εγώ ένιωθα μόνη στην τελευταία μου σχέση πριν χρόνια... Αλλά δυστυχώς για μένα τελείωσε... Δεν ξέρω την οικογενειακή του κατάσταση αλλά εμείς έχουμε τελειώσει όπως και να 'χει...

    Τη γατούλα την έχω ένα χρόνο, γνωριστήκαμε αρκετά καλά...

    Εγώ είμαι περισσότερο cat person αν και συμπαθώ και τα σκυλιά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καταθλιψη και μοναξια
    By anewuser in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 10-06-2019, 12:07
  2. Κατάθλιψη -Μοναξιά
    By kalkal in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 23-06-2018, 02:41
  3. μοναξια-καταθλιψη
    By δημητρης 1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 03-10-2012, 11:09
  4. Κατάθλιψη και μοναξια
    By Paolo_1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 25-12-2009, 20:21
  5. Καταθλιψη-Μοναξια-Βοηθεια
    By thetimeisnow in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 34
    Last Post: 09-04-2008, 15:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •