ΙΔΨ και αντιψυχωσικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    ΙΔΨ και αντιψυχωσικα

    Σε τι δοσολογια παίρνετε αντιψυχωσικα για ιδψ και να σας εχουν βοηθήσει;
    Παίρνω εδώ και 1 μηνα risperdal του 1 mg αλλά δεν βλέπω καμία βελτίωση στις εμμονές και τις ιδεοληψίες μου.
    Παίρνω επίσης και μισό dumyrox. Είναι δόσεις αυτές ικανές να ανακουφίσουν ΚΑΠΩΣ, το τονίζω το κάπως δεν περιμένω θαύματα, βαριάς μορφής ιδψ που φτάνει σε ψύχωση;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Σε τι δοσολογια παίρνετε αντιψυχωσικα για ιδψ και να σας εχουν βοηθήσει;
    Παίρνω εδώ και 1 μηνα risperdal του 1 mg αλλά δεν βλέπω καμία βελτίωση στις εμμονές και τις ιδεοληψίες μου.
    Παίρνω επίσης και μισό dumyrox. Είναι δόσεις αυτές ικανές να ανακουφίσουν ΚΑΠΩΣ, το τονίζω το κάπως δεν περιμένω θαύματα, βαριάς μορφής ιδψ που φτάνει σε ψύχωση;
    Νεφέλη για ιψδ θέλει υψηλές δόσεις αντικαταθλιπτικών και υπομονή, γιατί θέλει 3 μήνες σίγουρα για να σε πιάσει για τα καλά το φάρμακο.εχοντας πάρει για ιψδ lasose,seroxat, Zoloft, wellbutrin,brintelix,το μόνο που με βοήθησε ήταν το seroxat σε δόση 40 mg

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Βρε καλο μου κοριτσι, καταλαβαίνεις και μόνη σου οτι ειναι εμμονή πλέον.. Δούλεψε λίγο με τον εαυτό σου. Τα φάρμακα απο μονα τους δε βοηθούν οταν το μυαλο σου ειναι κλειστό.. Πήγες στο τσεκποιντ και ελεγες οτι κόλλησες κάτι απο εκει λες και είναι πρεζακια και υπήρχε περίπτωση να σου βάλουν χρησιμοποιημενη βελονα. Φοβάσαι μην κολλήσεις ακομα και απο το φιλί. Και τι θα γίνει δλδ; θα ζεις μια ζωή αποστειρωμενη; δεν γίνεται να μη ξαναφιλησεις ανθρωπο εισαι νέα κοπελα.. Ουτε γίνεται να φοβάσαι ακομα και ενα αθωο φιλι. Ζήσε τη ζωή σου, είναι μικρή. Μη τη μικραίνεις μόνη σου και αλλο. Χάνεις πολυτιμο όμορφο καιρο με σκέψεις που είναι αδύνατο να ειναι αληθινές και ειναι κριμα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  4. #4
    Nefeli28
    Guest
    Προσπαθώ πολύ να δουλέψω με τον εαυτό μου. Για την ακρίβεια νιώθω πως είμαι στο κελί μιας φυλακής και το κλειδί το έχω μόνο εγώ. Κανεις δεν μπορεί ατην ουσία να κανει κάτι και να βοηθήσει. Μόνο εγώ. Παλεύω με τις ασκήσεις του ψυχολόγου, με τα φάρμακα του ψυχιάτρου και με πράγματα που προσπαθώ να πείσω το μυαλό μου για να νιώσω καλύτερα.
    Πάνε τόσοι μήνες και είμαι ακόμα σε αυτό. Η κούραση είναι απερίγραπτη. Η απογοήτευση το ίδιο.
    Κάποιες φορές όπως είπες το καταλαβαίνω πτι είναι εμμονή. Κάποιες άλλες νιώθω πια τη βεβαιότητα της αρρώστιας.
    Μάλλον κάνω κακό στον εαυτό μου. Μάλλον αναπαράγω καταστάσεις κακοποιητικες με τις οποίες μεγάλωσα σε όλη μου τη ζωή.
    Δεν ξέρω από που να βγω.
    Δεν αξίζει σε κανέναν αυτός ο γολγοθάς. Είναι πολύ βαρύ και έχω εξαντληθεί.
    Η ζωή περνάει όπως λες κι εγώ ζω με την πεποίθηση της αρρώστιας. Δεν είναι ζωή αυτό.
    Υπάρχουν ακόμα στιγμές που σκέφτομαι να την τελειώσω.
    Το μόνο που με έχει μέχρι στιγμής κρατήσει από αυτό είναι τα παιδιά μου.
    Αν δεν τα είχα, θα είχα βάλει τέλος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Προσπαθώ πολύ να δουλέψω με τον εαυτό μου. Για την ακρίβεια νιώθω πως είμαι στο κελί μιας φυλακής και το κλειδί το έχω μόνο εγώ. Κανεις δεν μπορεί ατην ουσία να κανει κάτι και να βοηθήσει. Μόνο εγώ. Παλεύω με τις ασκήσεις του ψυχολόγου, με τα φάρμακα του ψυχιάτρου και με πράγματα που προσπαθώ να πείσω το μυαλό μου για να νιώσω καλύτερα.
    Πάνε τόσοι μήνες και είμαι ακόμα σε αυτό. Η κούραση είναι απερίγραπτη. Η απογοήτευση το ίδιο.
    Κάποιες φορές όπως είπες το καταλαβαίνω πτι είναι εμμονή. Κάποιες άλλες νιώθω πια τη βεβαιότητα της αρρώστιας.
    Μάλλον κάνω κακό στον εαυτό μου. Μάλλον αναπαράγω καταστάσεις κακοποιητικες με τις οποίες μεγάλωσα σε όλη μου τη ζωή.
    Δεν ξέρω από που να βγω.
    Δεν αξίζει σε κανέναν αυτός ο γολγοθάς. Είναι πολύ βαρύ και έχω εξαντληθεί.
    Η ζωή περνάει όπως λες κι εγώ ζω με την πεποίθηση της αρρώστιας. Δεν είναι ζωή αυτό.
    Υπάρχουν ακόμα στιγμές που σκέφτομαι να την τελειώσω.
    Το μόνο που με έχει μέχρι στιγμής κρατήσει από αυτό είναι τα παιδιά μου.
    Αν δεν τα είχα, θα είχα βάλει τέλος.
    Σκέφτεσαι να αυτοκτονήσεις για μια κατάσταση η οποία είναι καθαρά στο μυαλό σου;Κάθε φορά που νιώθεις βέβαιη ότι το έχεις να σκέφτεσαι ότι βγήκες αρνητική και όλα είναι στο μυαλό σου.Καταλαβαίνω την ταλαιπωρία σου,γιατί εφόσον το πιστεύεις σε τέτοιο βαθμό,το βιώνεις κανονικά.Μην τιμωρείς τον εαυτό σου.Δεν έχεις κάτι.Είναι όλα στο μυαλό σου.Πάρε τα παιδιά σου μια αγκαλιά και ξέχνα κάθε αρνητική σκέψη.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #6
    Nefeli28
    Guest
    Υποφέρω απο τη φοβία του ειτζ από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου. Από τότε που ήμουν μικρή τη δεκαετία του 80 και πρωτοακουσαμε γι αυτό.
    Τα χειρότερα όμως με έχουν πιάσει κυρίως εδώ και μια δεκαετία όπου έφτασα στο σημειο να νιώθω πως από καπου με τρυπάει μια βελόνα, στο δρόμο πχ οπουδήποτε και έχω μολυνθεί από τον ιο.
    Το αποκορύφωμα ήρθε με το τσεκποιντ που οντως με τρύπησε μια πραγματική βελόνα για να γίνει η εξέταση.
    Και αυτό είναι γεγονός, δεν είναι όπως οι βελόνες της φαντασίας μου.
    Και υπάρχει μια φωνή μέσα στο κεφάλι μου που λέει: «τι ήθελες και πηγες εκει; Εκει εξετάζονται για ειτζ, τι δουλειά είχες να πας εκει; Και δεν πήγαινες σε κανα νοσοκομείο η κανα διαγνωστικό όπως είχες πάει πριν;
    Τώρα μπορεί οντως να κόλλησες είτζ εκει μέσα»
    Αυτή η φωνή δεν φεύγει με τίποτα. Είναι ο τρόμος μου. Δεν μπορώ να ζήσω έτσι....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Υποφέρω απο τη φοβία του ειτζ από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου. Από τότε που ήμουν μικρή τη δεκαετία του 80 και πρωτοακουσαμε γι αυτό.
    Τα χειρότερα όμως με έχουν πιάσει κυρίως εδώ και μια δεκαετία όπου έφτασα στο σημειο να νιώθω πως από καπου με τρυπάει μια βελόνα, στο δρόμο πχ οπουδήποτε και έχω μολυνθεί από τον ιο.
    Το αποκορύφωμα ήρθε με το τσεκποιντ που οντως με τρύπησε μια πραγματική βελόνα για να γίνει η εξέταση.
    Και αυτό είναι γεγονός, δεν είναι όπως οι βελόνες της φαντασίας μου.
    Και υπάρχει μια φωνή μέσα στο κεφάλι μου που λέει: «τι ήθελες και πηγες εκει; Εκει εξετάζονται για ειτζ, τι δουλειά είχες να πας εκει; Και δεν πήγαινες σε κανα νοσοκομείο η κανα διαγνωστικό όπως είχες πάει πριν;
    Τώρα μπορεί οντως να κόλλησες είτζ εκει μέσα»
    Αυτή η φωνή δεν φεύγει με τίποτα. Είναι ο τρόμος μου. Δεν μπορώ να ζήσω έτσι....
    Να πατήσει mute στη φωνή ετσι κ αλλιως βλακειες σου λέει. Καλα εκανες και εξεταστηκες. Η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία. Και να κολλουσες καποια στιγμή τι έγινε; επίσης πως έκανες παιδια αν φοβάσαι τόσο τα σμν; αυτό προϋποθέτει ότι δε πήρες προφυλάξεις
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #8
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Να πατήσει mute στη φωνή ετσι κ αλλιως βλακειες σου λέει. Καλα εκανες και εξεταστηκες. Η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία. Και να κολλουσες καποια στιγμή τι έγινε; επίσης πως έκανες παιδια αν φοβάσαι τόσο τα σμν; αυτό προϋποθέτει ότι δε πήρες προφυλάξεις
    Δεν ήμουν πάντα έτσι χάλια. Πιο νέα, πριν αυτή τη δεκαετία που έχω φάει τις φρικες, ήμουν καλύτερα. Δεν τα σκεφτόμουν όλα αυτά τόσο εντονα.
    Τώρα τι κάνω....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Δεν ήμουν πάντα έτσι χάλια. Πιο νέα, πριν αυτή τη δεκαετία που έχω φάει τις φρικες, ήμουν καλύτερα. Δεν τα σκεφτόμουν όλα αυτά τόσο εντονα.
    Τώρα τι κάνω....
    Ειπαμε τι κάνεις. Καταλαβαίνεις οτι ολα είναι στο κεφάλι σου. Ξέρω οτι δεν σου ειναι ευκολο επειδή εισαι πεπεισμένη ότι εχεις όμως οι εξετάσεις σου δείχνουν το αναποδο.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εντωμεταξύ τι εννοείς οταν λες οτι ένιωθες οτι σε τρυπουσαν βελόνες που; αλλα σου ξαναλέω. Και να κολλήσεις κάποια στιγμή και τι εγινε; ειναι το τελος του κοσμου;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #11
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εντωμεταξύ τι εννοείς οταν λες οτι ένιωθες οτι σε τρυπουσαν βελόνες που; αλλα σου ξαναλέω. Και να κολλήσεις κάποια στιγμή και τι εγινε; ειναι το τελος του κοσμου;
    Όταν πχ ήμουν στο δρόμο, στις συγκοινωνίες νόμιζα ότι κάποιος με τρυπούσε με μια βελόνα.
    Ένιωθα τσιμπήματα.
    Αργότερα αυτό μεταφέρθηκε και μέσα στο σπίτι. Υπήρχαν κι εκει βελόνες που κάπως είχαν έρθει απέξω και με τρυπούσαν.
    Έκανα μπάνιο κυριολεκτικά με οινόπνευμα. Έχω χαλάσει περιουσίες στο οινόπνευμα.
    Έχω πετάξει ρούχα και παπούτσια και κινητό ακόμα μολυσμένα από κάποια βελόνα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Όταν πχ ήμουν στο δρόμο, στις συγκοινωνίες νόμιζα ότι κάποιος με τρυπούσε με μια βελόνα.
    Ένιωθα τσιμπήματα.
    Αργότερα αυτό μεταφέρθηκε και μέσα στο σπίτι. Υπήρχαν κι εκει βελόνες που κάπως είχαν έρθει απέξω και με τρυπούσαν.
    Έκανα μπάνιο κυριολεκτικά με οινόπνευμα. Έχω χαλάσει περιουσίες στο οινόπνευμα.
    Έχω πετάξει ρούχα και παπούτσια και κινητό ακόμα μολυσμένα από κάποια βελόνα...
    Το aids δεν ειναι το τελος του κοσμου. Είναι μια ασθενεια οπως ολες οι αλλες. Η ηπατίτιδα ειναι καλύτερη; γιατί σου εχει κάτσει το aids και όχι καποια ηπατίτιδα;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  13. #13
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Το aids δεν ειναι το τελος του κοσμου. Είναι μια ασθενεια οπως ολες οι αλλες. Η ηπατίτιδα ειναι καλύτερη; γιατί σου εχει κάτσει το aids και όχι καποια ηπατίτιδα;
    Γιατί έχει μεγαλύτερο κοινωνικό στίγμα. Γιατί είναι μεταδοτικό. Γιατί όλοι σε κοιτάζουν σαν λεπρό. Αν υπήρχε Σπιναλόγκα εκει θα τους πήγαιναν.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Και στην ηπατίτιδα το ίδιο ισχύει και ειμαι πιο συχνή
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Γιατί έχει μεγαλύτερο κοινωνικό στίγμα. Γιατί είναι μεταδοτικό. Γιατί όλοι σε κοιτάζουν σαν λεπρό. Αν υπήρχε Σπιναλόγκα εκει θα τους πήγαιναν.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  15. #15
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Και στην ηπατίτιδα το ίδιο ισχύει και ειμαι πιο συχνή
    Δεν ξέρω από μικρή αυτό μου φαινόταν χειρότερο... από 10 ετών που το άκουσα πρώτη φορά θυμάμαι έπαθα σοκ....

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πως λειτουργούν τα αντιψυχωσικα;;;
    By Nefeli28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 04-09-2020, 17:53
  2. αντιψυχωσικα
    By joanna22 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 04-06-2019, 21:07
  3. Αντιψυχωσικα
    By xristoforos28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 13-03-2018, 00:38
  4. Αντιψυχωσικα και τσιπουρα!
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 27-03-2015, 19:39
  5. νεα αντιψυχωσικα
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 07-07-2014, 20:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •