Δεν είμαι μόνη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    7

    Δεν είμαι μόνη...

    Χαιρετώ παιδιά. Εδώ και 1 χρόνο πάσχω από κατάθλιψη και μόνο πρόσφατα ξεκίνησα θεραπεία με σερτραλίνη. Για την ώρα η κατάσταση έχει βελτιωθεί αρκετά και αισθάνομαι αρκετά καλύτερα. Αυτό που ήθελα να πω είναι πως βρήκα αυτό το φόρουμ και ανακάλυψα πως πολλοί συνάνθρωποι πάσχουν από κατάθλιψη και αγχώδη διαταραχή και πρώτη φορά ένιωσα πως δεν είμαι εξωγήινη αλλά υπάρχουν άνθρωποι σαν εμένα , με παρόμοια προβλήματα. Λόγω της κατάθλιψης μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να κάνω καθημερινά πράγματα όπως το να περιποιηθώ τον εαυτό μου, να φάω, να ντυθώ κτλ.Γενικά τα πάντα, ακόμη και τα πιο απλά φαίνονται βουνό. Θα ήθελα, όποιος έχει εμπειρία με αυτήν την ασθένεια ή γνωρίζει κάτι παραπάνω, να μοιραστεί την εμπειρία του, βλέπω πως μόνη είναι πολύ πιο δύσκολο. Θα ήμουν ευγνώμων για λίγη υποστήριξη.... Ευχαριστώ φίλοι!

  2. #2
    Φυσικά κ δεν είσαι μόνη είμαι ακριβώς με το ίδιο σύμπτωμα εδω κ 2 μήνες περίπου με αγώγη τις τελευταίες 15 ημέρες.Δεν είμαι κ ο πιο κατάλληλος λογο οτι είμαι φρέσκος αλλά είμαι εδω κ για παρέα κ για οτιδήποτε μπορώ να φανώ χρήσιμος..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    7
    Καλημέρα Kof. Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. Κι εγώ είμαι φρέσκια στην κατάθλιψη με την έννοια ότι δεν ήξερα ότι πάσχω μέχρι πριν από ένα μήνα που μίλησα με τη γιατρό για τα συμπτώματα. Ξέρεις πόσο καλύτερα αισθάνομαι με την αγωγή; Πολύ! Και είναι μόνο η αρχή, από ό,τι διάβασα τα αντικαταθλιπτικά επιδρούν από τις 2 βδομάδες και μετά αλλά ένιωσα καλύτερα από τη 1η μέρα.. Τί να πώ; Ισως είναι και placebo αρχικά. Εσένα σε βοηθά η αγωγή σου;

  4. #4
    Είναι κ ανάλογα τον οργανισμό η τον χαρακτήρα σου το πόσο γρήγορα θα δείς αποτέλεσμα αλλά πολύ το χαίρομαι που αισθάνεσαι καλύτερα σε τόσο σύντομο σχετικά διάστημα...Σε εμένα δουλέυει μπορώ να πω οσο αφορά τις κακές σκέψεις(σταμάτησαν)συνεχίζ ω ομως με άγχος που σχετικά το αντιμετωπίζω,βοήθησαν εδω κ τα παιδιά πολύ..Κάνεις κάποιο άθλημα η κάποιο χόμπι;;Κ τέλος αν θέλεις να πείς κ τι αγωγή λαμβάνεις;;;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    7
    Μου αρέσει να διαβάζω και να ακούω μουσική, να πηγαίνω βόλτες στα πάρκα, να πίνω καφεδάκια. Επίσης μου αρέσει πολύ η (φυσική) αλληλογραφία, ξέρεις με γραμματόσημο και φάκελο , κανονικά. Παίρνω sertral είναι γενόσημο του zoloft και από ό,τι διάβασα οι απόψεις ποικίλουν γι αυτό το φάρμακο. Εμένα πάντως μου έκανε καλό, το παίρνω εδώ και 4 μέρες. Που λες, έχω τόσο καιρό να νιώσω ήρεμη από το άγχος και τη θλίψη που είχα ξεχάσει πως νιώθει κανείς ήρεμος... Εσένα τα ενδιαφέροντά σου;

  6. #6
    Τα ενδιαφέροντα μου;;Είχα αρκετά βόλτες,video games παρεές φίλους κ λίγο διάβασμα..Τα χω κόψει σχεδόν ολα αφιερώθηκα στην οικογένεια μου κάτι που με ευχαριστεί πολύ.Τον τελευταίο καιρό ξεκίνησα τρέξιμο καθώς όπως διάβασα βοηθάει πολύ κ όντως έτσι είναι.Αν έχεις χρόνο ξεκίνα χτές!!!Κ κάτι άλλο..πως έφτασες σε αυτό το σημείο;;Αν θέλεις φυσικά να πείς..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    7
    Χωρισμός. Ανεργία. Απομόνωση. Το τρίπτυχο αυτό μου έκανε τη ζημιά. Τώρα εργάζομαι και έχω ξεπεράσει το χωρισμό μου αλλά η κατάθλιψη, ξέρεις, το κενό, έμεινε. Εσένα τί σε έφτασε στην κατάθλιψη;Αν θέλεις κι εσύ μου λες...

  8. #8
    Ξεπέρασες 2 απο τα 3 μπράβο σου..Κ απο οτι λες τα πας κ καλά με την αγωγή..Πολύ ενθαρυντικό αυτό για τους υπόλοιπους..Εχώ κάνει ποστ που εξιστορώ τα δικά μου αλλα με λίγα λόγια οικονομικά στενέματα,ευθύνες αρκετό άγχος που δεν μπορούσα να διαχειριστώ κ το χειρότερο τοσα χρόνια δεν μιλούσα.Σε κανένα όμως γι αυτό η συμβουλή μου μίλα οχι μονο στον γιατρό οχι μονο εδω.Ο εγωισμός κ το να τα χουμε ολα μέσα μας είναι οτι χειρότερο μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    7
    Ξέρεις Kof, αποφέυγω να μιλάω με φίλους γι αυτά γιατί φοβάμαι πως θα με πουν μοιρλού, θα με δουν αδύναμη...

  10. #10
    Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα,τόσο καιρό δεν σε έχει ρωτήσει κανείς κάτι δεν είδαν την διαφορά σε εσένα;;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    7
    Τους λέω λίγα πράγματα, η αλήθεια είναι. Αλλά να το συζητήσω σε βάθος όχι, αισθάνομαι ότι μόνο οι άνθρωποι που ξέρουν τι εστί κατάθλιψη μπορούν να με καταλάβουν, γι αυτό και ανέβασα εδώ. Οπότε το βρίσκω λίγο ανούσιο να τους πω περισσότερα γιατί μου λένε πράγματα του τύπου, έλα μωρέ , η ζωή είναι ωραία. Χαίρω πολύ, ωραία είναι όταν έχεις την υγειά σου, βέβαια...Μπερδεύουν την κατάθλιψη με την κακή διάθεση, υπάρχει άγνοια για το θέμα σε ανθρώπους που δεν έχουν ασχοληθεί με αυτό.Έχω πολύ καλά άτομα γύρω μου, απλά δε γνωρίζουν.

  12. #12
    Το εχω ζήσει με τους οικίους μου φίλους,οικογένεια πρέπει όμως ο κόσμος να μάθει να γνωρίζει τι είναι κατάθλιψη χωρίς να είναι επικριτικός,είναι πολύ άσχημο να το περνάς μόνη σου.Μίλα παραπάνω η συμβουλή μου στα κατάλληλα άτομα,πολύς κόσμος το περνάει ποτέ δεν ξέρεις που θα βρείς την υποστήριξη που χρειάζεσαι..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Millarose View Post
    Τους λέω λίγα πράγματα, η αλήθεια είναι. Αλλά να το συζητήσω σε βάθος όχι, αισθάνομαι ότι μόνο οι άνθρωποι που ξέρουν τι εστί κατάθλιψη μπορούν να με καταλάβουν, γι αυτό και ανέβασα εδώ. Οπότε το βρίσκω λίγο ανούσιο να τους πω περισσότερα γιατί μου λένε πράγματα του τύπου, έλα μωρέ , η ζωή είναι ωραία. Χαίρω πολύ, ωραία είναι όταν έχεις την υγειά σου, βέβαια...Μπερδεύουν την κατάθλιψη με την κακή διάθεση, υπάρχει άγνοια για το θέμα σε ανθρώπους που δεν έχουν ασχοληθεί με αυτό.Έχω πολύ καλά άτομα γύρω μου, απλά δε γνωρίζουν.
    Αυτα που λες σε εμάς με τόση ευκολία, τα έχεις στους ανθρώπους γύρω σου?
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    7
    Μα δεν έχω πει κάτι ακόμα...

Similar Threads

  1. Πειτε μου οτι δεν ειμαι η μονη..
    By λιλιουμ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 46
    Last Post: 03-11-2014, 20:54
  2. ειμαι μόνη μου
    By πίστη in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 18-11-2012, 14:28
  3. Η μονη που ειμαι μονη???
    By Dream collector in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 04-03-2012, 23:51
  4. ειμαι μονη μου
    By xika in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 78
    Last Post: 27-08-2009, 19:50
  5. Τελικά δεν είμαι η μόνη...
    By Maggy_ in forum Παχυσαρκία
    Replies: 28
    Last Post: 26-07-2007, 02:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •