υπνοβασια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    υπνοβασια

    γεια σας, εγραψα στις διατροφικες διαταραχες αλλα εκει δεν κινειται το θεμα,.. κατα καιρους ξυπναω κ τρωω αλλα δεν το θυμαμαι καθολου κ το καταλαβαινω απο τα υπολειμματα τροφων το πρωι, ή το θυμαμαι αμυδρα ή σαν ονειρο..εννοειται πως δεν καταλαβαινω ποσο κ τι τρωω.. το εκανα παλι εχτες τα ξημερωματα , αλλα δεν μπορω να θυμηθω τι εφαγα γτ κοιμομουν σχεδον...παλια επαιρνα εφεξορ κ τωρα ζολοφτ... το εκανα κ με το εφεξορ κ τωρα που ειμαι σε αρχικα σταδια του ζολοφτ (εχω ομως συνελθει απο την αγχωδη διαταραχη μου)υπαρχει περιπτωση να ειναι απο το ssri?το εχει παθει κανεις απο ssri? κατατασεται στις διατροφικες διαταραχες?ή στις διαταραχες υπνου.
    Παλια μου κλειδωνε ο αντρας μου την πορτα του υπνοδωματιου... μετα περασε κ τωρα ξαναρχισε... επειδη υπνοβατω κ δεν καταλαβαινω τπτ καποιες φορες με φοβιζει γτ δε ξερω κ που μπορει να βρεθω..ξερετε πως αντιμετωπιζεται?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κανεις? δεν υπαρχει κανεις που να εχει το ιδιο θεμα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Θα πρέπει να πας σε ειδικό να σε εξετάσουν να σε παρακολουθήσουν και να πάρεις καθοδηγηση. Εμένα η μικρή μου κόρη ξυπνάει καμία φορά και τρέχει στο σαλόνι αλλά μετά ξαναγυρνάει και κοιμάται. Σίγουρα είναι επικίνδυνο να χτυπήσεις ή να πέσεις από καμία σκάλα. Ψάξτε λίγο παραπάνω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν απάντησα διότι αφού παίρνεις κι αγωγή, το θέμα θέλει πιο εξειδικευμένη συμβουλή φαντάζομαι.Ο γιατρός που σε παρακολουθεί τι λέει; Προφανώς για να ανοίγεις το ψυγείο και να τρως, στο υποσυνείδητό σου το φαγητό είναι το θέμα που σε απασχολεί, αλλιώς θα υπνοβατούσες στο μπάνιο να κάνεις ένα ντους ή θα έπαιρνες τα κλειδιά του αυτοκινήτου να πας βόλτα ας πούμε. Συνέβη κάτι τώρα τελευταία σχετικά με τη διατροφή σου που σε άγχωσε χειρότερα;
    Τα θέματα ύπνου είναι μυστήριο πράγμα, ακόμα και οι επιστήμονες δεν έχουν αποκωδικοποιήσει πως ή γιατί λειτουργεί κάθε άνθρωπος έτσι εκείνη την ώρα. Ωστόσο ιδίως σε άτομα που οι υπνοβασίες έρχονται και φεύγουν ανά διαστήματα, μάλλον είναι ζήτημα άγχους ή κάποιου θέματος που τους απασχολεί υποσυνείδητα.

    Είχαμε μεγάλο πρόβλημα στην οικογένεια με τον αδερφό μου όταν ήταν παιδί. Είχε εφιάλτες συχνά, ξυπνούσε μέσα στην νύχτα και δεν μας αναγνώριζε για ώρες, παραμιλούσε, υπνοβατούσε πολύ συχνά... Κανείς δεν μπόρεσε τότε να μας εξηγήσει τι ακριβώς έπαιζε, αλλά πιστεύω ότι για κάποιο λόγο είχε ανασφάλειες σαν παιδί, διότι μόλις μπήκε στην εφηβεία, όταν άρχισε να είναι πιο ανεξάρτητος και να αποκτά αυτοπεποίθηση και να είναι πιο αναίσθητος, όλα αυτά κόπηκαν μαχαίρι από μόνα τους. Τώρα και κανόνια να βαράνε δίπλα, του... αυτός ρίχνει τον ύπνο του δικαίου και κοιμάται σα τούβλο λολ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,.. η αληθεια ειναι οτι ξεκινησα αντικαταθλιπτικο ζολοφτ, φοβαμαι να το πω στην γιατρο μου γτ μπορει να μου το κοψει ή να το αλλαξει κ δεν θελω...
    επισης εχω διατροφικη διαταραχη κ αγχωνομαι με το φαγητο, παντα κ μια ζωη προσεχω, ειμαι ορθοφαγος, εχει περιοριστει πλεον..παλαιοτερα ημουν πιο υστερικη με το φαγητο μου...πλεον προσεχω αλλα ειμαι πιο χαλαρη με αυτο... δεν θα κατσω ποτε να φαω κανονικα σαν ανθρωπος... κατι θα απορριψω, κατι θα στερηθω..οκ κολλημα μεγαλο απο μικρο κ το εχουν κ αλλοι στην οικογενεια, θεωρω οτι ειναι κληρονομικο.
    Οσο για την υπνοβασια, εχτες σουλατσαριζα παλι δεν το καταλαβα καθολου μου το ειπε ο αντρας μου, αναψα λεει ολα τα φωτα κ επιστρεφοντας στην κρεβατοκαμαρα, εκλεισα το σκυλι μας απ εξω κ εκλαιγε ....τον ρωτησα αν μιλουσα ή ειπα κατι κ μου πε οχι..απλα εδειχνα ξυπνια..πολυ μυστηριο πραμα...ισως χρειαστει να κλειδωνουμε την πορτα της κρεβατοκαμαρας...

  6. #6
    Το πιο απλό που μπορώ να υποθέσω είναι ότι λόγω της διατροφικής διαταραχής και της ασυνειδητης σκέψης σε σχέση με το φαγητό ο εγκέφαλος όταν κατεβάζει ρολά διώχνει τις αναστολες. Τα αντικαταθλιπτικα δεν σε ξυπνάνε να φας. Το λαντοζ μειώνει την όρεξη σχεδόν σε όλους ( αν θέλεις αντικαταθλιπτικο που να μην αυξάνει βάρος) Κλειδωμένη πόρτα σαφώς για παν ενδεχόμενο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    η υπνοβασια ειναι παρενεργεια των ssri..γι αυτο δε θελω να το πω στην γιατρο... το γραφει παντου κ μεσα στο χαρτι...αν το πω χαθηκα..θα μου το κοψει..εδω το κοβουν αν βλεπεις εφιαλτες.

  8. #8
    Δεν το γνώριζα, με συγχωρείς. Ουσιαστικά δε μπορεί να στα κόψει γιατί αγοράζονται χωρίς ειδική συνταγή. Όλα έχουν παρενέργειες σαφώς. Απλά τη συγκεκριμένη δεν την έχω ξανά ακούσει ποτέ. Ευτυχώς που ο σύντροφος σου κατανοεί και δεν δημιουργεί μουρμούρα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    γτ να κανει μουρμουρα? αλλωστε δεν το κανω επιτηδες...ευτυχως δεν το κανω καθε βραδι...να στε καλα ευχαριστω

Similar Threads

  1. ΥΠΝΟΒΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ
    By anxious4ever in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 2
    Last Post: 16-07-2019, 16:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •