Παιδί χωρισμένων γονιών στην εφηβία. - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast
Results 106 to 120 of 131
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δλδ, στο εκτος κρητης των ΠΣΚ ειναι το μερος που μενει μονιμα η γυναικα του, ενω μετα επιστρεφει στην κρητη για να ειναι με την κορη του, η την παιρνει μαζι του τα πσκ την γυναικα του εκει που δουλευει;
    το καταλαβαινω απολυτα που νοιωθει ετσι, εχει δικιο, αλλα επειδη ειναι παντρεμενοι και οχι γκομενοι, και τα οικογενειακα του προβληματα ειναι και δικα της, νομιζω πρεπει να προσπαθησει να δωσει αλλη μια ευκαιρια να γινουν οικογενεια κι ας εχει τις επιφυλαξεις της.
    αν δεν δουλεψει παλι, ας καταληξει στην νταντα η στην πεθερα...
    Όχι! Πριν την προηγούμενο ΠΣΚ που έγιναν τα διάφορα, έμεναν όλοι μαζί. Τα ΠΣΚ έφευγε ο πατέρας της πήγαινε για δουλειά κ αυτή έμενε στο σπίτι με την γυναίκα του πατέρα της. Τώρα μετά την προηγούμενη Κυριακή ή κοπέλα έφυγε από το σπίτι, μένει στο σπίτι κάποιας ξαδεφφης της προσωρινά, αλλά σε αυτό που έμεναν όλοι μαζί δεν επιστρέφει. Από βδομάδα από όσο ξέρω θα πάει σε δικό της σπίτι. Επίσης, τα ΠΣΚ αφού δεν έχει Ν μείνει με την μικρή, πάει με τον άντρα της, όπου εκείνος ταξιδεύει, για να περνάνε κ χρόνο μαζί.

    Εγώ λέω να την αφήσει έτσι την μικρή. 2 χρόνια τώρα έκανε τεράστια υπομονή. Ας μείνει μόνη της η μικρή, να δει πως και πάλι η μάνα της χεσμενη θα την έχει και πως η μλκς της έχουν συνέπειες. Να δει ότι κ με την απουσία της κοπέλας, καλύτερα δεν γίνονται τα πράγματα στη σχέση της με την μητέρα της, γιατί η μάνα της είναι αδιάφορη κ γι αυτό μόνο η ίδια η μαν του παιδιού φταίει. αλλ και πως της επέτρεψαν μέχρι σε ένα σημείο την μαλάκια. Τώρα να τα λουστει η μικρή για να μάθει να σέβεται

  2. #107
    Μόνο του ένα παιδί 13 χρονών την μισή σχεδόν εβδομάδα;

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Μόνο του ένα παιδί 13 χρονών την μισή σχεδόν εβδομάδα;
    Μόνη εννοώ δίχως την γυναίκα του πατέρα της. Ο πατέρας της εκτός Κρητης μόνο πσκ εργάζεται. Τις υπόλοιπες μέρες της εβδομάδας είναι σπίτι. Τα πσκ θα πηγαίνει είτε στην πεθερά μου είτε θα μένει με νταντά, πάντως όχι μόνη. Το μόνη κολλούσε στο ότι δεν θα έχει κάποιον να "την καταλαβαίνει", δλδνα τον χειρίζεται, είτε τη γυναίκα του πατέρα της, είτε εμένα, όταν λείπει ο μπαμπάς της

  4. #109
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Μόνη εννοώ δίχως την γυναίκα του πατέρα της. Ο πατέρας της εκτός Κρητης μόνο πσκ εργάζεται. Τις υπόλοιπες μέρες της εβδομάδας είναι σπίτι. Τα πσκ θα πηγαίνει είτε στην πεθερά μου είτε θα μένει με νταντά, πάντως όχι μόνη. Το μόνη κολλούσε στο ότι δεν θα έχει κάποιον να "την καταλαβαίνει", δλδνα τον χειρίζεται, είτε τη γυναίκα του πατέρα της, είτε εμένα, όταν λείπει ο μπαμπάς της
    Ο.Κ.! Ε, τώρα, τί να πω; Βλέποντας και κάνοντας θα πάει τώρα η υπόθεση. Εύχομαι να βρεθεί μιά μόνιμη λύση για το παιδί. Είσαι αξιέπαινη που νοιάζεσαι .

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Ο.Κ.! Ε, τώρα, τί να πω; Βλέποντας και κάνοντας θα πάει τώρα η υπόθεση. Εύχομαι να βρεθεί μιά μόνιμη λύση για το παιδί. Είσαι αξιέπαινη που νοιάζεσαι .
    Ναι, βλέποντας και κάνοντας. Με πήρε το απόγευμα και καλά θλιμμένη η μικρή να μου πει ότι βαριέται, εγώ της είπα ο πατέρας σου σε άφησε εκεί συν το ότι είσαι τιμωρημενη άρα όχι βόλτες και δεν έχω το δικαίωμα να επέμβω. Μετά και καλά ένοιωθε μόνη, πάλι τα ίδια της είπα. Μετά κλάματα, την άκουσε η πεθερά μου της λέει έχεις κάτι, άρχισε η μικρή να λέει ότι και σε μένα, τύπου βαριέμαι είμαι μόνη κτλ, της απαντά η πεθερά μου να σου δώσω να καθαρίσεις κρεμμύδια,μην πάει το κλάμα χαμένο (η πεθερά μου είναι πολύ πειθαρχιμενος αλλά και σκληρός άνθρωπος. Βέβαια και απίστευτα υπεύθυνη). Μετά την στριμωξε για διάβασμα. Κοιμήθηκε από τις 10, όχι όπως εδώ που αν δεν πήγαινε 1 δεν έκλεινε το φως..

    Ευχαριστώ Κασσάνδρα αλλα δεν είμαι αξιέπαινη. Ποιο πολύ νοιώθω σαν ηδονοβλεψίας για να πω την αλήθεια. Βλέπω για πρώτη φορά, ή για να είμαι πιο ακριβής, παρατηρώ ένα κακοποιημένα έφηβο στη φάση της άρνησης νομίζω. Θυμάμαι εμένα και τις δικές μου αντιδράσεις. Συγκρίνω κατά κάποιο τρόπο. Βέβαια είναι και λίγο άκυρο γιατί δεν είμαστε ο ίδιος άνθρωπος, ούτε η κακοποίηση ίδια, ούτε και το περιβάλλον κοινό. εγώ ήμουν στη φάση που περνά η μικρή, πολύ αργότερα, στην ηλικία της ήταν η φάση που είπα ότι δεν θα με σώσει ποτέ κανείς από αυτό το πράγμα και πρέπει να διαβάσω για ν πω πανεπιστήμιο, να βρω δουλειά που να μπορεί να με ζει, να έχω δικά μου χρήματα και να μην επιστρέψω ποτέ στο πατρικό. Η μικρή έχει μια ευκαιρία κ μια ελπίδα, στο παρόν, να ξεφύγει από το μοτίβο κακοποίηση.
    Θεωρώ βασική την διαφορά της ύπαρξης ελπίδας με τη μη ύπαρξη. Εμένα δεν με έπαιρνε χαμπάρι κάνεις, ούτε τι κάνω ούτε αν είμαι σπίτι, τίποτα. Η μικρή θέλει να ασχολούνται οι άλλοι και έχει μια πεινασμένη ανάγκη να ελέγχει τους άλλους διαρκώς. Επίσης, εγώ διάβαζα πολλές ώρες, το θεωρούσα ενός είδους επένδυση αλλά κι γι να είμαι απόλυτα ειλικρινής, ήταν ένας σίγουρος τρόπος Ν νοιώθω ασφάλεια, το βιβλίο να με πληγώνει; ή μικρή δεν ασχολείται ποτέ με τον εαυτό της ουσιαστικά. Για τα αγγλικά δεν διαβάζει, για το σχολείο δεν διαβαζει. Επίσης, αυτά που διάβαζα, πολλές φορές με κλάμα, είχαν να κάνουν με τον ορισμό βασικών εννοιών. Δηλαδή τι είναι φιλια, τι είναι οικογένεια, πως πρέπει να συμπεριφερομαστε. Αμφέβαλλα συνεχώς για όσα ζούσα, όσα ήξερα, γιατί πολύ απλά, τα θεωρούσα λάθος όλα, μου φαινοντουσαν παράλογα και άδικα πολλές φορές. Η μικρή έχει την εντύπωση πως γνωρίζει τα πάντα, καλύτερα από όλους και όποιος την αγαπάει ας πούμε, πρέπει ν κάνει ότι θεωρεί η ίδια σωστό γιατί όλοι οι υπόλοιποι κάνουν λάθη και μόνο εκείνη τα "πληρώνει".
    Ειμαι πολύ περίεργη για το που θ πάει το πράγμα. Ειδομεν.

  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    της απαντά η πεθερά μου να σου δώσω να καθαρίσεις κρεμμύδια,μην πάει το κλάμα χαμένο
    Θεάρα η πεθερά, έχω λιώσει!

    Αμ, χρειάζεται κάποιος να της δείξει ότι δεν περνάνε πλέον αυτά, θα κλάψει, θα γκρινιάξει, θα καταλάβει 5 πράγματα σιγά σιγά πιστεύω...

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    ειδες τι καλα τα σεβεται τα ορια οταν υπαρχει καποιος που τ α βαζει ηρεμα και σταθερα αντι να υποκυπτει στις παραξενιες και τις απαιτησεις;
    καλυτερα που δεν καθεται με την γυναικα του, να μπορει κι αυτη να ειναι με τον ανδρα της τα πσκ. ας καθεται με την γιαγια. καλυτερα απ ολους την διαχειριζεται...

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ειδες τι καλα τα σεβεται τα ορια οταν υπαρχει καποιος που τ α βαζει ηρεμα και σταθερα αντι να υποκυπτει στις παραξενιες και τις απαιτησεις;
    καλυτερα που δεν καθεται με την γυναικα του, να μπορει κι αυτη να ειναι με τον ανδρα της τα πσκ. ας καθεται με την γιαγια. καλυτερα απ ολους την διαχειριζεται...
    Ναι, πάλι τα ίδια έκανε. Σηκώθηκε και έφυγε στις 12 το βράδυ και την ψάχναμε. Αφού αυτό έχει μάθει. Όποιος δίνει έχει καλως. Όποιος δεν μας δίνει, τον γαμαμε μέχρι σ μας δώσει. Οι ίδιοι πάντως δεν κάνουμε τπτ για τον εαυτό μας. Και συγγνώμη και για την έκφραση, αλλά είναι η πιο αντιπροσωπευτικη.

    Η πεθερά μου με πίεση στο νοσοκομείο κι εγώ με ζαναξ κ να μην μπορώ να κοιμηθώ, τόσα χρόνια μετά που έκοψα τα πάντα. . Με πήρε όταν την βρήκαν οι μπάτσοι και μου κλαφτηκε. Να πάω να την πάρω και να μην πούμε τπτ στον μπαμπά. Την ξεχεσα και της είπα να μην ενοχλήσει ποτέ ξανά και για κανένα λόγο. Μίλησα και στους αστυνομικούς και έδωσα το τηλ του πατέρα της. Ο άνθρωπος ράκος με 18 πίεση κ άρον άρον να παρατάει τη Δουλειά του κ να φεύγει.

    Είμαι πεπεισμενη πλέον, πως απλώς γουστάρει την παλιά ζωή της. Είναι πιο εύκολο να σου σκάει κάποιος φράγκα, να αναγκάζεις τους άλλους κ να τους φέρνεις στα άκρα, για να γίνει ότι θες, πάρα να προσπαθείς μόνος σου και η αξιοπρέπεια είναι για τους χαζούς. Έτσι είναι τα αδέρφια μου. Περάσαμε την ίδια κακοποίηση και έχουν επιλέξει να είναι ίδιοι με τους γονείς μας. Δεν λυπάμαι καν. Αηδιασμενη νοιώθω. Ατυχίες σε όλους μπορεί να συμβούν. Έχει την τύχη ή την δυνατότητα να ζήσει σε άκρως υποστηρικτικο περιβάλλον και το απορρηπτει κατηγορηματικα. Είναι παντελώς πρόβλημα της πλέον.
    Last edited by kutchunie; 21-10-2019 at 07:55.

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κι όμως, αν συνεχίσουν οι γύρω της την προσπάθεια με πειθαρχία και αγάπη πιστεύω ότι θα καλυτερεύσει η κατάσταση. Το θέμα είναι τώρα να μη λυγίσουν και να μείνουν ακλόνητοι σε αυτά που της είπαν χωρίς πολλές πολλές συζητήσεις. Είναι η πρώτη φορά που πραγματικά προσπαθούν να της βάλουν όρια και να φερθούν με κάποια σταθερότητα, τον πρώτο καιρό θα έχει τρομερές αντιδράσεις η μικρή.

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Και όταν λέω οι γύρω της, το κυριότερο είναι ο πατέρας. Το ιδανικό θα ήταν να μείνει μόνιμα μαζί του και να βρουν τις ισορροπίες τους, όχι κάθε ΣΚ να μένει αλλού η κοπέλα. Δεν το λες και κανονικότητα αυτό. Ωστόσο αν και η πεθερά συνεχίσει όπως άρχισε μαζί της και απλά αυξηθεί η επιτήρηση να μην το ξανασκάσει, πιστεύω ότι καλά θα πάει...

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    αναμενομενο, κουτσουνι..
    μια συμπεριφορα που χτιστηκε σε τοσα χρονια, δεν θα λυθει με 2 σκ...
    θα δοκιμαζει για καιρο να ξεφυγει απο το πλαισιο που προσπαθουν να της επιβαλουν.
    χρειαζεται επιμονη και σταθεροτητα απο τον πατερα της.
    δεν χρειαζοταν να την ξεχεσεις.
    μπορουσες να της πεις ηρεμα οτι υπευθυνος για εκεινην ειναι μονο ο πατερας της και οτι σαφως θα του πεις και θα του λες παντα οτιδηποτε την αφορα γιατι ειναι ανηλικο, γι αυτο να μην σου λεει "μυστικα" και βεβαια δεν θα την σιγονταρεις να καταστρεφει τον εαυτο της, με τις αποδρασεις και ολα τα υπολοιπα που σκαρφιζεται..
    δεν εχεις δικαιοδοσια να πας πουθενα για να την μαζεψεις και οι αστυνομικοι θα παρουν αμεσα τον πατερα της και ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Καταρχάς δεν είναι 2 σκ. 2 χρόνια πάει έτσι το πραγμα. Επισης, είτε της αρέσει είτε όχι, ο πατέρας της πρέπει ν φεύγει για δουλειά. Δεν μπορεί να κάνει άλλη δουλειά. Έτσι ήταν πάντα. Έτσι επιβιώνουν. Και έχουν έρθει Κρήτη επειδή το ήθελε η μικρή, οπότε έχει χάσει ο άνθρωπος τη δυνατότητα να κάνει περισσότερη δουλειά στο αντικείμενο του. Δεν αλλάζει κάνεις καριέρα στα 45 όταν έχει ήδη μια στρωμένη. Άλλοι έχουν γονείς καπετάνιους και κάνουν να τους δουν μήνες. Επίσης είπε στον πατέρα της για την πεθερά μου, πως την φέρθηκε άσχημα πως δεν την άφησε να κάνει μπανιο και τέτοια. Για εμένα είπε πως ήθελα να την δείρω κ της επιτέθηκα (τηλεφωνικά?). Ειλικρινά θέλω να της δώσω σφαλιάρες. Είναι το απαίσιο πλάσμα που είναι επειδή ΘΈΛΕΙ να είναι έτσι. Έχω βιώσει κακοποίηση, αποδεδειγμένα πιο έντονη από αυτήν που βίωσε η ίδια και μου χει βγει η Παναγία να ισορροπησω. Στην αρχή δίχως υποστήριξη καμία, το αντίθετο. Αλλά μόλις βρέθηκα σε υποστηρικτικο περιβάλλον, άρπαξα την ευκαιρια. Επειδή το Ήθελα και επειδή ΔΟΎΛΕΨΑ ΣΚΛΗΡΆ να καταφέρω το οτιδήποτε, δεν απαιτησα από κανέναν περισσότερα από όσα απαιτούσαν και απαιτω από τον εαυτο μου. Πιστεύω πως είναι καμένο χαρτί. Ειλικρινά. Και το μόνο που θέλει να γίνει είναι ένα τσόκαρο που θα αμολάει παιδιά και θα ζητά διατροφές για να ζήσει. Δεν θελω να ασχοληθώ ξανα. Και γενικότερα, εάν ποτέ κάποιος άνθρωπος μου ζητήσει βοήθεια, επειδή θέλει να ξεφύγει από την κακοποίηση, θα το σκεφτώ πάρα πολύ για να την προσφερω.

  13. #118
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ναι, αλλά από αυτά που μας έχεις πει kutchunie σε αυτά τα 2 χρόνια και ο πατέρας είχε χάσει την μπάλα και δεν ήξερε πως να χειριστεί την κατάσταση. Η κόρη του έκανε ότι ήθελε και τον έφερνε βόλτα κι όχι το αντίθετο. Τώρα προσπάθησε ο πατέρας να βάλει ένα πιο συγκεκριμένο και αυστηρό πλαίσιο λειτουργίας -ας το πω έτσι. Όταν ήδη το κορίτσι έχει περάσει ότι έχει περάσει με τη μάνα και μετά ο πατέρας μία προσπαθεί να συζητήσει, μία την αφήνει με τους θείους κάνα μήνα, μία την βγάζει έξω να της πάρει πράγματα, μία προσπαθεί να την περιορίσει αλλά με την πρώτη αντίδραση της κάνει τα χατίρια ή σηκώνει τα χέρια ψηλά και βάζει τη γυναίκα του αδερφού του να την συζητήσει, υπάρχουν συγκεχυμένα μηνύματα, δεν υπάρχει μία κανονικότητα στις μεταξύ τους σχέσεις και στην καθημερινότητά τους! Αν από εδώ και πέρα υιοθετήσει ένα συγκεκριμένο μοτίβο συμπεριφοράς ο πατέρας και το τηρήσει σε βάθος χρόνου, με υπευθυνότητα και σταθερότητα, τότε θα φανεί και το κορίτσι αν προσαρμοστεί ή όχι.

  14. #119
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Καταρχάς δεν είναι 2 σκ. 2 χρόνια πάει έτσι το πραγμα. Επισης, είτε της αρέσει είτε όχι, ο πατέρας της πρέπει ν φεύγει για δουλειά. Δεν μπορεί να κάνει άλλη δουλειά. Έτσι ήταν πάντα. Έτσι επιβιώνουν. Και έχουν έρθει Κρήτη επειδή το ήθελε η μικρή, οπότε έχει χάσει ο άνθρωπος τη δυνατότητα να κάνει περισσότερη δουλειά στο αντικείμενο του. Δεν αλλάζει κάνεις καριέρα στα 45 όταν έχει ήδη μια στρωμένη. Άλλοι έχουν γονείς καπετάνιους και κάνουν να τους δουν μήνες. Επίσης είπε στον πατέρα της για την πεθερά μου, πως την φέρθηκε άσχημα πως δεν την άφησε να κάνει μπανιο και τέτοια. Για εμένα είπε πως ήθελα να την δείρω κ της επιτέθηκα (τηλεφωνικά?). Ειλικρινά θέλω να της δώσω σφαλιάρες. Είναι το απαίσιο πλάσμα που είναι επειδή ΘΈΛΕΙ να είναι έτσι. Έχω βιώσει κακοποίηση, αποδεδειγμένα πιο έντονη από αυτήν που βίωσε η ίδια και μου χει βγει η Παναγία να ισορροπησω. Στην αρχή δίχως υποστήριξη καμία, το αντίθετο. Αλλά μόλις βρέθηκα σε υποστηρικτικο περιβάλλον, άρπαξα την ευκαιρια. Επειδή το Ήθελα και επειδή ΔΟΎΛΕΨΑ ΣΚΛΗΡΆ να καταφέρω το οτιδήποτε, δεν απαιτησα από κανέναν περισσότερα από όσα απαιτούσαν και απαιτω από τον εαυτο μου. Πιστεύω πως είναι καμένο χαρτί. Ειλικρινά. Και το μόνο που θέλει να γίνει είναι ένα τσόκαρο που θα αμολάει παιδιά και θα ζητά διατροφές για να ζήσει. Δεν θελω να ασχοληθώ ξανα. Και γενικότερα, εάν ποτέ κάποιος άνθρωπος μου ζητήσει βοήθεια, επειδή θέλει να ξεφύγει από την κακοποίηση, θα το σκεφτώ πάρα πολύ για να την προσφερω.
    2 χρονια μενει σκ στην γιαγια;
    δεν μας ειπες οτι μεχρι τωρα εμενε με την μητρια και τωρα που εκανε καταγγελια στην μητρια, την αφησαν πρωτη φορα στην γιαγια;

    μα τι μας λες τωρα; η μικρη θα αποφασισει σε ποιο μερος θα μεινουν, οταν σε αυτο το μερος δεν μπορουν να την επιτηρουν κι αναγκαζονται να την αφηνουν σε συγγενεις;;;
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ και επρεπε να μεινουν ολοι μαζι εκει που θα ειναι η δουλεια του πατερα!!!
    απο τετοιες αποφασεις τα εχουν μπλεξει και δεν ξερουν τωρα τι να την κανουν!
    ας αλλαξει και τωρα την αποφαση αυτη.
    αφου η μικρη φευγει και κανει τετοια σκηνικα, πρεπει να ειναι συνεχεια με τον πατερα και για να γινει αυτο, ο πατερας πρεπει να μενει εκει που εχει δουλεια!

    δεν ξερετε ακομα αν ειναι καμμενο χαρτι.
    αυτο που ειναι σιγουρο, ειναι οτι ο πατερας ακομα και τωρα ειναι ατολμος να κανει αυτα που πρεπει.
    εφοσον δεν συνεργαζεται και εχει κανει την ζωη ολων τους πατινι, ο πατερας να παρει την οικογενεια του (νεα γυναικα και παιδι) και να παει να μεινει εκει που θα εχει πολλη δουλεια, αντι να την παρκαρει στις γιαγιαδες και τις θειαδες και μετα να την μαζευει απο τα αστυνομικα τμηματα.
    κι αν δεν της αρεσει, ξυδι...
    Last edited by Remedy; 21-10-2019 at 12:07.

  15. #120
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Ρε παιδιά είναι μουσικός ο άνθρωπος. Όπου και να μείνει, τα Πσκ πρέπει να κάνει ταξίδια, είτε Αθήνα είτε Θεσσαλονίκη είτε αλλού για έξτρα. Οπουδήποτε και να μείνει. Απλώς το να μείνει πχ Αθήνα ή Θεσσαλονίκη θα έχει ξερωγω κανένα 500αρικο (υποθέτω) το μήνα παραπανω από στούντιο και τέτοια.
    Όταν το έσκασε πριν 2 χρόνια όλοι είπαν (ο πατέρας της, εμείς, ψυχολόγοι) να αλλάξει περιβάλλον να μείνει εκεί που είναι λιγότερο στρεσσογονο περιβάλλον, να της γίνονται τα χατήρια, κτλ. Αυτή από την μία άκρη το πάει στην άλλη. Το δίπολο στο οποίο γαλουχηθηκε το αναπαράγει.

    Και ναι, δεν πιστεύω πως θέλει να αλλάξει κάτι. Κι εγώ έχω κακοποιηθει, όχι μόνο από έναν γονέα αλλά και από τους δύο και πολύ πιο ακραία. Εγώ δεν είχα 2η ευκαιρία ποτέ ως παιδί. Επίσης, ένας κακοποιημενος άνθρωπος, δεν ξέρει πότε τι θέλει. Επειδή έχει μάθει Ν μην θέλει. Έχει μάθει πως για να προστατευτεί πρέπει να ευνουχίσει τη θέληση του, να ψυχολόγει τους υπόλοιπους ανθρώπους και να τους χειρίζεται για να ελάχιστο ποιεί την πιθανότητα ενδεχόμενης κακοποίησης. Ε λοιπόν, αυτό το πράγμα είναι που μισείς και δεν εντοπίζεις. Αν θέλεις όμως να ξεφύγεις, το κάνεις έμπρακτα. Πως; προσπαθείς να μην έχεις ανάγκη κανέναν. Διαβάζεις ας πούμε, φροντίζεις τα ρούχα σου, προσπαθείς κυρίως να αναλάβεις τις ευθύνες σου, ακόμα κι αν το παρακάνεις, με όση ωριμότητα κι αν έχεις. Πέρασα ακριβώς τα ίδια. Αλλά δεν έμεινα στο ναρκισισμο του ότι σας παιζω κομπολόι. Πολλές φορές πήρα την ευθύνη για πράγματα που δεν μου αναλογουσαν αλλά όλες τις φορές πήρα την ευθύνη για πράγματα στα οποία ήταν ευθύνη δική μου. Η μικρή ούτε έχει βιαστεί από τον πατέρα της, ούτε ξύλο έχει φάει ποτέ, πότε όμως, ούτε τίποτα τέτοιο. Έχει απαχθεί από τη μητέρα της και στη συνέχεια εγκαταλειφθηκε από την ίδια, και τώρα γαμαει τους υπόλοιπους γι αυτό και δεν ντρέπεται κιόλας.

    Λοιπόν, εγώ μέχρι να ζητήσει έστω και μια ψεύτικη συγγνώμη (χρωστάει σε πρα πολύ κόσμο) και μέχρι να δείξει τον στοιχειώδη σεβασμό, καμμενο χαρτί θα την θεωρώ. Κανείς δεν της χρωστούσε, ούτε εγώ, η γυναίκα του ξάδερφο του πατέρα της, ούτε η πεθερά μου, ούτε η γυναίκα του πατέρα της. Αυτή χρωστά στον εαυτό της, εάν το θέλει, να ζήσει με σεβασμό, αξιοπρέπεια και ηρεμια και είχε αλλά και έχει τις καλύτερες προϋποθέσεις Ν το επιτύχει, ψυχολόγο και υποστηρικτικο περιβάλλον. Εάν γουστάρει να ζει με τις επιλογές που κάνει τώρα, καλώς, αλλά εγώ έτσι με τέτοιες ξεφτυλες δεν θέλω ούτε καλημέρα. Αν θέλει να αλλάξει εικόνα κι εντύπωση για την ίδια, πρέπει να δουλέψει, όχι να προσπαθεί να μας χειριστεί. Αυτά της είπα και από το τηλέφωνο.

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 00:39
  2. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 3 (ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ..... Ή ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ;)
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 262
    Last Post: 20-10-2009, 14:10
  3. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 2
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 197
    Last Post: 11-06-2009, 18:16
  4. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ
    By boubourina in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 192
    Last Post: 09-02-2009, 13:05
  5. εφηβια μια αληθηνη ζωη
    By alien in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 0
    Last Post: 02-07-2007, 14:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •