τι ειδους ψυχοθεραπεια κανετε ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197

    τι ειδους ψυχοθεραπεια κανετε ?

    και πως γινεται?Παιδια μιλατε για τις ιδεες σας?Η μονο τις πρωτες φορες και μετα οχι.Αφου οι ιδεες ειναι παραλογες λετε τα ιδια και τα ιδια?Μπορειτε να με βοηθησετε ?Γιατι η ψυχολογος μου μου λεει οσο θα συζηταμε για τις ιδεες τοσο αυτες θα φουντωνουν και απο τη στιγμη που ειναι παραλογες τι να πουμε αλλο?Και εγω τι κανω τωρα???Μου λετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    εγω κανω 1 φορα μονο το μηνα και με ρωταει διαφορα και τις απανταω.λεω για ολους τους φοβους μ,τα σταρβα μου λκπ.εινε πολυ καλη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Κανω ατομικη με τον γιατρο μου και ομαδικη σε κεντρο ψυχοθεραπειας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    εγω εχω ξεκινησει γνωσιακη.
    μηπως ξερει κανεις αν βοηθαει στην αποπροσωποποιηση?εχει δουλεψει κανεις ετσι?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    βρε παιδια τι διαφορα εχει η γνωσιακη απο τη συμπεριφορικη?Για το προβλημα μου για εμμονες ιδεες χρειαζεται η συμπεριφορικη.Ποιος ξερει τι γινεται σε αυτη και τι στη γνωσιακη?Συμπεριφορικη χρειαζομαι για να βρω το τροπο να αντιστεκομαι στις χαζοιδεες .Η γνωσιακη τι ειναι?Να μαθω πως προηλθε?τι ξερετε εσεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    Γνωσιακή Ψυχοθεραπεία

    Η γνωσιακή ψυχοθεραπεία εστιάζει στο παρόν πρόβλημα, βασίζεται στη συνεργασία θεραπευτή και θεραπευόμενου (συνεργατικός εμπειρισμός) και ολοκληρώνεται σε 13-20 συνεδρίες. Σύμφωνα με τη Γνωσιακή Ψυχοθεραπεία, το άγχος εκλύεται επειδή το άτομο αντιλαμβάνεται τον κόσμο ως επικίνδυνο (πιστεύει ότι απειλείται) και θεωρεί τον εαυτό του ευάλωτο, αδύναμο, ανίκανο να αντιμετωπίσει τους κινδύνους. Εστιάζει περισσότερο στα χαρακτηριστικά των ερεθισμάτων που εμπεριέχουν την αίσθηση της απειλής (επιλεκτική προσοχή), διογκώνει και μεγεθύνει την απειλή, υποτιμώντας την ικανότητα του να αντιμετωπίσει αυτές τις καταστάσεις (καταστροφοποίηση). Εφαλτήριο της γνωσιακής ψυχοθεραπείας είναι η ρήση ενός φιλοσόφου της Αρχαίας Ελλάδας του Επίκτητου «δεν είναι τα πράγματα που τρομάζουν, ταράζουν, αναστατώνουν τους ανθρώπους, αλλά οι γνώμες των ανθρώπων για τα πράγματα».

    Σκοπός της θεραπείας είναι η αναδόμηση και η ανασκευή των δυσπροσαρμοστικών πεποιθήσεων (γνωσιών) και η τροποποίηση των δυσλειτουργικών σκέψεων.

    Από ερευνητικά δεδομένα έχει κατοχυρωθεί η αποτελεσματικότητά της στη διαταραχή πανικού, στην κοινωνική φοβία και τη γενικευμένη αγχώδη διαταραχή. Συνδυαζόμενη, δε, με τη συμπεριφορική ψυχοθεραπεία ενισχύει την αποτελεσματικότητά της στη θεραπεία της αγοραφοβίας και της ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής.

    Για περισσότερες πληροφορίες για τη νόσο και τη θεραπεία της, θα πρέπει να απευθύνεστε στον προσωπικό σας ιατρό, ο οποίος είναι ο μόνος αρμόδιος να σας συμβουλεύσει έγκυρα.








    Ο παρών δικτυακός τόπος απευθύνεται σε άτομα που ζούν στην Ελλάδα © 2009 ΕΠΙΨΥ
    Πέμπτη 12 Μαρτίου 2009 Όροι Χρήσης | Προστασία Προσωπικών Δεδομένων Powered

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    κ σε ιδψ βοηθαει αρκετα αν εισαι ειλικρινης κ \'ανοιγεσαι\' στον ψυχοθεραπευτη σου;)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    ok αλλα μιλαω συγκεκριμενα για τη συμμπεριφορικη?Μπορει καποιος να κανει μονο αυτο το ειδος?Εφοσον εχει ιδεοψυχαναγκστικη διαταραχη?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    kykno σε ευχαριστω παρα πολυ μεσα απο τη καρδια μου!!!Για τη φραση αυτη του Επικτητου .Η γνωμη του κοσμου με νοιαζει !!βρε παιδια υπαρχουν αλλοι αρχαιοι να διαβασω για ενθαρρυνση στα ψυχολογικα προβληματα,φοβιες,τι λεει ο κοσμος για μενα και γενικα.Πιστευω οτι υπαρχουν αλλα δεν εχω ιδεα.Μπορειτε να βοηθησετε σας παρακαλω??:)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    για να γινει σωστη δουλεια θελει κ τα 2.στην ιδψ βοηθαει περισοοτερο η γνωσιακη.
    αρχισε κ πιστεψε με θα νωσεις καλυτερα

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    4
    Originally posted by kyknos25
    εγω εχω ξεκινησει γνωσιακη.
    μηπως ξερει κανεις αν βοηθαει στην αποπροσωποποιηση?εχει δουλεψει κανεις ετσι?
    πόσο σου στοιχίζει την επίσκεψη?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1
    εννοειται οτι υπαρχουν. Μπορεις να μελετησεις επικουρο! θα σε μαγεψει! Γενικως η κλασικη και η ελληνιστικη φιλοσοφια ηταν σταθερα προσανατολισμενη στην αρση του ψυχικου αλγους! Μπορεις επισης να μελετησεις στωικους φιλοσοφους.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    βρε παιδια πειτε μου να διαβασω τιποτα απο τους αρχαιους οσο αφορα το αγχος και γενικα τη γνωμη του κοσμου και τα ψυχολογικα γιατι ειμαι ασχετη τελειως

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •