Παιδί χωρισμένων γονιών στην εφηβία. - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 131
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Kαι κάτι τελευταίο που έμαθ προ ολίγου. Και το οποίο εξηγεί πολλά. Κάθεται και λέει στο παιδί πως έχει καρκίνο και πως θα πεθάνει και πως το έπαθε απο την στεναχωρια της που έφυγε η μικρή και καλά. Το διασταυρωσα και δεν είναι αλήθεια. Εχει να κάνει αιματολογικές απο το 12 και είπε στο παιδι πως μπαινοβγαίνει στα νοσοκομεία. Ευτυχώς δεν θα ανέβει μόνο του. Τι να πω. Σας ευχαριστώ όλους απο την καρδιά μου για την βοήθειά σας. Πραγματικά πολύτιμη.

  2. #47
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Το κορίτσι έφυγε απο το σπιτι σου;

  3. #48
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Kαι κάτι τελευταίο που έμαθ προ ολίγου. Και το οποίο εξηγεί πολλά. Κάθεται και λέει στο παιδί πως έχει καρκίνο και πως θα πεθάνει και πως το έπαθε απο την στεναχωρια της που έφυγε η μικρή και καλά. Το διασταυρωσα και δεν είναι αλήθεια. Εχει να κάνει αιματολογικές απο το 12 και είπε στο παιδι πως μπαινοβγαίνει στα νοσοκομεία. Ευτυχώς δεν θα ανέβει μόνο του. Τι να πω. Σας ευχαριστώ όλους απο την καρδιά μου για την βοήθειά σας. Πραγματικά πολύτιμη.
    Λυπάμαι την μικρή.
    Και φοβάμαι πως από εδώ αρχίζουν τα χειροτερα για αυτήν.

    Η μάνα της είναι μεγάλη...αντε μην πω τι είναι.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Λοιπόν, σήμερα έγινε ένα τρομερό σκηνικό. Το πρωί ήρθε να την πάρει ο πατέρας της και πάλι εγινε χαμός. Ότι λέει η μάνα της μου φωναζε, τύπου θα σε πάω στην αστυνομία που με κρατας εδω σε εμένα, θα σε πάω στην αστυνομία που με κρατάς εδω στον πατέρα της. Δεν άντεξα, μπήκα ανάμεσα και της μίλησα. Λέω στο σπίτι μου φωνές δεν επιτρέπω να γίνονται, την εβαλα και πήρε τηλέφωνο τη μάνα της. Της λέω σου έω πληρώσει εισητηρια αεροπορικά δυο φορες και σου έστειλα λεφτα να ερθεις μου λέει λες ψέμματα, εννοειται πως έδειξα τα εισητήρια και την απόδειξη του εμβάσματος στη μικρή. Της λέω ενα χρόνο έστειλες ένα γλυφιτζούρι έστω στη μικρή; της πήρες ένα πακέτο σερβιέτες; όχι! ποτέ! μου λεει δεν ειχα λεφτα και τέτοια. Με ενα δεκαρικο το μήνα αποταμίευση θα μπορουσες να ερθεις τουλαχιστον μια φορα μόνη σου της λέω. Απο κει και πέρα λέω στη μικρή σου αρεσει να ζεις μέσα στο ψεμμα και στην ένταση; οχι μου λέει και ι αυτο εφυγα απο θεσσαλονίκη, τοτε της λέω οφειλεις στον εαυτό σου να στηριξεις την επιλογή που έκανες. Το ξέρω της λέω πως σου λείπει η μητέρα σου αλλα δεν φταις ουτε εσυ με τις παράλογες ευθύνες που σου φορτώνει, ούτε φταίει ο πατέρας σου που το μονο που την νοιαζει την μανα σου είναι τα λεφτα. Και επιπλέον, σε βάζει της λέω στη διαδικασία να σε "διωξουν" όλοι, στο δικό σου μυαλό ενω στην ουσία εσυ εγκατέλειψες και τον πατέρα σου και την αλλη κοπέλα και ήρθες να μείνεις σε ένα σπίτι που όσο καλά κι αν σου φερθούμε είναι μαθηματικά εξακριβωμένο πως δε θα νοιώσεις ασφάλεια, γιατί αυτό το σπίτι δεν σου ανήκει, δεν ειναι του πατέρα σου. Της λέω κάνω κάπου λάθος; αρχισε να μου λέει ανοησίες του τύπου οτι φοβάμαι να την διώξω λόγω αστυνομίας και της είπα ξεκολλα το μυαλό σου. Αν θελω να σε διώξω ή δεν σε θέλω γενικότερα, δε θα γίνει τίποτα απολύτως γιατί δεν είμαι γονέας σου. Και της είπα τέλος, το σημαντικό ποιο είναι; να χωρίσει ο πατέρας σου την καινουρια του σχέση; να ερθει η μαμα σου να σε δει για να σε φορτώνει ενοχές, να νοιώθεις εσύ καλά σε όλη την κατάσταση και να προχωρας; ποια είναι η θέση στην οποία θες να βρεθεις της λέω; μου λέει να τα βρουν οι δικοι μου και να συμπεριφέρεται καλά σε μένα. Της είπα πιστεύεις πως είναι στο χέρι σου να αλλάξεις την συμπεριφορά κάποιου; κανεις ολα αυτα και τελικά μονο εσύ τρελαίνεσαι. Η μανα σου της λέω γελουσε στο τηλέφωνο οταν εκλαιγες, το χαιροταν που δεν περνας καλά.
    Εκεί ξεσπασε σε κλάμα με λυγμούς.
    Την παρηγότησα και της είπα για μια ακόμη φορά, πως με ανοησίες η πραγματικότητα δεν αλλάζει. Με το να χαλιέται η ίδια και να αφήνει τον καθένα να την χρησιμοποιεί δεν γίνεται τίποτα. Η κατάσταση είναι αυτή, ο πατέρας της είναι με άλλη γυναίκα, η μάνα της είναι με κάποιον άλλο συνεχώς και δεν εχει ευθύνη να αλλαξει αυτό. Το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να μην αφήνει κανέναν να μιλάει για τον άλλο. Τύπου η μανα σου είναι ετσι ο πατέρας σου αλλιώς, να μην τους επιτρέπει. Και να αρχισει να ζει για την ίδια, να κάνει πραγματα και να ζητά όσα θέλει, γιατι αυτό εχει.
    Το απόγευμα θα πάμε για tandem, είχε κάνει και το πάσχα. Είναι πολύ εξοργηστικό για μένα που ενω είναι τοσο αδιαφορη η μάνα της προσπαθει να την κάνει ακόμη πιο δυστυχισμένη. Μιλάμε θέλω να της σπάσω τα μούτρα τρελά. Εδιωξα εννοειται τον πατέρα γιατι δεν γινόταν. Εκεινος ο ερμος κ η γυναίκα του πήραν 100 φορές τηλέφωνο κ ολο συγγνωμη κ ευχαριστώ ήταν.

    Για οτι νεοτερο θα σας ενημερώνω. Ευχαριστώ για το χρόνο σας και για τις απαντήσεις, είναι πραγματικά πολύ υποστηρικτικές.
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Διαζύγιο όχι, δεν υπήρχει απο τα 2-3 της μικρης που έπαψαν να ζουν μαζί. Ο.......
    ......
    Εάν ήταν παιδί μου δεν θα την αφηνα να μιλήσει ποτέ ξανά μόνη της με την μάνα της. Στεναχωριέμαι, γιατί έζησα και είχα η ίδια κακοποιητικούς γονείς και ξέρω πως αυτό που κάνει η μικρή είναι τέρμα αυτοκαταστροφικό και ξέρω πως μισεί τον εαυτό της που το κάνει. Επίσης με θυμώνει που η ίδια της η μανα την χρησημοποιεί τόσο πρόστυχα. Το απόγευμα η "μάνα" με πήρε να μου πει ότι με νίκησε, επειδη θα ανέβει η μικρή πάνω και ότι όλοι κρέμονται απο το μ**νι της και όταν ανέβουν πάνω θα την κανονισει και την μικρη και τον πατερα της μικρής. Ας ελπίσουμε, πως θα "ανοιξουν" τα μάτια της οταν ανέβει θεσσαλονικη. Ίσως ετσι το πάρει απόφαση.

    Το μόνο σίγουρο είναι, πως δεν πρόκειται να ξαναφιλοξενήσω το κορίτσι, όχι τουλάχιστον υπο αυτές τις συνθήκες.
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Ποτέ δεν της εχω πει η μανα σου η ψευτρα πχ. Η μόνη φορά που της εδειξα την αλήθεια ήταν όταν έπαθε κρισάρα τις προάλλες που λεγε με κανετε ετσι κ αλλιως και με κρατάτε εδω. Θα την αφηνα να κλαίει κ να τρελαίνεται δηλαδή? Μέσα σε ένα πλαστό πράγμα, σε μια φαντασίωση, που και η ίδια ξέρει πως είναι εντελώς ακυρη?
    Εννοείται πως αποκατέστησα την αλήθεια και φυσικά δεν χρειάζονται χαρακτηρισμοί γι αυτό. Ποτέ δεν έχω πει στο παιδί η μανα σου η ετσι ή η αλλιώς. Και τις προάλλες της έδειξα στοιχεία, για να πάψει να βασανίζεται στη σκέψη πως αδίκησε η ίδια την μαμά της και ότι εμείς είμαστε οι "κακοί". Όταν μου κάνει παραπονα την ακούω και το μόνο που κάνω είναι να προσπαθώ να την απενοχοποιώ λέγοντας πως ναι η μαμά είναι άνθρωπος και σιγουρα κάνει λάθη οπως όλοι, αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν αξίζει τίποτα ή πως εσυ φταις σε κάτι που κάποιος αλλος αποφάσισε. 'Η της υπενθυμίζω πως η ίδια έχει αλλες υποχρεώσεις, όπως να είναι καλά, να περνάει καλά η ίδια, όχι να αναλώνεται με πράγματα που δεν μπορεί να ελέγξει και τις στιγμές αυτές χαμογελάει πραγματικά. Μπορεί να νοιώθω άσχημα για το ποιόν της μητέρας της, μπορεί ισως να καταλαβαίνει οτι με νευριάζει η συμπεριφορά της μανα της, αλλά ποτέ δεν την χαρακτήρισα την μάνα της με κανέναν τρόπο. Επίσης, πουθενα δεν είπα πως το παιδί ξέρει πως με παιρνει και με βρίζει και όταν αυτό συναίβει και ήταν μπροστά το δικαιολόγησα, λέγοντας πως μαλλον ηταν κουρασμένη η μανα της. Τώρα, απο που προκύπτει πως όλη μέρα κάθομαι και βρίζω την μάνα της μικρής, δεν το ξέρω.

    Τέλος, έχω λυμένα τα θέματα με τους γονείς μου, εντελώς όμως. Δεν βλέπω στο πρόσωπο της γυναίκας αυτής τους δικους μου, γιατί πολύ απλά, ποτέ δεν ταυτίστηκα με τον ρόλο του κακοποιητή και δεν πρόκειται να το κάνω. Δεν προσπαθω να βγάλω κάτι απο όλο αυτό ούτε να πω, ξέρεις κάτι, είμαι πολύ ουάου που βοηθάω την μικρη και πόσο γαμάτη είμαι. Θα στεναχωριώμουν με την ίδια ένταση αν η μικρή είχε ενα ατύχημα σωματικό ας πουμε και θα βοηθούσα το ίδιο. 1 παιδοψυχολογος κι ενας ψυχιατρος μιλησαν μαζί μου, εάν ήμουν γεια σου και προσπαθουσα να προβάλω στο παιδι απωθημενα δικά μου, λες να λέγανε, παρτην σπίτι επειδή είσαι ότι καλύτερο μπορεί να έχει τώρα; Και επίσης και οι 2 ειδικοί, λένε να της δείχνεις την αλήθεια. Αν χρειαστεί να της υπενθυμίσω ή να της ισωσω μια διαστρευλωμένη αντίληψη, σχετικά με συμπεριφορές, σαφώς και θα το κάνω. Να αναλάβω την ευθύνη των πράξεων της άλλης της κουλής,να την καλυψω και να αφήσω το παιδίνα βασανίζεται; με ποια λογική;
    καλημερα.
    πας απο το ενα ΑΚΡΟ στο αλλο.
    το να μην αναλαμβανεις ευθυνες του πατερα της, η να μην μιλας εναντιον της μανας της μπροστα της, ΔΕΝ σημαινει οτι θα κατσεις να κανεις το αντιθετο και να δικαιολογεις τις εξωφρενικες συμπεριφορες της μανας της...
    αυτο που λεω,
    ειναι οτι την "αποκατασταση της αληθειας", πρεπει να την κανει ο πατερας της κι οχι εσυ.
    και δεν ειπα πουθενα οτι το κανεις ολη μερα, ειπα οτι το εκανες, γιατι εσυ μας το ειπες. δεν το εβγαλα απ την κοιλια μου..

    την μια μου λες δεν ειπες ποτε την μανα της ψευτρα η οτιδηποτε αλλο, και πανω λες οτι την εβαλες να παρει τηλεφωνο την μανα της η ιδια για να ξεκαθαρισεις εσυ με την μανα της μπροστα στην μικρη τα ψεματα που ειπε για εσενα, για τα χρηματα κλπ, και στην συνεχεια της λες οτι η μανα της την φορτωνει ενοχες, την ρωτας αν θελει να συνεχισει να ζει μεσα στο ψεμα, οτι η μανα της χαιρεται οταν η ιδια υποφερει και την νιαζουν μονο τα λεφτακλπ. αυτα δεν ειναι χαρακτηρισμοι; δλδ ειναι διαφορετικο να λες "η μανα σου ειναι ψευτρα" απο το να της λες μπροστα της οτι ειπε ψεματα και να ρωτας την μικρη αν θελει να ζει με την μανα της μεσα στο ψεμα;; ε τι αλλο να πεις;
    επειδη αποκαθιστουν την αληθεια ολα αυτα, νομιζεις οτι δεν πληγωνουν την μικρη;
    ΑΥΤΟ εννοω οτι πρεπει ειδικος να την χειριζεται, η εστω ο πατερας.
    δεν μπορει ο καθε συγγενης να κατηγορει την μανα της. (κι ας εχει απολυτο δικιο επι της ουσιας).

    να επαναλαβω οτι εχεις δικιο στο πως κρινεις την μανα της.
    ειναι τρελη με περικεφαλαια, και ακαταλληλη να μεγαλωνει παιδι.
    αλλα δεν ειναι η δικη σου θεση να το λες στην μικρη. ειναι δουλεια του πατερα και των ψυχολογων.

    και φυσικα και δεν σκεφτηκα ποτε οτι ταυτιστηκες με καποιον κακοποιητη !! θεωρησα οτι ταυτιστηκες με τον κακοποιημενο, βεβαια, οπως μονη σου ειπες παραπανω οτι εχεις καποιες αναλογες εμπειριες με τους δικους σου..

    για εμενα ειναι αρκετο που μπορεις και την φιλοξενεις και την αγαπας, χωρις ομως να μπαινεις σε κρισεις για την συμπεριφορα της μανας της ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ, αλλα πρεπει να ασκεις μονιμη πιεση στον πατερα να την αναλαβει ο ιδιος, αμεσα..

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    πας απο το ενα ΑΚΡΟ στο αλλο.
    το να μην αναλαμβανεις ευθυνες του πατερα της, η να μην μιλας εναντιον της μανας της μπροστα της, ΔΕΝ σημαινει οτι θα κατσεις να κανεις το αντιθετο και να δικαιολογεις τις εξωφρενικες συμπεριφορες της μανας της...
    αυτο που λεω,
    ειναι οτι την "αποκατασταση της αληθειας", πρεπει να την κανει ο πατερας της κι οχι εσυ.
    και δεν ειπα πουθενα οτι το κανεις ολη μερα, ειπα οτι το εκανες, γιατι εσυ μας το ειπες. δεν το εβγαλα απ την κοιλια μου..

    την μια μου λες δεν ειπες ποτε την μανα της ψευτρα η οτιδηποτε αλλο, και πανω λες οτι την εβαλες να παρει τηλεφωνο την μανα της η ιδια για να ξεκαθαρισεις εσυ με την μανα της μπροστα στην μικρη τα ψεματα που ειπε για εσενα, για τα χρηματα κλπ, και στην συνεχεια της λες οτι η μανα της την φορτωνει ενοχες, την ρωτας αν θελει να συνεχισει να ζει μεσα στο ψεμα, οτι η μανα της χαιρεται οταν η ιδια υποφερει και την νιαζουν μονο τα λεφτακλπ. αυτα δεν ειναι χαρακτηρισμοι; δλδ ειναι διαφορετικο να λες "η μανα σου ειναι ψευτρα" απο το να της λες μπροστα της οτι ειπε ψεματα και να ρωτας την μικρη αν θελει να ζει με την μανα της μεσα στο ψεμα;; ε τι αλλο να πεις;
    επειδη αποκαθιστουν την αληθεια ολα αυτα, νομιζεις οτι δεν πληγωνουν την μικρη;
    ΑΥΤΟ εννοω οτι πρεπει ειδικος να την χειριζεται, η εστω ο πατερας.
    δεν μπορει ο καθε συγγενης να κατηγορει την μανα της. (κι ας εχει απολυτο δικιο επι της ουσιας).

    να επαναλαβω οτι εχεις δικιο στο πως κρινεις την μανα της.
    ειναι τρελη με περικεφαλαια, και ακαταλληλη να μεγαλωνει παιδι.
    αλλα δεν ειναι η δικη σου θεση να το λες στην μικρη. ειναι δουλεια του πατερα και των ψυχολογων.

    και φυσικα και δεν σκεφτηκα ποτε οτι ταυτιστηκες με καποιον κακοποιητη !! θεωρησα οτι ταυτιστηκες με τον κακοποιημενο, βεβαια, οπως μονη σου ειπες παραπανω οτι εχεις καποιες αναλογες εμπειριες με τους δικους σου..

    για εμενα ειναι αρκετο που μπορεις και την φιλοξενεις και την αγαπας, χωρις ομως να μπαινεις σε κρισεις για την συμπεριφορα της μανας της ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ, αλλα πρεπει να ασκεις μονιμη πιεση στον πατερα να την αναλαβει ο ιδιος, αμεσα..
    Ρε συ δεν κάνω τίποτα μόνη μου. Η μικρη δεν ηθελε ουτε ψυχολογο να μιλήσει, διοτι την βγαζουμε υποτιθεται τρελή, ουτε να μιλήσει τον πατέρα της. Δεν ειναι οτι μου έρθει η φαση. Εννοείται πως ολα αυτά έπρεπε να τα κάνει ο πατέρας, αλλά θα έπρεπε να τον ακούει και λίγο για να τα κάνει. Τεσπα, είμαι τόσο στεναχωρημένη με όλο αυτό, που δεν θα εξηγήσω περισσότερο γιατί δεν έχει και νόημα πλέον που το παιδί έφυγε. Ελπίζω μόνο πως θα επιστρέψει και θα είναι καλά.

  6. #51
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Ρε συ δεν κάνω τίποτα μόνη μου. Η μικρη δεν ηθελε ουτε ψυχολογο να μιλήσει, διοτι την βγαζουμε υποτιθεται τρελή, ουτε να μιλήσει τον πατέρα της. Δεν ειναι οτι μου έρθει η φαση. Εννοείται πως ολα αυτά έπρεπε να τα κάνει ο πατέρας, αλλά θα έπρεπε να τον ακούει και λίγο για να τα κάνει. Τεσπα, είμαι τόσο στεναχωρημένη με όλο αυτό, που δεν θα εξηγήσω περισσότερο γιατί δεν έχει και νόημα πλέον που το παιδί έφυγε. Ελπίζω μόνο πως θα επιστρέψει και θα είναι καλά.
    Kutchunie,

    Καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι.Νιώθεις πολύ χάλια με όσα περνάει η κοπέλα.
    Καταλαβαίνω επίσης την στενοχώρια σου.Όμως μην σκεφτείς ποτέ πως έφταιξες εσύ σε κάτι.Έκανες ότι μπορούσες για την κοπέλα.
    Αλλά μην αφήσεις να σε πάρει από κάτω.Έχεις κάτι πολύ σημαντικό για να μην σε πάρει από κάτω.
    Την οικογένεια σου.

    (Σόρρυ αν ακούγονται χαζα όσα λέω,δεν ήξερα τι άλλο να πω)

  7. #52
    Δεν έγραψες κάτι χαζό why. Ήθελε να βοηθήσει ένα πλάσμα να ξεφύγει από τον κύκλο της κακοποίησης. Δυστυχώς αρνείται να δει ειδικό η μικρή και επιθυμεί να ακολουθήσει δρόμο που δεν θα τη βοηθήσει. Η φίλη κουτσουνι έκανε το καλύτερο δυνατόν και παραπάνω. Μπορεί να σε αναζητήσει αλλά δεν ξέρω εκεί ποια θα είναι η σωστή θέση. Αν θελησει να κρατήσει επικοινωνία και καταλάβει τι συμβαίνει τότε σίγουρα θα σε ψάξει για σωστή βοήθεια!!!
    Μακάρι να λάβει νωρίς πως η εκδίκηση και η απομάκρυνση από τον πατέρα δεν είναι σωστή.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #53
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Δεν έγραφες κάτι χαζό. Ήθελε να βοηθήσει ένα πλάσμα να ξεφύγει από τον κύκλο της κακοποίησης. Δυστυχώς αρνείται να δει ειδικό και επιθυμεί να ακολουθήσει δρόμο που δεν θα τη βοηθήσει. Η φίλη κουτσουνι έκανε το καλύτερο δυνατόν και παραπάνω. Μπορεί να σε αναζητήσει αλλά δεν ξέρω εκεί ποια θα είναι η σωστή θέση. Αν θελησει να κρατήσει επικοινωνία και καταλάβει τι συμβαίνει τότε σίγουρα θα σε ψάξει για σωστή βοήθεια!!!
    Θαρρώ πως συμφωνούμε.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Η μικρή και χθες και σήμερα με πήρε και με σκυλοβρισε. Ότι εγώ φταίω που χώρισαν οι δικοί της, που έβαλα την γυναίκα του από δίπλα για να τον ξεμυαλισει κι τέτοια γιατί είμαι κακός άνθρωπος και τρελή. Και από μέσα άκουγα τη φωνή της μάνας της. Αλλά το παιδί σε έξαλλη κατάσταση. Έχω βάλει τα τηλέφωνα στην απόρριψη. Με έχει καταβάλει τρομερά όλο αυτό. Νοιώθω πράγματα που είχα να νοιώσω από την εφηβεία και είμαι πλέον 33ων.

    Από την άλλη ο πατέρας της μου λέει όταν θα επιστρέψει θα είναι καλά και να μην ανησυχώ και οι ψυχολόγοι πλέον αρνούνται την οποιαδήποτε συμμετοχή, επειδή δεν μπορούν να αξιολογησουν το παιδί.

    Ένας ριμαδης νόμος να προστατεύει από την παθητική βία και κακοποίηση αν υπήρχε, πολλοί άνθρωποι θα ήταν πιο υγιείς και ευτυχισμένοι ή τουλάχιστον ισορροπημένοι

  10. #55
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Τι την έπιασε την μικρή και σε έβρισε?
    Μήπως την έβαλε η μάνα της να σου τα πει αυτά?

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν έχω καταλάβει που στέκεται νομικά αυτό το παιδί. Δηλαδή βγήκε διαζύγιο, έπρεπε να μείνει με τη μάνα και να το βλέπει ο πατέρας το ΣΚ, αυτή πήγε να το "απαγάγει" κι όταν το ανακάλυψε ο πατέρας, μετά τι; Το "απήγαγε" αυτός; Και τώρα το έχει αφήσει μαζί της πάλι έστω και προσωρινά;

    Θέλω να πω πως αν ο πατέρας έχει μία νομική κάλυψη, ας πούμε ζητήσει ο εισαγγελέας γνωμάτευση από ψυχολόγο κτλ και μπορεί νομικά πλέον να πάρει το παιδί μαζί του, δεν θα μπορεί να παρεμβαίνει η μάνα τόσο πολύ εκ των πραγμάτων. Το παιδί θα περάσει πολύ δύσκολα, αλλά καλύτερα να κόψει κάθε επαφή με τη μάνα, παρά αυτό το χάλι. Αρκεί βέβαια κι ο πατέρας να είναι διατεθειμένος να αναλάβει τις ευθύνες του και να δουλέψει πολύ μαζί με ειδικούς για το παιδί, όχι να το παρατάει στη θεία του ή να υποκύπτει σε συναισθηματικούς εκβιασμούς όταν η λογική και οι ειδικοί άλλα τον συμβουλεύουν. Είναι όμως διατεθειμένος κι αυτός; Δεν είμαι τόσο σίγουρη...

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δεν έχω καταλάβει που στέκεται νομικά αυτό το παιδί. Δηλαδή βγήκε διαζύγιο, έπρεπε να μείνει με τη μάνα και να το βλέπει ο πατέρας το ΣΚ, αυτή πήγε να το "απαγάγει" κι όταν το ανακάλυψε ο πατέρας, μετά τι; Το "απήγαγε" αυτός; Και τώρα το έχει αφήσει μαζί της πάλι έστω και προσωρινά;

    Θέλω να πω πως αν ο πατέρας έχει μία νομική κάλυψη, ας πούμε ζητήσει ο εισαγγελέας γνωμάτευση από ψυχολόγο κτλ και μπορεί νομικά πλέον να πάρει το παιδί μαζί του, δεν θα μπορεί να παρεμβαίνει η μάνα τόσο πολύ εκ των πραγμάτων. Το παιδί θα περάσει πολύ δύσκολα, αλλά καλύτερα να κόψει κάθε επαφή με τη μάνα, παρά αυτό το χάλι. Αρκεί βέβαια κι ο πατέρας να είναι διατεθειμένος να αναλάβει τις ευθύνες του και να δουλέψει πολύ μαζί με ειδικούς για το παιδί, όχι να το παρατάει στη θεία του ή να υποκύπτει σε συναισθηματικούς εκβιασμούς όταν η λογική και οι ειδικοί άλλα τον συμβουλεύουν. Είναι όμως διατεθειμένος κι αυτός; Δεν είμαι τόσο σίγουρη...
    Η μητέρα ήταν στην Ελλάδα με άδεια παραμονής. Αν και ήταν πρακτικά χωρισμένοι, τυπικά ή νομικά χώρισαν 2 χρόνια πριν κι αυτό συνέβη για να πάρει ταυτότητα ή κυρία. Το παιδί έμενε με την μάνα του και ο πατέρας το έβλεπε απογεύματα, κάθε μέρα. Σε κάποια φάση που δεν τα έβρισκαν στο οικονομικό, θεωρούσε η μητέρα πως με 400 την εβδομάδα και πληρωμένα πάγια δεν μπορούσε να τα βγάλει πέρα, έκοβε τις δραστηριότητες του παιδιού, δεν τον άφηνε να δει το παιδί ώσπου τελικά το απήγαγε και η μικρή το έσκασε και πήγε στον πατέρα της. Έγιναν δικαστήρια εκ νέου για την κηδεμονία και ο νόμος όρισε πως έχει την κηδεμονία ο πατέρας και η μανανα βλέπει το παιδί μια ώρα με παρουσία του πατερα.

    Το παιδί δεν το άφησε μόνο με την μανα του. Είναι μαζί στη Θεσσαλονίκη, κοιμούνται σε bnb και έχει επαφή μαζί της κατά τη διάρκεια της μερας, επειδή το ίδιο το ζήτησε. Δεν είναι και 30 χρόνων, 13 στα 14 είναι. Όταν είναι μαζί της με παίρνει και μου λέει διάφορα. Κι εγώ πιστεύω πως είναι λάθος όχι μόνο το ότι μένουν εκεί τόσες μέρες μαζί με έναν άνθρωπο δίχως ουσιαστικά έλεος ή όριο ή λογική, αλλά πολύ περισσότερο, που παρά την δικαστική απόφαση, επέτρεψε στη μικρή 2 μήνες τώρα να παρατήσει δραστηριότητες και κάθε τι και να ασχολείται με πράγματα που δεν την αφορούν και την δηλητηριαζουν. Οι ψυχολόγοι για να κάνουν δουλειά, πρέπει να μιλάνε κυρίως με το παιδί, διαφορετικά δεν έχει νόημα. Και οι 2 αυτό είπαν.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ε, αυτό λέω κι εγώ, για αρχή ας τη βλέπει μια ώρα τη μέρα παρουσία του πατέρα. Μπορεί ένα παιδί κακοποιημένο και μπερδεμένο να θέλει ας πούμε να βλέπει κι ένα γονιό που το βίαζε για χρόνια, δεν σημαίνει ότι επειδή το ζητάει και το "θέλει" θα πηγαίνεις και θα το αφήνεις μαζί του.
    Φαίνεται ότι ο πατέρας δεν είναι έτοιμος να τη διαχειριστεί την κατάσταση καθόλου. Ας της βάλει και κάποια όρια για να επιστρέψει σταδιακά σε μία κανονικότητα η καθημερινότητά τους. Και σταδιακά και ψυχολόγο θα πάει να δει. Ψυχοθεραπεία δια αλληλογραφίας δεν γίνεται, εννοείται αυτό!

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Τι εννοει ο πατερας οταν σου λεει να μην ανησυχεις κι οτι οταν γυρισει η μικρη θα ειναι καλα;; σκοπευει να την αφησει παλι σε σενα;;; οπως καταλαβαινεις αυτο δεν πρεπει να επαναληφθει. Μπορει αρχικα να εμεινε σε σενα γιατι το ηθελε η ιδια, τωρα ομως εχει στραφει εναντινον σου για οποιονδηποτε λογο (προφανως ο λογος ειναι οτι την επεισε η μανα της) επομενως ειναι επιβεβλημενο πλεον να μην ανακατευτεις αλλο και να την αναλαβει ο πατερας της. Φαινεσαι πλεον στην ιδια σαν ενα ατομο που μπηκε στην μεση και οχι σαν ατομο που την αγαπαει και την βοηθαει. Κι αυτο συνεβη απο τους χειρισμους του πατερα κατα την γνωμη μου. Σωστα απεριψαν οι ψυχ την απομακρυσμενη θεραπεια, μπορει να απευθυνθει για θεραπεια του εαυτου του ο πατερας ομμως, για να δει πως πρεπει να διαχειριστει το προβλημα του.

  15. #60
    Προφυλαξε εσενα. Ένιωσες έγραψες αισθήματα που είχαν να εμφανιστούν από την εφηβεία. Δεν έχεις ζήσει λίγα. Προστάτευσε την ψυχική σου ηρεμία διότι έχεις αρκετους αγώνες. Αυτό δεν σημαίνει πως είσαι εγωίστρια και αδιαφορείς για το κορίτσι. Το κορίτσι αυτό έχει 2 γονεις βιολογικούς. Πιο υγιής μου ακούγεται ο πατέρας. Να τρέξει να ασχοληθεί.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 00:39
  2. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 3 (ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ..... Ή ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ;)
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 262
    Last Post: 20-10-2009, 14:10
  3. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 2
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 197
    Last Post: 11-06-2009, 18:16
  4. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ
    By boubourina in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 192
    Last Post: 09-02-2009, 13:05
  5. εφηβια μια αληθηνη ζωη
    By alien in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 0
    Last Post: 02-07-2007, 14:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •