Αυχενικό, άγχος και φόβος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    45

    Αυχενικό, άγχος και φόβος

    Καλησπέρα σας,
    Βρήκα πρόσφατα αυτό το φόρουμ και αποφάσισα σήμερα να σας γράψω μήπως κάποιος μπορεί με κάποιον τρόπο να βοηθήσει.
    Αρχικά να αναφέρω ότι το πρόβλημα το αντιμετωπίζει ο σύζυγός μου, εκτός λοιπόν από κάποιες παρόμοιες ιστορίες που μπορεί να έχετε και να θέλετε να μοιραστείτε πώς τις ξεπεράσατε, θα ήθελα και κάποιες προτάσεις για το με ποιον τρόπο να του σταθώ εγώ και να του δώσω δύναμη γιατί πλέον δεν ξέρω τι να κάνω.
    Όλα ξεκίνησαν πριν περίπου 4 μήνες μετά από ένα γερό πιάσιμο στην πλάτη του και πόνο στον αυχένα. Γνωρίζοντας από χρόνια ότι έχει κήλες στον αυχένα και συχνές ενοχλήσεις στην περιοχη, έβγαλε μια καινούρια μαγνητική για να τσεκάρει την κατάστασή τους. Η μαγνητική δεν έδειξε κάποια διαφοροποίηση στο μέγεθος των κηλών, ωστόσο οι ενοχλήσεις επέμεναν. Όντας ένας άνθρωπος που έχει μια αυξημένη φοβία με τις αρρώστιες αλλά κι επειδή η δουλειά του απαιτεί άριστη σωματική κατάσταση, άρχισε να εστιάζει πολύ στις ενοχλήσεις αυτές. Όταν ακόμα και μετά από τις φυσιοθεραπείες δεν έφυγαν οι πόνοι, άρχισε τις επισκέψεις στους γιατρούς. Μέχρι σήμερα έχει επισκεφθεί 8 γιατρούς ορθοπεδικούς, νευρολόγους και νευροχειρούργους, με κάποιους από αυτούς να είναι αυτό που λέμε "τοπ στον τομέα τους" και σε 3 φυσιοθεραπευτές. Παρόλο όμως που όλοι ανεξαιρέτως του είπαν τα ίδια κι ότι δεν είναι κάτι σημαντικό, δεν μπορούσε να το δεχτεί.
    Κάπου ανάμεσα στις επισκέψεις στους γιατρούς, ξεκίνησε τη "μελέτη" στο διαδίκτυο. Κι εκεί άρχισε να τον παίρνει η μπάλα. Σιγά σιγά, ό,τι διάβαζε νόμιζε ότι το είχε και φυσικά ξαφνικά εμφανίζονταν συμπτώματα που δεν είχε πριν αλλά τα είχε διαβάσει σε κάποιο άρθρο στο διαδίκτυο.
    Η μελέτη των συμπτωμάτων του και οι προσωπικές του διαγνώσεις άρχισαν να τον απασχολούν όλο και περισσότερο. Σήμερα δεν σκέφτεται τίποτα άλλο όλη μερα και πλέον ο πόνος δεν είναι μόνο στον αυχένα αλλά παραπονιέται για τα χέρια, για μούδιασμα στα πόδια, για τη μέση κλπ κλπ... Το τελευταίο δίμηνο τουλάχιστον, δεν υπάρχει άλλο θέμα συζήτησης στο σπίτι. Από το άγχος του αδυνάτισε τρελά κι από το γεγονός ότι σταμάτησε κάθε φυσική δραστηριότητα από φόβο μην πονέσει, ατόνισαν οι μύες του, πράγμα που επίσης βλέπει και τον αγχώνει.
    Παρατηρεί εξονυχιστικά οτιδήποτε στο σώμα του κι όλα του φαίνονται περίεργα και τον αγχώνουν. Γιατί ούρησε παραπάνω, γιατί ούρησε λιγότερο, γιατί σε αυτό το σημείο είναι πιο μαλακό, γιατί στο άλλο σημείο πιο σφιχτό, και πάει λέγοντας.
    Επίσης ξεκίνησαν τα προβλήματα στον ύπνο. Δεν μπορεί να βολευτεί, πονάει, έχει αλλάξει 5-6 μαξιλάρια, το βράδυ πριν τον ύπνο τον πιάνει άγχος ότι θα πονέσει, ότι δε θα μπορέσει να κοιμηθεί και φυσικά το κάνει χειρότερο και δεν κοιμάται και το πρωί σηκώνεται κομμάτια και πιστεύει ακόμα πιο πολύ ότι του συμβαίνει κάτι τρομερό για το οποίο ευθύνεται η κήλη στον αυχένα που πατάει στο τάδε νεύρο και επηρεάζει τον τάδε σπόνδυλο και γενικά μια παράνοια.
    Οι μαγνητικές, η κλινική του εικόνα και οι εξετάσεις που του έκαναν οι γιατροί δεν δικαιολογούν όλο αυτό που συμβαίνει. Έτσι του είπαν ότι μεγάλο κομμάτι των ενοχλήσεων ειναι στο μυαλό του.
    Η αλήθεια είναι πώς πέρασε φέτος μια δύσκολη χρονιά στην δουλειά, απογοητεύτηκε από ανθρώπους και καταστάσεις, είχε προσδοκίες οι οποίες δεν εκπληρώθηκαν και βίωσε πολύ άγχος. Επιπλέον, το γεγονός ότι σε ένα μήνα θα πρέπει να γυρίσει στην δουλειά κι αν συνεχίσει αυτή η κατάσταση, δε θα μπορεί να ανταπεξέλθει του προσθέτει κι άλλο άγχος και δεν τον αφήνει να ηρεμήσει.
    Υπάρχουν και κάποιες μέρες, ελάχιστες, που είναι καλύτερα αλλά την αμέσως επόμενη μέρα ειναι τρις χειρότερα, σα να τιμωρεί τον εαυτό του που την προηγούμενη μέρα χαλάρωσε και πέρασε καλά.
    Μετά από συζήτηση αποφάσισε να πάει σε ψυχίατρο ο οποίος του έδωσε χάπια ηρεμιστικά για να μπορέσει έστω να αρχίσει να κοιμάται και τον παρέπεμψε σε ψυχολόγο ωια να τον βοηθήσει να διαχειριστεί την όλη κατάσταση, με τον οποίο έχει ραντεβού σήμερα. Τα χάπια τον βοήθησαν να κοιμηθεί μεν αλλά ξυπνάει με μια γενικευμένη ατονία και φυσικά αγχώνεται και πάλι ότι για όλο αυτό φταίει κάτι που συμβαίνει στον αυχένα του.
    Ελπίζω ότι με τον ψυχολόγο θα γίνει μια καλή αρχή διότι δεν ξέρω πλέον πώς να τον βοηθήσω. Έχω προσπαθήσει με το καλό, με το κακό, με συζήτηση, να τα βάλουμε όλα κάτω λογικά ένα-ένα κι ενώ αποδέχεται ότι πολλά είναι στο μυαλό του και το άγχος του τα κάνει χειρότερα, την αμέσως επόμενη στιγμή αρχίζει να παραλογίζεται. Κι αμέσως μετά τον πιάνει άγχος κι απογοήτευση που έχει παραμελήσει εμένα, το μωρό μας, θυμώνει με τον εαυτό του που δεν μπορεί να ξεχαστεί με το μωρό, που έχω επωμιστεί εγώ όλο το βάρος της ανατροφής της και πάει λέγοντας.
    Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω για να τον χαλαρώσω, να του δώσω δύναμη, να πιστέψει ότι θα το ξεπεράσει.
    Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο, ίσως κι εγώ έχω ανάγκη κάπου να τα πω. Θα εκτιμήσω κάθε πρόταση και παρόμοια ίσως ιστορία σας.

  2. #2
    Χμ... Υπομονή Υπομονή Υπομονή! Θα κάνει αρκετές συνεδρίες μεχρι να ανακαλύψει γιατί το άγχος του εκδηλώνεται με αυτόν τον τρόπο. Θα του πει να κόψει το γκουγκλαρισμα. Δεν μπορείς να κάνεις πολλά. Το να ακούς τις ενοχλήσεις του, να είσαι μαζί του σε κάποιες εξετάσεις και να τον καθησυχαζεις αρκεί. Είναι δύσκολο να απομακρυνθεί από το άγχος ότι σιγουρα κάτι σωματικό παθολογικο του συμβαίνει. Για την ατονία καφέδακι ή φυσικό χυμό. Συγχαρητήρια για την αντοχή σου και καλή δυναμη. Δυστυχώς ο ανθρώπινος οργανισμός είναι περίπλοκος και όταν ξεκινήσουν τα ψαξίματα δεν σταματούν εύκολα. Το άγχος "χτυπά " με συμπτωματα έντονα στο πεπτικο σύστημα, φέρνει ταχυπαλμίες, πονοκεφάλους φορτισης και ένταση μυών. Καλή δύναμη Καλυψω.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Χμ... Υπομονή Υπομονή Υπομονή! Θα κάνει αρκετές συνεδρίες μεχρι να ανακαλύψει γιατί το άγχος του εκδηλώνεται με αυτόν τον τρόπο. Θα του πει να κόψει το γκουγκλαρισμα. Δεν μπορείς να κάνεις πολλά. Το να ακούς τις ενοχλήσεις του, να είσαι μαζί του σε κάποιες εξετάσεις και να τον καθησυχαζεις αρκεί. Είναι δύσκολο να απομακρυνθεί από το άγχος ότι σιγουρα κάτι σωματικό παθολογικο του συμβαίνει. Για την ατονία καφέδακι ή φυσικό χυμό. Συγχαρητήρια για την αντοχή σου και καλή δυναμη. Δυστυχώς ο ανθρώπινος οργανισμός είναι περίπλοκος και όταν ξεκινήσουν τα ψαξίματα δεν σταματούν εύκολα. Το άγχος "χτυπά " με συμπτωματα έντονα στο πεπτικο σύστημα, φέρνει ταχυπαλμίες, πονοκεφάλους φορτισης και ένταση μυών. Καλή δύναμη Καλυψω.
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Υπομονή...μεγάλη κουβέντα. Προσπαθώ, καμιά φορά εξαντλούμαι από τη συνεχή συζήτηση περι αυχένα, περί σπονδύλων, νεύρων, νωτιαίου μυελού, πόνου εδώ, εκεί, παραπέρα, μου ξεφεύγει, του μιλάω απότομα και μετά ζητάω συγγνώμη γιατί νιώθω άσχημα. Μου είπε ότι νιώθει αβοήθητος και πλέον νιώθω αβοηθητη κι εγώ. Με ένα μωρό 10 μηνών που απαιτεί την προσοχή μου 24 ώρες το 24ωρο, δεν ξέρω πια πόσα κομμάτια να γίνω για να τον βοηθήσω κάπως. Πονάω που τον βλέπω έτσι. Ψάχνω ένα φως κάπου, μια ελπίδα ότι θα τελειώσει αυτό το μαρτύριο κι όλα θα πάνε καλύτερα.

  4. #4
    Χίλια δικιά έχεις. Πόσο δε μάλλον με μωρό που χρειάζεται 24ωρη προσοχή!!! Θα ξεκινήσει αγωγή αν αρχίσουν οι αϋπνίες οι συνεχόμενες και οι εντάσεις. Δεν το ελέγχει. Ιδεοψυχαναγκαστικα ο εγκέφαλος του μένει σε κάτι. Είσαι αρνητική εσύ αν πάει; ενθάρρυνση χρειάζεται υποθέτω.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Χίλια δικιά έχεις. Πόσο δε μάλλον με μωρό που χρειάζεται 24ωρη προσοχή!!! Θα ξεκινήσει αγωγή αν αρχίσουν οι αϋπνίες οι συνεχόμενες και οι εντάσεις. Δεν το ελέγχει. Ιδεοψυχαναγκαστικα ο εγκέφαλος του μένει σε κάτι. Είσαι αρνητική εσύ αν πάει; ενθάρρυνση χρειάζεται υποθέτω.
    Οχι, φυσικά και δεν είμαι αρνητική, εγώ τον προέτρεψα και ευτυχώς δέχτηκε και επισκέφθηκε τον ψυχίατρο και τον ψυχολόγο. Γύρισε από τον ψυχολόγο εμφανώς ανακουφισμένος αλλά σίγουρα θα χρειαστεί χρόνος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Ο σύζυγός σου έπαθε αυτό κατά σειρά όπως το παρουσίασες που έχουμε πάθει όλοι μας εδώ μέσα!! Δεν είναι ψυχικά άρρωστος αλλα θέλει κ βοήθεια γιατί εύκολα σε παίρνει η κάτω μπάλα όπως θα το διαπίστωσες κ απο μόνη σου. Η εμμονή σε συνδυασμό με αυτά που νιώθει αρα κ η επιβεβαίωση στο μυαλό του ότι αα να αυτό έχω τον φέρνουν σε αυτή τη θέση. Υπομονή και κουράγιο το μεγάλο βήμα το έκανε θεωρώ πως ο ψυχολόγος θα τον βοηθήσει κ θα επανελθει σύντομα! Δυστυχώς στο μυαλό όλα είναι μια λεπτή κλωστή κ κάτω από ορισμένες συνθήκες την περνάς αυτή την κλωστή. Κουράγιο κ είμαι σίγουρη θα επανελθει σύντομα!!

  7. #7
    Συγνώμη που δεν πρόσεξα σωστά την αναφορά σου στην αγωγη. Από το ξενύχτι ο εγκέφαλος μου ορισμενα τα ξεχνα αυτόματα. Μπορείς να γράφεις ο, τι νιώθεις αν προλαβαίνεις φυσικά. Να σας ζήσει το μωράκι σας :) :) :)
    Γνώριζα ζευγάρι που ο άντρας παρουσίασε αρκετά σοβαρό θεμα με την ψυχική του υγεία και η γυναίκα του απαιτούσε να μην βλέπει καν ότι λαμβάνει αγωγή. Καταλαβαίνεις ποια ήταν η συνέπεια. Με το μωρό φοβάται για θέματα υγείας ή δεν το σκέφτεται;
    Last edited by Constantly curious; 17-07-2019 at 23:00.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Συγνώμη που δεν πρόσεξα σωστά την αναφορά σου στην αγωγη. Από το ξενύχτι ο εγκέφαλος μου ορισμενα τα ξεχνα αυτόματα. Μπορείς να γράφεις ο, τι νιώθεις αν προλαβαίνεις φυσικά. Να σας ζήσει το μωράκι σας :) :) :)
    Γνώριζα ζευγάρι που ο άντρας παρουσίασε αρκετά σοβαρό θεμα με την ψυχική του υγεία και η γυναίκα του απαιτούσε να μην βλέπει καν ότι λαμβάνει αγωγή. Καταλαβαίνεις ποια ήταν η συνέπεια. Με το μωρό φοβάται για θέματα υγείας ή δεν το σκέφτεται;
    Σας ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή σας.
    Μου φαίνεται απάνθρωπο το περιστατικό που αναφέρεις. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να λάβει οποιαδήποτε αγωγή μπορεί να τον βοηθήσει, ίσα ίσα τον προτρέπω να συνεχίσει να παίρνει τα χάπια που του συνέστησε ο ψυχίατρος για να δώσει χρόνο στον οργανισμό του να προσαρμοστεί στην αγωγή, διότι ακόμα καλά καλά δεν τα ξεκίνησε σκέφτεται να τα κόψει.
    Με το μωρό για την ώρα τουλάχιστον δεν έχει εκφράσει ανησυχίες για την υγεία του. Αυτό που τον στενοχωρεί και τον ρίχνει είναι ότι δεν μπορεί να παίξει μαζί της, να τη σηκώσει (καθότι είναι ομολογουμένως ένα βαρύ μωράκι), γενικά να την χαρεί όπως θα ήθελε. Κατ'επέκταση, στενοχωριέται που όλα τα έχω αναλάβει εγώ και μου ζητάει συνέχεια συγγνώμη, συγγνώμη που δεν είναι δυνατός, που δεν μπορεί να το διαχειριστεί, που κουράζομαι διπλά εξαιτίας του. Προσπαθώ να τον καθησυχάσω, του λέω ότι είμαι καλά, ότι δε με πειράζει, ότι το σημαντικό είναι να γίνει καλά και θα παίζει μετά όσο και όπως θέλει μαζί της. Βλέπω όμως ότι τον τρώει μέσα του. Την βλέπει να του γελάει και λέει "Κοίτα τι αγγελούδι έχουμε κι εγώ δεν μπορώ να το χαρώ".

  9. #9
    Για τα χάπια λογικά θα σκέφτεται την επίδραση στο συκώτι. Με αρκετό νερό μέσα στην ημέρα ο οργανισμός θα αποβάλλει μέσω των νεφρών κατά κάποιο τρόπο το "βλαβερο" και θα είναι καλά. Αν τυχόν στο αναφέρει ελπίζω αυτη η απάντηση να φανεί θετική. Φυσικά και ήταν απάνθρωπο και δεν έπαιρνε την αγωγή ( να μην φανεί αδύναμος) και έπαθε ζημιά( επεισόδιο) αλλά ευτυχώς έγινε καλά ή έστω καλύτερα. Όταν ειναι η ώρα για το γεύμα μπορεί να δώσει ένα κουταλάκι φαγητό ή οταν είναι καθισμένη σε καρεκλάκι σε ύψος που να βοηθά θα της μίλα ή χαμογελα. Θα μου πεις " με ποια διάθεση που βασανίζεται; " θα πω ναι κατανοητό αλλά και εκείνον θα βοηθήσει (να μην αισθάνεται αμέτοχος) . Είμαι χρόνια σε αγωγή. Καταλαβαίνω την ενοχή του και ελπίζω να μην τον καταβάλλει παρα πολύ. Αν ναι ίσως προσθεσει ένα αντικαταθλιπτικο. Συνειδητοποιημένος είναι. Ζείτε μια μεγαλη δοκιμασία αλλά πιστεύω πως θα πάνε όλα καλά. Από τη μία θα θέλει να αναρρώσει και από την άλλη θα φοβάται. Πόσο καιρό θα κρατήσει, πως θα σταματήσει, αν θα συμβεί κάτι κακό. Εύχομαι να μη γίνει τίποτα από όσα έγραψα και σε λίγο χρονικό διάστημα να είναι παρελθόν. Έχω ψυχική διαταραχή και μεγάλωσα με άνθρωπο που είχε υποχονδριαση και ίσως για αυτό να με βλέπεις να γράφω τόσα. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Δεν είμαι ειδικός απλά από τις εμπειρίες της ζωής μου στα έγραψα. Συγνώμη εάν κάτι άθελα μου έχει φανεί "καπως".
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Για τα χάπια λογικά θα σκέφτεται την επίδραση στο συκώτι. Με αρκετό νερό μέσα στην ημέρα ο οργανισμός θα αποβάλλει μέσω των νεφρών κατά κάποιο τρόπο το "βλαβερο" και θα είναι καλά. Αν τυχόν στο αναφέρει ελπίζω αυτη η απάντηση να φανεί θετική. Φυσικά και ήταν απάνθρωπο και δεν έπαιρνε την αγωγή ( να μην φανεί αδύναμος) και έπαθε ζημιά( επεισόδιο) αλλά ευτυχώς έγινε καλά ή έστω καλύτερα. Όταν ειναι η ώρα για το γεύμα μπορεί να δώσει ένα κουταλάκι φαγητό ή οταν είναι καθισμένη σε καρεκλάκι σε ύψος που να βοηθά θα της μίλα ή χαμογελα. Θα μου πεις " με ποια διάθεση που βασανίζεται; " θα πω ναι κατανοητό αλλά και εκείνον θα βοηθήσει (να μην αισθάνεται αμέτοχος) . Είμαι χρόνια σε αγωγή. Καταλαβαίνω την ενοχή του και ελπίζω να μην τον καταβάλλει παρα πολύ. Αν ναι ίσως προσθεσει ένα αντικαταθλιπτικο. Συνειδητοποιημένος είναι. Ζείτε μια μεγαλη δοκιμασία αλλά πιστεύω πως θα πάνε όλα καλά. Από τη μία θα θέλει να αναρρώσει και από την άλλη θα φοβάται. Πόσο καιρό θα κρατήσει, πως θα σταματήσει, αν θα συμβεί κάτι κακό. Εύχομαι να μη γίνει τίποτα από όσα έγραψα και σε λίγο χρονικό διάστημα να είναι παρελθόν. Έχω ψυχική διαταραχή και μεγάλωσα με άνθρωπο που είχε υποχονδριαση και ίσως για αυτό να με βλέπεις να γράφω τόσα. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Δεν είμαι ειδικός απλά από τις εμπειρίες της ζωής μου στα έγραψα. Συγνώμη εάν κάτι άθελα μου έχει φανεί "καπως".
    Μην.ανησυχείς, τίποτα δε φαίνεται "καπως". Για τα χάπια δεν τον ανησυχεί το συκώτι, απλα δυο μέρες που τα παίρνει σηκώνεται το πρωί και νιώθει λέει καταβεβλημένος, άτονος.
    Με τη μικρή έχει την αλληλεπίδραση που περιγράφεις απλά από ό,τι καταλαβαίνω είχε στο μυαλό του ότι θα κάνει διάφορα μαζί της και τώρα που δεν μπορεί, απογοητεύεται.

  11. #11
    Μια συνεδρία ανά εβδομάδα προτειναν; Εύχομαι να σου απαντήσουν αρκετά μέλη με εμπειρία επί του θέματος. Να πάνε όλα καλά και με την επιστροφή στη δουλειά.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    45
    Βρέθηκαν σήμερα και θα βρεθούν τώρα την επόμενη εβδομάδα. Οπότε μάλλον μια την εβδομάδα. Σε ευχαριστώ πολύ, εύχομαι κι εγώ να συμμετάσχουν κι άλλοι με παρόμοιες εμπειρίες στο θέμα.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κατι κανει πινει καπνιζει δε ξερω ειμαι προθυμος να βοηθησω αλλα δυσκολευομαι λιγο δημοσια δεν εχει αδικο στο οτι κατι συμβαινει απλα δυσκολευεται να το αντιληφθει μπορεις να μου πεις τι τρωει

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    45
    Δεν πίνει, ούτε καπνίζει. Δεν έχει καπνίσει ποτέ. Γενικά ακολουθούμε υγιεινή διατροφή. Σε αυτή τη φάση όμως έχει περιοριστεί η όρεξή του.
    Το φόρουμ αυτό υποθέτω ότι δημιουργήθηκε για αυτόν ακριβώς τον σκοπό, για να βοηθηθεί κάποιος δημόσια, οπότε δεν κατανοώ γιατί ακριβώς δυσκολεύεσαι.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    γιατι μπορει να τρομαξω το κοσμο και αυτο το αποφευγω πιστεψε με οτι αντιλαμβανομαι σαν κακο κανω οτι μπορω αθορυβα να το αντιμετωπισω και αυτο που περιγραφεις το ειχα αντιληφθει εδω και καιρο

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος και φόβος
    By MartinH97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 02-05-2019, 15:10
  2. Αυχενικό και ψυχολογικά
    By blackcrow in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 59
    Last Post: 23-08-2016, 07:43
  3. ΑΓΧΟΣ=ΦΟΒΟΣ ???
    By hapydays in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 05-09-2014, 17:31
  4. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ
    By liakleo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 03-02-2012, 00:29
  5. αυχενικο
    By gogoula1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-11-2009, 18:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •