Αυχενικό, άγχος και φόβος - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 57
  1. #31
    Χαίρομαι παρα πολύ με αυτό που έγραψες. Ψυχή ευγενική εσύ και ο ανθρωπος σου. Έχεις πίστη σε κάποιον Άγιο; Την μακροθυμια και την Αγάπη αυτής της μορφής την συναντώ σε ανθρώπους που έχουν κάποιες φορές και μια ιδιαίτερη σχέση με την πνευματικότητα. Κατανοώ ότι δε θες να μπεις σε λεπτομέρειες λόγω ανοιχτών κειμένων. Χαίρομαι που σε βρήκα γιατί είμαι φρέσκια μανούλα και έχω κάνει υπέρβαση που δεν φανταζόμουν ότι θα μπορέσω να κάνω. Όλα θα πάνε καλά. Υπάρχει αγάπη ανάμεσα σας. Το πιο σημαντικό!!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  2. #32
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Χαίρομαι παρα πολύ με αυτό που έγραψες. Ψυχή ευγενική εσύ και ο ανθρωπος σου. Έχεις πίστη σε κάποιον Άγιο; Την μακροθυμια και την Αγάπη αυτής της μορφής την συναντώ σε ανθρώπους που έχουν κάποιες φορές και μια ιδιαίτερη σχέση με την πνευματικότητα. Κατανοώ ότι δε θες να μπεις σε λεπτομέρειες λόγω ανοιχτών κειμένων. Χαίρομαι που σε βρήκα γιατί είμαι φρέσκια μανούλα και έχω κάνει υπέρβαση που δεν φανταζόμουν ότι θα μπορέσω να κάνω. Όλα θα πάνε καλά. Υπάρχει αγάπη ανάμεσα σας. Το πιο σημαντικό!!!
    Θα είμαι ειλικρινής. Ο σύζυγός μου είναι πολύ πιστός. Είναι άνθρωπος που βιώνει πραγματικα την θρησκεία κι όχι απλά επειδη έτσι του έμαθαν. Εγώ τώρα, μέχρι πρόσφατα δεν είχα ιδιαίτερες σχέσεις με την θρησκεία και την εκκλησία, έως μηδενικές θα έλεγα. Δεν δηλωνα ποτε άθεη, περισσοτερο ντεΐστρια ας πούμε. Κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης άρχισε να με ενδιαφέρει περισσότερο η θρησκεία και να συμμετέχω πιο πολυ στα της εκκλησίας μαζί με τον σύζυγό μου. Δεν έχω κάποιον Άγιο, προσεύχομαι γενικά στον Θεό.

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το χαρακτηριστικο του θεου αν πιστευεις ειναι οτι θα εμφανιστει μονο οταν τον εχεις απολυτη αναγκη

  4. #34
    Σε ευχαριστώ που απαντάς σε τόσο προσωπικά και σοβαρά ερωτήματα. Εγώ ένιωσα ότι κατι υπάρχει πράγματι όταν πέρασα σοβαρό και άσχημο θέμα υγείας. Ανεκαθεν αμφισβητουσα και διερευνουσα αυτά που μου εθεταν ως "έτσι είναι αυτό το δέχεσαι τέλος". Καλά ειδικά με την εγκυμοσύνη επειδή υπήρξαν θέματα εξαρχής σκεφτόμουν όσο μπορούσα πως ότι είναι να γίνει θα συμβεί. Πάντως η σχέση μας με το Υπερβατικο δεν είναι πάγια. Δοκιμάζεται. Αυτό είναι και ρεαλιστικό.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #35
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    45
    Αλέξανδρε, καιρός λοιπόν να εμφανιστεί γιατί τον έχουμε απόλυτη ανάγκη.
    Constantly curious, ναι, εξάλλου το θέμα της πίστης είναι τόσο πολύπλοκο και ανεξάντλητο...
    Η περίοδος της εγκυμοσύνης, η λοχεία, ακόμα και το μεγάλωμα ενός παιδιού προσθέτει ένα σωρό άγχη. Είναι λογικό να έχουμε τα πάνω μας και τα κάτω μας, αν βάλεις και στην εξίσωση τις ορμόνες μας που κάνουν πάρτι, καταλαβαίνεις τι γίνεται.

  6. #36
    Πως είμαστε σήμερα; Για εμένα τριήμερο κούρασης!!!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #37
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Πως είμαστε σήμερα; Για εμένα τριήμερο κούρασης!!!!
    Άσχημα φίλη μου...Ενώ κατάφερα χτες το μεσημέρι να τον ηρεμήσω, μπόρεσε να κοιμηθεί χωρίς πόνους κι όλο το απόγευμα αισθανόταν υπεροχα, όσο πλησίαζε η ωρα του υπνου άρχισε να παρανοεί, να αγχώνεται ότι θα πονέσει... Κατάφερα απο τις 11 το βράδυ να τον ηρεμήσω στις 3 το πρωί. Κοιμήθηκε 2 ώρες κι επειδή όταν ξύπνησε ένιωθε μουδιάσματα, έπαθε πανικό, έκανε εμετό, δεν ξανακοιμήθηκε. Περπατουσαμε σε όλο το σπίτι και μιλούσαμε, προσπαθούσα να τον ηρεμήσω, εκεί που λίγο χαλάρωνε, εκεί ξανά τα "ναι αλλά...". Είναι κατάκοπος, εξαντλημένος, απογοητευμένος, απελπισμένος. Πήγε στον ψυχίατρο μαζί με τους γονείς του και περιμένω νέα...

  8. #38
    :( Για αρχή έκανες το Καλυτερον Δυνατόν Ανθρώπινο Εφικτο!!! Είναι δύσκολο πολύ τώρα λόγω εμετού να σκεφτεί πως ήταν τυχαίο γεγονός. Ίσως γυρίσει με συνταγή αντικαταθλιπτικου. Αυτό θα βοηθά τον οργανισμό του να μην φτάνει σε αποκορυφωση άγχους. Θα είναι πολύ στεναχωρημενος και ενοχικός. Καθησύχασε τον πως δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα και πως θα το ξεπεράσει. Μια αγκαλιά μεγαλη και μετά όσο μπορέσει να κοιμηθεί. Η μαμά του υπάρχει περίπτωση να σε βοηθήσει έστω για μια ώρα αν χρειαστεί να κοιμηθείς και εσύ; φροντιζεις 2 ανθρώπους και κάποιος πρέπει να σε βοηθήσει να μην εξαντληθείς.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #39
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    :( Για αρχή έκανες το Καλυτερον Δυνατόν Ανθρώπινο Εφικτο!!! Είναι δύσκολο πολύ τώρα λόγω εμετού να σκεφτεί πως ήταν τυχαίο γεγονός. Ίσως γυρίσει με συνταγή αντικαταθλιπτικου. Αυτό θα βοηθά τον οργανισμό του να μην φτάνει σε αποκορυφωση άγχους. Θα είναι πολύ στεναχωρημενος και ενοχικός. Καθησύχασε τον πως δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα και πως θα το ξεπεράσει. Μια αγκαλιά μεγαλη και μετά όσο μπορέσει να κοιμηθεί. Η μαμά του υπάρχει περίπτωση να σε βοηθήσει έστω για μια ώρα αν χρειαστεί να κοιμηθείς και εσύ; φροντιζεις 2 ανθρώπους και κάποιος πρέπει να σε βοηθήσει να μην εξαντληθείς.
    Οι ενοχές ήδη υπάρχουν, μου ζητάει συγγνώμη που δεν είναι δυνατός για εμένα και το μωρό. Τον καθησυχάζω, του λέω ότι δεν πρέπει να μου ζητάει συγγνώμη, είμαι δυνατή, το μωρό μας είναι καλά, περνάει μια δύσκολη φάση όπως τόσοι άλλοι άνθρωποι, όπως άλλωστε έχω περάσει κι εγώ στο παρελθόν και ότι θα ειμαι δίπλα του, θα περάσουν όλα και θα μας δέσουν ακόμα περισσότερο.
    Ο γιατρός του έδωσε ηρεμιστικό. Μου ακούστηκε ανακουφισμένος και χαλαρός στο τηλέφωνο.

  10. #40
    Ξερεις τι με προβληματίζει; πως από την στεναχώρια του στο τέλος θα του δώσει. Θέλει να δει πόσο θα το παλέψει χωρίς αντικαταθλιπτικο αλλά για εμένα είναι μεγάλο ρίσκο από τη πλευρά του γιατρού. Όσο πλησιάζουν οι μέρες να επιστρέψει στη δουλειά όλο και πιο πολύ θα αγχώνεται. Όταν επιστρέψει να είσαι "χαλαρη"... ( δεν έγινε κάτι τραγικό θα περάσει). Άνθρωπος είσαι όχι ρομπότ ότι και αν σου βγει δικαιολογημενο. Εκείνος έχει χάσει τη γη κάτω από τα πόδια του και δε ξέρει από που να πιαστεί. Μια μέρα τη φορά να του λες. Ζούμε το σήμερα παλεύουμε για το καλύτερο είμαστε όλοι δίπλα σου και μη νιώθεις ενοχικός. Αν σε χρειαζόμουν εγώ δεν θα το έκανες; φαντάζομαι ήδη έχεις κάνει αυτόν τον διάλογο. Θα κάνει νάνι όταν έρθει. Απέφυγε τηλεόραση ανοιχτή μην ακούει για θανάτους ιούς κτλ. Ότι μπορείς κάνεις Καλυψω. Μαγική λύση δυστυχώς δεν υπάρχει. Όποτε θες γράψε μου.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #41
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ξερεις τι με προβληματίζει; πως από την στεναχώρια του στο τέλος θα του δώσει. Θέλει να δει πόσο θα το παλέψει χωρίς αντικαταθλιπτικο αλλά για εμένα είναι μεγάλο ρίσκο από τη πλευρά του γιατρού. Όσο πλησιάζουν οι μέρες να επιστρέψει στη δουλειά όλο και πιο πολύ θα αγχώνεται. Όταν επιστρέψει να είσαι "χαλαρη"... ( δεν έγινε κάτι τραγικό θα περάσει). Άνθρωπος είσαι όχι ρομπότ ότι και αν σου βγει δικαιολογημενο. Εκείνος έχει χάσει τη γη κάτω από τα πόδια του και δε ξέρει από που να πιαστεί. Μια μέρα τη φορά να του λες. Ζούμε το σήμερα παλεύουμε για το καλύτερο είμαστε όλοι δίπλα σου και μη νιώθεις ενοχικός. Αν σε χρειαζόμουν εγώ δεν θα το έκανες; φαντάζομαι ήδη έχεις κάνει αυτόν τον διάλογο. Θα κάνει νάνι όταν έρθει. Απέφυγε τηλεόραση ανοιχτή μην ακούει για θανάτους ιούς κτλ. Ότι μπορείς κάνεις Καλυψω. Μαγική λύση δυστυχώς δεν υπάρχει. Όποτε θες γράψε μου.
    Δεν γνωρίζω κι εγώ τις διαδικασίες τι να σου πω. Του έχει ήδη δώσει αγωγή για το στρες, δεν ξερω αν θεωρείται αντικαταθλιπτικό. Από ό,τι κατάλαβα του έδωσε το ηρεμιστικό για να μπορέσει να ηρεμήσει μέχρι να αρχισει να πιανει το άλλο χάπι.

  12. #42
    Αν βρεις χρόνο και γκουγκλαρεις τις ονομασίες θα διαβάσεις αν είναι κάποιο αντικαταθλιπτικο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ειχα και εγω κατι παρομιο καπια στιγμη αν αφησεις τους εγωισμους μπεις στο προφιλ μου και διαβασεις τι λεω στα υπολυπα θρεντ θα βρεις απαντηση σε οτι ψαχνεις αρκει να με πιστεψεις...

  14. #44
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    45
    Αλέξανδρε, έχεις 12.242 posts. Πιστεύεις πραγματικά ότι έχω τα κουράγια ή τον χρόνο να ψάχνω ένα ένα τι έχεις γράψει;
    Θα σε παρακαλούσα τις αυθαίρετες διαγνώσεις σου περί εγωισμού να τις κρατήσεις για τον εαυτό σου. Χρειάζομαι βοήθεια ΤΩΡΑ και όχι όταν και άμα συμπληρώσω Χ αριθμό αναρτήσεων για να μιλήσω μαζί σου πριβέ. Τις 50 αναρτήσεις μπορεί και να μην τις φτάσω ποτέ.
    Σου ξαναγράφω για τελευταία φορά προσπαθώντας να είμαι ευγενική. Αν έχεις παρόμοια εμπειρία και κάποια ιδέα για το πώς να βοηθήσεις, είσαι ελεύθερος να την γράψεις. Αν δεν έχεις σκοπό να γράψεις κάτι βοηθητικό, δε σε υποχρεώνει κανείς να βρίσκεσαι σε αυτή την ανάρτηση.

  15. #45
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Αν βρεις χρόνο και γκουγκλαρεις τις ονομασίες θα διαβάσεις αν είναι κάποιο αντικαταθλιπτικο.
    Φίλη μου ναι είναι αντικαταθλιπτικό τελικά. Είχαμε ένα πολύ καλό βράδυ, τα κλωθογυρνάει μεν στο μυαλό του αλλά είναι πιο ήρεμος και δεν παθαίνει πανικό.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος και φόβος
    By MartinH97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 02-05-2019, 14:10
  2. Αυχενικό και ψυχολογικά
    By blackcrow in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 59
    Last Post: 23-08-2016, 06:43
  3. ΑΓΧΟΣ=ΦΟΒΟΣ ???
    By hapydays in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 05-09-2014, 16:31
  4. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ
    By liakleo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 02-02-2012, 23:29
  5. αυχενικο
    By gogoula1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-11-2009, 17:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •