Λατρεμενο καλοκαιρι - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 59
  1. #16
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    Εγώ το πολύ πολύ να μπω σε ΚΤΕΛ άμα είναι να πάω σε καμία απόμακρη περιοχή που δεν γίνεται να πας ποδαράτο (Σκάλα Ωρωπού ας πούμε)...αλλά ταξί ούτε για πλάκα. Εννοείται ότι θα μου άρεσε άμα είχα την οικονομική δυνατότητα, αλλά τώρα δεν είμαι σε θέση να σκορπάω 5 € από δω και από κει.

    Τελευταία φορά ήταν πέρσι όταν είχα ξεμείνει στο Δήλεσι, και για να με πάει μέχρι Άγιο Στέφανο (ούτε για πλάκα μέχρι κέντρο) με είχε ξεσκίσει. Ευτυχώς ήταν πριν τις 12, αλλιώς θα ήταν διπλάσιο . Αλλά δεν είχα άλλη επιλογή γιατί θα έβγαζα όλη την νύχτα στην ερημιά περιμένοντας το πρώτο πρωινό.

    Στον Ωρωπό κάτι θα έβρισκες...στο Δήλεσι η κεντρική πλατεία μετά τις 9 πάπαλα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by DrugUser View Post
    Εγώ το πολύ πολύ να μπω σε ΚΤΕΛ άμα είναι να πάω σε καμία απόμακρη περιοχή που δεν γίνεται να πας ποδαράτο (Σκάλα Ωρωπού ας πούμε)...αλλά ταξί ούτε για πλάκα. Εννοείται ότι θα μου άρεσε άμα είχα την οικονομική δυνατότητα, αλλά τώρα δεν είμαι σε θέση να σκορπάω 5 € από δω και από κει.

    Τελευταία φορά ήταν πέρσι όταν είχα ξεμείνει στο Δήλεσι, και για να με πάει μέχρι Άγιο Στέφανο (ούτε για πλάκα μέχρι κέντρο) με είχε ξεσκίσει. Ευτυχώς ήταν πριν τις 12, αλλιώς θα ήταν διπλάσιο . Αλλά δεν είχα άλλη επιλογή γιατί θα έβγαζα όλη την νύχτα στην ερημιά περιμένοντας το πρώτο πρωινό.

    Στον Ωρωπό κάτι θα έβρισκες...στο Δήλεσι η κεντρική πλατεία μετά τις 9 πάπαλα.
    Εγω περσυ εδωσα 30 ευρω πηγαινε ελα για να δω μια φιλη για 2 ωρες. Ηταν περασμένες δωδεκα... Γενικά δε το πολυ σκέφτομαι. Οταν εχω τα σκορπάω..τωρα δεν εχω τοσα γιατί έχω και τον ψυχίατρο να πληρωνω. Αλλα για πιο κοντινές περιοχές θα το παρω το ταξακι μου
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εγω περσυ εδωσα 30 ευρω πηγαινε ελα για να δω μια φιλη για 2 ωρες. Ηταν περασμένες δωδεκα... Γενικά δε το πολυ σκέφτομαι. Οταν εχω τα σκορπάω..τωρα δεν εχω τοσα γιατί έχω και τον ψυχίατρο να πληρωνω. Αλλα για πιο κοντινές περιοχές θα το παρω το ταξακι μου
    Αν θυμάμαι καλά 30 ευρώ μου πήρε κι εμένα για να πάμε από Πικέρμι - Βούλα, καλά ήταν εσείς που ζείτε στην Αθήνα γιατί εγώ δεν ξέρω;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Αν θυμάμαι καλά 30 ευρώ μου πήρε κι εμένα για να πάμε από Πικέρμι - Βούλα, καλά ήταν εσείς που ζείτε στην Αθήνα γιατί εγώ δεν ξέρω;
    Ειναι αρκετα μακρυα οποτε θεωρω μια νορμαλ τιμή. Εδω για ελαχιστη διαδρομή δίνω 7 ευρω..... Ασε κυκνακι έχει κλάψει η τσέπη μου φέτος
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εγω περσυ εδωσα 30 ευρω πηγαινε ελα για να δω μια φιλη για 2 ωρες. Ηταν περασμένες δωδεκα... Γενικά δε το πολυ σκέφτομαι. Οταν εχω τα σκορπάω..τωρα δεν εχω τοσα γιατί έχω και τον ψυχίατρο να πληρωνω. Αλλα για πιο κοντινές περιοχές θα το παρω το ταξακι μου
    γιατι πληρωνης ψυχιατρο και δεν πασ σε δημοσια δομη, εγω τα κανω ολλα τσαμπα γιατρους φαρμακα κλπ

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Αυτο μου ειπε ο αδερφός μου αλλα δεν ειμαι σε ταμείο ανεργειας που θέλουν τα περισσότερα.ειχα παει στη κλίμακα που ηθελε μονο αμκα αλλα ηρθα σε σύγκρουση με τον ψυχιατρο (τραγικη περίπτωση) και δε ξαναπήγα στο τσαμπα. Έχεις τιποτα σε αθηνα που να μη χρειάζεται αποδηξη οτι εισαι ανεργος;
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    γιατι πληρωνης ψυχιατρο και δεν πασ σε δημοσια δομη, εγω τα κανω ολλα τσαμπα γιατρους φαρμακα κλπ
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #22
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Ρε παιδιά,όσοι ζήτε Αθήνα,πως την παλεύετε το καλοκαίρι?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Ρε παιδιά,όσοι ζήτε Αθήνα,πως την παλεύετε το καλοκαίρι?
    Εγω δε τη παλεύω πάντως.... Ουτε βγαίνω απο το σπιτι.. Σαν τον Μωάμεθ ειμαι.. Όποιος θέλει να με δει έρχεται εδω
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #24
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εγω δε τη παλεύω πάντως.... Ουτε βγαίνω απο το σπιτι.. Σαν τον Μωάμεθ ειμαι.. Όποιος θέλει να με δει έρχεται εδω
    Κι εγώ που μένω βορειότερα,δεν την παλεύω.
    Έχουμε απάλευτη ζέστη.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Ειναι αρκετα μακρυα οποτε θεωρω μια νορμαλ τιμή. Εδω για ελαχιστη διαδρομή δίνω 7 ευρω..... Ασε κυκνακι έχει κλάψει η τσέπη μου φέτος
    Α, εντάξει τότε, αφού δεν πιάστηκα κορόιδο λόγω άγνοιας...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Θέλω να πιστεύω πως οχι γιατί τους ταριφες δε τους εχω και σε εκτίμηση
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Α, εντάξει τότε, αφού δεν πιάστηκα κορόιδο λόγω άγνοιας...
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #27
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    Για Πικέρμι - Βούλα... παίρνεις το 314 και κατεβαίνεις Δουκίσσης, μετά τη Μπλε γραμμή να βγεις Σύνταγμα, και μετά το Α2 για Βούλα. Εναλλακτικά από Δουκίσσης, πας Πειραιά με τον Προαστιακό, και από κει παίρνεις το Α1 για να βγεις Βούλα. Έπρεπε να το μελετήσεις πριν πάρεις ταξί.

    Υπάρχει και τρίτος τρόπος, να πας από Δουκίσσης στον Προαστιακό Κορωπίου, και μετά να πάρεις το 120, αλλά είναι λεωφορείο που σταματάει νωρίς. Εξαρτάται και που ακριβώς στη Βούλα ήθελες...βουνό ή παραλία;

    Κρίμα το 30αρι πάντως...ο ταξιτζής θα έτριβε τα χέρια του.

    Τώρα αν ήταν βράδυ και δεν είχε συγκοινωνία...έπρεπε να το αφήσεις για άλλη μέρα. Εκτός αν ήταν ζήτημα ζωής και θανάτου. Το θεωρώ αμαρτία να πετάς το 30αρι έτσι για πλάκα, εκτός άμα τα έχεις...οπότε πάσο.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by DrugUser View Post
    Για Πικέρμι - Βούλα... παίρνεις το 314 και κατεβαίνεις Δουκίσσης, μετά τη Μπλε γραμμή να βγεις Σύνταγμα, και μετά το Α2 για Βούλα. Εναλλακτικά από Δουκίσσης, πας Πειραιά με τον Προαστιακό, και από κει παίρνεις το Α1 για να βγεις Βούλα. Έπρεπε να το μελετήσεις πριν πάρεις ταξί.

    Κρίμα το 30αρι...ο ταξιτζής θα έτριβε τα χέρια του.

    Τώρα αν ήταν βράδυ και δεν είχε συγκοινωνία...έπρεπε να το αφήσεις για άλλη μέρα. Εκτός αν ήταν ζήτημα ζωής και θανάτου. Το θεωρώ αμαρτία να πετάς το 30αρι έτσι για πλάκα, εκτός άμα τα έχεις...οπότε πάσο.
    Όχι, δεν μου περίσσευε αλλά δεν ζω στην Αττική, με αεροπλάνο ήρθα οπότε αν προσπαθούσα να κάνω τη διαδρομή μόνη μου στάνταρ θα είχα χαθεί... Μέρα ήταν αλλά και πάλι δεν ήξερα την τύφλα μου και δεν ένιωθα σίγουρη... Μετά η φίλη που πήγα να δω στη Βούλα με κατατόπισε κάπως γιατί έπρεπε να πάω μετά Δουκίσσης Πλακεντίας για να συναντήσω τον πρώην μου και τότε πήγα με το μετρό... Τουλάχιστον δεν πήγαν χαμένα τα χρήματα που έδωσα για εισιτήριο και ταξί αφού δέχτηκε να με δει και να μιλήσουμε...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #29
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    Εγώ πάντως άμα τύχει και πάω σε κάποια περιοχή για πρώτη φορά, μελετάω τις συγκοινωνίες τις κάθε περιοχής, τις ώρες, αλλά και τις στάσεις.

    Φανταστείτε ότι σε μερικές περιοχές δεν έχει καν ταμπελάκι που να γράφει για στάση και είναι κοινό μυστικό μεταξύ των ντόπιων. Π.χ. στο Δήλεσι η στάση του ΚΤΕΛ είναι απ'έξω από το Γαλαξία της περιοχής και δεν υπάρχει κάποια σήμανση. Μπορεί να έχει αλλάξει από τότε που πήγα τελευταία φορά, αλλά δε νομίζω.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Σαν μικρό παιδάκι πήγαινα πάντα σε ένα νησί για καλοκαίρι όπου ήταν η γιαγιά και ο Παππούς. Επίσης ήταν ο Σταύρος ένα πολύ φιλικό πρόσωπο, με τον αδελφό του το Γιάννη.

    Κάθε μέρα είχε μπάνιο στη θάλασσα και το μεσημέρι νόστιμο φαγητό από τη γιαγιά. Ο παππούς έφερνε ψάρια φρεσκότατα.

    Το απόγευμα παίζαμε τα παιδιά όλα μαζί διάφορα παιχνίδια.

    Από την θάλασσα μου αρέσει με μάσκα και βατραχοπέδιλα να βλέπω τα ψαράκια και το βυθό.

    Τώρα σαν μεγάλος περνώ τον περισσότερο χρόνο κλιματιζόμενος.
    Φαινονται αρκετα ειδυλιακες,απλες κ ομορφες οι στιγμες που περιγραφεις. Ομορφες αναμνησεις.
    Χαιρομαι που τις μοιραστηκες μαζι μας!!


    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    μια με εικοσι αυγουστου η χειροτερη περιοδος του καλοκαιριου, γιατι ερχονται η αθηναιοι στην επαρχια...... πολυ κοσμος παραλια, πολυς κοσμος στους δρομους
    εμεις οι επαρχιωτες θελουμε την υσηχια μας......
    τη κανεις σεριε?
    Παρε την καραμπινα κ κυνηγα τους τους πρωτευουσιανους Παυλο χαχα
    Καλα ρε συ. Καπως βαρετα ομως. Οταν με χτυπανε τα αρνητικα συμπτωματα μενω χωρις ενεργεια κ δυσκολευομαι.
    Καλυτερα παντως. Το εργασιακο με δυσκολευει. Δεν το βλεπω ουτε με κυαλια κ νιωθω χαμενος.


    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Αυτό κάνω αυτή τη στιγμή, έχω αράξει με φραπέ...
    Πολύ ωραίο θέμα παρεμπιπτόντως...

    Όλα αυτά που λες κι εγώ τα απολαμβάνω...

    Μου αρέσει να πηγαίνω θάλασσα, συνήθως πηγαίνω στο χωριό μου που είναι κοντά στην Καβάλα κι αγαπημένο μου μέρος για μπάνιο είναι οι Αμμόλοφοι...
    Παλιότερα που είχα την οικονομική δυνατότητα πήγαινα και μερικές μέρες στο εξωτερικό και τις υπόλοιπες της άδειας μου στο χωριό...

    Αγαπημένα κοκτέιλ είναι το Sex on the beach και το Cosmopolitan... Από παγωτό μου αρέσουν αρκετές γεύσεις, καρπούζι για το καλοκαίρι, φράουλα, σοκολάτα, cheesecake... Και μερικές περίεργες γεύσεις με συνδυασμούς που κάνει το Fregio, ένα ζαχαροπλαστείο στη γειτονιά μου...

    Αγαπημένο φαγητό το χταποδάκι που ανέφερες, μύδια και καλαμάρια...

    Στη θάλασσα δυσκολεύομαι να διαβάσω γιατί δεν μπορώ να συγκεντρωθώ με τη φασαρία...
    Ευχαριστω που εμεινες εντος θεματος Κυκνε!!
    Εεετσι χαλαρα με φραπεδακο.
    Ειπα να γραψω κατι που πιστευα θα ηταν ομορφο για πολλους για να χαλαρωσουμε.
    Απο παγωτο εμενα με τρελαινει η bitter σοκολατα, μπισκοτο, μοκα, φυστικι κ.α
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. καλοκαίρι=αποτοξίνωση
    By cAtTaC in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 2
    Last Post: 27-05-2013, 13:37
  2. Καλοκαιρι και αδυνατισμα
    By LaLuna in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 05-08-2012, 23:48
  3. Καλό καλοκαίρι.........
    By confuse in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 23-07-2012, 16:34
  4. ποτα και καλοκαιρι!!
    By chocaholic in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 10
    Last Post: 18-09-2009, 12:10
  5. ΗΡΘΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!!!!!!!!
    By ΣΟΦΗ_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 13
    Last Post: 13-06-2007, 10:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •