Ξαφνικά δεν έχω αρκετή διαύγεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    1

    Ξαφνικά δεν έχω αρκετή διαύγεια

    Γεια σας είμαι 31 έτων και πρόσφατα παρατήρησα πως έχω μια δυσκολία να σκεφτώ και να θυμηθώ πράγματα. Να αναφέρω πως έχω θέμα με το άγχος και γενικά δεν κοιμάμαι σωστά εδώ και χρόνια. Απλά δίνω για ένα πτυχίο ξένης γλώσσας τώρα και το παρατήρησα εντονότερα ενώ διαβάζω ή στο προφορικό κομμάτι. Να προσθέσω πως πρόσφατα δυο επεμβάσεις στα πόδια μου για φλέβες με μέθη και στην 2η είχα πάρει ένα φυτικό σκευασμά βαλεριάνας και εμφάνισα ιλιγγούς για 1-2 μέρες οι οποιοι έφυγαν όταν πήγα και σε γιατρο και μου έδωσε ένα φάρμακο. Ο αδερφός μου έιναι παθολόγος και μου είπε πως απλά περνάω κάποια φάση που έχω κουραστεί γενικότερα. Εγω έχω αγχωθεί μήπως έχω κάτι σοβαρότερο και σκέφτομαι να πάω σε νευρολόγο. Μπορούν οι αυπνίες, αυτό που κοιμάμαι πολύ αργά να τα προκαλέσουν αυτά ή το υπερβολικό άγχος; Θέλω να έχω καθαρό μυαλό ξανά και να σκέφτομαι πιο άνετα όπως πριν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Είναι πιθανό επειδή δεν κοιμάσαι καλά και έχεις άγχος, να έχεις πάθει το λεγόμενο mind fog, τα χαρακτηριστικά του οποίου είναι δυσκολία συγκέντρωσης, κακή μνήμη, δυσκολία έκφρασης και τέτοια ωραία. Δεν είναι όμως τπτ πέρα από ψυχολογικό.
    Οι νευρολογικές παθήσεις αποσο έχω καταλάβει έχουν άλλα συμπτώματα και ο γιατρός καταλαβαίνει πολύ γρήγορα αν πρόκειται για ψυχολογικό θέμα και όχι σωματικό.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by jumaru17 View Post
    Γεια σας είμαι 31 έτων και πρόσφατα παρατήρησα πως έχω μια δυσκολία να σκεφτώ και να θυμηθώ πράγματα. Να αναφέρω πως έχω θέμα με το άγχος και γενικά δεν κοιμάμαι σωστά εδώ και χρόνια. Απλά δίνω για ένα πτυχίο ξένης γλώσσας τώρα και το παρατήρησα εντονότερα ενώ διαβάζω ή στο προφορικό κομμάτι. Να προσθέσω πως πρόσφατα δυο επεμβάσεις στα πόδια μου για φλέβες με μέθη και στην 2η είχα πάρει ένα φυτικό σκευασμά βαλεριάνας και εμφάνισα ιλιγγούς για 1-2 μέρες οι οποιοι έφυγαν όταν πήγα και σε γιατρο και μου έδωσε ένα φάρμακο. Ο αδερφός μου έιναι παθολόγος και μου είπε πως απλά περνάω κάποια φάση που έχω κουραστεί γενικότερα. Εγω έχω αγχωθεί μήπως έχω κάτι σοβαρότερο και σκέφτομαι να πάω σε νευρολόγο. Μπορούν οι αυπνίες, αυτό που κοιμάμαι πολύ αργά να τα προκαλέσουν αυτά ή το υπερβολικό άγχος; Θέλω να έχω καθαρό μυαλό ξανά και να σκέφτομαι πιο άνετα όπως πριν.
    Το άγχος ευθύνεται γιατί ειχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και μου το ειχε πει ψυχίατρος.φυσικά και οτι δε κοιμάσαι καλά δε σε βοηθάει. Μη βάζεις αλλα πραγματα με το μυαλο σου γιατί 8α αγχωθείς χειρότερα και θα χειροτερεψει η κατάσταση που βρίσκεσαι. Υπομονή και ευχομαι να ξεμπερδέψεις γρηγορα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αγχος , αγχος , αγχος ........

Similar Threads

  1. Ξαφνικά
    By Fad in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 07-07-2018, 16:06
  2. Ξαφνικά ξεσπάσματα κλάματος
    By Natalia_sups in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 24
    Last Post: 26-05-2018, 00:29
  3. Ποτέ δεν ήμουν αρκετή για κανέναν...
    By Ionbala in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 04-03-2018, 18:21
  4. Έτσι ξαφνικά...στα 30
    By remains in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 03-10-2011, 19:22
  5. Διαύγεια
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 28-10-2010, 04:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •