ΙΔΨ και αντιψυχωσικα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Δεν ξέρω από μικρή αυτό μου φαινόταν χειρότερο... από 10 ετών που το άκουσα πρώτη φορά θυμάμαι έπαθα σοκ....
    Μόνο να σκεφτείς ότι υπάρχουν ένα κάρο αρρώστιες ίσως και χειρότερες από το aids και εσύ κολλάς εκεί,θα πρέπει να σου φτάνει.Άλλωστε το aids δεν ειναι πια τοσο τραγικό.Γνωρίζεις ότι αν κολλήσεις aids και μηδενίσεις τον ιο με τα φάρμακα δε κολλάς;Εγώ έτρωγα από το ίδιο πιάτο με οροθετικό και ούτε σκέφτηκα ότι θα κολλούσα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Και φουλ φορτιο να εχει και να ειναι με το ενα ποδι στον ταφο, παλι δε μεταδιδεται τρωγωντας απο το ιδιο πιατο. Οι ασθενεις που ανταποκρινονται στην αγωγη και εχουν μη ανιχνευσιμο φορτιο δεν μπορουν να μεταδωσουν τη νοσο ουτε με το αιμα τους. Παλι ομως δε συνισταται το σεξ χωρις προστασια γιατι μπορουν ετσι με τον καιρο να αναπτυχθουν ανθεκτικα στελεχη του ιου στον γενικοτερο πληθυσμο που δε θα τα πιανει μετα τιποτα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Και φουλ φορτιο να εχει και να ειναι με το ενα ποδι στον ταφο, παλι δε μεταδιδεται τρωγωντας απο το ιδιο πιατο. Οι ασθενεις που ανταποκρινονται στην αγωγη και εχουν μη ανιχνευσιμο φορτιο δεν μπορουν να μεταδωσουν τη νοσο ουτε με το αιμα τους. Παλι ομως δε συνισταται το σεξ χωρις προστασια γιατι μπορουν ετσι με τον καιρο να αναπτυχθουν ανθεκτικα στελεχη του ιου στον γενικοτερο πληθυσμο που δε θα τα πιανει μετα τιποτα.
    Δεν είναι μόνο αυτό που λες.Είναι κυρίως προστασία του ίδιου του οροθετικού γιατί μπορεί να κολλήσει τον άλλο τυπο του ιού.Υπάρχει hiv 1 και hiv 2 αλλά και κάποιο άλλο αφροδίσιο.Εμένα πάντως φίλος μου έκανε σεξ με οροθετικό που είχε μηδενίσει το φορτίο χωρίς προφυλάξεις και δε κόλλησε.Οπότε νεφέλη σκέψου αυτά και ανακουφίσου.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  4. #19
    Nefeli28
    Guest
    Ο μεγαλύτερος φόβος είναι μην κολλήσω τα παιδιά...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ο μεγαλύτερος φόβος είναι μην κολλήσω τα παιδιά...
    Καλή μου έχεις ιδέα πως κολλιέται ο hiv?μάλλον όχι,γιατί αν γνώριζες δε θα φοβόσουν τόσο.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #21
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Καλή μου έχεις ιδέα πως κολλιέται ο hiv?μάλλον όχι,γιατί αν γνώριζες δε θα φοβόσουν τόσο.
    Μωρε ξέρω αλλά έχω φοβία με το αίμα κλπ.
    Δεν ξέρεις καμία φορά τι γίνεται ...
    Γι αυτό φοβάμαι.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Μωρε ξέρω αλλά έχω φοβία με το αίμα κλπ.
    Δεν ξέρεις καμία φορά τι γίνεται ...
    Γι αυτό φοβάμαι.
    Υπάρχει περίπτωση δλδ να ξεκινήσεις να αιμορραγείς χωρίς λόγο;Που και αυτό να γίνει,όντας μηδενισμένη δεν έχεις κίνδυνο να το μεταδόσεις.Τα πράγματα είναι πολύ απλά μη τα γιγαντοποιείς.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #23
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Υπάρχει περίπτωση δλδ να ξεκινήσεις να αιμορραγείς χωρίς λόγο;Που και αυτό να γίνει,όντας μηδενισμένη δεν έχεις κίνδυνο να το μεταδόσεις.Τα πράγματα είναι πολύ απλά μη τα γιγαντοποιείς.
    Μηδενισμενη....όχι όταν δεν ξέρεις αν το έχεις τελικά ....

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Μηδενισμενη....όχι όταν δεν ξέρεις αν το έχεις τελικά ....
    Ναι μόνο που εσύ ξέρεις με ΔΥΟ εξετάσεις που βγήκες μηδενική.Οπότε τι το συζητάμε ακόμα;Πόσες εξετάσεις πρέπει να κάνεις για να το χωνέψεις;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #25
    Εγώ πριν χρόνια διαγνώστηκα με ιδψ σε σημεία ψύχωσης.Για χρόνια έπαιρνα φάρμακα αλλά δεν με έπιαναν μέχρι που βρήκα τον κατάλληλο γιατρό που έχω μέχρι σήμερα και παίρνω 150mg zoloft και βοήθησε στην κατάθλιψη και στην ιδψ και πολύ μάλιστα.Σταμάτησαν όλα.Για αντιψυχωτικό παίρνω risperdal το οποίο κι αυτό με βοήθησε στα ψυχωτικά αφάνταστα.Έτσι τουλάχιστον λειτούργησαν σε εμένα

  11. #26
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Badhusband View Post
    Εγώ πριν χρόνια διαγνώστηκα με ιδψ σε σημεία ψύχωσης.Για χρόνια έπαιρνα φάρμακα αλλά δεν με έπιαναν μέχρι που βρήκα τον κατάλληλο γιατρό που έχω μέχρι σήμερα και παίρνω 150mg zoloft και βοήθησε στην κατάθλιψη και στην ιδψ και πολύ μάλιστα.Σταμάτησαν όλα.Για αντιψυχωτικό παίρνω risperdal το οποίο κι αυτό με βοήθησε στα ψυχωτικά αφάνταστα.Έτσι τουλάχιστον λειτούργησαν σε εμένα
    Κι εγώ στην ψύχωση είμαι όπως φαίνεται κι οπως μου είπαν οι ειδικοί.
    Έχω την αίσθηση ότι είναι όμως πολύ μικρές οι δοσολογίες που μου δίνει ο ψυχίατρος και δεν νιώθω καθόλου καλύτερα.
    Μισό dumyrox και 1 mg risperdal είναι ικανά να κάνουν κάποια διαφορα;;;
    Το risperdal σε τι δοσολογια το πήρες;;

  12. #27
    Αν επιτρέπεται ποια συμπτωματα θεωρούνται στα όρια της ψύχωσης; αν θέλετε μου αναφέρετε.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #28
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Badhusband View Post
    Εγώ πριν χρόνια διαγνώστηκα με ιδψ σε σημεία ψύχωσης.Για χρόνια έπαιρνα φάρμακα αλλά δεν με έπιαναν μέχρι που βρήκα τον κατάλληλο γιατρό που έχω μέχρι σήμερα και παίρνω 150mg zoloft και βοήθησε στην κατάθλιψη και στην ιδψ και πολύ μάλιστα.Σταμάτησαν όλα.Για αντιψυχωτικό παίρνω risperdal το οποίο κι αυτό με βοήθησε στα ψυχωτικά αφάνταστα.Έτσι τουλάχιστον λειτούργησαν σε εμένα
    Είχες και αγχος ;;βοηθάει λες και στην κοινωνική φοβια;;

  14. #29
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Αν επιτρέπεται ποια συμπτωματα θεωρούνται στα όρια της ψύχωσης; αν θέλετε μου αναφέρετε.
    Νομίζω ότι όταν μια εμμονή/ιδεοληψία κρατάει πολύ καιρό, δεν μειώνεται με τα φάρμακα και η ένταση της μεγαλώνει.
    Ακόμα όταν σωματοποιειται και από σκέψη περνάει σε σωματικά συμπτώματα. Ακούς/βλέπεις/νιώθεις πράγματα που δεν είναι πραγματικα.
    Κάπως έτσι το καταλαβαίνω εγώ...

  15. #30
    Σε ευχαριστώ πολύ Νεφέλη που μέσα σε όλο σου το τρέξιμο έκανες τον κόπο να μου απαντήσεις. Νομίζω πως κατάλαβα καλύτερα τι θεωρείται ψυχωτικό στοιχείο. Το ζήτημα είναι πως αν παρουσιαστεί συνήθως κάποιος άλλος θα το καταλάβει. Εμείς λογικά νιώθουμε πως δεν έχει αλλάξει κάτι. Σωστά; εκτός και Αν ειναι της μορφής " σκέφτομαι το ίδιο ζήτημα δεν μου περνάει με τίποτα νιώθω ότι θα σκάσω και δεν σταματά παρόλο που παίρνω αγωγή " ισχύει και αυτό;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πως λειτουργούν τα αντιψυχωσικα;;;
    By Nefeli28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 04-09-2020, 17:53
  2. αντιψυχωσικα
    By joanna22 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 04-06-2019, 21:07
  3. Αντιψυχωσικα
    By xristoforos28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 13-03-2018, 00:38
  4. Αντιψυχωσικα και τσιπουρα!
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 27-03-2015, 19:39
  5. νεα αντιψυχωσικα
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 07-07-2014, 20:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •