ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΑΓΑΘΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042

    ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΑΓΑΘΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ?

    εχω ακουσει διαφορα κατα καιρους οτι λεει για να εισαι σωστος δε πρεπει να κανεις αμαρτιες δε πρεπει να κανεις κακο στους αλλους δε πρεπει να μιλας ασχημα κλπκλπκλπ

    ο θειος μου οταν μιλαγαμε οταν ερχοταν να μας δει καθε καλοκαιρι και πασχα συνηθιζε να μου λεει αυτη τη φραση..

    θα αναγνωρισεις τον τιμιο ανθρωπο που οταν μπει μεσα του το κακο αυτος θα στο ομολογισει χωρις κανενα δισταγμο χωρις να τον νιαζει η ταπεινωση που θα αισθανθει

    αυτο ειναι κατι που το πιστευω

    ο αγαθος ανθρωπος οταν σκεφτει να σου κανει κακο θα στο ομολογησει χωρις κανενα δισταγμο θα σου φανερωσει οτι υπαρχει στο μυαλο του ακομα και αν ειναι αιμα και θα ζητησει τη κατανοηση σου

    ο διεφθαρμενος ανθρωπος δε θα σου πει ουδεποτε οτι θελει να σου κανει κακο ακομα και αν το μυαλο του ειναι γεματο αιμα απεναντιας θα σε βγαλει τρελο αν του το πεις και μυθομανη

    με αυτο το τροπο μπορει κανεις να κατανοησει αν ενας ανθρωπος που ειναι παρανοικος ειναι αγαθος η οχι γιατι πραγματι μπορει να πασχει απο αυτη τη παθηση ομως Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ θα καθορισει αν ειναι αγαθος η οχι η εχει μεσα του τη πανουργια

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Ο αγαθός άνθρωπος χαίρεται με τη χαρά των άλλων και λυπάται με τη λύπη τους (μέχρι στιγμής τουλάχιστον δεν το έχω καταφέρει, δυστυχώς)

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω αναφερθηκα σε μια ακραια περιπτωση για να καταλαβει καπιος τη διαφορα γιατι μπορει πραγματι καπιος να γεννηθει και να αποκτησει σχιζοφρενεια στη συνεχεια αλλα ειναι δυσκολο να καταλαβει καποιος τι ειναι καλο και τι κακο σε αυτη τη περιπτωση

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Ο αγαθος ανθρωπος εχει μια σχεδον υπερφυσικη ικανοτητα
    να συγχωρει ολους οσους τον αδικησαν. Κατι σαν σκυλος
    αλλα με μνημη και αντιληψη ανθρωπου (η ακομα και αμνος).

    (δεν εχω εγω, αυτην την ικανοτητα ... το παραδεχομαι)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Νομίζω ο Χριστός έδειξε το δρόμο. Συγχώρεσε τους Είπε την ώρα που Τον σταύρωναν , Αναμάρτητος, Θυσία για τις δικές μας αμαρτίες για την δική μας σωτηρία.
    Έτσι νομίζω τον ξεχωρίζεις έναν άνθρωπο, όσο πιο πολύ μοιάζει στον Κύριο. Θυσιαζεσαι για να κερδίσει ο άλλος ? Τότε είσαι σε σωστό δρόμο, χωρίς θυσία ή/και υπομονή ... αγαθός δε γίνεται.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ο χριστος μπορει να εδειξε το δρομο προς τη συγχωρεση ομως πρεπει να ξερεις ομως οτι οσοι επιλεξουν να προσκυνησουν το θηριο ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ θα καταληξουν σε αυτο αφου εγενετο το θελημα σας αυτο το ξεκαθαριζω γιατι θελω να γινει απολυτος κατανοητο

    οπως ειπα δε πιστευω τοσο στην αγαθοτητα αλλα σε περιπτωση βαριας ψυχικης νοσου ειναι η ΜΟΝΗ αποδειξη σωτηριας η σωσιβιου γιατι δε γινετε καπιος να ειναι και παρανοικος και διευθαρμενος γιατι τοτε θα εχει το ακαταλογιστο

    οπως ειπα λοιπον ο Χριστος εδωσε χαρη στο ληστη διπλα του στο σταυρο και του ειπε οτι θα τον παρει μαζι του στο παραδεισο αυτο σημαινει οτι ακομα και αμαρτωλος να ειναι καποιος ευκολα θα διασωθει αρκει να μετανοησει ηλικρινα αρα σχεδον κανενας δεν ειναι καταδικασμενος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Νομίζω ο Χριστός έδειξε το δρόμο. Συγχώρεσε τους Είπε την ώρα που Τον σταύρωναν , Αναμάρτητος, Θυσία για τις δικές μας αμαρτίες για την δική μας σωτηρία.
    Έτσι νομίζω τον ξεχωρίζεις έναν άνθρωπο, όσο πιο πολύ μοιάζει στον Κύριο. Θυσιαζεσαι για να κερδίσει ο άλλος ? Τότε είσαι σε σωστό δρόμο, χωρίς θυσία ή/και υπομονή ... αγαθός δε γίνεται.
    Έτσι ακριβώς, η αγάπη είναι θυσιαστική. Αυτοί που λένε ότι αγαπάνε αλλά δε θυσιάζονται μπορεί να είναι ερωτευμένοι αλλά δεν αγαπάνε. Αυτοί που κοιτάνε τι δικαιώματα έχουν σε μια σχέση και όχι να κάνουν το καλό στον άλλον επίσης δεν αγαπάνε

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Έτσι ακριβώς, η αγάπη είναι θυσιαστική. Αυτοί που λένε ότι αγαπάνε αλλά δε θυσιάζονται μπορεί να είναι ερωτευμένοι αλλά δεν αγαπάνε. Αυτοί που κοιτάνε τι δικαιώματα έχουν σε μια σχέση και όχι να κάνουν το καλό στον άλλον επίσης δεν αγαπάνε
    Γι'αυτό λένε η ενότητα είναι ανώτερη της δικαιοσύνης, δηλαδή θα πρέπει πιο πολύ να μας νοιάζει να είμαστε ενωμένοι παρά το αν αδικηθηκαμε , μέσα στην οικογένεια, στην πατρίδα, στην φιλία κτλ

  9. #9
    Κατά βάσην όμως για λόγους αυτοσυντήρησης ενισχύθηκε ο νόμος του πιο ισχυρου. Νομίζω πως μόνον σε κρίσιμες δυσκολίες υπάρχει ένωση. Αν υπάρξει ένωση υπάρχει αγάπη. Αν συμβεί διάλυση δεν υπήρξε κάτι δυνατό.
    Αγαθός άνθρωπος... Γεννήθηκε μεγάλωσε δεν ανέπτυξε νευρώσεις βρήκε να ασχοληθεί με κάτι για να βγάλει τον άρτον τον επιούσιον και δεν μολύνθηκε με όλες τις δυτικές επιτακτικες επιφανειακές στρεβλώσεις για το πως πρέπει να είναι. Δεν είναι φτωχός στο πνεύμα. Είναι συμφιλιωμενος με τη ζωή και το θάνατο. Δεν επιθυμεί το κακό του συνανθρωπου του. Μπορεί να δώσει; δίνει. Αν όχι δεν ντρέπεται για αυτό. Άξιοι επαινου σε μια κοινωνία που τους αποκαλεί χαζούς
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω αναφερθηκα σε αυτη τη κατηγορια για να καταλαβουν οσοι εχουν αυτη την ασθενεια τι πρεπει να κανουν και επειδη ξερω καπια που την εβλεπα συνεχως μπροστα μου απο οπου περναγα και το μαντεψα τι ειχε ανεξαρτητα το τι επακολουθησε η πορτα θα ειναι ανοιχτη ΑΝ θελει να τη διαβει

  11. #11
    Πιστεύεις αλεξ πως διαβάζει αυτά που γράφεις; μακάρι αν είναι γραφτό να συμβεί.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν εχω ιδεα

    αλλα αν την εβλεπα σε μια μπανιερα με κοκκινη μπογια (ετσι το λεω για να καταλαβετε το σκεπτικο μου) να μου λεει αυτη ειμαι και αυτο το μυαλο εχω θα τη πιστευα

  13. #13
    Σκηνοθετική καλλιτεχνική εικόνα. Δύσκολα ομολογουμε την κτηνώδη πλευρά μας.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Similar Threads

  1. Η γνώμη μου για το τι πραγματικά είναι ο άνθρωπος.
    By tsagy in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 24
    Last Post: 08-02-2018, 11:52
  2. Έτσι είναι ο άνθρωπος
    By Έκπτωτος άγγελος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 23-11-2014, 18:11
  3. ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΑΠΑΤΑ? ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ 'Η ΚΑΚΟΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ?
    By VICKY88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-2012, 09:53
  4. Τι είναι ο άνθρωπος του 21ου αιώνα
    By anthropos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 18-01-2010, 17:35
  5. ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ;
    By efpra in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 05-06-2008, 17:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •