Τι φάρμακα παιρνετε για κοινωνική φοβια;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    MikeStam 3
    Guest

    Τι φάρμακα παιρνετε για κοινωνική φοβια;;

    Πειτε ολοι πιο φάρμακο σας βοηθησε για την κοινωνική σας φοβια;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Κανενα. Μονο το αλκοολ βοηθουσε αλλα το εκοψα μαχαιρι εδω και καιρο, βεβαια αχρειαστο μου ειναι μιας και δεν εχω καμια παρεα και σπανιως αφηνω το σπιτι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω ξερω προσωπικα μελος που την ξεπερσε χωρις φαρμακα .....με προσωπικη προσπαθεια ......

  4. #4
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Κανενα. Μονο το αλκοολ βοηθουσε αλλα το εκοψα μαχαιρι εδω και καιρο, βεβαια αχρειαστο μου ειναι μιας και δεν εχω καμια παρεα και σπανιως αφηνω το σπιτι.
    Πως κατάφερες να το κόψεις; γιατί δεν δοκιμάζεις την ψυχοθεραπεία ταυτόχρονα με την αγωγή;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Πως κατάφερες να το κόψεις; γιατί δεν δοκιμάζεις την ψυχοθεραπεία ταυτόχρονα με την αγωγή;
    Δεν ηταν δυσκολο. Το τελευταιο comedown κ hangover με τον χειροτερο πονοκεφαλο, ζαλη και ναυτια που περασα μεσα στη νυχτα αφου ξυπνησα με κρυο ιδρωτα, αρκουσε για να μου χαραχτει στη μνημη καθε φορα που μυριζα αλκοολ. Δεν επινα καθε μερα, απλα οποτε ετυχε να πινω του εδινα να καταλαβει, γιαυτο και δεν ειχα στερητικα και το εκοψα ετσι, αλλα το αλκοολ ανηκει πλεον στο παρελθον πια, δεν πινω ουτε μικρη μπυρα.

  6. #6
    Συγχαρητήρια !!! Σε ρώτησα γιατί και εγώ έπινα για να φθάσω σε "μέθη" να μην έχω κανένα αίσθημα. Υπέρ υπεφερα. Ξεκίνησα σταδιακα τη διακοπή μέχρι που με σιχάθηκα. Σιχάθηκα να πρέπει να πιω για να αντέξω τις δυσκολίες τον εαυτό μου τη διαταραχή μου κτλ. Μου πέρασε από το μυαλό 1 φορά όταν έζησα κάτι κρίσιμο. Ευτυχώς δεν ήπια. Σε ευχαριστώ που μου απάντησες.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Χαιρομαι που το σταματησες. Για μενα το hangover ηταν ο 1ος λογος. Ο 2ος λογος : το αλκοολ οσον αφορα τη διαθεση ή την καταθλιψη ειναι απροβλεπτο. Μπορει 7 στις 10 φορες να ευθυμησεις, 2 στις 10 μπορει να σε κανει πολυ πολυ χειροτερα απ οτι ησουν πριν. Με εκανε υπερβολικα συναισθηματικο και καταθλιπτικο καποιες φορες. Και στην τελικη 2 ωρες ευφορια, για 42 ωρες δυστυχια και να νιωθεις το σωμα σου αρρωστο παει πολυ. Το κοψα και ηρεμισα. Καποιες φορες παιρνω κανα χαπι οταν εχω τασει να πιω και φοβαμαι μην εθιστω σαυτα τελικα. Αμα ειναι να αλλαξω την μια εξαρτηση για καποια αλλη τι κανουμε...

  8. #8
    Υποφέρεις ακόμα στον ίδιο βαθμό από την κοινωνική φοβία ; αγωγή λάμβανες το θυμάμαι. Καμιά ψυχοθεραπευτικη προσέγγιση δεν έχει βοηθήσει; το έκοψα γιατί θα με έκοβε αυτό. Το έχω βάλει μέσα μου σε μια θέση απαγορευτική. Εννοείται ότι πάντα υπάρχει μπροστά μου σε όλες τις "κοινωνικές" στιγμές αλλά για εμένα είναι σαν να μην υπάρχει. Ζορίστηκα πολύ στην αρχή. Δεν ήταν εύκολο. Έχασα το δεκανικι μου. Όλοι όσοι κόβουν μια εξαρτηση είναι άξιοι θαυμασμού ότι και να είναι αυτό. Έχω γονιδιακή τάση άγχους. Το αγχολυτικο δεν το βλέπω ως εξαρτηση αν και είναι ουσιαστικά. Το αλκοόλ όμως το βλέπω δηλητήριο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Similar Threads

  1. Τι φαρμακα εχετε παρει για κοινωνική φοβια
    By MikeStam 3 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 24
    Last Post: 03-12-2019, 02:41
  2. τι φαρμακα παιρνετε για ocd??
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 29-08-2019, 22:37
  3. Τι φαρμακα παίρνετε για κοινωνική φοβια;;;;
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 16-07-2019, 21:50
  4. Κοινωνική Φοβία και φάρμακα
    By SocialPhobia in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 3
    Last Post: 29-12-2013, 18:56
  5. Τι φάρμακα παίρνετε?
    By Lacrymosa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 12-04-2013, 12:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •