Χάπια για την ψωρίαση έχει χρησιμοποιήσει κανείς?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    128

    Χάπια για την ψωρίαση έχει χρησιμοποιήσει κανείς?

    Ένα έκζεμα που επανεμφανίζονταν συχνά εδώ και 7-8 χρόνια και το οποίο αντιμετώπιζα με μια κορτιζονούχο αλοιφή που μου είχε δώσει ο δερματολόγος, αποδείχτηκε τελικά ψωρίαση... Τον τελευταία χρόνο γέμισα από αυτά τα εκζέματα σε πολλά σημεία του σώματός μου. Ο γιατρός μου είπε να πάρω φαρμακευτική αγωγή σε χάπια, αλλά θα πρέπει κάθε μήνα να κάνω εξετάσεις αίματος γιατί είναι τοξικά για τα νεφρά και το συκώτι.

    Καλή χρονιά σε όλους

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Γιατι δεν κανεις κατι σα σολαριουμ που εχουν οι δερματολογοι γι\'αυτο το σκοπο?Ακουσα οτι ειναι βαρια ,εγω ημουν τυχερη γιατι στο παρα τσακ να τα παρω αλλα εδειξαν οι εξετασεις οτι δεν αντεχει το συκωτι(ειχα πιει αρκετα προηγουμενο βραδυ!!!!),μετα το πηρα χαμπαρι αλλα αλλαξα γνωμη....Μια γνωστη που πηρε καποια φαρμακα,εφυγαν ενα διαστημα αλλα μετα φουντωσαν περισσοτερο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    128
    Originally posted by Arsi
    Γιατι δεν κανεις κατι σα σολαριουμ που εχουν οι δερματολογοι γι\'αυτο το σκοπο?Ακουσα οτι ειναι βαρια ,εγω ημουν τυχερη γιατι στο παρα τσακ να τα παρω αλλα εδειξαν οι εξετασεις οτι δεν αντεχει το συκωτι(ειχα πιει αρκετα προηγουμενο βραδυ!!!!),μετα το πηρα χαμπαρι αλλα αλλαξα γνωμη....Μια γνωστη που πηρε καποια φαρμακα,εφυγαν ενα διαστημα αλλα μετα φουντωσαν περισσοτερο.
    Νομίζω Arsi ότι η θεραπεία με ακτίνες είναι το τελευταίο πράγμα που μπορεί να κάνει κάποιος γιατί ενοχοποιούνται για καρκίνο του δέρματος.

    Προς το παρόν βάζω κάτι αλοιφές, αλλά μέτρια αποτελέσματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Dreamer,
    Πολλά παιδιά εδώ έχουν κατά καιρούς μιλήσει για την ομοιοπαθητική...
    Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία όμως σου το αναφέρω...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Παντως πιστευω πως ειναι ασθενεια που εχει αμεση σχεση με την ψυχολογια.Εμενα μου φυγαν-πολυ λιγο εχω χωρις θεραπεια.Σου συνεβη κατι κ ειναι σε εξαρση?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    128
    Originally posted by anwnimi
    Dreamer,
    Πολλά παιδιά εδώ έχουν κατά καιρούς μιλήσει για την ομοιοπαθητική...
    Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία όμως σου το αναφέρω...
    anwnimi, είχα ξεκινήσει ομοιοπαθητική όταν η κατάσταση ήταν ακόμη ελεγχόμενη, αλλά ο γιατρός μου είπε ότι θα έχω αποτελέσματα μετά από 6 μήνες.( και αυτό φαντάζομαι δεν είναι σίγουρο). Αλλά πρέπει να σταματήσεις όλες τις αλοιφές γιατί επηράζουν την ενέργεια του ομοιπαθητικού φαρμάκου. Εγώ τους 5 μήνες δεν είδα αποτέλεσμα. Μετά αρώστησα έπρεπε να πάρω αντιβίωση οπότε σκατά...Τώρα ούτε που μπορώ να σκεφτώ μια τέτοια λύση. Οι αλοιφές περιορίζουν κάπως το πρόβλημα και δεν μπορω να τις σταματήσω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    128
    Originally posted by Arsi
    Παντως πιστευω πως ειναι ασθενεια που εχει αμεση σχεση με την ψυχολογια.Εμενα μου φυγαν-πολυ λιγο εχω χωρις θεραπεια.Σου συνεβη κατι κ ειναι σε εξαρση?
    Είναι κατά βάση κληρονομική Arsi, αλλά προφανώς η ψυχολογία επηρεάζει. Δεν συνέβει κάτι πάντως που να άλλαξε την ψυχολογία μου. Απλώς όταν βγαίνουν καινούργια εκζέματα στεναχωριέμαι και όταν στεναχωριέμαι μάλλον βγαίνουν...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    3
    Δες αυτό το site http://www.iasi24.gr/ Είναι ένα εναλλακτικό site για την ψωρίαση. Το οποίο προωθεί διάφορους τρόπους καταπολέμησης της ψωρίασης χωρίς φάρμακα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Dreamer , ειχα παθει ψωριαση προ ετων , ειχα μετρησει 400 εξανθηματα , πηρα neoral και μια κορτιζονουχα αλοιφη , δεν εκαναν τιποτα , και μαλιστα ολα τα φαρμακα για την ψωριαση ( οχι αλοιφες ) καταστελλουν το ανοσοποιητικο , με απροβλεπτες συνεπειες ( μην σου πω τι μπορεις να παθεις ) , το οποιο σημαινει οτι δεν μπορεις να τα παρεις πανω απο 2 μηνες , και ηλιοθεραπεια εκανα . Ημουν ομως κατω απο ισχυρο στρεςς λογω μιας στρεσσογονου δουλειας , και μολις περασε το στρεςς , περασε και η ψωριαση . Κρατησε 10 μηνες . Πανε 10 χρονια , τελειωσε η ιστορια .
    Θυμηθηκα οτι ειχα παρει και neotigason , τιποτα .
    Last edited by Macgyver; 14-10-2014 at 14:47.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    μακρια απο φαρμακα.....φυσικες λύσεις
    Τα φαρμακα μονο σε ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ περιπτώσεις!

    Ολες οι υπόλοιπες είναι για να βγάζουν λεφτά οι εταιρίες.......
    Και μιας και το ανέφερα-τσεκάρετε λίγο το βιντεάκι........

    https://www.youtube.com/watch?v=yW1L1SWyIy0

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •