Κρίσεις Πανικού-Βοήθεια!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    2

    Κρίσεις Πανικού-Βοήθεια!!

    Καλησπέρα σας, όπως και οι περισσότεροι εδώ ταλαιπωρούμε εδώ και 5-6 χρόνια με κρίσεις πανικού. Όλα άρχισαν σε μια απλή πτήση εσωτερικού όπου έπαθα την πρώτη κρίση πανικού, ευτυχώς για εμένα και τους υπόλοιπους επιβάτες παρέμεινα ψυχραιμη καθώς κατάλαβα τι είναι και δεν αναγκασα το αεροπλάνο να κατέβει γιατί νόμιζα πως θα πεθάνω, οι κρισεις με αφησαν και θεώρησα πως απλα ηταν κατι της μιας φοράς αλλά αρχισαν να με πιανουν παροδικά (1 φορά το τριμηνο) κατα κύριο λόγο όταν ημουν εξω σε πολύ κόσμο οπως πχ στριμωγμενη σε ενα αστικό λεωφορείο, εκεί θεώρησα πως ίσως έχω αγοραφοβία και προσπάθησα να το ελένξω καθώς ποτέ δεν είχα μεχρι τότε θεμα με τον πολύ κόσμο μεχρι που αρχισαν να με πιανουν και οταν ημουν μόνη μου στο σπίτι, οταν επεφτα να κοιμηθώ, στο γραφείο και σε φάσεις που φαινομενικά ήμουν πολύ ήρεμη. Πριν ένα χρόνο περασα μια παρα πολυ αγχωτική περιοδο και στεναχωρη στη δουλειά που κράτησε ενα χρονο με αποτέλεσμα εκτός απο τις κρισεις πανικού να παθαίνω σπαστικές κολλίτιδες. Η αληθεια είναι πως δεν θέλω να καταφύγω σε φαρμακα όπως τα xanax και να το παλέψω μόνη μου, προς το παρόν παίρνω ανθοιάματα τα οποία με βοηθούν κάπως αλλά έχοντας μπροστά
    μου ενα μεγάλο ταξίδι στο εξωτερικό φοβάμαι πολυ μην πάθω εκει κρίση πανικού και όντας και σε ξενη χώρα να μην ξερω πως να το διαχειριστώ. Πριν μια βδομάδα πέρασα τη χειρότερη κρίση πανικού που έχω περάσει μέχρι στιγμής που κράτησε 1,5 ώρα με μουδιάσματα στα χέρια, τρεμουλο αρυθμίες κλπ. και φοβήθηκα παρα πολύ και δεν ειχα μαζι μου κανενα φαρμακο η κάτι που να με ηρεμίσει καθώς ημουν στην εθνικη οδο στην μεση του πουθενά. Έχετε να μου προτείνετε κάτι, γιατί έχω φτάσει στο αμήν και δεν μπορώ να χαρώ την καθημερινότητά μου γιατί ειμαι σε ενα αγχος μην μου ξαναρθει απο το πουθενά.

    ΥΓ: εχω πάει σε γιατρο για τις αρηθμίες
    κλπ και δεν μου βρηκε κάτι οπως και για τις δύσπνοιες αλλα εγώ καθε φορά που παθαινω το οτιδήποτε αφχώνομαι, είναι ενας φαύλος κύκλος αγχους και κρισεων.

    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by anela View Post
    Καλησπέρα σας, όπως και οι περισσότεροι εδώ ταλαιπωρούμε εδώ και 5-6 χρόνια με κρίσεις πανικού. Όλα άρχισαν σε μια απλή πτήση εσωτερικού όπου έπαθα την πρώτη κρίση πανικού, ευτυχώς για εμένα και τους υπόλοιπους επιβάτες παρέμεινα ψυχραιμη καθώς κατάλαβα τι είναι και δεν αναγκασα το αεροπλάνο να κατέβει γιατί νόμιζα πως θα πεθάνω, οι κρισεις με αφησαν και θεώρησα πως απλα ηταν κατι της μιας φοράς αλλά αρχισαν να με πιανουν παροδικά (1 φορά το τριμηνο) κατα κύριο λόγο όταν ημουν εξω σε πολύ κόσμο οπως πχ στριμωγμενη σε ενα αστικό λεωφορείο, εκεί θεώρησα πως ίσως έχω αγοραφοβία και προσπάθησα να το ελένξω καθώς ποτέ δεν είχα μεχρι τότε θεμα με τον πολύ κόσμο μεχρι που αρχισαν να με πιανουν και οταν ημουν μόνη μου στο σπίτι, οταν επεφτα να κοιμηθώ, στο γραφείο και σε φάσεις που φαινομενικά ήμουν πολύ ήρεμη. Πριν ένα χρόνο περασα μια παρα πολυ αγχωτική περιοδο και στεναχωρη στη δουλειά που κράτησε ενα χρονο με αποτέλεσμα εκτός απο τις κρισεις πανικού να παθαίνω σπαστικές κολλίτιδες. Η αληθεια είναι πως δεν θέλω να καταφύγω σε φαρμακα όπως τα xanax και να το παλέψω μόνη μου, προς το παρόν παίρνω ανθοιάματα τα οποία με βοηθούν κάπως αλλά έχοντας μπροστά
    μου ενα μεγάλο ταξίδι στο εξωτερικό φοβάμαι πολυ μην πάθω εκει κρίση πανικού και όντας και σε ξενη χώρα να μην ξερω πως να το διαχειριστώ. Πριν μια βδομάδα πέρασα τη χειρότερη κρίση πανικού που έχω περάσει μέχρι στιγμής που κράτησε 1,5 ώρα με μουδιάσματα στα χέρια, τρεμουλο αρυθμίες κλπ. και φοβήθηκα παρα πολύ και δεν ειχα μαζι μου κανενα φαρμακο η κάτι που να με ηρεμίσει καθώς ημουν στην εθνικη οδο στην μεση του πουθενά. Έχετε να μου προτείνετε κάτι, γιατί έχω φτάσει στο αμήν και δεν μπορώ να χαρώ την καθημερινότητά μου γιατί ειμαι σε ενα αγχος μην μου ξαναρθει απο το πουθενά.

    ΥΓ: εχω πάει σε γιατρο για τις αρηθμίες
    κλπ και δεν μου βρηκε κάτι οπως και για τις δύσπνοιες αλλα εγώ καθε φορά που παθαινω το οτιδήποτε αφχώνομαι, είναι ενας φαύλος κύκλος αγχους και κρισεων.

    Ευχαριστώ πολύ
    Οι κρισεις πανικου θέλουν φαρμακευτική αγωγή. Όσο δυνατός χαρακτήρας και να εισαι δε θα μπορείς να το αντιμετωπίσεις χωρίς χαπι. Αν δε θες ζαναξ συγκεκριμένα παρε κατι αλλο. Εγω με τα ζαναξ ειμαι χωρίς κρίση πολλούς μήνες. Μη ταλαιπωρείσαι διχως λόγο
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    1
    Έχε υπόψιν ότι όσο κακά και να σου έχει εντυπωθεί στο μυαλό ότι είναι το φάρμακο, πολλές φορές χρειαζόμαστε ένα μπαστουνάκι για να μας βοηθήσει μέχρι να το πετάξουμε όταν δεν το έχουμε πλέον ανάγκη.

    Οι κρίσεις πανικού και γενικότερα η διαταραχή άγχους όπως την έχω βιώσει εγώ, απομυθοποιούνται μόνο όταν ξεφύγεις απο αυτές για να μπορέσεις να τις δουλέψεις. Προσπάθησε να δεις το φάρμακο σαν βοήθεια, σαν ένα απλό χάπι που παίρνεις όσο είσαι άρρωστη. Όπως δεν θα αντιμετώπιζες μια ιγμορίτιδα με ματζούνια και υπομονή, έτσι κι εδώ. Δώσε μια ευκαιρία

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μιλάς για ταλαιπωρία 5-6 χρόνων. Αν έχω καταλάβει καλά, ψυχολόγο δεν έχεις δει, φάρμακα δεν θες να πάρεις, μόνη σου δεν έχεις καταφέρει να το διαχειριστείς... Ε, μέσα σε λίγες μέρες θαύματα δεν γίνονται. Το μόνο που μπορεί να σε συμβουλεύσει κανείς είναι όσο μπορείς να μη το σκέφτεσαι και μην αυθυποβάλεσαι. Αν σε πιάσει δεν μπορείς να κάνεις και κάτι υποθέτω, απλά να περιμένεις να περάσει. Γιατί όμως το έχεις αφήσει τόσο καιρό έτσι;

    ΥΓ: Διαφωνώ ότι οι κρίσεις πανικού ξεπερνιούνται μόνο με φάρμακα. Εγώ χωρίς φάρμακα τις ξεπέρασα. Πάντως κάτι πρέπει να κάνει κανείς, με ανθοϊάματα και ευχολόγια δεν ξεπερνιούνται. Κατά τη γνώμη μου αν από μόνος του κάποιος δεν έχει βγάλει άκρη, πρέπει να δει ψυχολόγο κατ΄αρχήν.

Similar Threads

  1. Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
    By Αργύρης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2018, 17:18
  2. Κρίσεις Πανικού/Αγχώδη Διαταραχή: θα ήθελα τη βοήθειά σας
    By Saerwen in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 60
    Last Post: 29-05-2015, 19:28
  3. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  4. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ...ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By fterwto in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 29-04-2011, 20:51
  5. Ξαφνικες Κρισεις Πανικου . Βοηθεια !
    By skorpios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 15-05-2009, 11:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •