Παιδί χωρισμένων γονιών στην εφηβία. - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast
Results 91 to 105 of 131
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν ξερω.. εχω αμφιβολια στο οτι ενας ψυχοθεραπευτης δεν μπορει να τον συμβουλευσει για την σταση του, επειδη δεν ξερει την εφηβη..
    δλδ οποιον συμβουλευουν οι ψυχοθεραπευτες για προβληματα στις σχεσεις του, γνωριζουν και την σχεση;;;
    νομιζω οτι πρεπει να ψαξει περισσοτερο για ψυχοθεραπευτη.

    η μικρη σωστα λεει οτι κανει οτι θελει, γιατι την αφηνει ο πατερας να κανει οτι θελει και απλα καθεται και λουζεται τις συνεπειες..
    αν ηξερε ο πατερας να βαζει ορια σαν πατερας, τπτ απο ολα αυτα τα εξωφρενικα δεν θα γινοταν.
    φυσικα και ζηλευε την γυναικα του πατερα και ο πατερας της επετρεψε με την απαθεια του να την διωξει, χωρις καμια επιπτωση...
    φυσικα και εμαθε να χειραγωγει, γιατι το εμαθε απο την μανα της και δεν υπηρχε κανεις να της το απαγορευσει.
    Ρεμεντυ μιλά με 10 ψυχολόγους, 20, 100 και πες τους έχω ένα παιδί κακοποιημένο, και θέλω να το "φέρω" σε μια πιο φυσιολογική κατάσταση. Μηδενός εξαιρουμένου, θα σου πουν αν δε συνεργαστεί το παιδί δεν μπορώ να σε βοηθήσω ειδικά. Κι αυτό γιατί το παιδί δεν ξέρεις πως θ αντιδράσει. Είναι και στην εφηβεία. Και δεν υπάρχει και επαφή με την πραγματικότητα. Δλδ από εκεί που η μαμά της ζητιανεύει λεφτά από όλους μας, ξαφνικά πλήρωσε αμάξι που κοστίζει 15 - 20 χιλιάδες; και το καλοκαίρι το είδε πως πραγματικά η μάνα της και ζητούσε λεφτά και τα πήρε και όλος ο σαματας γίνεται για τα φράγκα. Ο δικός μου θεραπευτής μου είπε πως εάν ο εκάστοτε ψυχολόγος δεν έχει καταλήξει εάν η εφηβη περνάει κατάθλιψη η απλώς είναι drama queen, δεν μπορεί να δώσει σαφεις οδηγίες στο περίπου. Και τα όρια είναι πολύ αχνά μεταξύ των δύο καταστάσεων. Εάν περνάει κατάθλιψη και αρχίσει να την πιέζει να αναλάβει ευθύνες για την συμπεριφορά της, η κατάσταση θα επιδεινωθεί και δεν αποκλείει κάνεις να γίνει βλαπτικη σωματικά. Εάν από την άλλη είναι απλώς μια drama queen και τα όρια τεθούν με παρηγορητικο τρόπο, η κατάσταση κι πάλι θα επιδεινωθει. Μέχρι τη στιγμή που συνεργαζόταν, ο παιδοψυχολογος έλεγε πως βιωνε μετατραυματικο στρες. Μετά έκοψε γιατί μεσολάβησαν εξετάσεις στο σχολείο και έπειτα επαφή με την μητέρα, η οποία έμαθα πως της έλεγε πως την πηγαίνουν στον ψυχολόγο επειδή θέλουν να την βγάλουν τρελή κ να την κλείσουν σε ψυχιατρείο.... Εσύ θα έπαιρνες την ευθύνη να κάνεις διάγνωση με χαιρετίσματα και να δώσεις συμβουλή με ενδεχόμενο, ακραίο βέβαια, αλλά πιθανό, να κάνει καμία απόπειρα η μικρή; εγώ όχι.

    Επίσης, η κοπέλα συνεχίζει να βλέπει τον άντρα της, προ ολίγου μιλουσαμε. Πραγματικά πολύ ωραίος άνθρωπος. Τέλος πάντων.
    Ο πατέρας της της είπε πως αφού δεν θέλει κανένα, θα κανονίσει να πλένει τα ρούχα της, να καθαρίζει το σπίτι εναλλάξ με εκεινον, να πηγαίνει σε δραστηριότητες και στο σχόλιο μόνη, όπως και για ψώνια. Το χαρτζιλίκι από 5 ευρώ την ημέρα, γίνεται 1 ευρώ, μέχρι να ξεχρεωθει ο ταπετσερης, δηλαδή κάπου 8-9 μήνες. Ίντερνετ κομμενο, κινητό δεν θα έχει και από το σταθερό θα μπορεί να καλεί μόνο τον πατέρα της. Και εάν τυχόν φέρει κακούς βαθμούς, κομμένο και το 1 ευρώ. Έκανε και ασφαλιστικά μέτρα στη μάνα για να μην επικοινωνεί καθόλου με το παιδί και από όσο ξέρω το πήγε και στον παιδοψυχολογο για γνωμάτευση. Επίσης κομμένες και οι βόλτες 2 - 3 φορές την εβδομάδα για καφέδες φαγητό κτλ. Θ πηγαίνει ο πατέρας της με την γυναίκα του μέχρι νεοτέρας και η μικρή είτε θα πηγαίνει στην πεθερά μου, είτε θα μένει με babysitter.
    Η μικρή έχει ήδη πάρει την αδερφή της και κλαφτηκε, αλλά ευτυχώς η κοπέλα της είπε αφού τα έκανες έτσι, λούσου τα, δεν την έφαγε την παραμυθα και ενημέρωσε τον πατέρα της μικρής. Περιμένω να με πάρει κι εμένα. Μια από τα ίδια θα της πω κι εγω συν του ότι ο πατέρας της αποφασίζει κι όχι εγώ.
    Ειδομεν
    Last edited by kutchunie; 15-10-2019 at 21:07.

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Το καλύτερο για την μικρή και για όλους θα ήταν να πήγαινε σε μια στέγη φιλοξενίας για παιδιά. Εκεί θα απέφευγε την συναισθηματική φόρτιση με τους οικείους, θα ξεχνιόταν, θα γνώριζε άλλους ανθρώπους και επιπλέον θα γνώριζε κανόνες και όρια που ως φαίνεται δεν γνωρίζει.
    Το κορίτσι αυτό πάει "βουρ" για παραβατική και περιθωριακή ζωή. Αφήστε τους συναισθηματισμούς στην άκρη και βάλτε το παιδί σε μια σειρά για να σωθεί η ζωή του.
    Δεν συμφωνώ Κασσάνδρα. Η μητέρα της και την χρησιμοποίησε και όταν την πήρε κι έφυγε της έκανε πλύση εγκεφάλου πως δεν την απήγαγε εκείνη αλλά πως ο πατέρας της την εγκατέλειψε. Εαν δεν ισορροπήσει τώρα που έχουν την ευκαιρία, πότε θα γίνει? Έχω υπάρξει κακοποιημένο παιδί. Εγώ δεν ειχα την ευκαιρία να φύγω από το κακόποιητικό περιβάλλον στην εφηβεία μου. Αυτό που μπορώ να καταλάβω απόλυτα είναι πως το παιδί αυτό νοιώθει ατελείωτη ανασφάλεια, ειδικά σε όσους το προστατεύουν. Διότι αυτή που το "προστάτευε" μέχρι πρόσφατα ήταν και ο κακοποίητης. Δηλαδή, εγώ μέχρι τα 25 μου οποίος μου έλεγε σε αγαπώ ήθελα να του μπιπ ότι είχε και δεν είχε, είτε ήταν φίλος είτε γκομενος είτε οτιδήποτε. Διότι εγώ στο όνομα της "αγάπης" κακοποιηθηκα. Επίσης ένοιωθα απειλή και φόβο όταν βιωνα κατάστασης πραγματικής ασφαλειας, δηλαδή να σε νοιάζονται, να σε μαλώνουν, να σε ΣΥΓΧΩΡΟΥΝ χωρίς τιμωρία, να σου προσφέρουν, διότι όλα αυτά δεν αποτελούσαν μερος του πλαισίου "ασφάλιας" που ήξερα από παιδί.

    Όμως για να συνέλθει το παιδί αυτό και να επαναπροσδιορισει τι σημαίνει αγάπη, συμπόνια, λογική, συνέπεια, συγχώρεση, ασφάλεια, σεβασμός, διαφωνία και πολλά άλλα, που έχουν παγιωθεί μέσα του διαστρευλλομενα, πρέπει να τα βιώσει με στην ορθολογική τους βαση. Θεωρείς πως εάν ο πατέρας το εγκαταλείψει σε κάποια δομή και επιβεβαιώσει την κακοποιητικη μητέρα, θα αφήσει στο παιδί περιθώρια επαναπροσδιορισμου της πραγματικότητας σε μια υγιή βάση? Εγώ θεωρώ πως θα το κάνουν να ξεχαστεί απλώς και να αποκτήσει ίσως και κάποιες συνήθειες ρουτίνας, αλλά όχι να ριζώσει εκεί που ανήκει, στην οικογένεια της.

    Δεν κατηγορώ τις δομές, ούτε και τις υπηρεσίες ψυχικής υγείας. Το αντίθετο μάλιστα. Θεωρώ πως αν δεν υπήρχαν δε θα τα είχα βρει με τον εαυτό μου. ΑΛΛΆ πιστεύω με απόλυτη σιγουριά πως εάν δε βιωνα την αγάπη και την ασφάλεια άνευ όρων, όπως μου την πρόσφερε ο άντρας μου, συνειδητά, με γενναιότητα και ακατάπαυστα, δεν θα μπορούσα να ισορροπησω στο βαθμό που έχω ισορροπήσει. Πόσο μάλλον να φτάσω να νοιώθω ευτυχία. Γιατί καλή η θεωρία, αλλά το βίωμα είναι το πραγματικό μάθημα. Άποψή μου βέβαια.

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μακάρι να αντέξει ο πατέρας και να τα τηρήσει αυτά που λέει. Να την παρακολουθεί στενά τον πρώτο καιρό πως θα αντιδράσει, αλλά και να μείνει στα λόγια του και να τα εφαρμόσουν όλα αυτά. Αν όντως μείνουν μέσα σε αυτό το πλαίσιο για κάνα 9μηνο κάπου θα μάθει η μικρή ότι υπάρχουν και όρια και ότι οι πράξεις της έχουν και τις ανάλογες συνέπειες. Για να δούμε, θα την παλέψει ο πατέρας όμως;

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Σήμερα την ψάχναμε από το πρωί. Είχε φύγει με τα ποδια. Ειδοποίησε το σχολείο πως δεν πήγε. 4 το απόγευμα βρέθηκε και τώρα έχει πυρετό.

    Δεν ξέρω ρε παιδιά. Πολύ δύσκολη κατάσταση.

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είναι δεδομένο ότι θα κάνει πολλές βλακείες από αντίδραση. Το σωστό είναι ο πατέρας να μην λυγίσει και χαθούν τα όρια πάλι. Στήριξη εκεί που πρέπει, αλλά και σταθερότητα και αυστηρότητα. Παράλληλα πρέπει να είναι ο ίδιος και οι γυρω του σε εγρήγορση, να πει σε σχολείο, γνωστούς κτλ να έχουν το νου τους, όπως τώρα που το σχολείο ειδοποίησε όταν το κορίτσι δεν φάνηκε.

  6. #96
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Σήμερα την ψάχναμε από το πρωί. Είχε φύγει με τα ποδια. Ειδοποίησε το σχολείο πως δεν πήγε. 4 το απόγευμα βρέθηκε και τώρα έχει πυρετό.

    Δεν ξέρω ρε παιδιά. Πολύ δύσκολη κατάσταση.
    Το πρόβλημα είναι πλέον να σέβεται κάποια όρια και να έχει ένα σπίτι, μια οικογένεια να νιώθει ασφάλεια αλλά και να δίνει λόγο σε κάποιον ενήλικα. Εγώ δεν βλέπω να σέβεται και να υπολογίζει τον πατέρα της και όσο η μάνα την "φυτιλιάζει" τόσο θα είναι η κατάσταση αλλοπρόσαλη.
    Γι αυτό είπα και για "δομή φιλοξενίας". Εκεί η μάνα δεν θα την ενοχλεί διότι δεν θα χει κανένα λόγο και κανένα κίνητρο να το κάνει. Θα την αφήσει στην ησυχία της και το κορίτσι θα έχει την ασφάλεια, την ηρεμία αλλά και τα όρια που χρειάζεται να έχει για να πετύχει κάποια πράγματα στη ζωή της.

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Ρεμεντυ μιλά με 10 ψυχολόγους, 20, 100 και πες τους έχω ένα παιδί κακοποιημένο, και θέλω να το "φέρω" σε μια πιο φυσιολογική κατάσταση. Μηδενός εξαιρουμένου, θα σου πουν αν δε συνεργαστεί το παιδί δεν μπορώ να σε βοηθήσω ειδικά. Κι αυτό γιατί το παιδί δεν ξέρεις πως θ αντιδράσει. Είναι και στην εφηβεία. Και δεν υπάρχει και επαφή με την πραγματικότητα. Δλδ από εκεί που η μαμά της ζητιανεύει λεφτά από όλους μας, ξαφνικά πλήρωσε αμάξι που κοστίζει 15 - 20 χιλιάδες; και το καλοκαίρι το είδε πως πραγματικά η μάνα της και ζητούσε λεφτά και τα πήρε και όλος ο σαματας γίνεται για τα φράγκα. Ο δικός μου θεραπευτής μου είπε πως εάν ο εκάστοτε ψυχολόγος δεν έχει καταλήξει εάν η εφηβη περνάει κατάθλιψη η απλώς είναι drama queen, δεν μπορεί να δώσει σαφεις οδηγίες στο περίπου. Και τα όρια είναι πολύ αχνά μεταξύ των δύο καταστάσεων. Εάν περνάει κατάθλιψη και αρχίσει να την πιέζει να αναλάβει ευθύνες για την συμπεριφορά της, η κατάσταση θα επιδεινωθεί και δεν αποκλείει κάνεις να γίνει βλαπτικη σωματικά. Εάν από την άλλη είναι απλώς μια drama queen και τα όρια τεθούν με παρηγορητικο τρόπο, η κατάσταση κι πάλι θα επιδεινωθει. Μέχρι τη στιγμή που συνεργαζόταν, ο παιδοψυχολογος έλεγε πως βιωνε μετατραυματικο στρες. Μετά έκοψε γιατί μεσολάβησαν εξετάσεις στο σχολείο και έπειτα επαφή με την μητέρα, η οποία έμαθα πως της έλεγε πως την πηγαίνουν στον ψυχολόγο επειδή θέλουν να την βγάλουν τρελή κ να την κλείσουν σε ψυχιατρείο.... Εσύ θα έπαιρνες την ευθύνη να κάνεις διάγνωση με χαιρετίσματα και να δώσεις συμβουλή με ενδεχόμενο, ακραίο βέβαια, αλλά πιθανό, να κάνει καμία απόπειρα η μικρή; εγώ όχι.

    Επίσης, η κοπέλα συνεχίζει να βλέπει τον άντρα της, προ ολίγου μιλουσαμε. Πραγματικά πολύ ωραίος άνθρωπος. Τέλος πάντων.
    Ο πατέρας της της είπε πως αφού δεν θέλει κανένα, θα κανονίσει να πλένει τα ρούχα της, να καθαρίζει το σπίτι εναλλάξ με εκεινον, να πηγαίνει σε δραστηριότητες και στο σχόλιο μόνη, όπως και για ψώνια. Το χαρτζιλίκι από 5 ευρώ την ημέρα, γίνεται 1 ευρώ, μέχρι να ξεχρεωθει ο ταπετσερης, δηλαδή κάπου 8-9 μήνες. Ίντερνετ κομμενο, κινητό δεν θα έχει και από το σταθερό θα μπορεί να καλεί μόνο τον πατέρα της. Και εάν τυχόν φέρει κακούς βαθμούς, κομμένο και το 1 ευρώ. Έκανε και ασφαλιστικά μέτρα στη μάνα για να μην επικοινωνεί καθόλου με το παιδί και από όσο ξέρω το πήγε και στον παιδοψυχολογο για γνωμάτευση. Επίσης κομμένες και οι βόλτες 2 - 3 φορές την εβδομάδα για καφέδες φαγητό κτλ. Θ πηγαίνει ο πατέρας της με την γυναίκα του μέχρι νεοτέρας και η μικρή είτε θα πηγαίνει στην πεθερά μου, είτε θα μένει με babysitter.
    Η μικρή έχει ήδη πάρει την αδερφή της και κλαφτηκε, αλλά ευτυχώς η κοπέλα της είπε αφού τα έκανες έτσι, λούσου τα, δεν την έφαγε την παραμυθα και ενημέρωσε τον πατέρα της μικρής. Περιμένω να με πάρει κι εμένα. Μια από τα ίδια θα της πω κι εγω συν του ότι ο πατέρας της αποφασίζει κι όχι εγώ.
    Ειδομεν
    μα για τα παραπανω που (επιτελους) εκανε ο πατερας, μιλουσα κι εγω.
    δεν ειπα να την δεσει στο καταρτι....
    ποιο ηταν το προβλημα να τα εκανε νωριτερα;;;
    το παιδι εχει αναγκη απο ΛΟΓΙΚΗ, αγαπη και ορια.
    εζησε την παρανοια διπλα στην μανα της. δεν ξερω αν υπαρχει χρονος μετα απο αυτα που της φυτεψε (γιατι η διαπαιδαγωγηση της παιδικης ηλικιας ΦΥΤΕΥΕΤΑΙ, κανονικα.. δεν ειναι απλα λογια), αλλα ελπιζω να υπαρχει ακομα χρονος.

    συνεχιζει τις χειριστικες συμπεριφορες και θα το κανει παντα δοκιμαζοντας τι απ ολα λειτουργει στο να παιζει με τους ανθρωπους και σιγουρα θα στεναχωρηθηκε που γυρισε στον ανδρα της η κοπελα...
    χαιρομαι πααααρα πολυ που ειναι μαζι το ζευγαρι.
    χαιρομαι επισης που η μικρη θα τσονταρει με το χαρτζηλικι της γιατις ταπετσαριες του αυτοκινητου.
    ελπιζω ο πατερας να ειναι σταθερος στην συμπεριφορα του, γιατι δεν θα ειναι ευκολο.

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Το πρόβλημα είναι πλέον να σέβεται κάποια όρια και να έχει ένα σπίτι, μια οικογένεια να νιώθει ασφάλεια αλλά και να δίνει λόγο σε κάποιον ενήλικα. Εγώ δεν βλέπω να σέβεται και να υπολογίζει τον πατέρα της και όσο η μάνα την "φυτιλιάζει" τόσο θα είναι η κατάσταση αλλοπρόσαλη.
    Γι αυτό είπα και για "δομή φιλοξενίας". Εκεί η μάνα δεν θα την ενοχλεί διότι δεν θα χει κανένα λόγο και κανένα κίνητρο να το κάνει. Θα την αφήσει στην ησυχία της και το κορίτσι θα έχει την ασφάλεια, την ηρεμία αλλά και τα όρια που χρειάζεται να έχει για να πετύχει κάποια πράγματα στη ζωή της.
    δεν θα εχει ομως την αγαπη των γονιων της (του πατερα δηλαδη, γιατι της μανας της ας ελειπε καλυτερα..).
    μπορει να σεβαστει τα ορια, αλλα θα νοιωθει παντα οτι την απεριψε ο πατερας της και την πεταξε σε ενα ιδρυμα για να μην ενοχλει.
    η γνωμη μου ειναι οτι ο πατερας πρεπει να επιβαρυνθει με την προβληματικη καταστασητ ης, γιατι η κοπελα δεν πρεπει να νοιωθει μονο τα ορια που της επιβαλει, αλλα και την αγαπη που εχει γι αυτην , παραλληλα.
    αλλιως θα γινει δυστυχισμενη..
    τα ιδρυματα δεν ειναι για παιδια που εχουν εναν υγιη γονεα. ειναι για παιδια που δεν εχουν κανεναν σωστο ανθρωπο διπλα τους.

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Και πάλι υπήρχαν όρια, απλώς δεν υπήρχε τιμωρία. Η μικρή πιστεύει, ορθώς βέβαια, πως πληρώνει ξένες αμαρτίες. Αυτό θεωρώ, πως την κάνει τόσο αντιδραστική στον οποιοδήποτε κανόνα. Πιστεύει νομίζω, πως η συνέπεια, η άσχημη τουλάχιστον συνέπεια, δεν είναι λογική απόρροια μια άσχημης πράξης, αλλά, μέσω βασανισμου. Όταν της μιλάς για κανόνες, τρελαίνεται. Βέβαια από την άλλη, όταν έμεινε στην πεθερά μου την Κυριακή που λείπει ο πατέρας της για δουλειά, ήταν τύπικοτατη. Σημειωτέον η πεθερά μου είναι πολύ της πειθαρχίας. Σήμερα πήρε και είπε να μείνει σε μας το Σ/Κ αλλά είπα, ότι πει ο πατέρας σου. Έχω μιλήσει στον μπαμπά της, του έχω πει πως με ταραζουν πολύ όλα αυτά.

    Πολύ δύσκολη κατάσταση. Κοιμάμαι και ξυπνάω με αυτές τις σκέψεις

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να μείνει στην πεθερά να ζοριστεί και λίγο.

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Και πάλι υπήρχαν όρια, απλώς δεν υπήρχε τιμωρία. Η μικρή πιστεύει, ορθώς βέβαια, πως πληρώνει ξένες αμαρτίες. Αυτό θεωρώ, πως την κάνει τόσο αντιδραστική στον οποιοδήποτε κανόνα. Πιστεύει νομίζω, πως η συνέπεια, η άσχημη τουλάχιστον συνέπεια, δεν είναι λογική απόρροια μια άσχημης πράξης, αλλά, μέσω βασανισμου. Όταν της μιλάς για κανόνες, τρελαίνεται. Βέβαια από την άλλη, όταν έμεινε στην πεθερά μου την Κυριακή που λείπει ο πατέρας της για δουλειά, ήταν τύπικοτατη. Σημειωτέον η πεθερά μου είναι πολύ της πειθαρχίας. Σήμερα πήρε και είπε να μείνει σε μας το Σ/Κ αλλά είπα, ότι πει ο πατέρας σου. Έχω μιλήσει στον μπαμπά της, του έχω πει πως με ταραζουν πολύ όλα αυτά.

    Πολύ δύσκολη κατάσταση. Κοιμάμαι και ξυπνάω με αυτές τις σκέψεις
    μα δεν υπαρχουν ορια χωρις επιπτωσεις..
    αυτο σημαινει ορια. οτι οταν ξεπερνιουνται θα υπαρχουν καποιες επιπτωσεις.
    ετσι λειτουργει η κοινωνια.
    εχει παει 13. πως ειναι δυνατον να μεγαλωνει νομιζοντας οτι δεν θα εχει επιπτωσεις για τις πραξεις της;
    που θα οδηγησει την κοινωνικοποιηση της αυτο το πραγμα;;
    φιλες δενε χει η κοπελα;

    γιατι πρεπει να παει καπου το σ/κ;;; σπιτι δεν εχει και ειναι καθε φορα σε διαπραγματευση το που θα παει το σ/κ η για καποιες μερες;
    μηπως το μπαλακι συνεχιζεται;

    απο το παραδειγμα της πεθερας καταλαβαινεις νομιζω οτι αντιλαμβανεται μια χαρα τα ορια και τα κανει εκει που την παιρνει...
    νομιζω οτι αν ο πατερας παραμενει σταθερος στους κανονες του αλλα και στην αγαπη του, κατι θα καταφερει.
    αργησε πολυ να απομακρυνει την μητερα, παντως. αυτη ειναι που την ξεσηκωνε και την γεμιζε παρανοια..

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μα δεν υπαρχουν ορια χωρις επιπτωσεις..
    αυτο σημαινει ορια. οτι οταν ξεπερνιουνται θα υπαρχουν καποιες επιπτωσεις.
    ετσι λειτουργει η κοινωνια.
    εχει παει 13. πως ειναι δυνατον να μεγαλωνει νομιζοντας οτι δεν θα εχει επιπτωσεις για τις πραξεις της;
    που θα οδηγησει την κοινωνικοποιηση της αυτο το πραγμα;;
    φιλες δενε χει η κοπελα;

    γιατι πρεπει να παει καπου το σ/κ;;; σπιτι δεν εχει και ειναι καθε φορα σε διαπραγματευση το που θα παει το σ/κ η για καποιες μερες;
    μηπως το μπαλακι συνεχιζεται;

    απο το παραδειγμα της πεθερας καταλαβαινεις νομιζω οτι αντιλαμβανεται μια χαρα τα ορια και τα κανει εκει που την παιρνει...
    νομιζω οτι αν ο πατερας παραμενει σταθερος στους κανονες του αλλα και στην αγαπη του, κατι θα καταφερει.
    αργησε πολυ να απομακρυνει την μητερα, παντως. αυτη ειναι που την ξεσηκωνε και την γεμιζε παρανοια..
    Χαλάρωσε, ρεμεντη.

    Βρε, μέχρι τώρα έμενε με την κοπέλα, την γυναίκα του πατέρα της. Ο πατέρας της τα ΣΚ λείπει για δουλειά. Είναι δυνατόν να μείνει μόνη στο σπίτι από Παρασκευή απόγευμα μέχρι Κυριακή μεσημέρι? Επίσης, το θέμα δεν είναι μόνο αυτό που αντιλαμβάνεσαι με την πεθερά μου. Η πεθερά μου είναι "καινούριο παιχνίδι" δεν είχαν ιδιαίτερες επαφές. Για να της πάρει τον αέρα, πρώτα θα γίνει τέρμα υποτακτικη και το καλό παιδί, θα την βολιδοσκοπησει να δει τι παίζει και μετά βαράτε βιολιτζήδες. Ένα αυτό. Δεύτερον, η μάνα της δεν γνωρίζει για την πεθερά μου, ότι δηλαδή βρίσκεται εκεί το παιδί.

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    δουλευει σε αλλο μερος δηλαδη τα σκ, η λειπει ενα 8ωρο τη μερα;
    με την κοπελα ειναι παντρεμενος ο πατερας η εχουν σχεση;

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δουλευει σε αλλο μερος δηλαδη τα σκ, η λειπει ενα 8ωρο τη μερα;
    με την κοπελα ειναι παντρεμενος ο πατερας η εχουν σχεση;
    Λείπει ολόκληρο το ΠΣΚ εκτός Κρήτης. Μέχρι τώρα η μικρή έμενε με την γυναίκα του (παντρεμένοι είναι). Τώρα είτε θ κάθετε με νταντά μόλις βρουν είτε στην πεθερά μου.

    Η κοπέλα επίσης, η γυναίκα του πατέρα της, μου είπε ότι κάνει υπέρβαση και τόσο που μένει. Πως μέσα της κάτι έσπασε και πως δεν ψήνεται καθόλου που τον βλέπει σαν να είναι γκόμενά του κ να μένουν ξεχωριστά, αλλά ότι αν δει την μικρή θα τη πλακώσει στα χαστούκια κι ούτε αυτό το θέλει. Κι εγώ το ίδιο θα ένοιωθα. Τουλάχιστον τα παρασκευοσαββατοκυριακα είναι μαζί το ζευγάρι.

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Λείπει ολόκληρο το ΠΣΚ εκτός Κρήτης. Μέχρι τώρα η μικρή έμενε με την γυναίκα του (παντρεμένοι είναι). Τώρα είτε θ κάθετε με νταντά μόλις βρουν είτε στην πεθερά μου.

    Η κοπέλα επίσης, η γυναίκα του πατέρα της, μου είπε ότι κάνει υπέρβαση και τόσο που μένει. Πως μέσα της κάτι έσπασε και πως δεν ψήνεται καθόλου που τον βλέπει σαν να είναι γκόμενά του κ να μένουν ξεχωριστά, αλλά ότι αν δει την μικρή θα τη πλακώσει στα χαστούκια κι ούτε αυτό το θέλει. Κι εγώ το ίδιο θα ένοιωθα. Τουλάχιστον τα παρασκευοσαββατοκυριακα είναι μαζί το ζευγάρι.
    δλδ, στο εκτος κρητης των ΠΣΚ ειναι το μερος που μενει μονιμα η γυναικα του, ενω μετα επιστρεφει στην κρητη για να ειναι με την κορη του, η την παιρνει μαζι του τα πσκ την γυναικα του εκει που δουλευει;
    το καταλαβαινω απολυτα που νοιωθει ετσι, εχει δικιο, αλλα επειδη ειναι παντρεμενοι και οχι γκομενοι, και τα οικογενειακα του προβληματα ειναι και δικα της, νομιζω πρεπει να προσπαθησει να δωσει αλλη μια ευκαιρια να γινουν οικογενεια κι ας εχει τις επιφυλαξεις της.
    αν δεν δουλεψει παλι, ας καταληξει στην νταντα η στην πεθερα...

Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 00:39
  2. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 3 (ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ..... Ή ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ;)
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 262
    Last Post: 20-10-2009, 14:10
  3. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 2
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 197
    Last Post: 11-06-2009, 18:16
  4. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ
    By boubourina in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 192
    Last Post: 09-02-2009, 13:05
  5. εφηβια μια αληθηνη ζωη
    By alien in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 0
    Last Post: 02-07-2007, 14:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •