Ability και εγκυμοσύνη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    4

    Ability και εγκυμοσύνη

    Καλήσπέρα,

    Είναι η πρώτη φορά που ποστάρω στο forum, ωστόσο διαβάζω χρόνια τα θέματα της ψύχωσης μιας και ένα πολύ δικό μου συγγενικό πρόσωπο πάσχει απο ψύχωση.

    Η συγγενής μου λοιπόν είχε το πρώτο της ψυχωσικό επεισόδιο πριν 4 χρόνια και από τότε παίρνει φαρμακευτική αγωγή (abilify - 20mg). Πριν 3 μηνες σχεδόν, η συγγενής μου ανακάλυψε ότι είναι έγκυος. Οπως καταλαβαίνετε υπήρξε πολύ πανικός στην αρχή μιας και δεν είχαμε καμία πληροφορία για τις επιδράσεις του φαρμάκου στην εγκυμοσύνη. Δυστυχώς, ούτε ο γυναικολόγος, ούτε ο ψυχίατρος μπόρεσαν να μας δώσουν μια πλήρη εικόνα για το τί μπορεί να συμβεί στο μωρό αν συνεχίσει να παίρνει την φαρμακευτική αγωγή καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Το κακό είναι ότι η συγγενής μου προσπάθησε να κόψει τα φάρμακα για ενα μήνα περίπου, ωστόσο ξεκίνησε να έχει πάλι εμμονές. Ο ψυχίατρος ήταν σαφής. Τα φάρμακα πρέπει να τα ξαναπάρει.
    Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποιος είχε παρόμια εμπειρία ή ξἐρει κάποιον γιατρό που θα μπορούσε να μας δώσει κάποιες επιπλέον πληροφορίες. Πηγαίνουμε στα τυφλά στην κυριολεξία. Κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει με ακρίβεια για το τί θα συμβεί μετέπειτα. Δυστυχώς, ακόμη και η ξένη βιβλιογραφία δεν μας παρέχει κάποια σημαντική βοήθεια.
    Πραγματικά αν κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία, θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν μπορούσε να μας πει κάτι πάνω σ αυτό το θέμα.

    Σας ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Γεια σου hope. Υπάρχουν κάποια φάρμακα που δεν έχουν δραματικές συνεπειες στο έμβρυο. Δεν είμαι 100% σίγουρη για το abilify. Διάβασα άρθρα που αναφέρουν πως προκειμένου να γίνει άσχημη υποτροπη είναι προτιμότερο να λαμβάνεται το χάπι απλά σε λιγότερη δοσολογία. Στην πρώτη εξέταση θα δει αν το μωράκι έχει ενδείξεις για σύνδρομο down. Πρέπει να μιλήσει με τον ψυχιατρο της για να της ρυθμίσει τη δοσολογία. Η διακοπή η απότομη είναι χειρότερη. Το πιο τοξικό σκεύασμα θεωρείται το λίθιο. Παίρνει κάποιο άλλο ταυτόχρονα;
    Να μην νιώθει ενοχικά για το μωρό και μείνει χωρις. Παρα πολλές γυναίκες συνεχίζουν την αγωγή τους. Το αν ία προκαλέσει κάτι στο παιδί είναι πράγματι άγνωστο γιατι δεν έχουν βγει επίσημες στατιστικές μελετες. Συνήθως προκαλούν κάποιες διαταραχές στα επίπεδα ασβεστιου ή γλυκόζης και φυσικά το μωρό χρειάζεται μετά τη γέννηση να συνηθίσει την έλλειψη της ουσίας. Όλα αυτά δεν είναι τραγικά. Τραγικό είναι να απελπιστεί η μαμά και να κάνει κακό στον εαυτο της. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    σωστα. πρεπει να ψαξεις με ψυχιατρους ποιο φαρμακο εχει τις λιγοτερες επιπτωσεις στην εγκυμοσυνη και να το παρει αυτο αμα ειναι.

    παντως εχω ακουσει οτι οι ψυχασθενεις εχουν παιδια κλπ. οποτε δεν πρεπει να θεωρειται κατι που δε μπορει να επιτευχθει.

    απλα πηγαινε σε καλους ψυχιατρους (πολλες γνωμες) να δεις ποιο φαρμακο εχει τη λιγοτερη επιπτωση στο εμβρυο.

    παντως η ιατρικη εχει προχωρησει πολυ και η εκτρωση ειναι φονος.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  4. #4
    Maus αν ο γιατρός δει χρωμοσωμικη σοβαρή ανωμαλία που ίσως σε ακραία περίπτωση να σημαινει ένα παιδί που δεν θα μπορεί ούτε νεράκι να βάλει να πιει δεν ξέρω αν λέγεται φόνος. Δεν είμαι τόσο αυστηρη γιατί η μάνα πρέπει να έχει τεράστια ψυχικά αποθέματα. Η μαμά στη προκειμένη παλεύει ήδη με τον εαυτό της. Έκοψε την αγωγή μαχαίρι για να μην τυχόν βλάψει το μωρό. Αυτό δείχνει πολλα θετικά αλλά αν η μάνα αρρωστήσει τότε μεγάλο θέμα. Όλα να πάνε καλά να ευχηθούμε και ο καθένας μας πληρώνει πάντοτε το τίμημα της επιλογής του.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    4
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δυστυχώς μετά σχεδόν από 1,5 μήνα περίπου διακοπής της φαρμακευτικής της αγωγής, η συγγενής μου ξεκίνησε να έχει παραληρητικές ιδέες και ακουστικές ψευδαισθήσεις. Η μόνη λύση είναι να ξαναπάρει τα φάρμακα της.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    4
    Ρωτήσαμε διάφορους γυναικολόγους και ψυχιάτρους για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί για το τί μπορεί να συμβεί με το μωρό σε περίπτωση που παίρνει παράλληλα τα φάρμακα. Προχωράμε λοιπόν και ο Θεός να βάλει το χέρι του...

  7. #7
    Είναι καλύτερα η ίδια με την αγωγή τώρα; έχει υποστήριξη; αν σκέφτεται συνεχώς ότι αρρώστησε το παιδί δεν θα είναι καλά. Μόνο στους σοβαρούς υπερηχους θα φαίνονται κάποιες μετρήσεις αλλά δεν μπορεί η επιστήμη να βγάλει συμπέρασμα 100% πριν γεννηθεί το μωρό. Στο Αττικό νομίζω έχει υποστήριξη ψυχολογική όταν γεννήσει. Θέλει μεγάλη προσοχή σε όλη την εγκυμοσύνη αλλά και μετά.
    Έκλεισε το πρώτο 3μηνο ; Ναι υπάρχει έλλειψη γνώσεων για ψυχιατρική και εγκυμοσύνη αλλά θέλω να πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά. Να μη τα κόψει ξανα
    Ο σύντροφός της βοηθά;
    *** εάν σε εμπιστεύεται και είσαι κοντινός της συναισθηματικα άνθρωπος να της λες κάθε φορά πως το μωρό είναι καλά οταν είναι και η μαμά του καλά. Να μιλήσει με ψυχιατρο και η ίδια και κάθε φορά που θα έχει αμφιβολίες να γίνεται τηλέφωνο ή συνεδρία
    Last edited by Constantly curious; 02-08-2019 at 17:58.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    4
    Καλησπέρα σε όλους,

    Θα ήθελα να δώσω ένα update που θα μπορούσε να βοηθήσει ενδεχομένως και μια άλλη κοπέλα σε παρόμοια κατάσταση. Λοιπόν, το συγγενικό μου πρόσωπο γέννησε ένα φυσιολογικό μωρό. Ολα πήγαν καλά στο τέλος. Το συγγενικό μου πρόσωπο συνέχισε κανονικά τη φαρμακευτική της αγωγή καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της. Σταμάτησε την αγωγή το πρώτο τρίμηνο δοκιμαστικά για ένα περίπου μήνα, ωστόσο, ξεκίνησε να εμφανίζει ανησυχητικά σημάδια (άκουγε ξανά φωνές). Οπότε ξεκίνησε ξανά θεραπεία.

  9. #9
    Να σας ζησει :) Σιδερενια η μανουλα καλοτυχο το μωρακι. Πολυ χάρηκα. Οι πρωτοι δώδεκα μηνες ειναι παλουκι. Κατανόηση στα σκαμπανεβασματα μαμας.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Similar Threads

  1. Πιθανή εγκυμοσυνη;
    By Blackrose in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 04-06-2018, 16:16
  2. εγκυμοσυνη
    By kapamaru!! in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 29-03-2018, 13:11
  3. Χάπια και Εγκυμοσύνη
    By fleur* in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 30-04-2016, 14:16
  4. Εγκυμοσύνη
    By le.ka in forum Παχυσαρκία
    Replies: 18
    Last Post: 30-03-2016, 21:02
  5. Εγκυμοσυνη
    By brazil in forum Παχυσαρκία
    Replies: 10
    Last Post: 12-10-2013, 17:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •