Λατρεμενο καλοκαιρι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Λατρεμενο καλοκαιρι

    Γεματο φως, χρωμα, μυρωδιες απο φαγητα οπως μπριαμ, γεμιστα, ιμαμ μπαιλντι κ φρεσκο ψαρι.
    Η εποχη του παιχνιδιου κ του ρεμβασματος με συνοδεια το τραγουδι του τζιτζικα κ το τιτιβισμα των χελιδονιων.

    Ομορφα πρωινα σε παραλια με βουτιες κ παγωτο κ μεσημερια με ουζο κ χταποδακι.
    Δειλινα που μενουν στο νου με τα ομορφα χρωματα του.

    Παρτε φραπε κ αραξτε κ πειτε τι σας αρεσει να κανετε αυτη την εποχη...
    Ποια ειναι τα αγαπημενα σας στεκια κ προορισμοι.
    Αγαπημενα κοκτειλ,γευσεις παγωτου, φαγητο, βιβλια που προτιματε στην παραλια, προτασεις για παιχνιδια στην θαλασσα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    μια με εικοσι αυγουστου η χειροτερη περιοδος του καλοκαιριου, γιατι ερχονται η αθηναιοι στην επαρχια...... πολυ κοσμος παραλια, πολυς κοσμος στους δρομους
    εμεις οι επαρχιωτες θελουμε την υσηχια μας......
    τη κανεις σεριε?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Το καλοκαίρι είναι η χειρότερη μου εποχή.. Ίσως επειδή μένω Αθήνα.. Εδω τα πράγματα ειναι ολα δυσκολα. Φουλ ζεστη φουλ υγρασία πολυς κοσμος.. Αποφεύγω να βγαίνω.. Συνήθως έρχονται σπίτι μου ή παω εγω σε αλλα με ταξι.. Που μένεις αλήθεια και χαιρεσαι τοσο το καλοκαίρι; σε ζηλεύω
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Όταν ήμουν Αθήνα καλά ήταν. Αύγουστο θυμάμαι πηγαίνεις όπου θέλεις με το αυτοκίνητο σε 10-20 λεπτά Γλυφάδα από Μαβίλη πήγαινα σε 15 λεπτά πάνω κάτω. Διασκέδαση φουλ κέντρο στα τουριστικά και αισθάνεσαι ότι είσαι εξωτερικό [emoji23][emoji16]

    Τώρα επαρχία πάλι καλά είναι. Θάλασσα σε 30+ λεπτά. Κόσμος κάθε μέρα κάτω γιατί γεμίζει η επαρχία καλοκαίρι. Σήμερα εβρεχε και γύρισα :ο

    Αχ τότε έλεγα ... δε θα βρω μια Γαλλίδα που να θέλει να μένει Ελλάδα ? Τελικά δε βρήκα χαχα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Σαν μικρό παιδάκι πήγαινα πάντα σε ένα νησί για καλοκαίρι όπου ήταν η γιαγιά και ο Παππούς. Επίσης ήταν ο Σταύρος ένα πολύ φιλικό πρόσωπο, με τον αδελφό του το Γιάννη.

    Κάθε μέρα είχε μπάνιο στη θάλασσα και το μεσημέρι νόστιμο φαγητό από τη γιαγιά. Ο παππούς έφερνε ψάρια φρεσκότατα.

    Το απόγευμα παίζαμε τα παιδιά όλα μαζί διάφορα παιχνίδια.

    Από την θάλασσα μου αρέσει με μάσκα και βατραχοπέδιλα να βλέπω τα ψαράκια και το βυθό.

    Τώρα σαν μεγάλος περνώ τον περισσότερο χρόνο κλιματιζόμενος.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    Εμένα μου αρέσει μόνο τη νύχτα το καλοκαίρι. Έτσι και αλλιώς δεν μπορώ να βγω στον ήλιο γιατί ζαλίζομαι, μέχρι τις 9 το πρωί μπορώ να είμαι έξω, μετά τραβιέμαι σπίτι.

    Ένας παραπάνω λόγος που μου αρέσει είναι ότι δεν χρειάζεται να ντύνεσαι σαν κρεμμύδι. Μπορείς να πιεις και ένα κοκτέιλ και μια μπύρα χωρίς να σε πάρει από κάτω. Λίγο πολύ το καλοκαίρι κάνεις ότι δεν σε εμποδίζει να κάνεις ο χειμώνας λόγω υπερβολικού κρύου.

    Βέβαια έχει και τα κατά του, γιατί από την άλλη το καλοκαίρι δε μπορώ να βλέπω κάτι τυρόβλαχους που φοράνε φανέλες και φαίνονται οι τρίχες πίσω στο λαιμό (μπλιαξ)...ή την ελεεινή σαγιονάρα με τη διχάλα που από τις αρχές του 21ου αιώνα έχει γίνει καλοκαιρινό ανδρικό αξεσουάρ, ή και αυτοί που φοράνε πέδιλα λες και είναι τουρίστες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν μου ειναι διολου ευχαριστο το καλοκαιιρι , σκαααααααααω , με το A/C αγκαλια ειμαι ......................προτιμω ανοιξη , φθινοπωρο .........και τον χειμωνα βαζεις κατι τις να ζεσταινεσαι .......
    οχι αλκοολ το καλοκαιρι , ζεσταινεσαι .......

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    Το χειμώνα αλκοόλ; Δεν πάει ρε φίλε. Εκτός αν είναι μέσα σε σοκολάτα οπότε πάσο. Ούτε καν αναψυκτικό δεν πάει το χειμώνα. Το χειμώνα είναι εποχή για κανένα μίλκο.

    Επίσης να διορθώσω αυτό που είπα...ο καιρός δεν είναι εμπόδιο τις καλοκαιρινές νύχτες...αλλά υπάρχει και το οικονομικό εμπόδιο.

    Το καλοκαίρι θες πολύ περπάτημα....μα ΠΟΛΥ όμως. Άμα δεν έχεις δικό σου μέσο, αλλά και να έχεις θα πρέπει να ξεπαραδιαστείς. Η έλλειψη ΜΜΜ είναι τραγική τη νύχτα, και οι υπάρχουσες γραμμές ελάχιστες (μόλις 5 είναι όλες και όλες)...και μετά αναρωτιέστε γιατί μισώ τους μεροκαματιάρηδες...παραπον� �ούνται ότι "καθυστερεί" το λεωφορείο, αλλά δεν έχουν νιώσει την καθυστέρηση στο πετσί τους (1 λεωφορείο ανά 45'-1 ώρα κατά μέσο όρο τη νύχτα!). Οπότε αντί να περιμένεις σαν το χάνο, το καλύτερο και πιο παραγωγικό που έχεις να κάνεις είναι να διασχίσεις από τη μια περιοχή στην άλλη κάνοντας διαφορετική διαδρομή κάθε φορά. Π.χ. να φτάσεις Μεσογείων στο Νομισματοκοπείο κατά τις 12:45 από Αρτέμιδα, και να βγεις στην Κηφισίας (όπου διέρχονται 2 νυχτερινές γραμμές λίγο πιο πάνω από το δαχτυλίδι) στο Μαρούσι διασχίζοντας την Αμαρουσίου-Χαλανδρίου (αφού πρώτα ανέβεις Χαλάνδρι) ή εναλλακτικά να βγεις Κηφισίας (στο ύψος του Golden Hall) μέσω Μικράς Ασίας, για να πάρεις το νυχτερινό και να συνεχίσεις τη νύχτα σου.



    Η άλλη επιλογή είναι να κάτσεις σπίτι τη νύχτα άμα δεν έχεις λεφτά, κάτι εντελώς αντιπαραγωγικό και μίζερο.

    Οπότε το συμπέρασμα είναι, ότι άμα δεν έχεις λεφτά προσπάθησε να είσαι όσο παραγωγικός μπορείς κατά την διάρκεια της νύχτας.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Το καλοκαίρι είναι η χειρότερη μου εποχή.. Ίσως επειδή μένω Αθήνα.. Εδω τα πράγματα ειναι ολα δυσκολα. Φουλ ζεστη φουλ υγρασία πολυς κοσμος.. Αποφεύγω να βγαίνω.. Συνήθως έρχονται σπίτι μου ή παω εγω σε αλλα με ταξι.. Που μένεις αλήθεια και χαιρεσαι τοσο το καλοκαίρι; σε ζηλεύω
    Με ταξί; Στο άλλο θρεντ έλεγες ότι τρως σαβούρες σε καθημερινή βάση (τι μπέργκερ τι σούσι...μικρή η οικονομική διαφορά) , και αν αναλογιστούμε ότι μετακινήσε με ταξί...μάλλον το φυσάς υποθέτω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,369
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Γεματο φως, χρωμα, μυρωδιες απο φαγητα οπως μπριαμ, γεμιστα, ιμαμ μπαιλντι κ φρεσκο ψαρι.
    Η εποχη του παιχνιδιου κ του ρεμβασματος με συνοδεια το τραγουδι του τζιτζικα κ το τιτιβισμα των χελιδονιων.

    Ομορφα πρωινα σε παραλια με βουτιες κ παγωτο κ μεσημερια με ουζο κ χταποδακι.
    Δειλινα που μενουν στο νου με τα ομορφα χρωματα του.

    Παρτε φραπε κ αραξτε κ πειτε τι σας αρεσει να κανετε αυτη την εποχη...
    Ποια ειναι τα αγαπημενα σας στεκια κ προορισμοι.
    Αγαπημενα κοκτειλ,γευσεις παγωτου, φαγητο, βιβλια που προτιματε στην παραλια, προτασεις για παιχνιδια στην θαλασσα.
    Αυτό κάνω αυτή τη στιγμή, έχω αράξει με φραπέ...
    Πολύ ωραίο θέμα παρεμπιπτόντως...

    Όλα αυτά που λες κι εγώ τα απολαμβάνω...

    Μου αρέσει να πηγαίνω θάλασσα, συνήθως πηγαίνω στο χωριό μου που είναι κοντά στην Καβάλα κι αγαπημένο μου μέρος για μπάνιο είναι οι Αμμόλοφοι...
    Παλιότερα που είχα την οικονομική δυνατότητα πήγαινα και μερικές μέρες στο εξωτερικό και τις υπόλοιπες της άδειας μου στο χωριό...

    Αγαπημένα κοκτέιλ είναι το Sex on the beach και το Cosmopolitan... Από παγωτό μου αρέσουν αρκετές γεύσεις, καρπούζι για το καλοκαίρι, φράουλα, σοκολάτα, cheesecake... Και μερικές περίεργες γεύσεις με συνδυασμούς που κάνει το Fregio, ένα ζαχαροπλαστείο στη γειτονιά μου...

    Αγαπημένο φαγητό το χταποδάκι που ανέφερες, μύδια και καλαμάρια...

    Στη θάλασσα δυσκολεύομαι να διαβάσω γιατί δεν μπορώ να συγκεντρωθώ με τη φασαρία...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Αυτό κάνω αυτή τη στιγμή, έχω αράξει με φραπέ...
    Πολύ ωραίο θέμα παρεμπιπτόντως...

    Όλα αυτά που λες κι εγώ τα απολαμβάνω...

    Μου αρέσει να πηγαίνω θάλασσα, συνήθως πηγαίνω στο χωριό μου που είναι κοντά στην Καβάλα κι αγαπημένο μου μέρος για μπάνιο είναι οι Αμμόλοφοι...
    Παλιότερα που είχα την οικονομική δυνατότητα πήγαινα και μερικές μέρες στο εξωτερικό και τις υπόλοιπες της άδειας μου στο χωριό...

    Αγαπημένα κοκτέιλ είναι το Sex on the beach και το Cosmopolitan... Από παγωτό μου αρέσουν αρκετές γεύσεις, καρπούζι για το καλοκαίρι, φράουλα, σοκολάτα, cheesecake... Και μερικές περίεργες γεύσεις με συνδυασμούς που κάνει το Fregio, ένα ζαχαροπλαστείο στη γειτονιά μου...

    Αγαπημένο φαγητό το χταποδάκι που ανέφερες, μύδια και καλαμάρια...

    Στη θάλασσα δυσκολεύομαι να διαβάσω γιατί δεν μπορώ να συγκεντρωθώ με τη φασαρία...
    Έλα ρε πατρίδα !! Κι εγώ αμμόλοφους πάω και μετά πας σε κάνα νησί και λες τι σκατοπαραλιες είναι αυτές ? Καλομαθαμε με τη μεταξένια αμμουδιά

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,369
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Έλα ρε πατρίδα !! Κι εγώ αμμόλοφους πάω και μετά πας σε κάνα νησί και λες τι σκατοπαραλιες είναι αυτές ? Καλομαθαμε με τη μεταξένια αμμουδιά
    Α για δες, που θα βγούμε και κοντοχωριανοί!
    Ναι, άσε, δεν θυμάμαι κάποιο νησί που να ενθουσιάστηκα απ' τη θάλασσα του... Από άλλα πράγματα ναι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    παντα κατι κακο συμβαινει τα καλοκαιρια. θανατος ή αρρωστια. κλεινομαι σπιτι και προσπαθω να αποφυγω το μοιραιο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    εγω κολυμπαω σχεδον καθε μερα σκεφτομαι να παρω στολη κολυμβησης για να κανω προπονηση και το χειμωνα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by DrugUser View Post
    Με ταξί; Στο άλλο θρεντ έλεγες ότι τρως σαβούρες σε καθημερινή βάση (τι μπέργκερ τι σούσι...μικρή η οικονομική διαφορά) , και αν αναλογιστούμε ότι μετακινήσε με ταξί...μάλλον το φυσάς υποθέτω.
    Εχουμε μια οικονομική ευχέρεια σαν οικογένεια.. Τι να κάνω.. Δε μπορω να μπω σε λεωφορείο καλοκαιριατικα.. Πολυ σπάνια θα το πάρω μονο βράδυ. Αλλιως μεσα στη μερα με ταξακι ακομα και αν ειναι 2 βήματα η τοποθεσία που θελω να παω
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. καλοκαίρι=αποτοξίνωση
    By cAtTaC in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 2
    Last Post: 27-05-2013, 13:37
  2. Καλοκαιρι και αδυνατισμα
    By LaLuna in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 05-08-2012, 23:48
  3. Καλό καλοκαίρι.........
    By confuse in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 23-07-2012, 16:34
  4. ποτα και καλοκαιρι!!
    By chocaholic in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 10
    Last Post: 18-09-2009, 12:10
  5. ΗΡΘΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!!!!!!!!
    By ΣΟΦΗ_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 13
    Last Post: 13-06-2007, 10:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •