Θυμωμένη με τη δουλεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    44

    Θυμωμένη με τη δουλεια

    Καλησπέρα σε όλους..Επιστρεφω μετά από χρόνια στο φόρουμ που στο παρελθόν με βοήθησε πολύ...
    Αυτή τη φορά το θέμα μου είναι ο θυμός που αισθάνομαι στη δουλειά,αφού μετά από 8 χρόνια δε νιώθω πως εκτιμήθηκε τελικά τίποτα απ' όσα προσφέρω,με έχει κάνει πέρα ο εργοδότης και θεωρούμαι δεδομένη,ότι θα δουλεύω και θα προσφέρω όσο χρειαστεί χωρίς να ανταμείβομαι όσο θα επρεπε,κυρίως ηθικά!
    Για αυτό λοιπόν σύντομα ανακοινώνω την αποχώρησή μου..Ως τότε πώς να κάνω υπομονή;Άρχισα βαλεριάνα και βλέπουμε..πρέπει να αντέξω άλλον έναν μήνα...Ευτυχώς στους υπόλοιπους τομείς είμαι μια χαρά,σε σημείο που νιώθω ευλογημένη!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εχεις βρει κατι αλλο η θα παραιτηθεις και θα εισαι ανεργη;;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    44
    Έχω και δεύτερη δουλειά οπότε θα μείνω με αυτήν και ταμείο μέχρι να βρω κάτι άλλο!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by anastasia1984 View Post
    Έχω και δεύτερη δουλειά οπότε θα μείνω με αυτήν και ταμείο μέχρι να βρω κάτι άλλο!
    ε μια χαρα τοτε!
    τοσο καιρο αντεξες. τι ειναι ενας μηνας, οταν εχεις την προοπτικη να απαλλαγεις;
    μια χαρα θα τα καταφερεις. ειναι και καλοκαιρι πηγαινε διακοπες διαρκειας, να κανεις τα μπανακια σου, να βρεις την υγειά σου.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    44
    Δεν το συζητώ..απλά προσπαθώ να βρω το κουράγιο..μετραω αντίστροφα και σκέφτομαι συνεχώς πως δεν πρέπει να νιώθω άσχημα που τους αφηνω (γιατί η αλήθεια είναι πως περνούσαν πολλά απ' τα χέρια μου) γιατί η ζωή είναι μικρή και δεν θα πέσω εγώ σε κατάθλιψη για κανεναν!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by anastasia1984 View Post
    Δεν το συζητώ..απλά προσπαθώ να βρω το κουράγιο..μετραω αντίστροφα και σκέφτομαι συνεχώς πως δεν πρέπει να νιώθω άσχημα που τους αφηνω (γιατί η αλήθεια είναι πως περνούσαν πολλά απ' τα χέρια μου) γιατί η ζωή είναι μικρή και δεν θα πέσω εγώ σε κατάθλιψη για κανεναν!!
    το ξερουν οτι θα φυγεις;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    κανεις πολυ σωστα. οποιος δεν φερεται καλα σε εργαζομενο απλα φευγεις. δεν καθεσαι να ανεχεσαι κανεναν. δουλειες φυσικα και ειναι δυσκολο να βρεις αλλα ας ειμαστε ανθρωποι πανω απο ολα.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    44
    Κλείνουν για Αύγουστο και ανοίγουν ξανά Σεπτέμβρη...Εγώ θα ενημερώσω τέλη Ιουλίου,οπότε στην ουσία ένα μήνα πριν.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    44
    Συμφωνώ!Όταν δε σε σέβονται και δε σε υπολογίζουν,φεύγεις!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αφού κλείνουν και ο Αύγουστος είναι νεκρός μήνας, γνώμη μου είναι να τους το πεις από τώρα. Θα είναι πιο επαγγελματικό από τη μεριά σου και πιο δίκαιο για τους εργοδότες σου. Από εκεί και πέρα, κάθε αλλαγή στη ζωή μας φέρνει μια αναστάτωση, ακόμα κι αν είναι για καλό. Να σκέφτεσαι τα καλά της υπόθεσης και να μην αγχώνεσαι όσο μπορείς.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αφού κλείνουν και ο Αύγουστος είναι νεκρός μήνας, γνώμη μου είναι να τους το πεις από τώρα. Θα είναι πιο επαγγελματικό από τη μεριά σου και πιο δίκαιο για τους εργοδότες σου. Από εκεί και πέρα, κάθε αλλαγή στη ζωή μας φέρνει μια αναστάτωση, ακόμα κι αν είναι για καλό. Να σκέφτεσαι τα καλά της υπόθεσης και να μην αγχώνεσαι όσο μπορείς.
    ο ενας μηνας, ειναι για να προλαβουν να βρουν αλλον. δεν εχει σημασια αν θα ειναι ανοιχτη η επιχειρηση. μπορουν μια χαρα να τον βρουν και με κλειστη εταιρια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ναι, αλλά όχι να τον εκπαιδεύσουν με κλειστή εταιρεία.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ναι, αλλά όχι να τον εκπαιδεύσουν με κλειστή εταιρεία.
    δικο τους προβλημα. εφοσον δεν φερθηκαν καλα ουτε σε πληρωμη, ουτε σε αναγνωριση, εχει καθε δικαιωμα να τηρησει τα τυπικα χωρις να τους διευκολυνει παραπανω. αν ειχαν μια καλη σχεση αναγνωρισης κι αμοιβαιας εκτιμησης, θα ηταν διαφορετικα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Φυσικά και δεν έχει καμία υποχρέωση. Λέω εγώ τι θα έκανα στη θέση της. Πιο πολύ για να αισθάνομαι εγώ καλά με τον εαυτό μου ότι τόσα χρόνια ήμουν σωστή και με πρήζανε και παρ΄όλα αυτά μέχρι την τελευταία στιγμή προσπάθησα να τους διευκολύνω και να σταθώ όσο γίνεται πιο επαγγελματίας. Και για να διευκολύνω τον καινούριο συνάδελφο, επειδή έτσι το αισθάνομαι εγώ, όχι επειδή έχω υποχρέωση.

    Έχει τύχει να με παίρνουνε τηλέφωνα και να με ρωτάνε από παλιές μου δουλειές χρόνια μετά άτομα που πήγαν μετά και δεν τα γνώρισα ποτέ από κοντά, αν μπορώ σε κάτι να διευκολύνω γιατί να μη το κάνω; Όχι για κάποιους εργοδότες που δεν ήταν σωστοί, αλλά για κάποιο καινούριο συνάδελφο που δεν έχει καθοδήγηση και τραβάει τα μαλλιά του. Έχω επωφεληθεί κι εγώ από παλιούς συναδέλφους που με βοηθήσαν χωρίς να έχουν καμία υποχρέωση κι έχω δυσκολευτεί πολύ σε καινούριες δουλειές όπου όλα είναι μπάχαλο και δεν είχα βοήθεια καμία.

    Επίσης δεν το κρύβω ότι είναι για εμένα και μία ικανοποίηση ότι κάτι τελικά έκανα καλά. Πέρισυ εντελώς τυχαία γνώρισα μία κοπέλα που μου είπε "Δούλευες στο τάδε μέρος; Δούλεψα εκεί το '14 και μνημονεύανε συχνά μία Σόνια με καταγωγή από Χ, βρήκα και κάτι σημειώσεις σου και με βοηθήσανε στο τάδε κομμάτι της δουλειάς" και μιλάμε ότι εκεί δούλεψα μόνο μία σεζόν το 2009 εγώ και δεν κράτησα καν επαφές εκτός από μία κοπέλα που δεν δουλεύει καν εκεί πια.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    44
    Μπορούν κάλλιστα να βρούνε άτομο τον Αύγουστο και δε χρειάζεται ιδιαίτερη εκπαίδευση..Παρ όλα αυτά,θα τους πω πως είμαι διατεθειμένη να βοηθήσω όποιον αναλάβει για τους λόγους που λες κι εσύ..απλά μέχρι ένα σημείο βέβαια,ας με εκτιμούσαν παραπάνω και θα έκανα και παραπάνω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νέα δουλειά
    By Γάτος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 15-04-2014, 15:20
  2. δουλεια κ επιβιωση!!!
    By elis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 01-07-2012, 21:51
  3. Θυμωμένη με την μαμά...
    By ASSY in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 10-09-2011, 21:14
  4. ειμαι θυμωμενη
    By lina in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 31
    Last Post: 25-08-2009, 11:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •