Παιδί χωρισμένων γονιών στην εφηβία. - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 121 to 131 of 131
  1. #121
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Πάντως ειλικρινά ευχαριστώ όλα τα μέλη για τις απαντήσεις σας. Είναι πραγματικά πολύτιμη η βοήθεια. Δεν έχω λόγια να εκφράσω το ποσό πολύ με βοηθά να γράφω τις σκέψεις μου και να διαβάζω και μερικές ξένες θεάσεις της καταστάσης. Να είστε καλά όλοι και όλες.

  2. #122
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Η γυναίκα του πατέρα της επέστρεψε στο σπίτι. Δεν θα την κρατάει η ίδια στα ΣΚ, θα μένει με νταντα, δεν της μιλάει η μικρή, αλλά αναμενόμενο. Πήγαν στον παιδοψυχολογο. Η μικρή μούγκα. Ο ψυχολόγος τους είπε πως οκ έχεις δίκιο να θες να φύγεις, αλλά της λέει εάν ξαναφύγεις από το σπίτι δεν θα ξανά επιστρέψεις. Εάν θέλεις να μείνεις με τον άντρα σου θα είστε κανονική οικογένεια, δλδ θα κοιμάστε μαζί θα ξυπνάτε μαζί κτλ. Η μικρή βλέπει πως της πέρασε διώχνοντας σε και γι αυτό συνέχισε είτε να κάνει φασαρίες είτε να το σκάει.
    Και θα της επιβάλλουν τιμωρίες και οι δύο. Αλλά και επιβραβεύσεις.
    Αυτά

  3. #123
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Παρακολουθώ αυτό το θέμα τόσο καιρό αν και δεν συμμετέχω γιατί με καλύπτουν όσα γράφουν τα υπόλοιπα μέλη...αλλά πραγματικά επιτέλους μπήκε μια σωστή βάση!
    Συμφωνώ απόλυτα με τον ψυχολόγο, δεν γίνεται να χωρίζει ένα ζευγάρι επειδή έτσι θέλει η μικρή. Και η γυναίκα του όταν αποφάσισε ότι ήθελε να παντρευτεί έναν χωρισμένο με παιδί, θα πρέπε να είχε σκεφτεί ότι πιθανόν να προέκυπταν και τέτοια προβλήματα και να ήταν έτοιμη να τα αντιμετωπίσει.

    Όλο το θέμα της μικρής είναι παιχνίδι εξουσίας. Προσπαθεί να έχει την εξουσία πάνω τους και μέχρι στιγμής τα έχει καταφέρει υπέροχα, χειρίζεται άψογα τον πατέρα της. Αυτός είναι που πρέπει επιτέλους να αναλάβει τον ρόλο του και να της θέσει όρια.

  4. #124
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Το θεμα συνεχιζει στο ιδιο μοτιβο. Σημερα τα πηρα πολυ ασχημα αλλα δεν μιλησα καθολου. Ηταν σπιτι μου το ζευγαρι το μεσημερακι και πηρε ο πατερας την κορη τηλεφωνο στο σπιτι για να της πει πως θα την πηγαινε ο ιδιος φροντιστηριο. Και του ειπε αυτη "δεν εχεις καταλαβει οτι δεν θελω να σου μιλαω;" και του το εκλεισε στη μουρη. Μετα αυτος αρχισε να λεει πως η ζωη του εχει γινει χειροτερη, πως η μανα της μικρης την γ@@@σε και πως κι εκεινος εχει μια γυναικα που της επιτεθηκε και πως με αυτον τον τροπο την γ@@@σε και ο ιδιος. Εγω αν ημουν σαν την γυναικα του θα ειχα φυγει, ειλικρινα. Απορω τι καθετε να κανει. Η μικρη οπως λεει κ η ελισαβετ θελει να κανει απλως το δικο της. Δεν φτανει που αναστατωσε ενα χωριο κοσμο, φταιμε και ολοι οι υπολοιποι. Ο αντρας μου του ειπε πως δε θελει νευρα μεσα στο σπιτι και πως θα ηταν καλυτερα να μην εκθετει τα προβληματα με την κορη του οταν ερχονται.

    Δεν τους θελω μεσα στο σπιτι.

    Η σταση του αυτη μου θυμισε τους γονεις ενος εκ των δυο δολοφονων της Τοπαλουδη.

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα για ακόμα μια φορά φαίνεται ότι ο πατέρας δεν ξέρει τι του γίνεται.
    Όπως λέω συχνά, διασταυρώνονται οι κουτοί και διαιωνίζεται το είδος... ( Και δεν το εννοώ γονιδιακά, καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.) Κρίμα, κρίμα, κρίμα.
    Νομίζω ότι έχεις δίκιο να κόψεις τα πολλά πολλά με όλην αυτή την κατάσταση. Σε φθείρει και αν δεν θέλουν και οι ίδιοι να βοηθηθούν, δεν μπορείς να κάνεις και κάτι. Μετά από τόσες συζητήσεις που μας λες ότι έχεις κάνει στον πατέρα, δεν έχει πάρει χαμπάρι νομίζω για το τι γίνεται.

  6. #126
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Γεια σας και παλι και καλες γιορτες. Οπως καταλαβαινετε, εχει συνεχεια το σηριαλ.
    Χρειαζομαι βοηθεια, οποιαδηποτε πληροφορια μπορει να ειναι χρησιμη θα ηταν δεκτη.

    Θελω να κινηθω νομικα εναντίων τους, του πατερα της πρωην, δεν ξερω. Θελω να δει το παιδι ψυχολογος και να το απομακρυνει και απο τους 2.

    Πηγε και κατηγγειλε πως εχει απαχθει η μικρη, πως εχω συντελεσει και τα νεα εφτασαν στη δουλεια μου κ φοβαμαι πως θα περασω απο πειθαρχικο, γιατι κατα την προσληψη στη δουλεια μου, υπεγραψα μεταξυ αλλων πως δεσμευομαι να διαγω εντιμο βίο, μια τετοια καταγγελία δεν σημαινει καθολου αυτο. Θελω να τους το παρουν το παιδι. Ουτε αυτη ειναι ικανη, αφου το βρακι της πιο πολυ το σεβετε, ουτε αυτος αξιος να το μεγαλωσει με ασφαλεια στναισθηματικη.

    Τι προτεινετε; αυριο εχω ραντεβου με δικηγορο

  7. #127
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Γεια σας και παλι και καλες γιορτες. Οπως καταλαβαινετε, εχει συνεχεια το σηριαλ.
    Χρειαζομαι βοηθεια, οποιαδηποτε πληροφορια μπορει να ειναι χρησιμη θα ηταν δεκτη.

    Θελω να κινηθω νομικα εναντίων τους, του πατερα της πρωην, δεν ξερω. Θελω να δει το παιδι ψυχολογος και να το απομακρυνει και απο τους 2.

    Πηγε και κατηγγειλε πως εχει απαχθει η μικρη, πως εχω συντελεσει και τα νεα εφτασαν στη δουλεια μου κ φοβαμαι πως θα περασω απο πειθαρχικο, γιατι κατα την προσληψη στη δουλεια μου, υπεγραψα μεταξυ αλλων πως δεσμευομαι να διαγω εντιμο βίο, μια τετοια καταγγελία δεν σημαινει καθολου αυτο. Θελω να τους το παρουν το παιδι. Ουτε αυτη ειναι ικανη, αφου το βρακι της πιο πολυ το σεβετε, ουτε αυτος αξιος να το μεγαλωσει με ασφαλεια στναισθηματικη.

    Τι προτεινετε; αυριο εχω ραντεβου με δικηγορο
    Η δικηγόρος δε θα βασιστει στον προτερο βιο και των δυο βιολογικων γονέων ;; Έχεις μαρτυρες ή μαρτυρα την πεθερά σου. Σίγουρα και κάποιων άλλων που θα γνωριζαν για το κορίτσι και τον πατερα του. Ευχομαι γιορτές με υγεία για την οικογένεια σου και σιγουρα να αποκαλυφθει η μονον θετική προ αίρεση σου. Μακαρι να ειχαμε κάποιον με νομικες συμβουλες εδω.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #128
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    μην το κουραζεισ και πολυ ο πατερασ ειναι υπευθυνοσ να βρει λεφτα να εχουν να ξοδεψουν μανα κ κορη παει στη δουλεια τελοσ η μανα ειναι υπευθυνη να ειναι το παιδι υγιεσ αν το παιδι ειναι υγιεσ κι εχει λεφτα να στο πω απλα καλυτερα δε γινεται και θεωρειτε αντιδραση κανε οτι θεσ πανε στον αρειο παγο φερε και τον πρωθυπουργο κατι καλυτερο δε γινεται αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #129
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εδώ που τα λέμε νομικά κανείς από τους δύο γονείς δεν ήτανε σωστός, άλλα λέγανε οι δικαστικές αποφάσεις κι άλλα κάνει ο καθένας. Δεν κάθισα να κοιτάξω ξανά τα πρώτα σου μηνύματα, αλλά νομίζω ότι καθαρά από νομικής άποψης, ναι, έχει πατήματα η τύπισσα. Και όταν το παιδί έμεινε και τόσο καιρό μαζί σου, μπορεί να τα εμφανίσει τα πράγματα άλλα αντ΄ άλλων. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει κι ότι οι δικαστές είναι χαζοί και δεν κααλαβαίνουν τι παίζει, αρκεί να παρουσιαστεί σωστά η υπόθεση και από τους δικηγόρους της άλλης πλευράς και αρκεί και η μικρή μην παίξει τίποτα θέατρα για να τραβήξει την προσοχή και πει ότι της κατέβει. Διότι λογικά και αυτή θα πρέπει να καταθέσει. Μπορεί να χρειαστεί και με πραγματογνωμοσύνη παιδοψυχολόγου ή κάτι αφού είναι τόσο ασταθής.

    Στην δουλειά σου δεν έχουν γνώση λίγο πολύ των γεγονότων; Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα εκεί. Πρέπει απλά να βρεις έναν καλό δικηγόρο να δεις πως θα κινηθείς.

  10. #130
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Γεια σας και παλι και καλες γιορτες. Οπως καταλαβαινετε, εχει συνεχεια το σηριαλ.
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Χρειαζομαι βοηθεια, οποιαδηποτε πληροφορια μπορει να ειναι χρησιμη θα ηταν δεκτη.

    Θελω να κινηθω νομικα εναντίων τους, του πατερα της πρωην, δεν ξερω. Θελω να δει το παιδι ψυχολογος και να το απομακρυνει και απο τους 2.

    Πηγε και κατηγγειλε πως εχει απαχθει η μικρη, πως εχω συντελεσει και τα νεα εφτασαν στη δουλεια μου κ φοβαμαι πως θα περασω απο πειθαρχικο, γιατι κατα την προσληψη στη δουλεια μου, υπεγραψα μεταξυ αλλων πως δεσμευομαι να διαγω εντιμο βίο, μια τετοια καταγγελία δεν σημαινει καθολου αυτο. Θελω να τους το παρουν το παιδι. Ουτε αυτη ειναι ικανη, αφου το βρακι της πιο πολυ το σεβετε, ουτε αυτος αξιος να το μεγαλωσει με ασφαλεια στναισθηματικη.

    Τι προτεινετε; αυριο εχω ραντεβου με δικηγορο


    κουτσουνι,
    λυπαμαι πολυ για την εξελιξη. εκνευριστικη, οσο και αναμενομενη στην κατασταση που ειναι οι δυο αυτοι γονεις και κυριως η μητερα.
    δεν θυμαμαι καλα ολες τις λεπτομερειες, αλλα νομιζω οτι η μανα ειχε χασει την επιμελεια και ειχε δοθει στον πατερα.
    επομενως που βασιζεται το θεμα της απαγωγης;;; αφου ο πατερας ειναι υπευθυνος!!

    κι εσυ γιατι να εμπλεκεσαι, εφοσον ο πατερας σου ζητησε να την φιλοξενησεις;;;
    νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα νομικων λεπτομερειων και θα σε διαφωτισει το ραντεβου με τον δικηγορο.
    εγω θα συνεχισω να λεω αυτο που σου ελεγα εξ αρχης. ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΣΑΙ. δεν ειναι δικη σου δουλεια να μπαινεις στην μεση, εφοσον εχει γονεις η κοπελα. ειναι θεμα του πατερα να αναλαβει την ευθυνη της και φυσικα την φιλοξενια της..
    νομιζω οτι θα ξεμπλεξεις, αλλα δεν μπορω να ξερω τις επιπτωσεις που θα εχει στην εργασια σου. ελπιζω να μην εχει.

    υ.γ. γνωμη μου, οτι και να κινητοποιησεις τις κοινωνικες υπηρεσιες, δεν νομιζω οτι θα απομακρυνουν το παιδι απο τον πατερα. με τι δικαιολογια; δεν το κακοποιει, ουτε το παραμελει. εχει αντικοινωνικη συμπεριφορα το παιδι, αλλα δεν αποδεικνυεται ακαταλληλοτητα του πατερα, ουτε μπορει κανεις να την υποχρεωσει να κανει ψυχοθεραπεια.
    σε ολα αυτα δινω απολυτο δικιο στον ανδρα σου που προσπαθησε να σταματησει αυτην την υστερια με τις εντασεις. κριμα που δεν επενεβη νωριτερα να σε σταματησει απο τις φιλοξενιες...

  11. #131
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα.
    Με το δικηγόρο πως πήγε;

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789

Similar Threads

  1. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 01:39
  2. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 3 (ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ..... Ή ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ;)
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 262
    Last Post: 20-10-2009, 15:10
  3. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 2
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 197
    Last Post: 11-06-2009, 19:16
  4. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ
    By boubourina in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 192
    Last Post: 09-02-2009, 14:05
  5. εφηβια μια αληθηνη ζωη
    By alien in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 0
    Last Post: 02-07-2007, 15:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •