Παιδί χωρισμένων γονιών στην εφηβία. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 131
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Λοιπόν, δεν έχουν αλλάξει πολλά. Το νεότερο είναι πως η μικρή θέλει ν ανέβει να δει την μητέρα της και θα την πάει ο πατέρας της την Παρασκευή. και αυτό που καταλαβαίνω είναι πως θέλει να τα βρουν πάλι οι γονείς της και θεωρεί υπεύθυνη την κοπέλα του πατέρα της για την όλη κατάσταση. Όταν την ρώτησα αν είναι διατεθειμένη να ζησει άσχημες καταστάσεις ξανά μου είπε πως δε θ συμβεί και είναι απολύτως σίγουρη. Ελπίζω μόνο να μην κατάληξει εντελώς χάλια ψυχολογικά η μικρή αν και δεν το θεωρώ αναπόφευκτο

  2. #32
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Λοιπόν, δεν έχουν αλλάξει πολλά. Το νεότερο είναι πως η μικρή θέλει ν ανέβει να δει την μητέρα της και θα την πάει ο πατέρας της την Παρασκευή. και αυτό που καταλαβαίνω είναι πως θέλει να τα βρουν πάλι οι γονείς της και θεωρεί υπεύθυνη την κοπέλα του πατέρα της για την όλη κατάσταση. Όταν την ρώτησα αν είναι διατεθειμένη να ζησει άσχημες καταστάσεις ξανά μου είπε πως δε θ συμβεί και είναι απολύτως σίγουρη. Ελπίζω μόνο να μην κατάληξει εντελώς χάλια ψυχολογικά η μικρή αν και δεν το θεωρώ αναπόφευκτο
    Τι να πω,μακάρι να μην ξαναζήσει άσχημες καταστάσεις το κορίτσι.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Λοιπόν, δεν έχουν αλλάξει πολλά. Το νεότερο είναι πως η μικρή θέλει ν ανέβει να δει την μητέρα της και θα την πάει ο πατέρας της την Παρασκευή. και αυτό που καταλαβαίνω είναι πως θέλει να τα βρουν πάλι οι γονείς της και θεωρεί υπεύθυνη την κοπέλα του πατέρα της για την όλη κατάσταση. Όταν την ρώτησα αν είναι διατεθειμένη να ζησει άσχημες καταστάσεις ξανά μου είπε πως δε θ συμβεί και είναι απολύτως σίγουρη. Ελπίζω μόνο να μην κατάληξει εντελώς χάλια ψυχολογικά η μικρή αν και δεν το θεωρώ αναπόφευκτο
    Εγω θα ευχηθώ η μανα της να ειναι έστω για πρώτη φορά σωστή και να μη δηλητηριασει παλι τη μικρή...
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Nοσηρη φαντασία, το κάνει ήδη. Δεν έχει αλλάξει ούτε κατά διάνοια.

  5. #35
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Nοσηρη φαντασία, το κάνει ήδη. Δεν έχει αλλάξει ούτε κατά διάνοια.
    Δεν θέλω να φανώ απαισιόδοξος,αλλά φοβάμαι πως το κορίτσι θα περάσει πιο χάλια από εδώ και πέρα και φοβάμαι επίσης η ''μάνα'' της μην κατηγορήσει και εσένα για τίποτα.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι το τι θα πει ο καθένας.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι το τι θα πει ο καθένας.
    Οποτε κανετε ενα τεράστιο βήμα προς τα πίσω γιατί πάλι χαζομάρες θα λεει στο παιδί.. Κρίμα.. Τι να πω
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #38
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι το τι θα πει ο καθένας.
    Νομίζω έχεις δίκιο.
    Γιατί αυτό το ''τι θα πει ο κόσμος'' έχει ενοχλήσει αρκετούς.

    Ελπίζω τα παιδιά να μην επηρεάστηκαν από το κλίμα αυτών των ημερών.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Το μόνο "καλό" είναι πως θα αντιληφθεί την κατάσταση ίσως. Χαζομάρες, δεν υπάρχει τίποτα καλό σε όλο αυτό, έχει; δίκιο. Νοιώθω απαίσια, επειδή ουσιαστικά δεν υπάρχει κάτι σωστό να κάνω.

  10. #40
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Το μόνο "καλό" είναι πως θα αντιληφθεί την κατάσταση ίσως. Χαζομάρες, δεν υπάρχει τίποτα καλό σε όλο αυτό, έχει; δίκιο. Νοιώθω απαίσια, επειδή ουσιαστικά δεν υπάρχει κάτι σωστό να κάνω.
    Είναι πολύ δύσκολη κατάσταση αντικειμενικά.

    Νιώθεις υπευθυνη δηλαδή σε έναν βαθμό?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχω μπερδευτεί λίγο με αυτό που λέει η κοπέλα τόσο επιτακτικά. Λες οι γονείς της έχουν χωρίσει από τότε που ήταν μικρή, αλλά ο πατέρας έμενε σε κοντινό σπίτι και δεν είχε απεμπλακεί από την οικογένεια και την καθημερινότητα της γυναίκας του. Δηλαδή δεν υπήρχε επίσημο διαζύγιο; Στο παιδί τι λέγανε ακριβώς; Να μου έλεγες ότι ήταν πολύ μικρό παιδί, να το καταλάβω, αλλά σε αυτή την ηλικία γιατί επιμένει ότι τους χώρισε η κοπέλα του πατέρα της; Εννοεί ότι πλέον άλλαξε η καθημερινότητά της και απομακρύνθηκε ο πατέρας της από τον φυσικό χώρο όπου ζούσε, ή τι ακριβώς;
    Έχει καθίσει ο πατέρας της να μιλήσει μαζί της; Διότι έχει πολύ μεγάλη ευθύνη κι αυτός, μην τα ρίχνουμε όλα στη μάνα της!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Διαζύγιο όχι, δεν υπήρχει απο τα 2-3 της μικρης που έπαψαν να ζουν μαζί. Οι λόγοι πρακτικοί. Εαν χώριζαν, η μητέρα θα έπρεπε να εγκαταλείψει τη χώρα μαζί με το παιδί. Διαζύγιο πήραν πριν 2 - 3 χρόνια νομίζω.

    Μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό. Η μικρή έχει κατάθλιψη και ζητάει απεγνωσμένα να είναι η μανα της ενταξει απέναντί της. Την εχει συγχωρέσει και φαντασιώνεται μια ζωη τρελά καλή με τους τρεις τους κι αυτό επειδή αυτό της τάζει η μάνα της. Εχει ζήσει απιστευτη κακοποίηση και παθητική και ενεργητική απο την μητέρα της. Και επειδή της λείπει η αγαπη της μανας της, οχι μόνο τον τελευταίο χρόνο, πάντα, αυτό ζητάει. Επιπλέον, εάν η κανονικότητα είναι η μάνα σου να ειναι ενας τυρρανος και να εχει καταφέρει η ιδια να την συγχωρέσει, κατα την άποψή μου επειδή την φαντασιώνεται αλλαγμένη, πιστέυει οτι πραγματικά η μαμά της εχει αλλάξει και πως το μόνο που την χωρίζει απο την ευτυχία ειναι η ξένη κοπέλα, τότε αν λείψει η κοπέλα όλα θα γίνουν σωστα. Απλοϊκή σκέψη 13χρονου. Η κανονικότητα στην οποία μεγάλωσε, είναι ο πατέρας να είναι η παραδουλεύτρα του σπιτιου ας πουμε και η μάνα της ο κακός άνθρωπος και αυτό μιμήται τον τελευταίο καιρό, αλλά ξέρω πως δεν είναι ο εαυτός της, γιατί δεν ειναι ευτυχισμένη με το να το παιζει κακία, το αντίθετο.
    Ναι, ο πατέρας της της μίλησε. Εννοειται πως εχει τεράστεια ευθύνη, αντι να βάλει απο την αρχη τα πράγματα στη θέση τους, αφησε να φτάσει το παιδι 13ων για να κάνει αυτό που πρέπει. Αυτό που ξέρω πως της είπε και απο τον ιδιο και απο την μικρή, είναι πως μπορεί να βλέπει την μάνα της, αλλά ότι ο ίδιος δεν πρόκειται να είναι ποτέ ξανά με την μητέρα της. Διότι δεν μπορεί δεν θελει και είναι ευτυχισμένος ετσι. Η αντίδρασή της ήταν πως δεν της άρεσε αυτό που άκουσε. Η ίδια μου είπε οτι ο μπαμπάς είναι χαζός και εύκολα τον τουμπάρει κάποιος, ας ανεβουμε θεσσαλονικη και θα δει αυτός. Επι λέξη.Σα να ακούω τη μάνα της. Επίσης της είπε, πως πλέον, επικοινωνεί με την μαμά μονο επειδή υπάρχει η ίδια, διαφορετικά δεν θα μιλουσε καν με την μητέρα της. Και το μόνο που πρέπει να την απασχολεί την ίδια είναι να κάνει η ίδια πραγματα για τον εαυτό της, δραστηριότητες, παρεες κτλ και εάν η μαμά θέλει κατι απο τον μπαμπά, να το πει η ιδια στον μπαμπά.

    Εάν ήταν παιδί μου δεν θα την αφηνα να μιλήσει ποτέ ξανά μόνη της με την μάνα της. Στεναχωριέμαι, γιατί έζησα και είχα η ίδια κακοποιητικούς γονείς και ξέρω πως αυτό που κάνει η μικρή είναι τέρμα αυτοκαταστροφικό και ξέρω πως μισεί τον εαυτό της που το κάνει. Επίσης με θυμώνει που η ίδια της η μανα την χρησημοποιεί τόσο πρόστυχα. Το απόγευμα η "μάνα" με πήρε να μου πει ότι με νίκησε, επειδη θα ανέβει η μικρή πάνω και ότι όλοι κρέμονται απο το μ**νι της και όταν ανέβουν πάνω θα την κανονισει και την μικρη και τον πατερα της μικρής. Ας ελπίσουμε, πως θα "ανοιξουν" τα μάτια της οταν ανέβει θεσσαλονικη. Ίσως ετσι το πάρει απόφαση.

    Το μόνο σίγουρο είναι, πως δεν πρόκειται να ξαναφιλοξενήσω το κορίτσι, όχι τουλάχιστον υπο αυτές τις συνθήκες.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τραγικές καταστάσεις, πολύ κρίμα βρε kutchunie... Δεν νομίζω να βελτιωθούν τα πράγματα από τη μία μέρα στην άλλη, ελπίζω τουλάχιστον να αρχίσει να έχει μία κάπως πιο νορμάλ καθημερινοτητα αυτό το παιδί και να κατασταλλάξει ότι θα μείνει π.χ. με τον πατέρα.
    Καλά το σκέφτεσαι ότι δεν πρέπει να την φιλοξενήσεις πάλι σε αυτή τη φάση. Λέγε μας πως πάει το θέμα αν θες...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Διαζύγιο όχι, δεν υπήρχει απο τα 2-3 της μικρης που έπαψαν να ζουν μαζί. Οι λόγοι πρακτικοί. Εαν χώριζαν, η μητέρα θα έπρεπε να εγκαταλείψει τη χώρα μαζί με το παιδί. Διαζύγιο πήραν πριν 2 - 3 χρόνια νομίζω.

    Μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό. Η μικρή έχει κατάθλιψη και ζητάει απεγνωσμένα να είναι η μανα της ενταξει απέναντί της. Την εχει συγχωρέσει και φαντασιώνεται μια ζωη τρελά καλή με τους τρεις τους κι αυτό επειδή αυτό της τάζει η μάνα της. Εχει ζήσει απιστευτη κακοποίηση και παθητική και ενεργητική απο την μητέρα της. Και επειδή της λείπει η αγαπη της μανας της, οχι μόνο τον τελευταίο χρόνο, πάντα, αυτό ζητάει. Επιπλέον, εάν η κανονικότητα είναι η μάνα σου να ειναι ενας τυρρανος και να εχει καταφέρει η ιδια να την συγχωρέσει, κατα την άποψή μου επειδή την φαντασιώνεται αλλαγμένη, πιστέυει οτι πραγματικά η μαμά της εχει αλλάξει και πως το μόνο που την χωρίζει απο την ευτυχία ειναι η ξένη κοπέλα, τότε αν λείψει η κοπέλα όλα θα γίνουν σωστα. Απλοϊκή σκέψη 13χρονου. Η κανονικότητα στην οποία μεγάλωσε, είναι ο πατέρας να είναι η παραδουλεύτρα του σπιτιου ας πουμε και η μάνα της ο κακός άνθρωπος και αυτό μιμήται τον τελευταίο καιρό, αλλά ξέρω πως δεν είναι ο εαυτός της, γιατί δεν ειναι ευτυχισμένη με το να το παιζει κακία, το αντίθετο.
    Ναι, ο πατέρας της της μίλησε. Εννοειται πως εχει τεράστεια ευθύνη, αντι να βάλει απο την αρχη τα πράγματα στη θέση τους, αφησε να φτάσει το παιδι 13ων για να κάνει αυτό που πρέπει. Αυτό που ξέρω πως της είπε και απο τον ιδιο και απο την μικρή, είναι πως μπορεί να βλέπει την μάνα της, αλλά ότι ο ίδιος δεν πρόκειται να είναι ποτέ ξανά με την μητέρα της. Διότι δεν μπορεί δεν θελει και είναι ευτυχισμένος ετσι. Η αντίδρασή της ήταν πως δεν της άρεσε αυτό που άκουσε. Η ίδια μου είπε οτι ο μπαμπάς είναι χαζός και εύκολα τον τουμπάρει κάποιος, ας ανεβουμε θεσσαλονικη και θα δει αυτός. Επι λέξη.Σα να ακούω τη μάνα της. Επίσης της είπε, πως πλέον, επικοινωνεί με την μαμά μονο επειδή υπάρχει η ίδια, διαφορετικά δεν θα μιλουσε καν με την μητέρα της. Και το μόνο που πρέπει να την απασχολεί την ίδια είναι να κάνει η ίδια πραγματα για τον εαυτό της, δραστηριότητες, παρεες κτλ και εάν η μαμά θέλει κατι απο τον μπαμπά, να το πει η ιδια στον μπαμπά.

    Εάν ήταν παιδί μου δεν θα την αφηνα να μιλήσει ποτέ ξανά μόνη της με την μάνα της. Στεναχωριέμαι, γιατί έζησα και είχα η ίδια κακοποιητικούς γονείς και ξέρω πως αυτό που κάνει η μικρή είναι τέρμα αυτοκαταστροφικό και ξέρω πως μισεί τον εαυτό της που το κάνει. Επίσης με θυμώνει που η ίδια της η μανα την χρησημοποιεί τόσο πρόστυχα. Το απόγευμα η "μάνα" με πήρε να μου πει ότι με νίκησε, επειδη θα ανέβει η μικρή πάνω και ότι όλοι κρέμονται απο το μ**νι της και όταν ανέβουν πάνω θα την κανονισει και την μικρη και τον πατερα της μικρής. Ας ελπίσουμε, πως θα "ανοιξουν" τα μάτια της οταν ανέβει θεσσαλονικη. Ίσως ετσι το πάρει απόφαση.

    Το μόνο σίγουρο είναι, πως δεν πρόκειται να ξαναφιλοξενήσω το κορίτσι, όχι τουλάχιστον υπο αυτές τις συνθήκες.
    μια χαρα της τα ειπε ο πατερας της.
    αυτο που μενει ειναι να το διαπιστωσει Η ΙΔΙΑ οταν ανεβει θεσσαλονικη, οτι ο πατερας τα εννοει αυτα που της ειπε και δεν ειναι "ενας χαζος που θα τον τουμπαρει" σε αυτα που θα ηθελε η ιδια να κανει .
    αυτα ομως πρεπει να τα διαπιστωσει μονη της.
    δεν γινεται τπτ με το να της μιλας εναντιον της μανας της. μονο κακια γινεσαι στο μυαλο της, γιατι νομιζει οτι ολα ειναι οπως τα σκεφτεται και οπως τα λεει η μανα της κι οποιος εναντιωνεται, απλα ειναι εχθρος.

    να επαναλαβω αλλη μια φορα, οτι δεν πρεπει να ανακατευθεις στα οικογενειακα τους, εκτος αν σου ζητησουν βοηθεια κι αν μπορεις φυσικα κι εσυ να την προσφερεις.
    ο πατερας μια χαρα τα λεει, ελπιζω να στηριξει κιολας το παιδι , αντι να το αφησει στο ελεος της μανας για να ζησει την ζωη του...

    για εμενα, δεν πρεπει να της πεις ΤΠΤ απολυτως επιπλεον για τον χαρακτηρα της μανας και τις μεθοδευσεις, οσο κι αν σε βασανιζει η δικη σου εμπειρια με τους γονεις σου. αυτο που πρεπει να της πεις ΑΝ το νοιωθεις, ειναι οτι οποιαδηποτε στιγμη νοιωσει την αναγκη, μπορει να σε παρει τηλ να μιλησετε.
    τα υπολοιπα ειναι δουλεια του πατερα της...
    αν βεβαια, ο πατερας ξαφνικα γινει αδιαφορος και μεινει στο ελεος μια κακοποιητικης μητερας, ειδοποιησε τις κοινωνικες υπηρεσιες για να την βοηθησεις.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μια χαρα της τα ειπε ο πατερας της.
    αυτο που μενει ειναι να το διαπιστωσει Η ΙΔΙΑ οταν ανεβει θεσσαλονικη, οτι ο πατερας τα εννοει αυτα που της ειπε και δεν ειναι "ενας χαζος που θα τον τουμπαρει" σε αυτα που θα ηθελε η ιδια να κανει .
    αυτα ομως πρεπει να τα διαπιστωσει μονη της.
    δεν γινεται τπτ με το να της μιλας εναντιον της μανας της. μονο κακια γινεσαι στο μυαλο της, γιατι νομιζει οτι ολα ειναι οπως τα σκεφτεται και οπως τα λεει η μανα της κι οποιος εναντιωνεται, απλα ειναι εχθρος.

    να επαναλαβω αλλη μια φορα, οτι δεν πρεπει να ανακατευθεις στα οικογενειακα τους, εκτος αν σου ζητησουν βοηθεια κι αν μπορεις φυσικα κι εσυ να την προσφερεις.
    ο πατερας μια χαρα τα λεει, ελπιζω να στηριξει κιολας το παιδι , αντι να το αφησει στο ελεος της μανας για να ζησει την ζωη του...

    για εμενα, δεν πρεπει να της πεις ΤΠΤ απολυτως επιπλεον για τον χαρακτηρα της μανας και τις μεθοδευσεις, οσο κι αν σε βασανιζει η δικη σου εμπειρια με τους γονεις σου. αυτο που πρεπει να της πεις ΑΝ το νοιωθεις, ειναι οτι οποιαδηποτε στιγμη νοιωσει την αναγκη, μπορει να σε παρει τηλ να μιλησετε.
    τα υπολοιπα ειναι δουλεια του πατερα της...
    αν βεβαια, ο πατερας ξαφνικα γινει αδιαφορος και μεινει στο ελεος μια κακοποιητικης μητερας, ειδοποιησε τις κοινωνικες υπηρεσιες για να την βοηθησεις.
    Ποτέ δεν της εχω πει η μανα σου η ψευτρα πχ. Η μόνη φορά που της εδειξα την αλήθεια ήταν όταν έπαθε κρισάρα τις προάλλες που λεγε με κανετε ετσι κ αλλιως και με κρατάτε εδω. Θα την αφηνα να κλαίει κ να τρελαίνεται δηλαδή? Μέσα σε ένα πλαστό πράγμα, σε μια φαντασίωση, που και η ίδια ξέρει πως είναι εντελώς ακυρη?
    Εννοείται πως αποκατέστησα την αλήθεια και φυσικά δεν χρειάζονται χαρακτηρισμοί γι αυτό. Ποτέ δεν έχω πει στο παιδί η μανα σου η ετσι ή η αλλιώς. Και τις προάλλες της έδειξα στοιχεία, για να πάψει να βασανίζεται στη σκέψη πως αδίκησε η ίδια την μαμά της και ότι εμείς είμαστε οι "κακοί". Όταν μου κάνει παραπονα την ακούω και το μόνο που κάνω είναι να προσπαθώ να την απενοχοποιώ λέγοντας πως ναι η μαμά είναι άνθρωπος και σιγουρα κάνει λάθη οπως όλοι, αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν αξίζει τίποτα ή πως εσυ φταις σε κάτι που κάποιος αλλος αποφάσισε. 'Η της υπενθυμίζω πως η ίδια έχει αλλες υποχρεώσεις, όπως να είναι καλά, να περνάει καλά η ίδια, όχι να αναλώνεται με πράγματα που δεν μπορεί να ελέγξει και τις στιγμές αυτές χαμογελάει πραγματικά. Μπορεί να νοιώθω άσχημα για το ποιόν της μητέρας της, μπορεί ισως να καταλαβαίνει οτι με νευριάζει η συμπεριφορά της μανα της, αλλά ποτέ δεν την χαρακτήρισα την μάνα της με κανέναν τρόπο. Επίσης, πουθενα δεν είπα πως το παιδί ξέρει πως με παιρνει και με βρίζει και όταν αυτό συναίβει και ήταν μπροστά το δικαιολόγησα, λέγοντας πως μαλλον ηταν κουρασμένη η μανα της. Τώρα, απο που προκύπτει πως όλη μέρα κάθομαι και βρίζω την μάνα της μικρής, δεν το ξέρω.

    Τέλος, έχω λυμένα τα θέματα με τους γονείς μου, εντελώς όμως. Δεν βλέπω στο πρόσωπο της γυναίκας αυτής τους δικους μου, γιατί πολύ απλά, ποτέ δεν ταυτίστηκα με τον ρόλο του κακοποιητή και δεν πρόκειται να το κάνω. Δεν προσπαθω να βγάλω κάτι απο όλο αυτό ούτε να πω, ξέρεις κάτι, είμαι πολύ ουάου που βοηθάω την μικρη και πόσο γαμάτη είμαι. Θα στεναχωριώμουν με την ίδια ένταση αν η μικρή είχε ενα ατύχημα σωματικό ας πουμε και θα βοηθούσα το ίδιο. 1 παιδοψυχολογος κι ενας ψυχιατρος μιλησαν μαζί μου, εάν ήμουν γεια σου και προσπαθουσα να προβάλω στο παιδι απωθημενα δικά μου, λες να λέγανε, παρτην σπίτι επειδή είσαι ότι καλύτερο μπορεί να έχει τώρα; Και επίσης και οι 2 ειδικοί, λένε να της δείχνεις την αλήθεια. Αν χρειαστεί να της υπενθυμίσω ή να της ισωσω μια διαστρευλωμένη αντίληψη, σχετικά με συμπεριφορές, σαφώς και θα το κάνω. Να αναλάβω την ευθύνη των πράξεων της άλλης της κουλής,να την καλυψω και να αφήσω το παιδίνα βασανίζεται; με ποια λογική;

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 01:39
  2. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 3 (ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ..... Ή ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ;)
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 262
    Last Post: 20-10-2009, 15:10
  3. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 2
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 197
    Last Post: 11-06-2009, 19:16
  4. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ
    By boubourina in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 192
    Last Post: 09-02-2009, 14:05
  5. εφηβια μια αληθηνη ζωη
    By alien in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 0
    Last Post: 02-07-2007, 15:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •