Άλλη μία μπερδεμένη κοπέλα..Σας έχει συμβεί??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 95
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170

    Άλλη μία μπερδεμένη κοπέλα..Σας έχει συμβεί??

    Καλησπερα σας.
    Διαβαζω εδώ και καιρό διάφορες δημοσιεύσεις απ'το forum που ποικίλουν σε θεματολογία.Πολλες φορές έχω βοηθηθεί και έχω πάρει κουράγιο.Θα ήθελα λοιπόν να μοιραστώ την ανησυχία μου μαζί σας και θα χαρώ να μιλήσω με οποιονδήποτε έχει να σχολιάσει κάτι πάνω σε όσα γράφω.
    Ειμαι κοπέλα κοντά στα 21 και με απασχολεί ο σεξουαλικός μου προσανατολισμός.Αυτοπροσδ� �οριζομαι ως straight αλλά τις τελευταίες 2 εβδομάδες περίπου με απασχολεί το ενδεχόμενο ομοφυλοφιλίας.Ανα διαστήματα στο παρελθον καθως,παροτι μου αρεσαν τα αγορια,δεν ειχα κανει κατι σοβαρο με κανενα,περνουσε φευγαλεα απ'το μυαλο μου αυτη η ιδεα χωρίς όμως και να με προβληματίζει.Αφηστε με όμως να τα πάρω τα πράγματα από την αρχή.
    Εδώ και 1,5+ χρόνο έχω σοβαρή σχέση με ένα υπέροχο αγόρι.Ειμαι πολύ ερωτευμένη μαζί του,τον θέλω πολυ και τον αγαπάω όσο τη ζωή μου και ίσως παραπάνω.Τα πηγαίνουμε πολύ όμορφα σε όλα τα επίπεδα.Κατανοηση,αγάπη,απ� �δοχή,εμπιστοσύνη.Ξερει κυριολεκτικά τα πάντα για μένα.Και στο ερωτικό κομμάτι μου δίνει απίστευτη ικανοποίηση και απολαυση(συγγνώμη αν φέρνω σε δύσκολη θέση κάποιον με όσα διαβαζει)και έχω αισθανθεί να τελειώνω πολλές φορές.Μου αρέσει το σώμα του,η ψυχή του,το πρόσωπο του,όλα.
    Πάμε στο θέμα μας όμως.Πριν από 2 λοιπόν εβδομάδες άρχισε δειλά δειλά να μπαίνει στο μυαλό μου η εξής ιδεα: "Τι κι αν είμαι ομοφυλοφιλη και η σχέση μου αποτελεί έναν αντιπερισπασμό από αυτό που πραγματικά ειμαι;Μήπως μου αρέσουν οι γυναίκες αλλά ερωτεύτηκα τόσο πολύ τον συγκεκριμένο άντρα που το έθαψα μέσα μου;".Οι σκέψεις αυτές πυροδοτήθηκαν και εν όψει του gay pride με το οποίο ασχολούνται όλοι αυτήν την περίοδο.Η συγκεκριμένη λοιπόν ιδέα άρχισε να φωλιάζει σιγά σιγά στο μυαλό μου και από τα βάθη του να αναδύεται στο κέντρο του ως εμμονή και διαρκή αναζήτηση επιβεβαίωσης.Μην κάνοντας κάτι για να βοηθήσω τον εαυτό μου να βγάλει αυτήν την ιδεα, αντιθέτως άρχισα να παρατηρώ οποιαδήποτε γυναίκα περνούσε από μπροστά μου για να επιβεβαιώσω ή όχι το ενδεχόμενο να μου άρεσε.Ενω ποτέ δεν έχω σκεφτει ερωτικα γυναικα ουτε παρατηρωντας τη στο δρομο(έχοντας μια ελκυστική και sexy εμφανιση)ούτε έχοντας δει πολλές φίλες μου γυμνές στο πλαίσιο διακοπών(όπως κι εγώ αισθάνομαι άνετα νε βρεθώ μπροστά τους γυμνή χωρίς να αισθανθώ το παραμικρό)ή να αλλάζουν στα αποδυτήρια της δραστηριότητας με την οποία ασχολούμαι.Ποτε δε με είχε ελκύσει γυναίκα ούτε το σώμα της ούτε ο χαρακτήρας της σε επίπεδο που να θέλω να κανω κάτι μαζί της.Το μόνο που μπορώ να θυμηθώ είναι κάποια προκλητική εμφάνιση ή αισθησιακή κίνηση στην τηλεόραση και μόνο στο πλαίσιο κάποιας ταινίας ή κάποιου videoclip να με κάνει να αισθανθώ περίεργα.Αλλα σπάνια.Και δε θα το περιέγραφα ως διέγερση ακριβως διότι δε μου δημιουργεί την ανάγκη να βρεθώ στο κρεβάτι μαζί της.Συνεπως μια πιθανή απόδοση του αιτίου βρίσκεται στο πλαίσιο του γενικότερου αισθησιασμου που μπορεί να προβάλλεται ως στόχος έκδηλα στην tv η οποία στην πλειονότητά των περιπτώσεων προβάλει το γυναικείο έναντι του ανδρικού σώματος.Βεβαια, μπορεί να παρατηρήσω πιο εύκολα ένα γυναικείο σώμα(π.χ με εσώρουχα σε κάποια ταινία)παρά ένα ανδρικό,όχι όμως όταν το ανδρικό είναι σε πλήρη γυμνοτητα όπου εκεί μέσα μου αισθάνομαι επιθυμία.
    Να σημειώσω ότι δεν ειμαι ομοφοβικη.Δεν έχω κοιτάξει ποτέ με αποτροπιασμό κάποια ομοφυλοφιλική σκηνή να διαδραματίζεται μπροστά μου ή στην tv,γνωρίζω άτομα ομοφυλόφιλα και τα υπερασπίζομαι στη διεκδίκηση των δικαιωμάτων τους.Απλως δε με εξέφραζε ποτέ η συγκεκριμένη προτίμηση από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μέχρι και σημερα.
    Στα 16 μου(δλδ αρκετά μεγάλη για να έχω έστω υποψίες για τον σεξουαλικό μου προσανατολισμό)είχα μια ομοφυλοφιλική εμπειρία με πολύ κοντινό μου πρόσωπο.Οχι ολοκληρωμένη.Φιλια,κάποια χαϊδολογηματα(με ρούχα ομως)αλλά ήταν στο πλαίσιο κάλυψης μιας σεξουαλικής ορμής που δεν είχε ικανοποιηθεί.Δηλαδη αισθάνθηκα ωραία επειδή ικανοποιούνταν το σώμα μου όχι επειδή άγγιζα τα μελη μιας γυναίκας.Δεν επαιρνα δλδ ικανοποίηση απ'το ίδιο φύλο πάρα μόνο ικανοποιουσα τη στιγμιαια ανάγκη μου καθώς δεν είχα ολοκληρώσει ποτέ σεξουαλικά.Ουτε το φιλι δε μου αρεσε.Εντουτοις,δε μου άρεσε γι'αυτό και δεν προχώρησε σε ολοκληρωμένη πράξη ενώ θα μπορούσε.Εφοσον δηλαδη ειχε ηδη αρχισει και δεν αισθανομουν ντροπη ή οτι δεν ηταν σωστο θα μπορουσε να ειχε προχωρησει.Στο μεταξύ πάντα μου άρεσαν τα αγόρια,με εξιταραν και κάποιες ελαφριές εμπειρίες είχα μαζί τους πριν ολοκληρώσω για πρώτη φορά.
    Η πρώτη φορά που ολοκληρώθηκα σεξουαλικά ήταν με το αγόρι που προανέφερα.Εγινε με τρόπο πολύ γλυκό και μέχρι σήμερα έχουμε πολύ καλές σεξουαλικές σχέσεις.Ειναι η πρωτη μου σχεση και ο πρωτος μου στο κρεβατι.Εως ότου έβαλα ακόμη μια ιδέα στο μυαλό μου για το αν πραγματικά μου αρέσει το σεξ μαζί του.Και τις τελευταίες μέρες δε μπορώ να το δω χαλαρά λόγω όσων προανέφερα,αλλά ακόμα,αν και αγχωμένη,μου αρέσει.
    Δεν είμαι άνθρωπος που μου αρέσει η αυτοϊκανοποιηση(ω ναι!το ακουσατε κι αυτο)και από τότε που μου μπήκε αυτή η ιδεα μπήκα στη διαδικασία να παρακολουθήσω σεξουαλική ταινια(καταλαβαινετε)για να δω πως θα αισθανθώ.Παρακολουθησα λεσβιακο και δε με χαλασε αν και δε μου προσέφερε κάποια ικανοποίηση εν αντιθέσει προς το straight ή το να παρακολουθώ έναν άντρα να ολοκληρώνει μόνος του.
    Και να'μαι σήμερα με την έμμονη αυτή ιδέα να μου κάνει δυσλειτουργική την καθημερινότητα μου.Οι σκέψεις αυτές εμφανίστηκαν σε μια περίοδο που δεν κρατούσα το μυαλό μου απασχολημένο με κατι.Ειχα σταματήσει για κάποιους λόγους τη δραστηριότητα που κάνω και δεν ήμουν συνεπής στις ακαδημαϊκές μου υποχρεώσεις με αποτέλεσμα να έχω χρόνο να απασχολώ το μυαλό μου με ιδέες καταστροφολογίας.Μου έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν.
    Περιληπτικά,πριν από 2 χρόνια άρχισαν να μου γεννούνται εμμονές όπως ο φόβος απώλειας αγαπημένου προσώπου,ο φόβος απώλειας της ζωής μου λόγω ασθενειας(συγκ.όγκος στον εγκέφαλο,πρόβλημα αναπνοής),ιδέες που μέχρι σήμερα εναλλάσσονται η μια με την άλλη.Ερχονται,παρέρχονται υποχωρούν και επανεμφανιζονται ίδιες ή σε νέα μορφή.Αλλα πάντα με το ίδιο προσημο: καταστροφή της ισορροπίας της ζωής μου και απώλεια ελέγχου του εαυτού μου.Και όλες αυτές οι ιδεοληψίες άρχισαν ύστερα από 2 χρόνια μετά από ένα πολύ τραυματικό γεγονός της ζωής μου,την απώλεια ενός απ'τους γονείς μου.
    Να σημειώσω ότι έχω επισκεφτεί ειδικο(ψυχίατρο)που βοηθάει αν και δεν κάνουμε συστηματική θεραπεία ούτε παίρνω αγωγή γιατί με ενθαρρύνει να το καταπολεμήσω μόνη μου και να επικοινωνώ όταν εγώ το θέλω μαζί του και όχι στο πλαίσιο κανονισμενων ραντεβού.Μοιραστηκα με τον ψυχίατρό μου και τον καινούριο μου αυτό φόβο καθώς και με το αγόρι μου που μου είπε ότι δε θα είχε κανένα πρόβλημα αν ήμουν αμφιφυλοφιλη αλλά θα νευριάζει αν ήμουν λεσβια και τον είχα κοροϊδέψει.Οποτε καταλαβαίνετε ότι ο φόβος μου περιστρέφεται περισσότερο γύρω από το να καταστραφεί η υπέροχη αυτή σχέση που έχω μαζί του πάρα το ενδεχομενο να είμαι λεσβια, αν και δε θα μου αρεσε.Δεν έχω σκεφτεί ποτέ ερωτικά γυναίκα ούτε θα μου αρεσε(όσο δηλαδή μπορώ να σκεφτώ εκ των προτερων)να είμαι σε σχεση με μια γυναίκα.Εχω σκεφτει ερωτικα ανδρες στην παροδο της ζωης μου ακομη και οσο ειμαι με το αγορι μου(ξερετε σε επιπεδο σκεψης οχι πραγματωσης).Δεν αποκλείω να δοκίμαζα να κάνω έρωτα με γυναίκα κπ στιγμή αλλά θα ήταν από εξαναγκασμενη περιέργεια(δλδ για να δω τι ειμαι)παρά από ποθο.
    Εν ολιγοις ειμαι μπερδενη..Η καθημερινότητα μου έχει γίνει πολύ δύσκολη καθώς είναι το μόνο που σκέφτομαι σε σημειο μεχρι να θελω να κανω εμετό,μου έχει κοπεί η ορεξη και θέλω να κοιμάμαι συνέχεια.Παραδεχομαι πράγματα για τον εαυτό μου και δε θα αρνουμουν την αλήθεια ότι δλδ μπορεί να είμαι αμφιφυλοφιλη ή λεσβια.Θα ήθελα πάρα πολύ να ακούσω την άποψη σας.Θα με έκανε πολύ χαρούμενη οποιαδήποτε απάντηση,είτε μου άρεσε είτε όχι.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και λυπάμαι για τον όγκο του μηνύματος αλλά ήθελα να σας τα παραθέσω όπως ακριβώς είναι και έτσι όπως τα αισθάνομαι.
    Ευχαριστώ όλους όσους αφιερώσουν το χρόνο τους για μένα.Θα σήμαινε πολλά.
    Φιλικά,Sunny..

  2. #2
    ακουσε κουκλα μου, εφοσον εισαι με ενα αγορι και ειστε τελεια μαζι οπως λες δεν ειναι κριμα κι αδικο να τον στεναχωρησεις?
    η γυναικα ειναι για τον αντρα και το αναποδο. καλυτερα να προσπαθησεις ν αποβαλλεις τη λεσβιακη σκεψη απ το μυαλο σου και να συνεχισεις την σχέση σου και τη πορεια σου στη ζωη μαζι του, με στοχους, ονειρα, ελπιδες κλπ οπως ολος ο κοσμος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Sunny View Post
    Καλησπερα σας.
    Διαβαζω εδώ και καιρό διάφορες δημοσιεύσεις απ'το forum που ποικίλουν σε θεματολογία.Πολλες φορές έχω βοηθηθεί και έχω πάρει κουράγιο.Θα ήθελα λοιπόν να μοιραστώ την ανησυχία μου μαζί σας και θα χαρώ να μιλήσω με οποιονδήποτε έχει να σχολιάσει κάτι πάνω σε όσα γράφω.
    Ειμαι κοπέλα κοντά στα 21 και με απασχολεί ο σεξουαλικός μου προσανατολισμός.Αυτοπροσδ� �οριζομαι ως straight αλλά τις τελευταίες 2 εβδομάδες περίπου με απασχολεί το ενδεχόμενο ομοφυλοφιλίας.Ανα διαστήματα στο παρελθον καθως,παροτι μου αρεσαν τα αγορια,δεν ειχα κανει κατι σοβαρο με κανενα,περνουσε φευγαλεα απ'το μυαλο μου αυτη η ιδεα χωρίς όμως και να με προβληματίζει.Αφηστε με όμως να τα πάρω τα πράγματα από την αρχή.
    Εδώ και 1,5+ χρόνο έχω σοβαρή σχέση με ένα υπέροχο αγόρι.Ειμαι πολύ ερωτευμένη μαζί του,τον θέλω πολυ και τον αγαπάω όσο τη ζωή μου και ίσως παραπάνω.Τα πηγαίνουμε πολύ όμορφα σε όλα τα επίπεδα.Κατανοηση,αγάπη,απ� �δοχή,εμπιστοσύνη.Ξερει κυριολεκτικά τα πάντα για μένα.Και στο ερωτικό κομμάτι μου δίνει απίστευτη ικανοποίηση και απολαυση(συγγνώμη αν φέρνω σε δύσκολη θέση κάποιον με όσα διαβαζει)και έχω αισθανθεί να τελειώνω πολλές φορές.Μου αρέσει το σώμα του,η ψυχή του,το πρόσωπο του,όλα.
    Πάμε στο θέμα μας όμως.Πριν από 2 λοιπόν εβδομάδες άρχισε δειλά δειλά να μπαίνει στο μυαλό μου η εξής ιδεα: "Τι κι αν είμαι ομοφυλοφιλη και η σχέση μου αποτελεί έναν αντιπερισπασμό από αυτό που πραγματικά ειμαι;Μήπως μου αρέσουν οι γυναίκες αλλά ερωτεύτηκα τόσο πολύ τον συγκεκριμένο άντρα που το έθαψα μέσα μου;".Οι σκέψεις αυτές πυροδοτήθηκαν και εν όψει του gay pride με το οποίο ασχολούνται όλοι αυτήν την περίοδο.Η συγκεκριμένη λοιπόν ιδέα άρχισε να φωλιάζει σιγά σιγά στο μυαλό μου και από τα βάθη του να αναδύεται στο κέντρο του ως εμμονή και διαρκή αναζήτηση επιβεβαίωσης.Μην κάνοντας κάτι για να βοηθήσω τον εαυτό μου να βγάλει αυτήν την ιδεα, αντιθέτως άρχισα να παρατηρώ οποιαδήποτε γυναίκα περνούσε από μπροστά μου για να επιβεβαιώσω ή όχι το ενδεχόμενο να μου άρεσε.Ενω ποτέ δεν έχω σκεφτει ερωτικα γυναικα ουτε παρατηρωντας τη στο δρομο(έχοντας μια ελκυστική και sexy εμφανιση)ούτε έχοντας δει πολλές φίλες μου γυμνές στο πλαίσιο διακοπών(όπως κι εγώ αισθάνομαι άνετα νε βρεθώ μπροστά τους γυμνή χωρίς να αισθανθώ το παραμικρό)ή να αλλάζουν στα αποδυτήρια της δραστηριότητας με την οποία ασχολούμαι.Ποτε δε με είχε ελκύσει γυναίκα ούτε το σώμα της ούτε ο χαρακτήρας της σε επίπεδο που να θέλω να κανω κάτι μαζί της.Το μόνο που μπορώ να θυμηθώ είναι κάποια προκλητική εμφάνιση ή αισθησιακή κίνηση στην τηλεόραση και μόνο στο πλαίσιο κάποιας ταινίας ή κάποιου videoclip να με κάνει να αισθανθώ περίεργα.Αλλα σπάνια.Και δε θα το περιέγραφα ως διέγερση ακριβως διότι δε μου δημιουργεί την ανάγκη να βρεθώ στο κρεβάτι μαζί της.Συνεπως μια πιθανή απόδοση του αιτίου βρίσκεται στο πλαίσιο του γενικότερου αισθησιασμου που μπορεί να προβάλλεται ως στόχος έκδηλα στην tv η οποία στην πλειονότητά των περιπτώσεων προβάλει το γυναικείο έναντι του ανδρικού σώματος.Βεβαια, μπορεί να παρατηρήσω πιο εύκολα ένα γυναικείο σώμα(π.χ με εσώρουχα σε κάποια ταινία)παρά ένα ανδρικό,όχι όμως όταν το ανδρικό είναι σε πλήρη γυμνοτητα όπου εκεί μέσα μου αισθάνομαι επιθυμία.
    Να σημειώσω ότι δεν ειμαι ομοφοβικη.Δεν έχω κοιτάξει ποτέ με αποτροπιασμό κάποια ομοφυλοφιλική σκηνή να διαδραματίζεται μπροστά μου ή στην tv,γνωρίζω άτομα ομοφυλόφιλα και τα υπερασπίζομαι στη διεκδίκηση των δικαιωμάτων τους.Απλως δε με εξέφραζε ποτέ η συγκεκριμένη προτίμηση από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μέχρι και σημερα.
    Στα 16 μου(δλδ αρκετά μεγάλη για να έχω έστω υποψίες για τον σεξουαλικό μου προσανατολισμό)είχα μια ομοφυλοφιλική εμπειρία με πολύ κοντινό μου πρόσωπο.Οχι ολοκληρωμένη.Φιλια,κάποια χαϊδολογηματα(με ρούχα ομως)αλλά ήταν στο πλαίσιο κάλυψης μιας σεξουαλικής ορμής που δεν είχε ικανοποιηθεί.Δηλαδη αισθάνθηκα ωραία επειδή ικανοποιούνταν το σώμα μου όχι επειδή άγγιζα τα μελη μιας γυναίκας.Δεν επαιρνα δλδ ικανοποίηση απ'το ίδιο φύλο πάρα μόνο ικανοποιουσα τη στιγμιαια ανάγκη μου καθώς δεν είχα ολοκληρώσει ποτέ σεξουαλικά.Ουτε το φιλι δε μου αρεσε.Εντουτοις,δε μου άρεσε γι'αυτό και δεν προχώρησε σε ολοκληρωμένη πράξη ενώ θα μπορούσε.Εφοσον δηλαδη ειχε ηδη αρχισει και δεν αισθανομουν ντροπη ή οτι δεν ηταν σωστο θα μπορουσε να ειχε προχωρησει.Στο μεταξύ πάντα μου άρεσαν τα αγόρια,με εξιταραν και κάποιες ελαφριές εμπειρίες είχα μαζί τους πριν ολοκληρώσω για πρώτη φορά.
    Η πρώτη φορά που ολοκληρώθηκα σεξουαλικά ήταν με το αγόρι που προανέφερα.Εγινε με τρόπο πολύ γλυκό και μέχρι σήμερα έχουμε πολύ καλές σεξουαλικές σχέσεις.Ειναι η πρωτη μου σχεση και ο πρωτος μου στο κρεβατι.Εως ότου έβαλα ακόμη μια ιδέα στο μυαλό μου για το αν πραγματικά μου αρέσει το σεξ μαζί του.Και τις τελευταίες μέρες δε μπορώ να το δω χαλαρά λόγω όσων προανέφερα,αλλά ακόμα,αν και αγχωμένη,μου αρέσει.
    Δεν είμαι άνθρωπος που μου αρέσει η αυτοϊκανοποιηση(ω ναι!το ακουσατε κι αυτο)και από τότε που μου μπήκε αυτή η ιδεα μπήκα στη διαδικασία να παρακολουθήσω σεξουαλική ταινια(καταλαβαινετε)για να δω πως θα αισθανθώ.Παρακολουθησα λεσβιακο και δε με χαλασε αν και δε μου προσέφερε κάποια ικανοποίηση εν αντιθέσει προς το straight ή το να παρακολουθώ έναν άντρα να ολοκληρώνει μόνος του.
    Και να'μαι σήμερα με την έμμονη αυτή ιδέα να μου κάνει δυσλειτουργική την καθημερινότητα μου.Οι σκέψεις αυτές εμφανίστηκαν σε μια περίοδο που δεν κρατούσα το μυαλό μου απασχολημένο με κατι.Ειχα σταματήσει για κάποιους λόγους τη δραστηριότητα που κάνω και δεν ήμουν συνεπής στις ακαδημαϊκές μου υποχρεώσεις με αποτέλεσμα να έχω χρόνο να απασχολώ το μυαλό μου με ιδέες καταστροφολογίας.Μου έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν.
    Περιληπτικά,πριν από 2 χρόνια άρχισαν να μου γεννούνται εμμονές όπως ο φόβος απώλειας αγαπημένου προσώπου,ο φόβος απώλειας της ζωής μου λόγω ασθενειας(συγκ.όγκος στον εγκέφαλο,πρόβλημα αναπνοής),ιδέες που μέχρι σήμερα εναλλάσσονται η μια με την άλλη.Ερχονται,παρέρχονται υποχωρούν και επανεμφανιζονται ίδιες ή σε νέα μορφή.Αλλα πάντα με το ίδιο προσημο: καταστροφή της ισορροπίας της ζωής μου και απώλεια ελέγχου του εαυτού μου.Και όλες αυτές οι ιδεοληψίες άρχισαν ύστερα από 2 χρόνια μετά από ένα πολύ τραυματικό γεγονός της ζωής μου,την απώλεια ενός απ'τους γονείς μου.
    Να σημειώσω ότι έχω επισκεφτεί ειδικο(ψυχίατρο)που βοηθάει αν και δεν κάνουμε συστηματική θεραπεία ούτε παίρνω αγωγή γιατί με ενθαρρύνει να το καταπολεμήσω μόνη μου και να επικοινωνώ όταν εγώ το θέλω μαζί του και όχι στο πλαίσιο κανονισμενων ραντεβού.Μοιραστηκα με τον ψυχίατρό μου και τον καινούριο μου αυτό φόβο καθώς και με το αγόρι μου που μου είπε ότι δε θα είχε κανένα πρόβλημα αν ήμουν αμφιφυλοφιλη αλλά θα νευριάζει αν ήμουν λεσβια και τον είχα κοροϊδέψει.Οποτε καταλαβαίνετε ότι ο φόβος μου περιστρέφεται περισσότερο γύρω από το να καταστραφεί η υπέροχη αυτή σχέση που έχω μαζί του πάρα το ενδεχομενο να είμαι λεσβια, αν και δε θα μου αρεσε.Δεν έχω σκεφτεί ποτέ ερωτικά γυναίκα ούτε θα μου αρεσε(όσο δηλαδή μπορώ να σκεφτώ εκ των προτερων)να είμαι σε σχεση με μια γυναίκα.Εχω σκεφτει ερωτικα ανδρες στην παροδο της ζωης μου ακομη και οσο ειμαι με το αγορι μου(ξερετε σε επιπεδο σκεψης οχι πραγματωσης).Δεν αποκλείω να δοκίμαζα να κάνω έρωτα με γυναίκα κπ στιγμή αλλά θα ήταν από εξαναγκασμενη περιέργεια(δλδ για να δω τι ειμαι)παρά από ποθο.
    Εν ολιγοις ειμαι μπερδενη..Η καθημερινότητα μου έχει γίνει πολύ δύσκολη καθώς είναι το μόνο που σκέφτομαι σε σημειο μεχρι να θελω να κανω εμετό,μου έχει κοπεί η ορεξη και θέλω να κοιμάμαι συνέχεια.Παραδεχομαι πράγματα για τον εαυτό μου και δε θα αρνουμουν την αλήθεια ότι δλδ μπορεί να είμαι αμφιφυλοφιλη ή λεσβια.Θα ήθελα πάρα πολύ να ακούσω την άποψη σας.Θα με έκανε πολύ χαρούμενη οποιαδήποτε απάντηση,είτε μου άρεσε είτε όχι.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και λυπάμαι για τον όγκο του μηνύματος αλλά ήθελα να σας τα παραθέσω όπως ακριβώς είναι και έτσι όπως τα αισθάνομαι.
    Ευχαριστώ όλους όσους αφιερώσουν το χρόνο τους για μένα.Θα σήμαινε πολλά.
    Φιλικά,Sunny..
    Sunny είσαι straight. Ξέχνα όλα τα άλλα εντελώς και μην ξανασχοληθεις. Ούτε για λίγο μη βάλεις στο μυαλό σου αλλά πράματα γιατί θα ανθυποβαλεις τον εαυτό σου σε κάτι που δεν είσαι.

    Η απώλεια είναι βαριά ναι και μπορεί να πιέσει έναν άνθρωπο και να τον οδηγήσει σε λάθος μονοπάτια. Εσύ κοίτα τη σχέση σου , το μέλλον σου, και αν σε χαλάει κάτι το συζητάς με το γιατρό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    OCD? .......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Γεια σου Sunny
    Καταρχάς να σου πω πως δεν μπορεί κανείς να σου δώσει απάντηση για την σεξουαλική σου ταυτότητα. Αυτή την απάντηση την ξέρεις μόνο εσύ.
    Η πρώτη μου σκέψη , επειδή αναφέρεις για έμμονες ιδέες που είχες κατα καιρούς θα ήταν πως κι αυτό ίσως είναι απλά μια έμμονη ιδέα όπως οι άλλες. Όμως λες οτι έστω διερευνητικά, έστω γιατι έτυχε, είχες μια κάποια ομοφυλοφιλική εμπειρία στο παρελθόν. Νομίζω μιλάς και για το παρελθόν, τότε που δεν σου είχαν μπει ακόμα αυτές οι ιδεές περί ομοφυλοφιλίας και θεωρούσες τον εαυτό σου στρειτ.

    Το μνμ σου πάντως, χωρίς να είμαι ειδικός παραπέμπει έντονα σε φόβο για το αν θα χάσεις τον σύντροφο σου ή γενικά την σχέση που έχεις τώρα.

    Αφού δεν είσαι ομοφοβική όπως λες κι όπως φαίνεται απτο γραπτό σου, γιατί σε κυριεύει τόσο άγχος για αυτό το θέμα; Είναι σίγουρο πως σου αρέσουν και οι άντρες, περνάς καλά με τον σύντροφο σου, είστε αγαπημένοι....ποιο θα ήταν το πρόβλημα αν ανακάλυπτες πχ ότι μπορεί να σου αρέσουν και οι γυναίκες ενίοτε; Φοβάσαι ότι θα θελήσεις να τον απατήσεις με γυναίκα ας πούμε και να χαλάσεις την σχέση σου;Τι σημασία θα έχει αν θελήσεις να τον απατήσεις είτε με γυναίκα είτε με άντρα;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,664
    καλησπερα σανι.
    νομιζω οτι εισαι παρα πολυ αναλυτικη στο τι σου συμβαινει κι οτι ακομα και μονη σου διαβαζοντας το, καταλαβαινεις τι ειναι και τι οχι, αφου το ειπες ηδη...
    λες πολυ ξεκαθαρα οτι οι σκεψεις αυτες ειναι εγκεφαλικες και οτι το σωμα σου και η βαθυτερη επιθυμια σου, δεν εχουν σχεση με αυτην την υποψια/φοβο.
    δλδ, ολα δειχνουν , και ακομα περισσοτερο το γεγονος οτι εχεις κι αλλους τετοιους φοβους που προεκυψαν ταυτοχρονα, οτι εχει να κανει με εμμονη ιδεα κι οχι με πραγματικη επιθυμια η κρυφο σεξουαλικο προσανατολισμο.
    καλο το ερωτημα της ελισαβετ του να διερευνησεις τι ακριβως φοβασαι αν αποδεικνυοταν αληθινη η υποψια σου, και να αρχισεις απο εκει. απο το τι φοβασαι οτι θα συμβει και γιατι...
    κατα τα αλλα, δεν θα σου ε κανε κακο να το συζητας με καποιον , κι αφου ο ψυχ θεωρει οτι δεν πρεπει να παρεις φαρμακα, αν ο ιδιος δεν ειναι ειδικευμενος στην ψυχοθεραπεια χωρις φαρμακα, μπορεις να κανεις μερικες συνεδριες με καποιον ψυχολογο- ψυχοθεραπευτη για να το αναλυσεις βαθυτερα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Αγαπητέ kostis93,
    Σ'ευχαριστώ που έκανες τον κόπο να διαβάσεις το post μου.Δε νομίζω ούτε εγώ ούτε κι ο καθένας να μπορεί να κρίνει τι είναι φυσιολογικό για κάθε ανθρωπο(ειδικά σε τέτοια θέματα όπου οι προτιμήσεις ποικιλουν), όμως συμφωνώ με όσα λες περί θετικου προγραμματισμού της ζωής και προόδου καθώς σε βοηθούν να προχωράς στη ζωή και να αντιμετωπίζεις οποιοδήποτε εμπόδιο και αρνητισμό.Και ειναι αυτό που προσωπικά χρειάζομαι.Η καταπολέμηση αρνητικών σκέψεων που με κρατάνε πίσω.Σ'ευχαριστω για την κινητοποιηση!
    Last edited by Sunny; 29-06-2019 at 20:09. Reason: Δεν ανέφερα το όνομα του χρήστη στον οποιο θέλω να απαντήσω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Αγαπητέ Georgewww,
    Σε ευχαριστώ πολύ που μοιράστηκες τη γνώμη σου.
    Ειναι αλήθεια ότι βάζοντας μια ιδέα στο μυαλό και αφήνοντας την να εξαπλωθεί μπορεί να σε πείσει για κάτι που δεν εισαι(η έστω που δεν εισαι εξολοκλήρου).
    Ευχαριστώ για την κατανόηση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Ορέστης,
    Most likely!!Χαχα!
    Εχω διαγνωσμενες τάσεις κατάθλιψης.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Αγαπητή elisabet,
    Ένα μεγάλο ευχαριστώ που ασχολήθηκες με λεπτομέρεια με το θέμα που με απασχολεί.
    Η αλήθεια είναι πως την περίοδο που είχα την ομοφυλοφιλική εμπειρία δεν αυτοπροσδιοριζομουν ακριβώς ως κάτι διότι,παρότι μου άρεσαν τα αγόρια,δε σκεφτόμουν έντονα τη σεξουαλικότητα μου και τη μετέπειτα σεξουαλική ζωή μου.Σκεφτομουν τη σεξουαλικότητα μου χωρίς ποτέ να φοβηθώ και να αποτροπιασω με το ενδεχομενο ομοφυλοφιλίας.Ηξερα ομως οτι δε με εξέφραζε και όπως είπα ήταν απλώς μια εμπειρία κάλυψης μιας ανάγκης μη δίνοντας σημασία στο φύλο.Δεν έγινε δλδ από ανάγκη εξερεύνησης του ίδιου φύλου ή από ενδιαφέρον προς αυτό.Ετυχε απλώς ο πρώτος μου(μη ολοκληρωμένος)πειραματισμ� �ς να είναι με το ίδιο φύλο.Με μια κοπέλα ή οποία σήμερα είναι επίσης straight.
    Ήταν δηλαδή μια περιέργεια για τη σεξουαλική πράξη γενικά,αποδεσμευμενη απ'το φύλο και επειδή δεν είχα κάποιο άτομο του αντίθετου φύλου για να πειραματιστω και να καλύψω την ανάγκη.Δεν αισθανθήκαμε ποτέ από εκεί και πέρα περίεργα η μια προς την άλλη ούτε ξαναθελησαμε κάτι.Και δεν είχα και πότε εκτοτε την περιέργεια για το ίδιο φύλο.Και ούτε την έχω και τώρα.Απλως με φοβίζει μήπως έχει "θαφτει" κατι μεσα μου που ειχε πρωτοεκφραστει μ'αυτην την εμπειρια.
    Αυτό που με τρομάζει είναι το ενδεχόμενο να έχω αξιολογήσω λάθως τον εαυτό μου αποδίδοντας του straight ταυτότητα και να κοροϊδεύω έτσι το σημαντικότερο άνθρωπο της ζωής μου.
    Τέλος,εχεις απολυτο δίκιο σε αυτό που λες ότι αν απαιτήσεις κάποιον τί σημασία έχει να ήταν με άνδρα ή γυναίκα.Η πράξη παραμένει πράξη.Και δεν είναι αυτό που φοβάμαι,αλλά αυτό που προανέφερα στην προηγούμενη παράγραφο.
    Και πάλι, σ'ευχαριστω!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Αγαπητέ/-ή Remedy,
    Σ'ευχαριστώ και σένα με τη σειρά σου.Ο ειδικός που με παρακολουθεί είναι ψυχιατρος-νευρολόγος και μπορεί να γράψει φάρμακα απλώς μου είπε αυτό που και εσύ ανέφερες.Οτι για μια οργανωμένη και επιβλεπομενη αγωγή θα έπρεπε να με παρακολουθεί ψυχοθεραπευτής συστηματικα και ο γιατρός μου μου συνέστησε να μη μπω σε αυτή τη διαδικασία από τόσο μικρή απ'τη στιγμή που βλέπει ότι μπορώ να τα καταφέρω μόνη μου, προς το παρόν τουλαχιστον.
    Δεν είναι ότι φοβάται να με χάσει από πελάτισσα(χαχα!)καθώς όπως είπα με έχει προτρέψει να τον αναζητω μόνο όταν εγώ το έχω ανάγκη και όχι οργανωμένα π.χ κάθε βδομάδα.
    Σ'ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Sunny View Post
    Αγαπητή elisabet,
    Ένα μεγάλο ευχαριστώ που ασχολήθηκες με λεπτομέρεια με το θέμα που με απασχολεί.
    Η αλήθεια είναι πως την περίοδο που είχα την ομοφυλοφιλική εμπειρία δεν αυτοπροσδιοριζομουν ακριβώς ως κάτι διότι,παρότι μου άρεσαν τα αγόρια,δε σκεφτόμουν έντονα τη σεξουαλικότητα μου και τη μετέπειτα σεξουαλική ζωή μου.Σκεφτομουν τη σεξουαλικότητα μου χωρίς ποτέ να φοβηθώ και να αποτροπιασω με το ενδεχομενο ομοφυλοφιλίας.Ηξερα ομως οτι δε με εξέφραζε και όπως είπα ήταν απλώς μια εμπειρία κάλυψης μιας ανάγκης μη δίνοντας σημασία στο φύλο.Δεν έγινε δλδ από ανάγκη εξερεύνησης του ίδιου φύλου ή από ενδιαφέρον προς αυτό.Ετυχε απλώς ο πρώτος μου(μη ολοκληρωμένος)πειραματισμ� �ς να είναι με το ίδιο φύλο.Με μια κοπέλα ή οποία σήμερα είναι επίσης straight.
    Ήταν δηλαδή μια περιέργεια για τη σεξουαλική πράξη γενικά,αποδεσμευμενη απ'το φύλο και επειδή δεν είχα κάποιο άτομο του αντίθετου φύλου για να πειραματιστω και να καλύψω την ανάγκη.Δεν αισθανθήκαμε ποτέ από εκεί και πέρα περίεργα η μια προς την άλλη ούτε ξαναθελησαμε κάτι.Και δεν είχα και πότε εκτοτε την περιέργεια για το ίδιο φύλο.Και ούτε την έχω και τώρα.Απλως με φοβίζει μήπως έχει "θαφτει" κατι μεσα μου που ειχε πρωτοεκφραστει μ'αυτην την εμπειρια.
    Αυτό που με τρομάζει είναι το ενδεχόμενο να έχω αξιολογήσω λάθως τον εαυτό μου αποδίδοντας του straight ταυτότητα και να κοροϊδεύω έτσι το σημαντικότερο άνθρωπο της ζωής μου.
    Τέλος,εχεις απολυτο δίκιο σε αυτό που λες ότι αν απαιτήσεις κάποιον τί σημασία έχει να ήταν με άνδρα ή γυναίκα.Η πράξη παραμένει πράξη.Και δεν είναι αυτό που φοβάμαι,αλλά αυτό που προανέφερα στην προηγούμενη παράγραφο.
    Και πάλι, σ'ευχαριστω!!
    Καλημέρα
    Εγώ δεν βλέπω να κοροιδεύεις κανέναν, ίσα ίσα βλέπω έναν πολύ συνειδητοποιημένο και συγκροτημένο νέο άνθρωπο που προσπαθεί να ανακαλύψει τον εαυτό του με αλήθεια. Θα κοροίδευες τον σύντροφο σου αν ήξερες πως είσαι γκει, αν είχες αναπτύξει συναισθήματα για άλλες γυναίκες και τα έκρυβες ώστε να κρατάς μια σχέση για καμουφλαζ.

    Εσύ λες πως έχεις συναισθήματα για τον άνθρωπο σου, πως περνάς καλά, πως απολαμβάνεις την σεξουαλική σας ζωή...δεν βλέπω πουθενά την κοροιδία ακόμα κι αν αύριο αποφασίσεις να είσαι με γυναίκα. Όλοι έχουμε κομμάτια του εαυτού μας - όχι απαραίτητα στην σεξουαλική μας έκφραση μόνο- που ανακαλύπτουμε συνεχώς ή που δεν θα καταφέρουμε ποτέ να ανακαλύψουμε. Αυτό τι σημαίνει; Πως κοροιδεύουμε τους άλλους; Όχι βέβαια.

    Θα έλεγα να το συζητάς όσο μπορείς κι όσο νιώθεις πως σε απασχολεί με τον ειδικό που σε βοηθάει αλλά κυρίως θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να απολαύσεις το τώρα που ζεις με τον σύντροφο σου χωρίς να είσαι τόσο αύστηρη με τον εαυτό σου. Μια χαρά έντιμη και ειλικρινής και τίμια είσαι απέναντι του και απέναντι στον εαυτό σου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,664
    Quote Originally Posted by Sunny View Post
    ..
    Αυτό που με τρομάζει είναι το ενδεχόμενο να έχω αξιολογήσω λάθως τον εαυτό μου αποδίδοντας του straight ταυτότητα και να κοροϊδεύω έτσι το σημαντικότερο άνθρωπο της ζωής μου.
    Τέλος,εχεις απολυτο δίκιο σε αυτό που λες ότι αν απαιτήσεις κάποιον τί σημασία έχει να ήταν με άνδρα ή γυναίκα.Η πράξη παραμένει πράξη.Και δεν είναι αυτό που φοβάμαι,αλλά αυτό που προανέφερα στην προηγούμενη παράγραφο.
    Και πάλι, σ'ευχαριστω!!
    αληθεια, σε ρωτησε ποτε ο συντροφος σου αν εισαι στρ8 για να προχωρησετε;
    υποθετω πως οχι..
    σε τι τον εξαπατησες ΑΝ ισχυει κατι τετοιο.
    1. δεν το ξερεις λες, αν ισχυει. επομενως πως να τον ενημερωσεις για κατι που δεν ξερεις;

    2. αληθινα δεν ειναι τα αισθηματα σου και η ικανοποιηση σου και ο ερωτας σου; σε τι μπορει να τον εξαπατησες λοιπον;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Remedy,
    Η αλήθεια είναι πως έχεις δίκιο στις υποθέσεις σου.Απλως δεν είναι δεδομένο ότι το άλλο άτομο θα καταλάβαινε,σε περίπτωση που ίσχυε κάτι τετοιο.Και όσο και αν προσπαθήσεις να εξηγησεις,το πιθανότερο είναι να προκληθούν νεύρα,απογοήτευση και οργή πιστεύοντας ότι τον εξαπατησες.
    Πιστεύω όμως,και αυτό είναι το πρόβλημα μ'εμενα,ότι δε μπορείς μια μέρα να ξυπνήσεις και να συνηδειτοποιησεις κάτι τέτοιο χωρίς να είχες ποτέ κάποια ουσιαστικά σοβαρή ένδειξη.Και μάλιστα το πρόβλημα να πυροδοτείται από τη στιγμη που μπαινει η ιδεα στο μυαλό.
    Σαν άνθρωπος, δεν αποκλείω τίποτα στη ζωή γιατί η εμπειρία μου μου έχει μάθει ότι τίποτα δεν είναι σταθερό,σίγουρο και αμετάβλητο.Οχι όμως και να ανθυποβαλω και να εξαναγκαζω τον εαυτό μου σε ένα ενδεχόμενο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    elisabet,
    Να και ένα στοιχειο που δεν είχα αναφέρει.
    Το μόνο καλο μέσα από τις ιδεοληψίες που τον προηγούμενο καιρό με έχουν απασχολήσει(ασθένειες,θανα τος)ήταν ότι δεν επηρέαζαν τη σχέση μου.Ειχα και έχω το αγόρι μου υποστηρικτή σε κάθε δυσκολία και είναι το άτομο που εμπιστεύομαι περισσότερο απ'τον καθένα για να μιλήσω μέχρι και για τους πιο τρελούς μου φόβους.Οι φοβίες μου λοιπόν αφορούσαν αυτό καθαυτό εμένα χωρίς να επηρεάζουν άμεσα κάποιον άλλο.
    Έως ότου έβαλα με το μυαλο μου την εξης σκεψη: "Τι κι αν παρουσιαστει τωρα μια ιδεα που θα επηρεάσει τη σχέση σου,το άτομο που αγαπάς και καταστρέψει ο,τι όμορφο ζεις μαζί του?".Και ετσι λοιπον προέκυψε η ομοφυλοφιλική σκέψη.
    Βέβαια, καθώς η σεξουαλική μου ζωή είχε καθυστερήσει κάπως να ξεκινησει(οπως και το να μπω σε σχεση)σκεφτομουν ανά διαστηματα τον σεξουαλικό μου προσανατολισμό,χωρίς όμως φόβο και ντροπή για οποιοδήποτε ενδεχόμενο.Ηξερα από μικρή τι είναι η ομοφυλοφιλία, γι'αυτό και δεν είναι ότι μεγαλωσα με την ιδεα οτι ΠΡΕΠΕΙ να εισαι straight(γιατι αυτο ειναι το "φυσιολογικο")και με το να μου αρέσουν τα αγόρια ειτε από άγνοια προς το ότι υπάρχει και κάτι άλλο ειτε από κοινωνική πίεση.Επισης, δεν εχω και ομοφοβικους γονεις για να φοβομουν κατι.Ηξερα ότι θα έρθει η στιγμή να κάνω σχέση και ήμουν υπομονετική με το πότε θα έρθει η στιγμή που θα είμαι έτοιμη.
    Όταν γνώρισα αυτόν τον άνθρωπο,πέρα απ'το ότι απ'την πρώτη στιγμή που τον είδα ήξερα ότι κάτι όμορφο θα γινόταν μ'εμας,και χωρίς να σχεδιάζω απ'την πρώτη στιγμή να κάνω σχέση μαζί του γιατί αυτά προκύπτουν στην πορεία και όχι προσχεδιασμενα,καθως προχωρουσα μαζι του ξεπέρασα οποιοδηποτε αγχος ειτε για το γεγονος οτι καποια στιγμη θα ολοκληρωνομουν ως γυναικα(που με αγχωνε η σεξουαλικη πραξη)ειτε το πως θα ηταν να εισαι σε σχεση που πρωτύτερα μου φαινόταν άκρως πιεστική κατάσταση.Και προπαντός ήξερα ότι δεν ήμουν ομοφυλοφιλη και δεν το ξανασκεφτηκα από όταν γίναμε ζευγάρι.
    Σε κάποια φάση και στο πλαίσιο του πανικού μου σκέφτηκα το ενδεχόμενο να χωρίσω για να καταλάβω τι ακριβώς μου συμβαίνει.Αλλα αμέσως σκέφτηκα ότι θα ήταν παράτολμη απόφαση,δε βασιζόταν σε κάποια πραγματική αναγκη και θα οδηγουσε στο να χαθει κατι τοσο ομορφο χωρις να υπαρχει ουσιαστικος λογος.Επισης, εκρινα ότι αν ποτέ προέκυπτε κάτι αληθινα ουσιαστικό τοτε θα επρεπε να προβω σε μια τετοια ενεργεια και οχι απο έναν περισσότερο υποθετικό φόβο.
    Last edited by Sunny; 01-07-2019 at 18:44. Reason: Δεν ολοκληρωσα το μηνυμα

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σας έχει συμβεί;
    By Astronomy lover in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 03-03-2019, 21:58
  2. Σας έχει συμβεί ποτέ????
    By WhyAlwaysMe? in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 94
    Last Post: 06-06-2016, 23:31
  3. Τι έχει συμβεί στην ψυχολογία της;
    By Pcychelp in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 17-10-2014, 11:35
  4. ποια ειναι η γνωμη σας? σας εχει συμβει
    By elle in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 02-10-2010, 00:00
  5. Τί μπορεί να έχει συμβεί?Υποτροπή?
    By Nikos2006 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 31-05-2006, 23:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •