Διάβασμα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    WhyAlwaysMe?
    Guest

    Διάβασμα...

    Σε κάποια μέλη έχω αναφέρει σε συζητήσεις πως διαβάζω για εξετάσεις για μεταπτυχιακό.
    Σημειωτέον αυτές θα γίνουν τον Οκτώβρη.
    Εγω διαβάζω για αυτές από τον Μάρτιο,καθώς η ύλη είναι αχανής.
    Αυτήν την περίοδο αρχίζω και ''καιω λάδια'',δηλαδή κουράζομαι πιο εύκολα όταν είναι για διάβασμα.
    Και ερωτώ:
    Αξίζει να πάρω μερικές μερες off ώστε να γεμίσω μπαταρίες ή να διαβαζω από λίγο κάθε μέρα?

  2. #2
    Λίγο κάθε μέρα συστηματικά απερισπαστα και 1μερα καθόλου.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Λίγο κάθε μέρα συστηματικά απερισπαστα και 1μερα καθόλου.
    Να σου πω τις ιδεες που είχα στον νου μου?
    Είτε κάθομαι δυο βδομάδες τον Αυγουστο και μετά δυναμικό come back
    Είτε αυτό που προτεινες εσυ.

  4. #4
    Στο τέλος θα κανεις αυτό που θα νιώσεις. Μπορεί να τα αφήσεις στην άκρη να βγεις να νιώσεις καλά και μετά από λίγο να θες να ξανά ασχοληθείς. Ισχύει όμως πως ο εγκέφαλος οφείλει να ξεκουραστεί. Η πνευματική κόπωση δεν περιγράφεται!!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Στο τέλος θα κανεις αυτό που θα νιώσεις. Μπορεί να τα αφήσεις στην άκρη να βγεις να νιώσεις καλά και μετά από λίγο να θες να ξανά ασχοληθείς. Ισχύει όμως πως ο εγκέφαλος οφείλει να ξεκουραστεί. Η πνευματική κόπωση δεν περιγράφεται!!!
    Το τελευταίο ξανα πες το!

  6. #6
    Έχω βιώματα. Δεν θα επεκταθώ. Λυπάμαι που έχει υποτιμηθει και χλευαστει. Στο βωμό του χρήματος όλα τα άλλα βλέπεις είναι αδιάφορα αλλά εσένα να σε απασχολεί η ολοκλήρωση των στόχων σου και η εξέλιξη σου όπως την ορίζεις εσύ ως εξέλιξη. Έχεις κάνει πρόοδο σε σχέση με το παλικαρι που πρώτο γράφτηκε το 2015. Αυτό το κατεκτησες εσύ ο ιδιος. Δεν στο χάρισαν.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    εγω διαβασα 5-6 μερες τη βδομαδα μια με δυο ωρες, τη τελευταια βδομαδα διαβαζα τριωρα τετραωρα, και περασα το μαθημα μεταπτυχιακο, συνολικα περιπου εναμιση μηνα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Σε κάποια μέλη έχω αναφέρει σε συζητήσεις πως διαβάζω για εξετάσεις για μεταπτυχιακό.
    Σημειωτέον αυτές θα γίνουν τον Οκτώβρη.
    Πώς έτσι; Απ' όσο ξέρω οι εξετάσεις γενικά είναι τον Ιανουάριο και τον Ιούνιο.

    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Αυτήν την περίοδο αρχίζω και ''καιω λάδια'',δηλαδή κουράζομαι πιο εύκολα όταν είναι για διάβασμα.
    Και ερωτώ:
    Αξίζει να πάρω μερικές μερες off ώστε να γεμίσω μπαταρίες ή να διαβαζω από λίγο κάθε μέρα?
    Κατ' αρχήν βοήθησε τον οργανισμό σου ώστε να μην αδειάζουν τόσο γρήγορα οι μπαταρίες.

    Αν τα μαθήματα βασίζονται πολύ στην απομνημόνευση, τότε δεν έχεις και πολλά να κάνεις· χρειάζεσαι δυνατή μνήμη. Αν όμως υπάρχει λογική αλυσίδα γνώσεων, όπως στα μαθηματικά, τότε μπορείς να συγκρατήσεις τα βασικότερα και να μάθεις να εξαγάγεις τα υπόλοιπα.

    Δε θα συνιστούσα πλήρη διακοπή για μέρες αλλά σίγουρα πρέπει να ξεσκάς για να λειτουργεί καλύτερα το μυαλό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Εμένα πάντως με βολεύει πάντα να παίρνω μερικές μέρες οφ εντελώς όταν νιώθω πως κουράστηκα. Προτιμώ χίλιες φορές να ξέρω πως για 10 μέρες πχ δεν έχω τίποτα κι απλά θα κάνω ο, τι γουστάρω και μετά θα μπω στο πρόγραμμα μου κανονικά παρά να ξέρω πως κάθε μέρα έχω να κάνω από λίγο.

    Είναι πώς λειτουργεί ο καθένας βέβαια..αλλά προσωπικά θεωρώ απαραίτητα τα διαλείμματα.

  10. #10
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Κατι που ξέχασα να προσθέσω στο αρχικό μου σχόλιο.
    Η ζέστη νομίζω είναι αρνητικός παράγοντας στο διάβασμα ή είναι δικαιολογία?

  11. #11
    Στο λιοπυρι κάτω από τον ήλιο διαβάζεις ή σε κλιματιζόμενο χώρο;;; συγκεντρώσου και διάβαζε. Ναι είμαι κακιά.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Στο λιοπυρι κάτω από τον ήλιο διαβάζεις ή σε κλιματιζόμενο χώρο;;; συγκεντρώσου και διάβαζε. Ναι είμαι κακιά.
    Πόσο να βοηθήσει και ο κλιματισμός...

  13. #13
    Είσαι αποφευκτικος... Ξυπνάς πρωί μελετάς μεσημέρι τρως πας απόγευμα gym και το βράδυ εδώ; ένα 5ωρο μελέτης σοβαρής σερί χρειάζεται ανελλιπώς για εισαγωγή σε μεταπτυχιακό.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #14
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Είσαι αποφευκτικος... Ξυπνάς πρωί μελετάς μεσημέρι τρως πας απόγευμα gym και το βράδυ εδώ; ένα 5ωρο μελέτης σοβαρής σερί χρειάζεται ανελλιπώς για εισαγωγή σε μεταπτυχιακό.
    Μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα,πες μέχρι τις 10 του μήνα,μπορούσα και διάβαζα όσο ένιωθα ότι έπρεπε.
    Εχω δηλαδή λίγες μέρες που μου συμβαίνει.

  15. #15
    Βάλε ο ίδιος ένα όριο ως ποτέ πάνω κάτω μπορεί να κρατήσει. Σίγουρα όπως σου ξανά έγραψα χρειάζεται και η αποχή. Ο εγκέφαλος χρειάζεται διάλειμμα. Έχεις τον στόχο σου όμως που καλό είναι να είναι η προταιρεοτητα σου.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. άγχος και διαβασμα
    By giorgio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 05-05-2014, 01:00
  2. φοβάμαι το διάβασμα
    By favvel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 26-04-2014, 07:58
  3. Διάβασμα και ψυχαναγκασμοί
    By Lena01 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 29-11-2013, 12:11
  4. ΔΙΑΒΑΣΜΑ + μνημη
    By ME&I in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 22-09-2011, 14:48
  5. ΔΙΑΒΑΣΜΑ
    By LAMIABN in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 19-09-2009, 17:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •