Αγοραφοβία (I'm a mess)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    7

    Αγοραφοβία (I'm a mess)

    Γεια σας. Είμαι 29 ετών και από μικρή ηλικία αντιμετωπίζω ψυχολογικά προβλήματα. Στα 23 είχα πάθει ψυχωσική κατάθλιψη και τη ξεπέρασα με φαρμακευτική αγωγή. Στα 26 εκεί που καθόμουν στο σπίτι μου χωρίς κάποιο (εμφανή τουλάχιστον) λόγο έπαθα κρίση πανικού που με οδήγησε στα επείγοντα. Ένιωσα τρόμο ζαλαδα και μουδιασε όλο μου το σώμα. Δε ζήτησα βοήθεια από ειδικό γιατί δεν το ξανα έπαθα και πιστεψα ότι ηταν κάτι τυχαίο και παροδικό. Ενα χρόνο μετά εκεί που πήγαινα βόλτα με το σκύλο μου ένα βράδυ ένιωσα τρόμο, άρχισα να τρέμω και να μου κόβεται η ανάσα. Έπαθα κρίση πανικού στη μέση του δρόμου ολομόναχη. Από τότε κάθε φορά που ήταν να πάω κάπου μόνη μου παθαινα το ίδιο, εντωμεταξύ άρχισα να νιώθω τις περισσότερες ώρες της μέρας έντονο άγχος και αίσθημα απελπισίας και κατάθλιψης. Παω σε γιατρό και μου γράφει να παίρνω ένα enlift και μισο rispefar τη μερα. Η γνωμάτευση του ήταν μη καθορισμένη διαταραχή της διάθεσης. Στην αρχή ήμουν πολύ χάλια αλλά σταδιακά το άγχος άρχισε να φεύγει αλλά το πρόβλημα με την αγοραφοβία παρέμεινε. Κάθε φορά που είναι να πάω κάπου μακρυά από το σπίτι μόνη με πιάνει έντονο άγχος και τρέμουλο, τα άκρα μου βαραίνουν και νομίζω ότι θα λιποθύμησω. Σπάνια και με τα χιλια ζόρια έχω καταφέρει να πάω μέχρι το περίπτερο που 300 μέτρα μακρυά, τις περισσότερες φορές γυρίζω στα πίσω στα μισά του δρόμου. Όποτε βγαίνω έξω (σπάνια μια δυο φορές τη βδομαδα για ένα καφε) είμαι με τη μανα μου ή με την αδερφή μου. Ζω σε επαρχία και δεν έχω πια φίλους ούτε σχέση για να βγαίνω περισσότερο εξω. Δε έχω δουλειά και έχω αρνηθεί δουλειές που ήταν μακρυά από τη πόλη που μένω εξαετίας αυτης της κατάστασης. Ο ψυχίατρος μου είπε να πάω σε ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή αλλά είναι δυσκολο λόγο της οικονομικής κατάστασης που βρίσκομαι. Οι δικοί μου δε μπορώ να πω οτι με καταλαβαίνουν πολλές φορές εκνευριζονται και λένε οτι ολα ειναι στο μυαλό μου οτι αν θέλω θα το ξεπερασω και μπλα μπλα τις γνωστές βλακείες. Βαρέθηκα πια αυτη τη κατάσταση, βαρέθηκα να είμαι εξαρτημένη από τους άλλους. Δεν μπορώ να προχωρήσω τη ζωή μου. Δεν ξέρω τι να κανω πια. Εχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοια κατάσταση και πως ξεπερνιέται αυτο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Δεν ξέρω αν ξεπερνιέται, εγώ έχω ΙΔΨ και κοινωνική φοβία, έχω δουλέψει σε κάποιες δουλειές αλλά δεν έχω μείνει πάνω από 6 μήνες, έχω ενοχλήσεις από το πρωί ως το βράδυ με το σώμα μου, δε νιώθω άνετα έξω με πολυκοσμία αλλά το παλεύω και βγαίνω με κανά φίλο μου. Κι εγώ είμαι εξαρτημένος από τους γονείς μου, με τους οποίους δεν έχω πολύ καλές σχέσεις. Αλλά τι να κάνεις, σε κάποιους πρέπει να τυχαίνουν τα δύσκολα...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    7
    Ευχαριστώ για την απάντηση και καλό κουράγιο με το πρόβλημα σου. Κι εγώ το ίδιο εχω δουλέψει κάποιες φορές αλλά όχι πάνω από 6 μήνες. Στη κατάσταση που είμαι εδω και 3 χρόνια δεν μπορώ να δουλέψω καθόλου. Όσο για τους γονείς μου οι σχέσεις μας σε γενικές γραμμές δεν τόσο κακές, στεναχωριουνται κι αυτοί με αυτή τη κατάσταση, απλα πολλές φορές δε με καταλαβαίνουν. Φίλους δεν έχω εδώ και χρόνια κι ούτε εχω όρεξη/κουράγιο να βρω νέους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Aγοραφοβια ειχα παρουσιασει κι εγω , παρεα με την κτθλψη , αλλα ζοριστηκα στην αρχη , αρχισα να βγαινω , και τωρα δεν εχω καθολου αγοραφοβια , ειναι να το πιστεψεις ......

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Aγοραφοβια ειχα παρουσιασει κι εγω , παρεα με την κτθλψη , αλλα ζοριστηκα στην αρχη , αρχισα να βγαινω , και τωρα δεν εχω καθολου αγοραφοβια , ειναι να το πιστεψεις ......
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Μακάρι να βρω τη δύναμη να το ξεπεράσω.

  6. #6
    Καλησπέρα. Σε νιώθω κ εγώ από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου φοβόμουν τους ανθρώπους. Προφανώς γτ ο μεγάλος αδερφός μου με ζήλευε κ αντί να παίζουμε κατέληγα να τις τρώω σχετικά. Έχω πάθει κρίσεις πανικού όπως τις περιγράφεις κ ήταν φρικτό σε καταλαβαίνω. Κ άπειρες καταθλιψεις που πέρα από την πρώτη που αντιμετώπισα απλά με ψυχανάλυση κ πήρα τα πάνω μου σε όλες τις άλλες χρειάστηκα κ φάρμακα γτ είχα κ αυτοκτονικες τασεις χωρίς όμως ποτέ να αποπειραθω. Εν τέλει πριν δύο χρόνια διεγνωσθηκα τελικά με διπολική διαταραχή. Δεν έχω καμία σχέση με το πως ήμουν μικρή κ με έχουν βοηθήσει πολύ οι ψυχολόγοι για να αλλάξω τρόπο σκέψης να ξεπεράσω φοβίες. Κ τα φάρμακα για να μη νιώθω τα συμπτώματα κ να λειτουργώ κανονικά. Ότι θες ειμαι εδώ να σε βοηθήσω κ να συζητάμε!

  7. #7
    Quote Originally Posted by Elen90 View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Μακάρι να βρω τη δύναμη να το ξεπεράσω.
    Πρέπει πρώτα να μάθεις τρόπους να το αντιμετωπίζεις, να καταλάβεις τον τρόπο που λειτουργεί το μυαλό σου κ να τον αλλάξεις κ μετά θα γίνει από μόνο του βίωμα σου κ θα το ξεπερασεις

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Giota87 View Post
    Πρέπει πρώτα να μάθεις τρόπους να το αντιμετωπίζεις, να καταλάβεις τον τρόπο που λειτουργεί το μυαλό σου κ να τον αλλάξεις κ μετά θα γίνει από μόνο του βίωμα σου κ θα το ξεπερασεις
    Ευχαριστώ Γιωτα. Παλιότερα δε φοβόμουν τόσο τους ανθρώπους,απλά ειχα καποια θέματα με την αυτοπεποίθηση μου και σε μερικές περιπτώσεις αισθανόμουν άβολα. Ο φόβος μου βασικά είναι ότι όταν βρεθω έξω μόνη χωρις κάποιον που εμπιστεύομαι διπλα μου, θα βιώσω πάλι αυτό το απαίσιο συναίσθημα. Έχεις δίκιο ο τρόπος που λειτουργεί το μυαλό μου πρεπει να αλλάξει, απλά δε ξέρω πως θα γίνει χωρίς επαγγελματική βοήθεια.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Elen90 View Post
    Ευχαριστώ Γιωτα. Παλιότερα δε φοβόμουν τόσο τους ανθρώπους,απλά ειχα καποια θέματα με την αυτοπεποίθηση μου και σε μερικές περιπτώσεις αισθανόμουν άβολα. Ο φόβος μου βασικά είναι ότι όταν βρεθω έξω μόνη χωρις κάποιον που εμπιστεύομαι διπλα μου, θα βιώσω πάλι αυτό το απαίσιο συναίσθημα. Έχεις δίκιο ο τρόπος που λειτουργεί το μυαλό μου πρεπει να αλλάξει, απλά δε ξέρω πως θα γίνει χωρίς επαγγελματική βοήθεια.
    Μόνο με επαγγελματική βοήθεια κοριτσάκι. Θυμάμαι όταν είχα τις κρίσεις πανικού κ φοβόμουν να βγω χωρίς την κολλητή μου όπως λες η ψυχολόγος μου έλεγε τι φοβάστε ότι θα πάθετε; κλπ κλπ κ έτσι άρχισα να το εκλογικευω. Δε ξέρω αν σε βοηθάω. Είναι μια διαδικασία που η εξέλιξη έρχεται από μόνη της δ μπορώ να στο περιγράψω γαμωτο

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Giota87 View Post
    Μόνο με επαγγελματική βοήθεια κοριτσάκι. Θυμάμαι όταν είχα τις κρίσεις πανικού κ φοβόμουν να βγω χωρίς την κολλητή μου όπως λες η ψυχολόγος μου έλεγε τι φοβάστε ότι θα πάθετε; κλπ κλπ κ έτσι άρχισα να το εκλογικευω. Δε ξέρω αν σε βοηθάω. Είναι μια διαδικασία που η εξέλιξη έρχεται από μόνη της δ μπορώ να στο περιγράψω γαμωτο
    Καταλαβαινω. ο ψυχολόγος είναι μονη λυση οπως φαίνεται, αν και το οικονομικό δε βοηθάει. Έχω χάσει ήδη 3 χρόνια απ τη ζωή μου. Βαρέθηκα να νιώθω εξαρτημένη και "μη φυσιολογική". Οι περισσότεροι άνθρωποι δε φοβούνται, εγω γιατί; Ευχαριστώ για τη συζήτηση☺

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Elen90 View Post
    Καταλαβαινω. ο ψυχολόγος είναι μονη λυση οπως φαίνεται, αν και το οικονομικό δε βοηθάει. Έχω χάσει ήδη 3 χρόνια απ τη ζωή μου. Βαρέθηκα να νιώθω εξαρτημένη και "μη φυσιολογική". Οι περισσότεροι άνθρωποι δε φοβούνται, εγω γιατί; Ευχαριστώ για τη συζήτηση☺
    Ως " μη φυσιολογική" εννοώ το τρόπο που μπορεί να με βλέπουν οι άλλοι που δεν καταλαβαίνουν.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι οπως φαινονται φωροντας το σωμα σαν ρουχο μπορει να προερχεσαι απο αλλο πλανητη απο τους αλλους

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Elen90 View Post
    Ως " μη φυσιολογική" εννοώ το τρόπο που μπορεί να με βλέπουν οι άλλοι που δεν καταλαβαίνουν.
    Δεν ξέρεις πόσοι φοβούνται :) κι εσένα οποίος σε δει, δε το καταλαβαίνει. Έχει πολύς κόσμος σχετικά θέματα, δεν είναι κάτι που πρέπει να κρύβεις τουλάχιστον από πολύ δικούς σου ανθρώπους (φυσικά όπως αισθάνεσαι εσύ άνετα).

    Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις αν δε κάνω λάθος, η μόνη λύση είναι η έκθεση στο φόβο, ώστε να γινει απομυθοποίηση του κινδυνου. Σιγά σιγά. Αν μαζευεσαι και δε τολμάς, θα γίνει φαύλος κύκλος ο φόβος, σαν αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Τώρα σε τη φάση είσαι? Τι σε τρομάζει πιο πολύ?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ο περισσότερος κόσμος και κρίση πανικού να πάθεις, αν δεν καλέσεις εσύ σε βοήθεια, ούτε που θα προσέξει τι σου συμβαίνει. Οπότε αν φοβάσαι μη σε πιάσει κρίση μέσα σε κόσμο και τι θα σκεφτεί ο καθένας, ο φόβος σου είναι αβάσιμος. Αν αντίθετα φοβάσαι ότι θα σε πιάσει κρίση και δεν θα βρεθεί κανείς να σε βοηθήσει, να σκέφτεσαι ότι α) Τι βοήθεια θες; Αφού το έχεις ξαναπεράσει και δεν έχεις πάθει κάτι. Αισθάνεσαι σκατά, μετά σου περνάει β) Αν αποφασίσεις να ζητήσεις βοήθεια, απλά το λες και μέσα σε τόσο κόσμο κάποιος θα σταματήσει και θα σε βοηθήσει, είτε αν θες να σου δώσει νερό, είτε να καλέσει κάποιον δικό σου, είτε ασθενοφόρο ας πούμε (Ωστόσο κοίτα το α. Απλά θα ου περάσει, δεν παθαίνεις κάτι)

    Άρα αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να σταματήσεις να κρύβεσαι. Πήγαινε μία βόλτα κι αν ζαλιστείς ή σε πιάσει ταχυκαρδία, κάτσε σε κάποιο παγκάκι μέχρι να αισθανθείς καλύτερα και μετά συνέχισε τη βόλτα. Μπες σε κάποιο λεωφορείο με κόσμο, βρες μια θέση, πήγαινε μία μακρινή διαδρομή. Πήγαινε για καφέ ή ποτό με φίλους. Συνέχισε να συζητάς ακόμα κι αν αισθάνεσαι χάλια. Όταν και αν πάθεις κρίση, μην το βάλεις στα πόδια. Συνέχισε κάθε μέρα να κάνεις και κάτι περισσότερο.
    Μόνο έτσι θα το ξεπεράσεις. Σου μιλάω εκ πείρας.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    7
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ειναι πολυ βοηθητικές. Τον τελευταίο καιρό μιλάω ανοιχτά για το θέμα μου σε ανθρώπους που εμπιστεύομαι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αγοραφοβια.
    By davidh in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 03-12-2016, 03:08
  2. Για αγοραφοβία
    By John11 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 41
    Last Post: 05-11-2015, 04:54
  3. Έχω αγοραφοβία?
    By zwh_87 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 12-11-2011, 22:49
  4. Αγοραφοβία!!!
    By Christina82 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 02-06-2011, 17:59
  5. Αγοραφοβια
    By mary.a in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 41
    Last Post: 04-03-2011, 16:56

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •