Καλησπέρα σας! Μάλλον έχω διαταραχή πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    7

    Smile Καλησπέρα σας! Μάλλον έχω διαταραχή πανικού

    Καλησπέρα! Μια και καινούρια εδώ, θα ήθελα να σας ρωτήσω ενα-δυο πράγματα, κυρίως γιατί ακόμη δεν έχει έρθει η ημέρα του ραντεβού μου με την ειδικό και η αλήθεια είναι ότι κοντεύω να φάω τα σίδερα από το άγχος.

    Πριν έναν χρόνο είχα μια μεγάλη και πολύ επώδυνη απώλεια, θάνατος συγγενικού προσώπου συγκεκριμένα. Από την στιγμή που είχε μπει στο νοσοκομείο, είχα κ εγώ αρχίσει να ανησυχώ για την υγεία μου (μας) γενικώς, με αποτέλεσμα να επισκευθώ για πρώτη φορά μαστολόγο, λόγω κάποιον ενοχλήσεων. Όλα ήταν καλά.

    Πριν έναν μήνα ξεκίνησα να μην βλέπω καλά. Θολή όραση, μυγάκια, τρεις οφθαλμίατροι να μου επιβεβαιώνουν ότι δεν έχω τίποτα, ένας παθολόγος να μιλάει μόνο για μια κρίση πανικού (η πρώτη γερή που έπαθα, κράτησε 4 ώρες. Νόμιζα ότι χειρότερο δεν μπορεί, πού να ξερα...), ένας νευρολόγος να με βρίσκει σε άριστη κατάσταση... Όλα καλά κ από κει.

    Μου κόλλησε όμως η ιδέα ότι κάτι έχ στο κεφάλι. Μου έχει γίνει εμμονή. Παρόλο που ξέρω ότι και η μητέρα μου έχει πρόβλημα με τα μάτια της (ακριβώς αυτό που έχω κ εγώ) και παρόλο που με είδαν 5 γιατροί, οι 3 οικογενειακοί φίλοι, οπότε αποκλείω την πιθανότητα λάθους ή "να χαμε να λέγαμε" διάγνωσης, με το έτσι θέλω, θα πάω να κάνω μαγνητική. Ενώ στην αρχή είχα πει ότι δεν κάνω, αν ο νευρολόγος δεν το κρίνει απαραίτητο.

    Κάθε μέρα, ενώ σκέφτομαι λογικά κ ωραία ότι δεν έχω τίποτα κι ότι όλα είναι λόγω άγχους, ότι 5 γιατροί κάτι παραπάνω ξέρουν από μένα, ξαφνικά γυρνάει διακόπτης. Θολώνουν όλα κι απλά κλαίω μέχρι να ηρεμήσω (που αυτό μπορεί να μην γίνει μέσα στην μέρα). Αυτό έχει δύο βδομάδες.

    Σήμερα ζαλίζομαι από την ώρα που ξύπνησα. Έχω σιχαθεί τον εαυτό μου, θα βγω για να μου αποδείξω ότι τίποτα δεν θα πάει στραβά με το να πιω μια μπύρα κι ότι ναι, η ζαλάδα και η θολούρα που έχω σήμερα στα μάτια είναι απλώς μια κακή μέρα.

    Αλλά φοβάμαι πάρα πολύ.

    Υπάρχει κανείς με παρόμοια εμπειρία; Ειδικά με άγχος που "χτύπησε" στα μάτια;

    Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το σεντόνι!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δυστυχώς το κωλοάγχος τα κάνει αυτά tealgreen. Μην το αφήνεις να στο γυρίσει σε αρρωστοφοβία, κρίμα είναι.
    Αν διαβάσεις και πιο παλιά θέματα,άλλοι βλέπουν "χιόνια", άλλοι έχουν αστάθεια, άλλοι ανεβάζουν πίεση, άλλοι τρέμουν ολόκληροι...
    Το πιο ακραίο που έχω πάθει είναι να τυφλωθώ για μερικά λεπτά ή δευτερόλεπτα(;) που μου φάνηκαν αιώνες. Φυσικά αν το ψάξεις η εξήγηση θα είναι κάτι σωματικό εκείνη τη στιγμή, π.χ. ότι δεν ανέπνεα σωστά και δεν οξυγονωνόταν το κεφάλι μου ή ότι ανέβασα πίεση κι ο οργανισμός βρέθηκε σε φάση λυποθυμίας ή ποιος ξέρει τι άλλο... Αλλά αυτό το σωματικό από που ήρθε αφού δεν υπάρχει παθολογία; Από το άγχος.

    Ευτυχώς εδώ και πολλά χρόνια τα έχω ξεπεράσει όλα αυτά, σποραδικά μπορεί να έρθει καμια κρίση αλλά το ελέγχω και δεν είναι τόσο έντονη και μου περνάει γρήγορα. Μακάρι τότε να με συμβούλευε κάποιος κατάλληλα για το τι είχα, διότι ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ μέχρι να καταλάβω και να ηρεμίσω από μόνη μου. Εσύ δούλεψέ το με την ειδικό και μη φοβού!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    7
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

    Απλώς δεν μπορώ να απαλλαγώ από το άγχος ή να το ξεχάσω γιατί βασικά είναι στο οπτικό μου πεδίο στην κυριολεξία! :p Και είμαι σίγουρη ότι λόγω άγχους απλώς παρατηεώ πράγματα που ο οργανισμός μου έκανε έτσι κι αλλιώς και τώρα με τρελαίνουν.

    Ευελπιστώ ότι η ψυχοθεραπεία θα βοηθήσει, γιατί έχει μόνο έναν μήνα αυτή η ιστορία και ήδη έχει εξαντλήσει την αντοχή και την υπομονή μου...

    Όποιος αλλος είχε παρόμοια εμπειρία, θα ήθελα να ακούσω όλες τις οπτικές!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Ο καθένας του βιώνει διαφορετικά τη κρίση πανικού... Οπως πολυ σωστά σου είπαν μην το αφήσεις να σου γίνει αρρωστοφοβια.... Απο τη στιγμή που αναγνωρίζεις οτι ειναι κρίση πανικού ολα καλα θα πάνε.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    7
    Ευχαριστώ πάρα πολύ και για τη δική σου απάντηση!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    2
    Καλησπέρα, συμπασχω μαζι σας. Εχω διαταραχες πανικου εδω και 2 χρονια,οχι συνεχεια όμως.Μονο το καλοκαιρι εχω σχεδον μερα παρα μερα λογω ζεστης (Τρομερες δυσποιες νιωθω δε μου φτανει η ανασα), τον χειμώνα πιο σπανια φαση 1 φορα το μηνα και αν.Πλεον δεν κορυφώνονται σε κρισεις πανικου μεγαλές γιατι έχω μαθει να το ελεγχω αλλα γενικα ειναι λιγο βασανιστηριο. όταν ειμαι με κοσμο δε το παθαινω συχνα , κυριως οταν ειμαι μονη σπιτι. είμαι η μονη αραγε;;; χαχα. γιατί ολοι παθαινουν κρισεις κυριες εξω.
    Το μόνο που μπορω να πω είναι οτι εχω παθει όλα τα συμπτωματα πανικου και αρκετες φορες και δεν εχω παθει τιποτα παρα μόνο να χαλασει η διαθεση μου και να νιωσω εξαντληση.. οποτε ελπίζω να σου εδωσα ενα μικρο αισιοδοξο μηνυμα οτι ολα αυτα ειναι ακινδυνα. το θεμα είναι να βρεθει η πηγη του κακου ή οι πηγες. εμενα ειναι αρκετες αλλα τις εξολοθρευω μια προς μια και χωρις αγωγη ακομα..ακομα.. :D
    υ.γ είμαι τελειοφοιτη ψυχολογιας και εχω βοηθησει τον περιγυρο μου πολυ, αλλα τον ευατο μου ακομα. είμαι ευαισθητοι τι να κανουμε το δεχομαστε με περιφανεια :D

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    7
    Καλησπέρα και σε εσένα και ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

    Αφού έκανα κ την μαγνητική για να μου φύγει πάσα αμφιβολία (και έφυγε ευτυχώς), έχω μείνει με τις ενοχλήσεις στα μάτια. Άλλες φορές είναι χειρότερη η κατάσταση και άλλες καλύτερη αλλά δεν μπορώ άλλο να το έχω κατά νου.

    Έχω χάσει εντελώς την διάθεσή μου. Πέρασε μόνο μια συνεδρία με τη ειδικό κ όλα οκ, αλλά με τα δόντια κρατιέμαι από το να πάω σε 4ο (ναι παιδιά, 4ο) οφθαλμίατρο. Όχι για κανέναν άλλον λόγο, γιατί μαγνητική κ 3 οφθαλμίατροι δεν βρήκαν απολύτως τίποτα (για να μην μιλήσω για παθολόγο, νευρολόγο κλπ κλπ), παρά μόνο για να μου επιβεβαιώσει ότι δεν υπάρχει κάτι οργανικό.

    Σήμερα δεν πήγα στην δουλειά. Με ενοχλούσε το φως και δεν ήθελα να βγω απ το σπίτι μου. Αλλά δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος κανονικά και δεν αντέχω να το κάνω αυτό.

    Υπάρχει κάποιο τρικάκι που ίσως να βοήθησε εσάς;

  8. #8
    Quote Originally Posted by tealgreen View Post
    Καλησπέρα και σε εσένα και ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

    Αφού έκανα κ την μαγνητική για να μου φύγει πάσα αμφιβολία (και έφυγε ευτυχώς), έχω μείνει με τις ενοχλήσεις στα μάτια. Άλλες φορές είναι χειρότερη η κατάσταση και άλλες καλύτερη αλλά δεν μπορώ άλλο να το έχω κατά νου.

    Έχω χάσει εντελώς την διάθεσή μου. Πέρασε μόνο μια συνεδρία με τη ειδικό κ όλα οκ, αλλά με τα δόντια κρατιέμαι από το να πάω σε 4ο (ναι παιδιά, 4ο) οφθαλμίατρο. Όχι για κανέναν άλλον λόγο, γιατί μαγνητική κ 3 οφθαλμίατροι δεν βρήκαν απολύτως τίποτα (για να μην μιλήσω για παθολόγο, νευρολόγο κλπ κλπ), παρά μόνο για να μου επιβεβαιώσει ότι δεν υπάρχει κάτι οργανικό.

    Σήμερα δεν πήγα στην δουλειά. Με ενοχλούσε το φως και δεν ήθελα να βγω απ το σπίτι μου. Αλλά δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος κανονικά και δεν αντέχω να το κάνω αυτό.

    Υπάρχει κάποιο τρικάκι που ίσως να βοήθησε εσάς;
    Αχ κοριτσι μου μην μπεις στο τρυπακι αυτο που περασαμε ολοι μας . Εκανες την εξεταση για να σου φυγει η ιδεα. Η ιδεα λοιπον αυτη εφυγε και σε λιγο θα σου καρφωθει στο μυαλο κατι αλλο. Κατι αλλο θα νιωσεις και θα αποκτησεις αλλη εμμονη. Αγνοησε οσο μπορεις τα συμπτωματα αυτα. Οχι οτι δεν συμβαινουν απλα να λες στον εαυτο σου οτι θα περασουν σε λιγο απο μονα τους. Καταπολεμησε το με ειδικο τωα που ειναι αρχη

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    7
    Το λέω στον εαυτό μου συνεχώς. Δεν έχω τίποτα, τόσες εξετάσεις το έδειξαν, δεν χρειάζεται να πάω σε γιατρό, αύριο θα αισθάνομαι καλύτερα κλπ.

    Αλλά δεν βοηθάει αυτό δυστυχώς. Γιατί συνεχίζω και να κλαίω και να ανησυχώ και υστερίες να κάνω κι απ' όλα. Χωρίς λόγο φυσικά.

    Αύριο η δεύτερη συνεδρία. Για να δούμε θα είναι καλύτερα;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Μην τα παρατάς, εμένα μου πήρε μήνες να νιώσω καλά και πολλή προσπάθεια με μπρος-πισω . Αλλά τα πάω πολύ καλύτερα και μπορείς και συ να το κάνεις. Δώσε χρόνο και σκέψου κάθε μικρό βήμα που θα κάνεις θα μειώνει τη χρονική απόσταση που θα χρειαστεί για να το ξεπεράσεις.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    7
    Δεν τα παρατάω σε καμία περίπτωση. Απλώς με έχει κουράσει αυτή η αίσθηση μιζέριας και φόβου.

    Είμαι πολύ μικρή για να φοβάμαι μην πάθω κάτι κ ενώ τα σκέφτομαι όλα λογικά, είναι λες κ τα λέει κάποιος άλλος κ όχι εγώ.

Similar Threads

  1. Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
    By Αργύρης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2018, 17:18
  2. ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By MARO_86 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 63
    Last Post: 22-04-2015, 01:27
  3. ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By maniac in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-11-2008, 23:39
  4. Κι εγω στο κλαμπ!-Διαταραχη πανικου
    By susperia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 92
    Last Post: 29-03-2008, 16:34
  5. διαταραχή πανικου!!!
    By adda in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 04-07-2006, 16:51

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •