Είναι αποτέλεσμα κατάθλιψης;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Είναι αποτέλεσμα κατάθλιψης;

    Υπάρχουν φορές που με πιάνει ένα συναίσθημα σαν να νιώθω κενή. Τίποτα δεν με γεμίζει και απλά αισθάνομαι μια απάθεια και έχω ανάγκη να νιώθω ένα άτομο γύρω μου αλλιώς αν είμαι μόνη νιώθω απλός κενή. Δεν ξέρω αν μπορείτε να καταλάβετε τον όρο "κενη" αλλά απλά αισθάνομαι κάπως σαν μην υπάρχει λύση σε αυτό που νιώθω ή κάτι τέτοιο. Παίρνω αντικαταθλιπτικα και έχω άνω κάτω διάθεση. Άλλες φορές νιώθω καλά άλλες χάλια, τις περισσότερες χάλια. Είναι αποτέλεσμα της κατάθλιψης; ευχαριστώ!

  2. #2
    Το ένιωθα και εγώ ενώ ήμουν σε αγωγή. Ήμουν όμως αναστατωμενη από γεγονότα που τα καταπιεζα να μην τα αντιμετωπίσω. Κενή ή σε μεγάλη ανησυχία παύλα στεναχώρια. Ξεκίνησα ψυχοθεραπεία λίγους μήνες μετά. Τώρα που πέρασαν χρόνια το σκέφτομαι και ως εξής : γιατί ντε και καλά πρέπει να απολαμβάνουμε την μοναξιά; υπάρχουν περίοδοι που την αποζητούμε άλλα κάποιες άλλες θέλουμε έναν άνθρωπο τουλάχιστον να αλληλεπιδρασουμε. Υπάρχει περίπτωση να βρεις έστω ένα άτομο;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Το ένιωθα και εγώ ενώ ήμουν σε αγωγή. Ήμουν όμως αναστατωμενη από γεγονότα που τα καταπιεζα να μην τα αντιμετωπίσω. Κενή ή σε μεγάλη ανησυχία παύλα στεναχώρια. Ξεκίνησα ψυχοθεραπεία λίγους μήνες μετά. Τώρα που πέρασαν χρόνια το σκέφτομαι και ως εξής : γιατί ντε και καλά πρέπει να απολαμβάνουμε την μοναξιά; υπάρχουν περίοδοι που την αποζητούμε άλλα κάποιες άλλες θέλουμε έναν άνθρωπο τουλάχιστον να αλληλεπιδρασουμε. Υπάρχει περίπτωση να βρεις έστω ένα άτομο;
    Έχω την οικογένεια μου κοντά αυτήν την στιγμή απλά από αλλά άτομα (για φιλία) δεν έχω σε αυτήν την φάση. Αυτό το συναίσθημα με πιάνει συχνά και γενικά με φέρνει σε αμηχανία. Παίρνω φάρμακα σε αυτήν την φάση.

  4. #4
    Όταν δεν είμαστε καλά δεν κανουμε πολλά ή νέα πραγματα. Έρχεται μια πλήξη και μας με φέρνει δυσφορία. Δώσε χρονο στην αγωγη σου και στον εαυτο σου και αν μπορείς οικονομικά να κάνεις και κουβέντα ίσως να βοηθήθεις περισσότερο.
    Ρωτάς αν είναι αποτέλεσμα. Ίσως να είναι ένα βασικό σύμπτωμα. Ανηδονια, ανεξήγητο άγχος,μοναξια στεναχώρια έχει πολλά. Είσαι μήνες σε αγωγή ; επικοινωνείς με τον γιατρό σου; αν του αναφέρεις πως δεν νιώθεις καλά ή θα προτείνει αύξηση ή θα προτείνει αλλαγή τρόπου ζωής. Κάπως έτσι πάει συνήθως...
    Last edited by Constantly curious; 19-07-2019 at 20:37.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Όταν δεν είμαστε καλά δεν κανουμε πολλά ή νέα πραγματα. Έρχεται μια πλήξη και μας με φέρνει δυσφορία. Δώσε χρονο στην αγωγη σου και στον εαυτο σου και αν μπορείς οικονομικά να κάνεις και κουβέντα ίσως να βοηθήθεις περισσότερο.
    Ρωτάς αν είναι αποτέλεσμα. Ίσως να είναι ένα βασικό σύμπτωμα. Ανηδονια, ανεξήγητο άγχος,μοναξια στεναχώρια έχει πολλά. Είσαι μήνες σε αγωγή ; επικοινωνείς με τον γιατρό σου; αν του αναφέρεις πως δεν νιώθεις καλά ή θα προτείνει αύξηση ή θα προτείνει αλλαγή τρόπου ζωής. Κάπως έτσι πάει συνήθως...
    Βασικά ναι, έχω ψυχολόγο στην οποία πάω. Μου είπε ότι για όλα αυτά η λύση είναι να βρω παρέες και μου είπε να βρω ομάδες να μπω το πρόβλημα είναι ότι μερικές φορές ακόμα και η αίσθηση της ομάδας μου φαίνεται βαρετή. Η διάθεση μου είναι εντελώς άνω κάτω. Πριν ενιωθα τέλεια, τώρα νιώθω χάλια. Δεν ξέρω στην αρχή που έπαιρνα τα φάρμακα ενιωθα καλύτερα, τώρα νιώθω την διάθεση που είχα πριν τα φάρμακα να γυρίζει. Πρέπει να τα παίρνω περίπου 6 μήνες η λίγο λιγότερο.

  6. #6
    Η ομάδα αξίζει!!! Η θεραπευτική ομάδα εννοώ. Κάνεις γνωσιακη ψυχοθεραπεία συστηματικά 1 φορά την εβδομάδα ας πούμε ή μια φορά πήγες;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Η ομάδα αξίζει!!! Η θεραπευτική ομάδα εννοώ. Κάνεις γνωσιακη ψυχοθεραπεία συστηματικά 1 φορά την εβδομάδα ας πούμε ή μια φορά πήγες;
    Πηγαίνω σε ψυχολόγο μια φορά τον μήνα μόνη μου και μιλάμε. Στην αρχή ήταν κάθε εβδομάδα, τώρα έχει μειωθεί σε μια φορά το μήνα καθώς παρουσίασα βελτίωση. Πριν τα φάρμακα είχα χοντρό θέμα με την ψυχολογία μου (φοβίες κτλ) μετά τα φάρμακα έγινα καλά εντελώς αλλά εκεί που κολλάω είναι στο να βρω παρέες, να πω την αλήθεια δεν μου βγαίνει να πάω να κάνω κάτι μόνο και μόνο για να βρω παρέες αλλά πιστεύω σύντομα θα βρω όλο και κάπου δουλειά οπότε κάτι θα γίνει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Μήπως να το συζητήσεις με τον γιατρο σου; μπορεί να θες κάποια αυξηση ή αλλαγη αγωγής γιατί με τα χαπια θα έπρεπε να είχες δει διαφορά. Εγώ στην αρχή εκανα πάνω κατω σε διάθεση αλλα έπαιρνα και μικρή δόση φαρμάκου. Τώρα στη μέγιστη δόση ειμαι σταθερα καλα κοντα μηνα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #9
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Μήπως να το συζητήσεις με τον γιατρο σου; μπορεί να θες κάποια αυξηση ή αλλαγη αγωγής γιατί με τα χαπια θα έπρεπε να είχες δει διαφορά. Εγώ στην αρχή εκανα πάνω κατω σε διάθεση αλλα έπαιρνα και μικρή δόση φαρμάκου. Τώρα στη μέγιστη δόση ειμαι σταθερα καλα κοντα μηνα
    Καλά το είπες, μάλλον αύξηση της δόσης. Παίρνω την ελάχιστη αυτή την στιγμή και με έπιανε αλλά τελευταία η διάθεση μου είναι up and down οπότε μάλλον αυτό είναι. Θα μιλήσω και στον ψυχολόγο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by chaotic-love View Post
    Καλά το είπες, μάλλον αύξηση της δόσης. Παίρνω την ελάχιστη αυτή την στιγμή και με έπιανε αλλά τελευταία η διάθεση μου είναι up and down οπότε μάλλον αυτό είναι. Θα μιλήσω και στον ψυχολόγο.
    Λογικα θα στην αύξηση. Εμενα μου πηρε κοντα χρόνο να με παει στη δόση που χρειαζομαι. Αύξηση σιγα σιγα. Ελπίζω να επανέλθεις σύντομα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αχ , κτθλψη , προλαβε το ......

Similar Threads

  1. θα εχει αποτελεσμα?
    By Anastasia1997 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 26
    Last Post: 12-10-2012, 19:00
  2. 6 φάρμακα-κανένα αποτέλεσμα
    By konak in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 23-09-2011, 19:03
  3. Η πίστη στον στόχο μας είναι το μισό αποτέλεσμα..!!
    By karen1985 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 12
    Last Post: 15-06-2011, 17:33
  4. Entact: Αποτέλεσμα(?)Διαφραγματοκήλη
    By VasilisA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 14-08-2010, 22:45
  5. Replies: 27
    Last Post: 01-01-2009, 02:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •