Λατρεμενο καλοκαιρι - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 59 of 59
  1. #46
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    Λένε ότι θα γίνει υποθαλάσσια Ζεύξη που θα συνδέει τη Σαλαμίνα με το Πέραμα και με τα Μέγαρα. Επίσης είναι στα χαρτιά το τραμ αφού γίνει η επέκταση προς Πειραιά σε πρώτο βήμα, να συνεχίσει προς Κερατσίνι, Πέραμα και μετά μέσω της υποθαλάσσιας ζεύξης να τερματίζει Σαλαμίνα.

    Σε πρώτη φάση θα γίνει η Ζεύξη για Σαλαμίνα-Πέραμα. Σύμφωνα με τη Wikipedia, αναμένονται να ξεκινήσουν φέτος τα έργα.

    https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%...84%CE%BF%CF%82

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by DrugUser View Post
    Λένε ότι θα γίνει υποθαλάσσια Ζεύξη που θα συνδέει τη Σαλαμίνα με το Πέραμα και με τα Μέγαρα. Επίσης είναι στα χαρτιά το τραμ αφού γίνει η επέκταση προς Πειραιά σε πρώτο βήμα, να συνεχίσει προς Κερατσίνι, Πέραμα και μετά μέσω της υποθαλάσσιας ζεύξης να τερματίζει Σαλαμίνα.

    Σε πρώτη φάση θα γίνει η Ζεύξη για Σαλαμίνα-Πέραμα. Σύμφωνα με τη Wikipedia, αναμένονται να ξεκινήσουν φέτος τα έργα.

    https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%...84%CE%BF%CF%82
    Μακάρι να γίνει αν και τα καραβάκια ειναι και βολικά και γρηγορα και εικοσιτετραωρα. Κάτι θα έπρεπε να κάνουν με τα μέσα εκει. Ειναι αισχος.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #48
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    Η Σαλαμίνα έχει τη χειρότερη συγκοινωνία. Φυσικά καλύτερη από Αίγινα και λοιπά νησιά του Αργοσαρωνικού, αλλά τεχνικά η Σαλαμίνα δεν είναι νησί παρά μόνο από γεωγραφική άποψη.

    Κατ'αρχήν τα τηλέφωνα της Σαλαμίνας αρχίζουν από 21046, που σημαίνει ότι ανήκει στον αστικό ιστό...και κατά δεύτερον έχει κανονικές λεωφόρους (Σαλαμίνος, Ιπποκράτους, Αιαντίου, κτλ) και δεν έχει τις παραδοσιακές γαλανόλευκες κατοικίες.

    Άμα γίνει η Ζεύξη με το καλό, θεωρώ ότι τα λεωφορεία θα ξεκινάνε από το λιμένα Περάματος (εκεί που ξεκινάει το 843 και τα υπόλοιπα) και θα πηγαίνουν στους διάφορους οικισμούς (Αμπελάκια, Περιστέρια, Ξένο, κτλ).

    Όσες φορές έχω χρησιμοποιήσει λεωφορείο Σαλαμίνας ούτε που κατάλαβα πως λειτουργεί γιατί ούτε στάσεις υπάρχουν, ούτε χάρτες με δρομολόγια ούτε τίποτα. Απλά πήγαινα από τα Παλούκια μέχρι το τέρμα κάθε οικισμού.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by DrugUser View Post
    Η Σαλαμίνα έχει τη χειρότερη συγκοινωνία. Φυσικά καλύτερη από Αίγινα και λοιπά νησιά του Αργοσαρωνικού, αλλά τεχνικά η Σαλαμίνα δεν είναι νησί παρά μόνο από γεωγραφική άποψη.

    Κατ'αρχήν τα τηλέφωνα της Σαλαμίνας αρχίζουν από 21046, που σημαίνει ότι ανήκει στον αστικό ιστό...και κατά δεύτερον έχει κανονικές λεωφόρους (Σαλαμίνος, Ιπποκράτους, Αιαντίου, κτλ) και δεν έχει τις παραδοσιακές γαλανόλευκες κατοικίες.

    Άμα γίνει η Ζεύξη με το καλό, θεωρώ ότι τα λεωφορεία θα ξεκινάνε από το λιμένα Περάματος (εκεί που ξεκινάει το 843 και τα υπόλοιπα) και θα πηγαίνουν στους διάφορους οικισμούς (Αμπελάκια, Περιστέρια, Ξένο, κτλ).

    Όσες φορές έχω χρησιμοποιήσει λεωφορείο Σαλαμίνας ούτε που κατάλαβα πως λειτουργεί γιατί ούτε στάσεις υπάρχουν, ούτε χάρτες με δρομολόγια ούτε τίποτα. Απλά πήγαινα από τα Παλούκια μέχρι το τέρμα κάθε οικισμού.
    Ξέρω πως ειναι εκει πέρναγα τα περισσότερα καλοκαίρια μικρή. Ναι δυστυχώς η σαλαμινα θελει αμάξι...εχω βάλει στοχο να πάρω γιατί χωρίς αμάξι η σαλαμινα δε λεει και παω συνέχεια
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Εγω πάντως την Σαλαμίνα μια περίοδο την γυρναγα με το μηχανάκι. Είχε το υπέρ πως ήταν οικονομικό και το κατά πως μαξιμουμ 2 μπορούσαμε να πάμε
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  6. #51
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    1 € τα φέρρυ από το Πέραμα (άμα πας πεζός) για να πας. Από Μέγαρα το είχα πάρει μια φορά και δε μου πήραν τίποτα, ήταν 3' διαδρομή.


    Ενώ η Αίγινα που είναι σχετικά κοντά επίσης, είναι 8.50 € από Πειραιά. Ίσως άμα υπήρχε φέρρυ από Βουλιαγμένη προς λιμάνι Αγίας Μαρίνας της Αίγινας να βοηθούσε.

    Η Σαλαμίνα στην ουσία είναι το Κερατσίνι σε έκδοση νησιού. Δεν είναι νησί που θα προτιμήσουν οι τουρίστες.

    Διαβάζοντας κάτι σχόλια από ένα μπλογκ (παλιό βέβαια, του 2012), παρατηρώ ότι αρκετοί Σαλαμινιώτες είναι κατά, γιατί θα αχρηστευτούν τα φέρρυ, και θα αυξηθεί η μόλυνση και άλλα τέτοια. Όπως και υπήρχαν όντως άτομα που ήταν εναντίον του μετρό (όταν κατασκευαζόταν) γιατί θα χαλούσε η εικόνα της περιοχής.

    Με ποια λογική κάποιος να είναι εναντίον σε κάτι που θα του διευκολύνει τη ζωή ποτέ δεν το κατάλαβα.
    Last edited by DrugUser; 15-07-2019 at 07:10.

  7. #52
    Καλοκαίρι ε;;;Παλιότερα ναι το απολάμβανα οι δουλείες ήταν καλύτερες παίρναμε άδεια κ πηγαίναμε καμπινγκ εντελώς ανοργάνωτο αλλά την περνούσαμε αγάδες,μικρή παρέα εννοείται 4 το πολύ φωτία κρέας γνωριμίες με άλλες παρεές χωρίς πολλά μεθύσια νορμάλ πράματα..Ακόμα πιο παλιά διακοπές στο χωριό του παππού σε βουνό,θυμάμαι τον παππού μου ελληνικό καφέ ασσος κασετίνα ενα κλωναράκι βασιλικό στο αυτί,λίγο κρασί το μεσημέρι στο φαί το απόγευμα στο καφενείο κ μου έπαιρνε πορτοκαλάδα χωρίς ανθρακικό,το βραδάκι φαγητό του σκασμού ιστορίες μετα ύπνος καθαρός χωριάτικος βουνίσιος αέρας,το πρωί γάλα φρέσκο κατσίκας κ ας σταματήσω εδω γιατί μπορεί να γράφω μέχρι μεθάυριο.Οσο για τα ενήλικα καλοκαίρια..Δουλεία δουλεία μπάνιο καμμία κυριακή κ τα κεφάλια μέσα..Ελπίζω να μην βγήκα πολύ εκτός..

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    <3 αγαπω βουκολικα καλοκαιρια κ την απλοτητα του καμπινγκ χεχε
    Ομορφα!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #54
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    Εμένα πάντως τα ενήλικα καλοκαίρια είναι καλύτερα από τα ανήλικα. Στα ανήλικα με πήγαιναν θέλοντας και μη όπου ήθελαν οι δικοί μου.

    Στα ενήλικα κάνω αυτό που μου γουστάρει, και πάω όπου μου γουστάρει. Άμα δεν υπήρχε και το θέμα με τις τραγικές συγκοινωνίες τη νύχτα, θα ήταν όλα τέλεια και πιο βολικά.

    Και φυσικά άμα είχες περισσότερα χρήματα. Χωρίς χρήματα ζορίζεσαι είναι μια γενική αλήθεια. Μακάρι να έβρισκα και γω ένα πορτοφόλι όπως η άλλη στην Πάτρα που το παρέδωσε στους μπάτσους , θα έβγαζα το καλοκαίρι μούρλια με ένα χιλιάρι.

    Για το χειμώνα τι να τα κάνεις τα λεφτά, με ή χωρίς λεφτά τα ίδια σκατά είναι, δε μπορείς να εξαφανίσεις το κρύο.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Ομορφα πρωινα σε παραλια με βουτιες
    Σου τις χαρίζω . Θα πάρω βουνά με χλοερά δάση, τρεχούμενα νερά, δροσιά και αλπικά λιβάδια που χάνονται στα σύννεφα.

    Quote Originally Posted by serios View Post
    Παρτε φραπε κ αραξτε κ πειτε τι σας αρεσει να κανετε αυτη την εποχη...
    Δεν πίνω καφέ. Μου αρέσει γενικά να έχω το πρόγραμμά μου και να δουλεύω, ακόμα και σε συνθήκες ελληνικού γαϊδουροκαλόκαιρου. Αν βέβαια είναι χρονιά χωρίς τη συνηθισμένη καλοκαιρινή βαρετοκαιρία, τότε ακόμα καλύτερα. Λατρεύω τα καλοκαίρια στα οποία τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα έχει θερμικές καταιγίδες, άφθονο νερό ακόμα και χαλάζι (αν και αυτό κάνει πολλές ζημιές στη γεωργική παραγωγή). Αλλά τίποτα δεν είναι όπως μια βίαιη νυχτερινή καταιγίδα, με τα ηλεκτρικά πάνω από τα βουνά να σκίζουν τα σύννεφα και να φωτίζουν παντού, τον αέρα που κάνει τα δέντρα να γέρνουν και να σφυρίζουν σαν φαντάσματα μέσα στο σκοτάδι, τους εκκωφαντικούς κρότους των βροντών και τέλος την εξιλέωση της βροχής που φέρνει τη ζωή από τον ουρανό κάτω στη γη.

    Quote Originally Posted by serios View Post
    Ποια ειναι τα αγαπημενα σας στεκια κ προορισμοι.
    Αγαπημενα κοκτειλ,γευσεις παγωτου, φαγητο, βιβλια που προτιματε στην παραλια, προτασεις για παιχνιδια στην θαλασσα.
    Δεν έχω στέκια και προορισμούς, δεν ξέρω από κοκτέιλ και όπως είπα δεν ασχολούμαι με τη θάλασσα. Κάπου-κάπου μπορεί να φάω ένα κλασικό παγωτό ξυλάκι. Από φαγητό, τα πάντα αδιακρίτως, φτάνει να μην έχει κομμάτια ζωικού λίπους, γενικά να μην είναι πολύ λιπαρό, και να μην είναι καυτερό.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Πολυ ωραια αυτα που γραφεις ,Ελισαβετ .................... επιπροσθετως θαθελα απαραιτητως και μια αθλοπαιδια , σερφ , τζετ-σκι , εστω και βαρκα , η και κανα στρωμα θαλασσης , κατι ναπασχολουμαι ( οχι ρακεττες ) , δεν μπορω την απραξια ......ισως επειδη απο μικρος παντα κατι εκανα στην θαλασσα ...................αλλες εποχες βεβαια .........
    Γεια σου Μακ
    Και μένα μου αρέσουν αυτά, αλλά αναλόγως την φάση που είμαι.
    Νομίζω σε αυτή τη φάση έχω ανάγκη πιο ήρεμα πράγματα γιαυτό αναφέρθηκα σε αυτό το "είδος" διακοπών μακριά από όλα.
    Ε το στρώμα θαλάσσης επιτρέπεται βέβαια...πού θα ξαπλάρουμε και θα παίζουμε;

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    εμενα, μονο η ξαπλα και το διαβασμα μ αρεσει στην παραλια. και οι βουτιες, φυσικα.
    οι γυρω μπορουν να κανουν οτι τους κανει κεφι, εκτος απο το να ενοχλουν με φασαρια και μπαλακια στο κεφαλι.. ρακετες απαγορευονται, φυσικα...

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Γεια σου Μακ
    Και μένα μου αρέσουν αυτά, αλλά αναλόγως την φάση που είμαι.
    Νομίζω σε αυτή τη φάση έχω ανάγκη πιο ήρεμα πράγματα γιαυτό αναφέρθηκα σε αυτό το "είδος" διακοπών μακριά από όλα.
    ;
    Mα εσυ κουραζεσαι ολο τον χρονο , λογικο .......εγω καθομαι .......περασες και την απωλεια του μπαμπα σου .....

  14. #59
    Κανένα καλοκαίρι μου, δεν είχε ίδιο χρώμα. Σίγουρα επαναλαμβανοταν ένα συγκεκριμένο μοτίβο ( να παραστώ σε γιορτές σημαντικές όπου φυσικά δεν ήθελα και να νιώθω συμπιεσμενη σε βαθμό πνιγμού) επιβίωσα παρολαυτα. Καλοκαίρι ανεμελιάς, καλοκαίρι ενθουσιασμού, απογοήτευσης, κατάθλιψης, περιέργειας και ενθουσιασμού! Δεν έχω παράπονο... Τελικά έχω βιώσει μεγάλη γκάμα συναισθηματων μέσα στα χρόνια και ιδίως τα καλοκαίρια. Λατρεύω το αεράκι που εμφανίζεται μέσα στην άπνοια και νιώθω να με αγκαλιάζει, τα παιδιά που δεν έχουν σχολείο και ξεδινουν, τους έφηβους που κλείνουν μυστικά ραντεβου και νιώθουν ότι δεν υπάρχει αύριο! Αχ οι πανσέληνοι... Πόσο μικρή νιώθω κάτω από τη Θέαση του Φεγγαριού !!! Πατούσες στην βρεγμένη άμμο να βυθίζονται απόλυτη αίσθηση χαλάρωσης !! Θα μπορούσα να γράψω και όσα με ενοχλούν αλλά επιλέγω να μη το κάνω. Ένας μήνας έμεινε να τελειώσει και το φετινό. Δεν κατάλαβα πόσο γρήγορα πέρασε.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. καλοκαίρι=αποτοξίνωση
    By cAtTaC in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 2
    Last Post: 27-05-2013, 13:37
  2. Καλοκαιρι και αδυνατισμα
    By LaLuna in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 05-08-2012, 23:48
  3. Καλό καλοκαίρι.........
    By confuse in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 23-07-2012, 16:34
  4. ποτα και καλοκαιρι!!
    By chocaholic in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 10
    Last Post: 18-09-2009, 12:10
  5. ΗΡΘΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!!!!!!!!
    By ΣΟΦΗ_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 13
    Last Post: 13-06-2007, 10:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •