Τραγικοί ήρωες σε σειρές και ταινίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 90
  1. #1
    WhyAlwaysMe?
    Guest

    Τραγικοί ήρωες σε σειρές και ταινίες

    Ίσως η πιο ''γοητευτική'' κατηγορία χαρακτήρων σε σειρές και ταινίες(αυτοί και οι villains) κατά την γνώμη μου,καθώς ίσως να ταυτιζόμαστε με αυτούς.Αν όχι πλήρως,σε έναν βαθμό καθώς μπορεί να βλέπουμε στοιχεία τους σε εμάς,και επομένως ταυτιζόμαστε.
    Και επιθυμούμε με κάθε τρόπο την ευτυχία τους,ή μάλλον να το πω καλύτερα,την εξιλέωση,την απελευθέρωση τους από όσα έχουν περάσει και περνάνε.
    Ταυτίζεστε με αυτό?
    Και από όσες σειρές και ταινίες έχετε δει,ποιους χαρακτήρες θεωρήσατε τραγικούς?

  2. #2
    Πόσο ωραίο θέμα άνοιξες γουαι και πόσο τιγκαρισμενος είναι ο εγκέφαλος μου αυτή τη στιγμή για να δώσει σωστή απάντηση. Εύχομαι αύριο να έχω κάτι να σου γράψω. Θα επιστρέψω με ήρωα ή ηρωίδα. Καλό βράδυ.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Oldboy το κορεατικο ειναι το πιο χτυπητο που μου ερχεται.
    Τωρα δεν τα εχω τακτοποιημενα στο μυαλο μου για ταινιες με τραγικους ηρωες. Πιθανον εχω δει αλλα δεν το τοποθετησα ετσι.
    Ελπιζω να γραψουν κ αλλοι κ να μου θυμισουν ισως ταινιες κ σειρες.
    Κ το No country for old men τα συνοψιζει ολα αυτα τα στοιχεια. Ψυχοπαθεις δολοφονοι κ τραγικοι ηρωες.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Oldboy το κορεατικο ειναι το πιο χτυπητο που μου ερχεται.
    Τωρα δεν τα εχω τακτοποιημενα στο μυαλο μου για ταινιες με τραγικους ηρωες. Πιθανον εχω δει αλλα δεν το τοποθετησα ετσι.
    Ελπιζω να γραψουν κ αλλοι κ να μου θυμισουν ισως ταινιες κ σειρες.
    Κ το No country for old men τα συνοψιζει ολα αυτα τα στοιχεια. Ψυχοπαθεις δολοφονοι κ τραγικοι ηρωες.
    Να σου δώσω ένα πολύ απλό παράδειγμα από τραγικό ήρωα σε ταινίες?
    Darth Vader από Star Wars.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δυστυχως δεν εχω δει κανενα star wars.
    Επιασα το θεμα που θες να επικεντρωθεις νομιζω.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Δυστυχως δεν εχω δει κανενα star wars.
    Πφφφφ.Game of Thrones έχεις δει?

    Quote Originally Posted by serios View Post
    Επιασα το θεμα που θες να επικεντρωθεις νομιζω.
    Το πιασες!

  7. #7
    Θηον Γκρειτζοι. Πήγε να κάνει λαμογια και έφαγε τα βασανιστήρια... Τελικά ξανά σήκωσε κεφάλι αλλά αυτοθυσίαστηκε παράλληλα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Θηον Γκρειτζοι. Πήγε να κάνει λαμογια και έφαγε τα βασανιστήρια... Τελικά ξανά σήκωσε κεφάλι αλλά αυτοθυσίαστηκε παράλληλα.
    Jaime Lannister,μακράν

  9. #9
    Τον τζειμι;; γιατί; θες να το εξηγήσεις;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #10
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Τον τζειμι;; γιατί; θες να το εξηγήσεις;
    Έχουμε και λέμε:

    Από την αρχή της σειράς είχε την ταμπέλα του αδερφογ*μη,του βασιλοσφαγέα και ζούσε πολλά χρόνια με αυτές.
    Πάντα βρισκόταν μεταξύ των 2 siblings του,προστατεύοντας τον Tyrion συχνά πυκνά από αρνητικά σχόλια της αδερφής του και του πατέρα του προς τον ''νάνο''.Ήταν το παιδί που απογοήτευσε λιγότερο από όλους τον πατέρα του.
    Αγαπούσε μια γυναίκα,και όχι όποια να ναι,αλλά την αδερφή του.Και κατά βάθος δεν το ήθελε,γιατί στην 5η σεζόν είπε ''You're a hateful woman. Why have the gods made me love a hateful woman?"
    Ξεκίνησε ως άκρως αλαζόνας,αλλά πέρασε από αρκετά βασανιστήρια και αυτός.Αιχμαλωσία,του έκοψαν το χέρι,ηττήθηκε από γυναίκα.

    Και από εκεί άρχισε να αλλάζει:
    Εσωσε αυτήν την γυναίκα,προσπάθησε να προστατέψει από την αδερφή του,κοπέλα αντίπαλου οίκου.
    Βρισκόταν πάλι στην ''μέση'' όταν δικαζόταν ο Tyrion.
    Aντιμετώπισε,από την 5η σεζόν μια σύγκρουση συναισθημάτων,με την δολοφονία του Tywin από τον Τyrion κλπ.
    Πολέμησε για την οικογένεια του,αλλά όσα πέρασε στις προηγούμενες σεζόν,τον άλλαξαν.Χαρακτηριστική η συνομιλία του με την Brienne,που ευχήθηκε να μην βρεθούν ποτέ αντίπαλοι.

    Μετά,που κατάλαβε τον γενικότερο κίνδυνο και έφυγε από το Κing's Landing.Ο παλιός Jaime δεν θα έκανε κάτι τέτοιο.
    Last but not least,η φυγή από το Winterfell,για να γυρίσει στην Cersei.Και ενώ είχε αλλάξει πολύ,μέσα του ένιωθε ακόμη σαν καταραμένος,σαν τραγικός κλπ.
    Η ομολογία των ''εγκλημάτων'' του τα έλεγε όλα.Ήταν σαν να τιμωρεί κιόλας τον εαυτό του,όχι μόνο εκτέλεση καθήκοντος.
    Και τέλος,died protecting his queen.Ένας θάνατος με ηρωικό πνεύμα μέσα του.Γιατί προστάτευε αυτήν που αγαπούσε.

    Γενικότερα υπήρξε ενα inner conflict στον Jaime,σε κάθε τομέα.

  11. #11
    Δεν τον είχα αναλύσει επαρκώς αλλά όσα γράφεις με βρίσκουν σύμφωνη. Ερωτεύτηκε και την Brienne αλλά ήταν πιστός στον όρκο του να είναι δίπλα στην Αγάπη της ζωής του. Φοβερή αλλαγή και αυτός. Ξέχασες το ότι έχασε όλα τα παιδιά του. Ένα προς ένα και μάλιστα δεν θα μπορούσε να ομολογήσει πως είναι απόγονοι του.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Κακός φαίνεται και ο Hannibal Cannibal αλλά ήταν;; ή απλώς δεχόταν την επιθυμία του για ανθρώπινο γεύμα και με βάση το πλεόνασμα σε αριθμο ανθρώπων στον πλανήτη δεν ένιωθε καμιά τυψη να αφαιρέσει ζωές; Αν δεν απατώμαι επέλεγε ανθρώπους που θεωρουσε μη σημαντικούς στην ανθρωπότητα εδώ πρόκειται για λύτρωση ή απλά έχουμε ένα είδος διαταραγμένου ανθρώπου που δεν κατανοουσε τι έκανε; χμ...
    Κατανοουσε διότι είχε άριστες γνώσεις ανατομίας. Φοβερά έξυπνος και σε άλλους τομείς ανθρωπολογικής φύσεως.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #13
    Game of thrones..Γιατί οχι ο Τζον Σνοου;;Μπάσταρδο το ανεβοκατέβαζαν,η Κείτ τον μισούσε η Σάνσα το ίδιο(στις πρώτες σεζον)πήγε κ έγινε κόρακας,πάλεψε με άγριους συμμάχησε με άγριους γνώρισε μια κοπέλα την έφαγαν,περιπλανήθηκε πολέμησε με τους νεκρούς,κέρδισε την μάχη των μπάσταρδων δεν ήθελε τίτλους κ στέμματα τον πρόδοσαν κ τον μαχαίρωσαν,πήγε με την θεία του χωρίς να το ξέρει κ στο τέλος έρχεται η Αρυα κ παίρνει την δόξα σκοτώνοντας τον βασιλια της νύχτας!!Αναγκάζεται να μαχαιρώσει την Ντάνι κ οταν έληξε ολο αυτό για όλους βολικά ο Τζον πάλι στο τείχος...Ο μαυροκακομοιρης δηλαδη!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    James Bond στο καζίνο Royale με την απώλεια της Vesper ένα έξυπνο κορίτσι βρηκε ο άνθρωπος μετά από άσωτη ζωή ...και... καταραμένο παρελθόν [emoji31][emoji24]

    Nicolas Cage στο city of angels. Από τον ουρανό στη γη για πάρτυ της... Και... Πάει!

    La la land ο Ryan Gosling, πικρααααααα ο,τι και να πετύχεις ... Άμα χάσεις το κορίτσι ... απαρηγόρητος (για γήινα).

  15. #15
    Φοβερός χαρακτήρας ο Τζον από την αρχή με το κουτάβι του ανταρολυκου μου έγινε συμπαθής. Στο τέλος μάλλον υπονοείται πως δεν ανήκει σε καστες ζει στο ανοριοθετητο και πάντοτε έχει τον ρόλο του προστάτη. Στον έρωτα αγάπη άτυχος. Και η Σάνσα όμως από τον ένα μπιπ στον χειρότερο μπιπ πήγαινε.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ταινίες, σειρές και ντοκιμαντέρ [Σχετικά με τις ΔΠΤ]
    By Blossom in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 5
    Last Post: 15-08-2018, 21:13
  2. Αγαπημένες Ελληνικές Σειρές
    By kyriaki_ed in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 15-09-2015, 12:07
  3. Ξενες Σειρες
    By ΝεοΞεκινημα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 17-01-2012, 18:28
  4. Ξενες σειρες
    By Παστελι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 04-08-2011, 18:29
  5. σειρες και φαντασια!
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 22-06-2011, 01:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •