Είναι πολύ δύσκολο κάποιες φορές... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    127
    Originally posted by kitty
    Oλοι όσοι αισθάνεστε πρέπει να θεωρείστε πολύ τυχεροί.τα συναισθήματα είναι πηγή ζωής ή μαλλον η ίδια η ζωή!ζήστε τα όσο το δυνατόν πιο έντονα μπορείτε,μην τα καταπιέζετε και κρατήστε τα αιώνια μέσα σας!μου έχουν λείψει τόσο πολύ!αχ!με αγάπη kitty


    Γειά σου kitty.
    Εγώ δεν κατάλαβα,ότι δεν αισθάνεσαι ή ότι δεν έχεις συναισθήματα. Απλά μάλλον κάποιων βιωμάτων σου μπορεί να τα έχεις παγώσει ή μπλοκάρει,όχι ομως εξαφανίσει. Ίσως να είναι σύμπτωμα της ασθένειας σου. Σίγουρα όμως δεν είσαι νεκρή,οπως εχεις αναφέρει σε άλλο σημείο,αλλιώς δε θα σε ενοχλούσε τόσο αυτό. Αφού το θες,θα γεμίσεις αυτό το κενό,που νιώθεις. Μας έστειλες την αγάπη σου,την οποία ανταποδίδω,και πιστεύω,ότι τη νιώθεις,γι\' αυτό το έκανες. Φιλάκια

  2. #17
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63

    OMOΡΦΕΣ ΕΥΧΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ

    Ευχομαι το 2006 να βρει τον καθένα σας με απεριόριστη γαλήνη,ευτυχία,αγάπη και πάνω απόλα υγεία!μακάρι φέτος να πραγματοποιηθούν οι πιο όμορφες σας σκέψεις και ευχές!με πολλή αγάπη kitty

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Kitty μου ευχομαι με τον καινουργιο χρονο να μπορεσεις επιτελους να γυρισεις στην κανονικη σου ζωη και να εισαι ευτυχισμενη!!!φιλακια!;)

  4. #19
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63
    Nίκη σε ευχαριστώ πολύ για την ευχή σου!αχ!από το στοματάκι σου και στου Θεούλη το αυτί!αχ!σε ευχαριστώ και σου ανταποδίδω!με πολλή αγάπη kitty

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Athens
    Posts
    3
    Καλημέρα σας,

    πριν λίγο καιρό επισκεφτήκαμε με την κοπέλα μου έναν ψυχίατρο και η διάγνωσή του ήταν \"ψυχωσική συνδρομή χωρίς συμμετοχή\". Μήπως μπορείτε να μου πείτε περισσότερες πληροφορίες για αυτό το \"χωρίς συμμετοχή\"?
    Επίσης μετά από λίγο ψάξιμο, η κοπέλα μου πιστεύει πως πάσχει από κοινωνική φοβία τελικά και όχι κάτι άλλο. Υπάρχει κάποιος με το ίδιο σύμπτωμα? Είναι τελικά ιάσιμο?

  6. #21
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63
    Mακάρι να ήξερα τι σημαίνει χώρις συμμετοχή για να σου πω!εμένα στην αρχή μου είχε διαγνωσθεί ψυχωσικό σύνδρομο και στη συνέχεια ψυχωσική αντίδραση!έχει σχέση με τα αρνητικά συμπτώματα της ψύχωσης!

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Athens
    Posts
    3
    Kitty,
    σ\'ευχαριστω για την απάντηση. Μίλησα και με την tessa (φαίνεται πως είναι ψυχίατρος ή κάτι σχετικό) για την διάγνωση. Ξέρεις, μόλις αρχίζω να συνηδειτοποιώ τι έχει η κοπέλα και έχω τρομάξει. Πως μπορώ να βοηθήσω καλύτερα? Έχω κοιτάξει μερικά άρθρα στο Internet αλλά θα ήθελα να μου πεις και τη δική σου, προσωπική, εμπειρία. Πως σου συμπεριφέρθηκαν, τι θα περίμενες κλπ.
    Με την \"Α\" δεν το έχω συζητήσει ακόμα διεξοδικά, πιστεύει πως έχει κάτι πιο ελαφρύ από αυτό που νομίζω (και ίσως έχει δίκιο, δεν ξέρω πλεόν).
    Θα με βοηθούσε πολύ, δεδομένης της \"απόστασης\" που έχουμε αν μου έδινες λίγες συμβουλές.

  8. #23
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63

    ΠΡΟΣ ΑPMOUNT

    Λοιπον Αpmount ολα αυτα η ψυχωσικη αντιδραση και η ψυχωσικη συνδρομη οπως μου έχει πει η ψυχιατρος μου βρίσκονται πολυ δυστυχώς κάτω από την ομπρέλα σε γενικές γραμμές της σχιζοφρένειας!σίγουρα αυτή η λέξη είναι που σε τρόμαξε,σκέψου τι περνάω εγώ που είμαι δίχως συναισθήματα σε μια κατασταση απάθειας εδώ και 4 μήνες περίπου!συμπτώματα όπως φωνές που με ανάγκαζαν να κάνω κάποιες πράξεις τις οποίες και φυσικά δεν έκανα αλλιώς δεν θα σου μιλούσα τώρα τα απέκτησα πριν από 8 μήνες!δεν είναι βέβαια τόσο τραγικά όλα όπως δηλαδή σου ακούγονται γιατί δεν ξέρω τι σου είπε η Τεσσα άλλα όλα καταπολεμούνται και θεραπεύονται!δυστυχώς από ότι έχω καταλάβει είναι πολύ ύπουλη ασθένεια γιατί σε χτυπάει χωρίς να υποψιάζεσαι τιποτα,και είναι πολύ αδικο για όποιον περνάει μια κατάσταση παρόμοια από εμένα!η κοπέλα τι συμπτώματα είχε και η τεσσα τι σου είπε σχετικά με την ψυχωσικη συνδρομη χωρις συμμετοχη?αν μπορείς απάντησε μου γιατί με ενδιαφέρει άμεσα!

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Athens
    Posts
    3
    kitty,

    σου έστειλα σε U2U τη συζήτηση που είχαμε με την tessa. Ψάχνωντας στο διαδύκτιο, αυτό που κατάλαβα είναι πως άλλο είναι το ψυχωσικό(η)σύνδρομο(η) και άλλο η σχιζοφρένεια. Τελικά είναι το ίδιο?

    Η \"Α\" έχει μεταπτώσεις στη συμπεριφορά της αλλά όχι πολύ σοβαρές, ίσως κάποιοι που δεν τη ξέρουν να τη χαρακτήριζαν απλά κλειστό χαρακτήρα (μου φαίνεται σα να κάνω ψυχανάλυση τώρα σε μένα και να γράφω τα θετικά στοιχεία προσπαθώντας να εκλογικεύσω την κατάσταση :) )

    Πάντως στο παρελθόν πέρασε ένα οξύ ψυχωτικό επεισόδιο και φοβάμαι πως αν σταματήσει το abilify θα ξαναεμφανιστεί. :(
    Είναι άλήθεια πως με έχει πιάσει πανικός.

  10. #25
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63

    ΠΡΟΣ ΑPMOUNT

    Λοιπόν apmount δεν μπορώ να ξέρω για το abilify τίποτα ούτε για το αν η σχιζοφρένεια διαχωρίζεται από το ψυχωσικό σύνδρομο!ξέρω όμως ότι η ψύχωση αν διαρκέσει πολύ μεγάλο διάστημα και δεν υποχωρούν τα συμπτώματα μπορεί να θεωρηθεί σχιζοφρένεια!για οτιδήποτε νεότερο μάθω θα στείλω στο forum!εχω να σου ευχηθώ υπομονή και κουράγιο!μακάρι όλες οι δύσκολες καταστάσεις να ξεπεραστούν!

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    1
    Είμαι νέο μέλος και παρόλο που έχω επισκεφτεί ελάχιστες φορές το site το βρίσκω πάρα πολύ ενδιαφέρον.

    kitty, καθώς διάβαζα το πρόβλημά σου αλλά και τις απόψεις σου, μου δημιουργήθηκε η εντύπωση οτι εισαι αισιόδοξο άτομο και δεν το βάζεις εύκολα κάτω. Πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά για εσένα και σύντομα θα \"ξυπνήσουν\" τα συναισθήματά σου!!!:D

  12. #27
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63
    Margaret σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,πράγματι ενώ οι καιροί που με πλαισιώνουν είναι αρκετά δύσκολοι προσπαθώ να βλεπω τον ήλιο και την λιακάδα στην κατάσταση μου!προσπαθώ να είμαι δυνατή όσο δυσκολο και αν μου είναι αυτό και να μην το βάζω κάτω!όλοι και όλες μας εδω μέσα είμαστε αληθινοί πολεμιστες και μαχόμαστε για ένα πιο όμορφο και ευτυχισμένο αυριο χωρις αρρώστιες,αγωνιζόμαστε για μια καθαρή και όμορφη ψυχή γεμάτη από συναισθήματα,απο αγάπη!αυτά από εμένα!με πολλή αγάπη kitty

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    να προσπαθεις και να χαμογελας ετσι δεν ειναι?

  14. #29
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63
    ναι να προσπαθείς και να χαμογελας!γενικα δυστυχως σου λείπουν όλα όσα είχες μέσα σου και προσπαθείς να κάνεις κάτι για να επανέλθουν όλα πίσω!εγώ κατάλαβα οτι οποιος πάσχει από την ίδια ψυχικη δισλειτουργία είναι σε λίγο δύσκολη κατάσταση!είναι ακριβώς το αντίθετο από τις κρίσεις πανικού!μας λειπει ακριβώς αυτό!μας λείπει η ευαισθησία σε οτιδήποτε συμβαινει γυρω μας και μας καλυπτει αυτο το συναισθηματικο κενο τα πάντα!μακάρι να μπορουσα να μιλήσω και κάποια στιγμή με κάποιον που γνωρίζει για κάτι τέτοιο η μακάρι καλύτερα να μπορουσα να μιλήσω με καποιον που συμπάσχων!οποιος πάντως γνωριζει οτιδήποτε θα ήθελα να στείλει!θα μου εδινε ιδιαιτερη χαρα!με πολλή αγάπη kitty

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1
    I love you kitty

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •