Abilify-SOS!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13

Thread: Abilify-SOS!!!

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Abilify-SOS!!!

    Kαλησπερα στα μέλη!Δεν ξέρω αν το έχει πάρει κάποιος/α από εσάς.Ειναι ότι χειρότερο έχω πάρει στη ζωή μου.Με μόνο 5mg κάθε πρωί,τι να πρώτο πω.Έντονη ακαθισία και υπερένταση,ταχυκαρδία στα καλά καθούμενα λες κ έχω πάρει τίποτα αμφεταμινες.Δεν μπορώ να ησυχάσω με τίποτα,έχω καταντήσει να περπατάω 12 κ 13 χιλιόμετρα τη μέρα για να ηρεμώ.Η μόνη στιγμή που ηρεμώ είναι όταν παίρνω το βράδυ 25mg seroquel,που κ εκεί έχει χρειαστεί να πάρω και 50mg για να κοιμηθώ.Εστειλα email στον γιατρό μου να του πω ότι πραγματικά δεν αντέχω άλλο.Τι λέτε να κάνω κατά την γνώμη σας?Να το κόψω τελείως?Το έχει πάρει κάποιος/α στο παρελθόν η τώρα?Μου το έγραψε ο γιατρός μου για να μου ενισχύσει την διάθεση.

  2. #2
    Τα ξεκίνησες Μάρτιο κ τελικά κάνατε μείωση στα 5mg. Λογικά θα σου πει ποτέ θα ξεκινήσεις να τα παίρνεις ανά ημέρα μέχρι να τα κόψεις εντελώς. Δεν έχω ξανά ακούσει τέτοια συμπτωματα. Κοντινό μου άτομο παίρνει το ίδιο αλλά την ακαθισια την είχε ήδη.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    1 μήνα τα παίρνω ακριβώς.Απο την αρχή στα 5mg,τα συμπτώματα από άνθρωπο σε άνθρωπο διαφέρουν.Εγω νιώθω σα να έχω πιει 15 φραπέδες και δεν μπορώ να κάτσω με τίποτα στο ίδιο σημείο για πάνω από 10 λεπτά...κ πολύ λέω.

  4. #4
    Έχεις γράψει ποστ πως τα έπαιρνες το Μάρτιο του 2016. Όπως και να έχει ο γιατρός σου οφείλει να βρει ένα άλλο που δεν θα σε ενοχλεί τόσο. Εκείνος γιατί δεν σε ξεκινά άλλο;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Kαλησπερα στα μέλη!Δεν ξέρω αν το έχει πάρει κάποιος/α από εσάς.Ειναι ότι χειρότερο έχω πάρει στη ζωή μου.Με μόνο 5mg κάθε πρωί,τι να πρώτο πω.Έντονη ακαθισία και υπερένταση,ταχυκαρδία στα καλά καθούμενα λες κ έχω πάρει τίποτα αμφεταμινες.Δεν μπορώ να ησυχάσω με τίποτα,έχω καταντήσει να περπατάω 12 κ 13 χιλιόμετρα τη μέρα για να ηρεμώ.Η μόνη στιγμή που ηρεμώ είναι όταν παίρνω το βράδυ 25mg seroquel,που κ εκεί έχει χρειαστεί να πάρω και 50mg για να κοιμηθώ.Εστειλα email στον γιατρό μου να του πω ότι πραγματικά δεν αντέχω άλλο.Τι λέτε να κάνω κατά την γνώμη σας?Να το κόψω τελείως?Το έχει πάρει κάποιος/α στο παρελθόν η τώρα?Μου το έγραψε ο γιατρός μου για να μου ενισχύσει την διάθεση.

    Εγώ παίρνω abilify 5mg εδώ και ένα χρόνο, το κατέβασα σταδιακά απο τα 15 mg πριν απο δύο χρόνια. Δεν είχα αυτές τις παρενέργιες σε αυτό τον βαθμό. Εγώ το παίρνω για τη καταστολή των συμπτωμάτων της ψύχωσης. οι παρενέργειες σε μένα ήταν διαφορετικές όταν το πρωτοδοκίμασα, ήμουν ζομπι, πήγαινα να τρέξω και κάτι ξαφνικά με φρέναρε, στη δουλειά δεν μπορούσα να κάτσω στη θέση μου πάνω απο δυο ώρες την ημέρα οπότε έφευγα με άδειες, είχα υπνηλία αλλά και ταχυκαρδία όπως εσύ. η πίεση μου ήταν ανεβασμένη.
    Αναρωτιέμαι όμως απο τι πάσχεις και σου έδωσε abilify? γνωρίζω ότι λειτουργεί και ως αντικαταθλιπτικό σε χαμηλή δοσολογία και ως τέτοιο διαφημίζεται κιόλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Ως αντικαταθληπτικο μου το έγραψε για να με κινητοποιήσει λίγο όπως είπε,αλλά είπαμε όχι κ έτσι,να μην μπορώ να κάτσω.Νιώθω πραγματικά απαίσια κ του το είπα στο email ότι υπάρχουν φορές που μου έρχεται να κλάψω από την ακαθισία και την εγρήγορση που νιώθω συν την ταχυκαρδία και την υπερένταση!ΓΑΔ έχω με κρίσεις πανικού και κατάθλιψη συν νοσοφοβια,όλα τα καλά δηλαδή μαζί πακέτο!Πάλι καλά που έχω να πάθω κρίση 3-4 χρόνια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Καλημέρα παιδιά,επειδή πραγματικά δεν την παλεύω άλλο κ ο γιατρός δεν απαντάει ούτε σε τηλέφωνο αλλά ούτε και σε email,αποφάσισα να το σταματήσω γιατί μέχρι τις 30 του μήνα που έχω ραντεβού,δεν αντέχω το μόνο σίγουρο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Καλημέρα παιδιά,επειδή πραγματικά δεν την παλεύω άλλο κ ο γιατρός δεν απαντάει ούτε σε τηλέφωνο αλλά ούτε και σε email,αποφάσισα να το σταματήσω γιατί μέχρι τις 30 του μήνα που έχω ραντεβού,δεν αντέχω το μόνο σίγουρο.
    Και εγω ήθελα να το κόψω αλλά αναθεώρησα. Αυτό που έκανα όμως ήταν να το μειώσω απο τα 5 στα 4, παρά τις συστάσεις του γιατρού μου. Αυτό σημαίνει ότι δεν το παίρνω κάποιες μέρες. Δεν ξέρω πως είναι να το κόβει κάποιος μαχαίρι, μετά απο μια βδομάδα θα δείξει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Όπως έχομε πει, όλα αυτού του τύπου τα φάρμακα δεν πρέπει να κοβονται απότομα.

    Ο οργανισμός έχει ήδη κάνει αλλαγές για να τα συμπεριλάβει στην λειτουργια του, και τώρα θα πρέπει να κάνει αλλες.

    Όλο αυτό προκαλεί αναταράξεις.

    Αυτό που πρέπει να γνωρίζεις είναι ότι ότι και αν περνάς, δεν κινδυνεύει η ζωή σου, αλλά είναι η προσπάθεια του οργανισμού να ισοροπισει σε όλες αυτές, τις ξένες για αυτών συνθήκες.

    Ο χρυσός κανόνας είναι, ότι για απλές διαταραχές όπως οι αγχωδεις, οι αϋπνίες η ήπια κατάθλιψη κλπ, καλύτερα είναι να αντιμετωπιζονται με αλλαγή του τρόπου ζωής και ίσως ψυχοθεραπεία, και η τελευταία λύση να είναι τα φάρμακα.

    Εύχομαι να έχεις βρει έναν ευσυνείδητο και διαβασμένο ψυχίατρο με εμπειρια, που να πρεσβεύει την αρχή ότι αυτά θα πρέπει να είναι τα λιγότερα, στην μικρότερη θεραπευτική δόση και για το μικρότερο χρονικό διάστημα.

    Καλή δύναμη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    30 μέρες που παίρνω το abilify,ένα θετικό δεν έχω δει,μόνο παρενέργειες!Δλδ αποκλείεται αυτό το φάρμακο που άλλους,εδώ μέσα τους βοήθησε,να μην κάνει σε μένα?Επίσης έχω πάρει τηλέφωνα,έχω στείλει και email στον ψυχίατρο μου χωρίς καμία απάντηση.Οταν είναι να κλείσω ραντεβού τότε ανταπόκριση σε χρόνο dt.Ωραια συμπεριφορά...τι να πω.Οση δουλειά κ να έχεις μια απάντηση σε ένα email,μπορείς να δώσεις ρε γαμωτο...δλδ έλεος!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Έτσι είναι δυστυχώς με αυτά τα φάρμακα.

    Αλλους τους βοηθούν για κάποιο μικρό ή μεγάλο διάστημα, και άλλους όχι, η και τους προκαλούν σημαντικές παρενέργειες, που ευτυχώς είναι παραδεκτό ότι αν και καμιά φορά με αρκετή ταλαιπωρία, κάποια στιγμή περνούν.

    Όσο για τον γιατρό σου, δυστυχώς έτσι είναι οι περισσότεροι!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Καλησπέρα!Πάντως σε ξένο σαιτ που διάβαζα για το abi,τα συμπτώματα όταν το σταματάς απότομα είναι ίδια με εκείνα των παρενεργειων όταν το ξεκινας.Απλα παίζει ρόλο πόσο καιρό το έπαιρνες,σε τι ποσότητα και από τον εκάστοτε οργανισμό.Ο μέσος όρος για να καθαρισει ο ο οργανισμός ειναι 18 με 33 μέρες πάνω κάτω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Αυτό μπορεί να είναι το χρονικό διάστημα για την αποβολή του φαρμάκου από τον οργανισμό.

    Όμως το πότε θα ισορροπήσει αυτός σε μια νέα ομοιοσταση, χωρίς την παρουσία του φαρμάκου με το οποίο είχε μάθει τόσο καιρό να λειτουργεί, είναι ένα άλλο κεφάλαιο δυστυχώς!

Similar Threads

  1. ABILIFY
    By joanna22 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-06-2019, 00:36
  2. abilify
    By mariafil in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-03-2013, 17:57
  3. Abilify
    By mariafil in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 04-03-2013, 13:23
  4. abilify
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 04-11-2012, 15:15
  5. Abilify
    By gog_magog in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 54
    Last Post: 05-03-2011, 01:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •